Mądre wydawanie pieniędzy – jak nie być rozrzutnym?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 8 minut
Niektórzy mówią, że to kwestia charakteru, inni, że wyrobienia w sobie pewnych finansowych nawyków. Każdy z nas ma z pewnością w swoim otoczeniu kogoś, kogo pieniądze po prostu się nie trzymają, a także osobę, która jakimś tajemniczym sposobem, zawsze ma na boku oszczędności na niespodziewane wydatki. Mądre wydawanie i gospodarowanie pieniędzmi to niełatwa sztuka, ale bardzo wdzięczna, jeśli poznamy i wdrożymy w życie wszystkie jej tajniki. Co więcej, dotyczy zarówno zarabiających więcej, jak i tych, których możliwości finansowe są bardziej ograniczone. Nawet najbardziej rozrzutny człowiek ma szansę zostać mistrzem oszczędzania i gospodarowania domowym budżetem, bez względu na wysokość miesięcznych przychodów. Jakie istnieją sposoby na mądre wydawanie pieniędzy?
mądre wydawanie pieniędzy

Spis treści:

Jak rozsądnie wydawać pieniądze?

Z pewnością nie ma wśród nas osób, którym nigdy nie zdarzyło się kupić niczego niepotrzebnego. Nie ma w tym nic dziwnego – wydawanie pieniędzy na drobiazgi, które sprawiają nam przyjemność to nie zbrodnia i każdy z nas zasługuje czasem na taką nagrodę. Sęk tkwi właśnie w tym, jak często pojawiają się one w naszych finansach. Jeśli zbyt często ulegamy pokusom, a nasze małe wydatki stają się coraz większe, warto odzyskać nad sobą kontrolę i przywrócić równowagę domowemu budżetowi. To właśnie na nim najbardziej odbija się nasza rozrzutność.

Tak jak ludzie chodzący na zakupy do marketu z listą wydają przy kasie mniej niż ci, którzy biegają po sklepie i wrzucają do wózka co popadnie, tak i osoby planujące miesięczne wydatki zaobserwują z czasem finansowe nadwyżki. Nie zachęcamy do życia pod dyktando i kupowania wyłącznie tego, co uwzględnia plan wydatków, bo przecież nie chodzi o to, by zostać niewolnikiem własnego budżetu. Jednak stawia nam on pewne ograniczenia, dzięki którym możemy nauczyć mądrze wydawać pieniądze. Pomoże nam w określeniu, na co musimy wydać zgromadzone środki, na co możemy, a co powinniśmy sobie podarować, bo jest nam zupełnie zbędne. Odpowiednia strategia zakupowa to w tym wypadku klucz do sukcesu.

Na co wydajemy pieniądze?

Podobno istnieje zależność, że im mniej ma się pieniędzy, tym mniejsze są również potrzeby. Analogicznie – im większe zarobki, tym większe zapotrzebowanie. Czy tak jest naprawdę? Bez względu na wysokość przychodów, w pierwszej kolejności warto sobie uświadomić, na co tak naprawdę wydajemy pieniądze – konieczny więc będzie finansowy rachunek sumienia. Przeglądanie historii przelewów i weryfikowanie stanu portfela będzie nie tylko czasochłonne, ale też nie zawsze wiarygodne, warto więc poświęcić się i przez miesiąc dokonywać płatności wyłącznie gotówką. To najlepszy sposób, by sprawdzić, która sfera naszego życia pochłania najwięcej pieniędzy.

W modelu idealnym największą część opłat powinny stanowić te na mieszkanie: czynsz, rachunki za wodę, prąd i gaz oraz media. Jeśli nasze gospodarstwo domowe liczy więcej osób, miejsce pierwsze może być wymienne z drugim, na którym znajdują się wydatki na jedzenie (codzienne zakupy, z wyłączeniem rachunków z restauracji). W dalszej kolejności mamy pieniądze, które wydajemy na transport, a więc tankowanie samochodu lub zakup biletów na komunikację miejską, a następnie kwoty na potrzebne (!) kosmetyki, ubrania, buty etc.

A może tak lokata lub konto oszczędnościowe?

To, co nam zostanie po zrealizowaniu wcześniejszych punktów na liście, powinno trafić na konto oszczędnościowe lub lokatę. W przypadku pierwszego rozwiązania może mieć ono opcję wypłaty w dowolnym momencie, co daje nam swobodę w dysponowaniu oszczędnościami.  W razie sytuacji awaryjnej (choroba, naprawa samochodu albo domowego sprzętu), będziemy na to przygotowani. Część z tej sumy możemy także przeznaczyć na przyjemności: wyjścia do kina, obiad w restauracji czy wyjazd na weekend. Tak naprawdę to, czy na ten ostatni punkt na liście będzie nas stać, zależy od kwoty wyjściowej, jaką dysponujemy. Warto również dopasować podział domowego budżetu do swoich preferencji. Natomiast przy wyborze lokat należy pamiętać, że większość z tych produktów wymaga dodatkowej opłaty przy wypłacie środków przed terminem lub zostaje obwarowane utratą odsetek.

Warto zapoznać się z zasadami działania metody 6 słoików Harva Ekera, o której możecie przeczytać w artykule:  METODY NA SKUTECZNE OSZCZĘDZANIE – KALKULATOR OSZCZĘDNOŚCI

 

Powyżej przedstawiona sytuacja to scenariusz idealny. Jednak praktyka pokazuje, że te proporcje lubią nam się czasem dość mocno zmienić. Najczęściej znajduje to swoje odzwierciedlenie w kwocie oszczędności. Sumy, jakie wydajemy na mieszkanie, jedzenie i transport są zwykle stałe, zmianie mogą ulec jedynie te, które przeznaczamy na swoje przyjemności. O tym, jak mądrze wydawać pieniądze, najwięcej można powiedzieć właśnie w kontekście tej przestrzeni.

Co zrobić, kiedy w naszym budżecie pojawią się problemy?

Problemy finansowe to jedne z tych, które mogą wypić najwięcej krwi i kosztować największy stres oraz nerwy. Od tego, czy mamy odpowiednie środki na koncie, może zależeć nasza przyszłość. Nie jest to stwierdzenie na wyrost. Kiedy brakuje nam pieniędzy na rachunki czy czynsz, wkrótce mogą nam zostać odcięte media, a  zagrożenie obejmie również wynajmowane przez nas mieszkanie czy dom. Brak środków na przyjemności to najmniejszy problem, poważne kłopoty zaczynają się wtedy, kiedy nie mamy ich na podstawowe zobowiązania. Jednym z rozwiązań, które pomoże nam opanować sytuację i wyjść na prostą, może być pożyczka ratalna. Dłuższy termin spłaty zagwarantuje nam dostęp do potrzebnych środków na bieżące wydatki, a raty możemy dostosować do swojego budżetu. W ten sposób damy odetchnąć naszym finansom oraz zyskamy czas na wprowadzenie metod i rad na mądre wydawanie pieniędzy.

Mądre wydawanie pieniędzy – porady ekspertów

Bardziej rozrzutnym konsumentom eksperci radzą zwykle, by nie działali pod wpływem impulsu. Dobrze jest dać sobie kilka dni na przemyślenie, czy upatrzona rzecz rzeczywiście jest nam potrzebna oraz na rozeznanie, czy w innym sklepie (albo w Internecie) nie można jej kupić taniej. W tym celu warto skorzystać z porównywarek towarów i cen, do któych dostęp może mieć każdy, kto korzysta z internetu. W takiej sytuacji wystarczy wpisać w wyszukiwarkę takiej platformy interesujący nas produkt, a w efekcie otrzymamy listę miejsc, gdzie jest on dostępny wraz z kosztami.

Natomiast jeśli mamy trudności z oparciem się pokusie, wybierajmy chociaż te sklepy, które oferują możliwość zwrotu produktu na dogodnych warunkach. Być może domowe zacisze to lepsze warunki do rozważań niż sklepowa przestrzeń. Starajmy się przy tym unikać miejsc, gdzie takich pokus jest najwięcej. Wszelkie galerie handlowe ze sklepami, punktami usługowymi i restauracjami to spore zagrożenie dla naszego portfela, dlatego lepiej je omijać lub korzystać tylko z tych miejsc, gdzie znajdziemy potrzebne produkty.

Mądre wydawanie pieniędzy to nasz cel – dlatego, powinniśmy także mierzyć siły na zamiary. Taka nauka nie powinna być dla nas męką, bo wtedy, zamiast postrzegać gotówkę jako możliwości, będziemy o niej myśleć w kategorii ciągłych zakazów. Posiadanie planu i listy zakupowej to świetne rozwiązanie, ale i w tym zakresie potrzebny jest umiar. Wydawanie pieniędzy na swoje pasje to nie marnotrawstwo, a inwestycja.

 

Jak wydawać pieniądze?

Mądre wydawanie pieniędzy to sztuka dostępna dla każdego. Jednak należy pamiętać, że zakupowych nawyków nie zmienimy w ciągu jednego dnia, ale systematyczne dążenie do jasno sprecyzowanych celów pomoże nam odzyskać nad nimi kontrolę w ciągu pół roku. Tyle mniej więcej trzeba, by przyswoić sobie podstawowe zasady rozsądnego gospodarowania pieniędzmi i wdrożyć je w życie. Ważne, by poprzeczka była zawieszona na miarę naszych możliwości. Nie zaoszczędzimy w rok na wakacje w Tajlandii dla czteroosobowej rodziny, jeśli zarabia na nią tylko 1 osoba. Jednak, dzięki mądrym decyzjom zakupowym, uda się zebrać pieniądze na krótkie wakacje nad polskim morzem.

Inny przykład – nie możemy kupić nowych mebli do kuchni, jeśli odbędzie się to kosztem rachunków za mieszkanie lub jedzenie. Możemy za poczekać z remontem albo zdecydować się na meble używane. Powiedzenie, by żyć, jakby jutra miało nie być, zdecydowanie nie znajduje zastosowania w procesie nauki gospodarowania pieniędzmi. Poświęćmy jej więc trochę czasu, by z czasem móc podejmować decyzje zakupowe bez listy w jednej ręce i kalkulatora w drugiej. Już chyba teraz znamy najlepsze sposoby, na mądre wydawanie pieniędzy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły