Kalkulator oszczędności

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 8 minut
Pamiętacie tekst o tym, jak nauczyć dziecko oszczędzania? Zwracaliśmy w nim uwagę na to, że powodzenie tej misji w dużej mierze zależy od rodziców, którzy muszą przed swoją pociechą świecić przykładem. Skuteczne oszczędzanie to trudna sztuka, ale bardzo opłacalna. W życiu codziennym świadomość posiadania dodatkowej gotówki daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala rozsądnie gospodarować budżetem, tak, by starczyło zarówno na potrzeby, jak i przyjemności. Większe kwoty zgromadzone, na przykład, na kontach oszczędnościowych, gwarantują nam z kolei spokojną przyszłość, a także możliwość finansowego wsparcia najbliższych. Przed Wami mały poradnik dla dorosłych, jak oszczędzać pieniądze. Przedstawiamy metody oszczędzania cz.1 – konto oszczędnościowe kalkulator.
skuteczne oszczędzanie

Spis treści:

Jednak kiedy oszczędności nie wystarczą, a stosowane metody nie są w Twoim przypadku skuteczne, warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o pożyczkę. Do dyspozycji mamy zarówno atrakcyjne chwilówki, jak i dopasowane do potrzeb oraz możliwości pożyczki ratalne. Spójrz na poniższe zestawienie!

Po co oszczędzać?

Wbrew pozorom, to pytanie zadaje sobie wielu z nas. Wszystkie rachunki płacimy w terminie, dwa razy w roku wyjeżdżamy na wakacje za granicę, stać nas na prywatne wizyty u lekarza… Zgoda – nie ma powodów do paniki. W takim podejściu nie ma jednak myślenia o przyszłości i niespodziewanych wydarzeniach. To tylko życie z dnia na dzień. A regularne oszczędzanie, np. na wydatkach domowych, stanowi przecież doskonałe wsparcie dla naszej emerytury. Wysokość świadczeń u nikogo nie wywoła wybuchów radości. Dlatego warto wcześniej podjąć kroki, mające zabezpieczyć naszą codzienność w późniejszych latach. Innym powodem, dla którego powinno się nauczyć systematycznego odkładania finansów, jest przyszłość naszych dzieci. Ci, którzy je mają, wiedzą, jak wiele czasu poświęcamy na myślenie o tym, jak zapewnić im dobry start w dorosłym życiu.

Marzenia o studiach w innym mieście, o specjalistycznych kursach czy własnej firmie będą potrzebowały naszego mocnego, finansowego wsparcia, budowanego przez wiele lat. Równocześnie, nie będzie w tym niczego złego, jeśli zostawimy ich los w ich rękach, a zadbamy o własny komfort – nowe, większe mieszkanie, remont starego, wymiana samochodu, upragnione wczasy. Złota zasada: każdy powód, by oszczędzać, jest dobry. Kiedy już zapadnie decyzja, że chcemy to robić, pozostaje nam tylko ustalić wysokość odkładanych kwot i… pozostać konsekwentnym.

Jak oszczędzać pieniądze?

Wprawdzie nawyk systematycznego oszczędzania warto w sobie wyrobić jak najwcześniej, ale z drugiej strony – lepiej późno niż wcale. Zacznijmy od odkładania małych kwot, żeby się nie zniechęcić, a równocześnie przyzwyczaić do comiesięcznego dzielenia wypłaty na kilka części. Rozsądnie wybierajmy również produkty oszczędnościowe. Kalkulator kont oszczędnościowych umożliwi nam wybór odpowiedniej instytucji, która będzie miała przechowywać nasze pieniądze. Wydajmy w banku dyspozycję o zleceniu stałym lub samodzielnie przelewajmy ustaloną sumę. Gotówkę najbezpieczniej odkładać na konto oszczędnościowe, dostępne w każdym banku: w ING Bank Śląski, PKO BP, mBanku… Większość z nich posiada już aplikacje mobilne, z poziomu których możemy zarządzać naszymi finansami i decydować, jakie kwoty są przelewane na rachunek oszczędnościowy.

Kiedy uzbieramy większą sumę (najlepiej kilka tysięcy złotych i wzwyż) zastanówmy się nad umieszczeniem jej na lokacie terminowej, by powiększyć zyski z oszczędzania. Nie spodziewajmy się wysokiego oprocentowania, bo najczęściej wynosi ono ok. 1,5-2%, ale i tak będzie ono większe, niż w przypadku konta oszczędnościowego. Zanim zdecydujemy się na jakąś lokatę, sprawdźmy aktualny ranking, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. No chyba, że jesteśmy zwolennikami gromadzenia pieniędzy w domu, w przysłowiowej skarpecie – liczy się efekt, więc jeżeli pozwala nam to zaoszczędzić założoną sumę pieniędzy, niech będzie i tak.

Kalkulator oszczędności

Jak w każdym przedsięwzięciu, tak i podczas rozpoczynania procesu jakim jest skuteczne oszczędzanie, trzeba mieć plan, żeby wiedzieć, co robić, by go zrealizować. Dużym ułatwieniem jest kalkulator systematycznego oszczędzania – narzędzie, które pozwala na obliczenie, ile czasu zajmie nam odłożenie założonej kwoty oraz określenie, kiedy i jakich wpłat musimy w tym celu dokonywać. Otrzymane wyniki zawierają już w sobie podatek Belki, a więc podatek od zysków kapitałowych, który nalicza się w momencie korzystania z kont oszczędnościowych, lokat i funduszy inwestycyjnych. Kalkulator oszczędzania sprawdza się, gdy mamy pewność, że przez dłuższy czas będziemy wpłacać na konto oszczędnościowe stałą kwotę – im więcej wiadomych, tym bardziej precyzyjny będzie wynik. Daje też możliwość przeprowadzenia symulacji oszczędzania – ustalamy, że zbieramy na swoją emeryturę, a kalkulator wskaże nam kwotę, jaką powinniśmy odkładać.

Systematyczne oszczędzanie kalkulator – jak z niego korzystać?

To bardzo proste, łatwe w obsłudze narzędzie. Od wyniku dzieli nas kilka kroków. Najpierw musimy podać kwotę, jaką będziemy w stanie miesięcznie przeznaczyć na oszczędzanie. Zaznaczmy tutaj, że nie ma sum właściwych i niewłaściwych – odkładajmy tyle, by nie ucierpiał nasz domowy budżet. To my decydujemy, czy będzie to 30 czy 300zł. Nie wszyscy marzą o sfinansowaniu podróży dookoła świata.  Dla niektórych celem, na który będą zbierali pieniądze, będzie remont łazienki. Dopasowujmy więc wysokość odkładanych funduszy do swoich założeń i możliwości.

Kiedy ten etap mamy za sobą, regularne oszczędzanie kalkulator, sugerując się miesięcznym cyklem, zapyta o ramy czasowe tego procesu. Sprawdźmy wszystkie interesujące nas opcje i wybierzmy najkorzystniejszą – być może okaże się, że w naszym przypadku lepsze będzie krótkie, ale intensywne i skuteczne oszczędzanie, niż odkładanie niewielkich kwot przez długie miesiące. Kolejny krok to podanie rocznej stopy zwrotu. Brzmi bardzo uczenie, a tak naprawdę to nic innego jak wysokość oprocentowania na lokacie czy koncie oszczędnościowym. Potem pozostaje nam już tylko kliknięcie przycisku „Oblicz”. W efekcie otrzymamy sumę oszczędności na koniec wyznaczonego przez nas czasu ( kapitał + wypracowane odsetki), wysokość wpłaconych składek oraz wartość odsetek na koniec procesu oszczędzania – to będzie nasz zysk. Proste, prawda?

Słoiki Harva Ekera

Skarpeta, lokata, konto oszczędnościowe – metod oszczędzania może być tyle, ile ludzi, dlatego chcemy Wam opowiedzieć o jeszcze jednym sposobie na odkładanie pieniędzy. Wymyślił go amerykański biznesmen, Harv Eker, a opiera się on na… słoikach.

Eker znany jest z teorii bogacenia się i motywacji, to autor takich książek jak np. „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie”, potraktujmy go więc poważnie. Ten człowiek zna się na rzeczy. Na pytanie o to, jak oszczędzać pieniądze, odpowiedział, że najlepiej zacząć od zakupu sześciu pojemników. O co chodzi? Najogólniej mówiąc, o dzielnie swoich dochodów na sześć, określonych procentowo części ( stąd nazwa – „System sześciu słoików”). Możemy je odkładać zarówno do wspomnianych słoików, jak i na konta w banku. Zobaczmy, jak Eker je podzielił:

  • Słoik nr 1 – przyjemności, a więc rzeczy, na które najchętniej wydajemy pieniądze ( rozrywka, zakupy odzieżowe, weekendowe wyjazdy). Odkładamy do niego 10% naszego wynagrodzenia.
  • Słoik nr 2 – większe zakupy. 10% pensji wędruje do pojemnika, w którym zbieramy oszczędności na nowe sprzęty RTV, AGD, remonty lub wakacje.
  • Słoik nr 3 – edukacja. Na swój rozwój intelektualny ( książki, szkolenia, warsztaty) Eker proponuje przeznaczać miesięcznie 10% kwoty, jaką dysponujemy.
  • Słoik nr 4 – inwestycje, czyli środki na przyszłość. 10% wypłaty dobrze jest przeznaczyć na cele inwestycyjne np. lokowanie tej części na funduszach i kontach lub obracanie nimi na giełdzie.
  • Słoik nr 5 – pieniądze dla innych. Na urodziny, wesela, a także pomoc innym
    ( nie tylko rodzinie, ale też schroniskom, szpitalom), warto odkładać miesięcznie po 5% kwoty.
  • Słoik nr 6 – opłaty stałe. Nie uciekniemy od nich, stanowią zresztą lwią część naszych wydatków, bo aż 55%. Wliczajmy do nich nie tylko rachunki, ale też zakupy żywności, tankowanie samochodu i spłatę ew. rat i kredytów.

Uzbrojeni po żeby w słoiki, możecie zaczynać. Pamiętajcie, że oszczędzać może każdy, nawet jeśli nie urodził się z tą umiejętnością. Skuteczne oszczędzanie z zasady jest projektem długoterminowym, dlatego jego powodzenie zależy głównie od naszego zaangażowania i systematyczności. To trochę tak jak z dietą – jeden dzień luzu, podjadania słodyczy, „bo przecież nic się nie stanie”, a potem drugi, trzeci… coraz trudniej nam wrócić do wcześniejszych przyzwyczajeń. I trzeba zaczynać od nowa. Podobnie z odkładaniem pieniędzy. Trzymajmy się narzuconych reguł, wysokość odkładanych kwot obniżajmy tylko w ostateczności, a na pewno osiągniemy swój cel.

Skuteczne oszczędzanie – podsumowanie

Ile ludzi, tyle sposobów na skuteczne oszczędzanie, jednak warto jeszcze raz zaznaczyć, że najważniejsza jest konsekwencja i systematyczne działanie. Pomocne może być choćby automatyczne oszczędzanie. Musimy pamiętać o tym, że bez przestrzegania narzuconych sobie reguł nie uda nam się osiągnąć celu. Inną metodą może być przechowywanie oszczędności w domowym zaciszu. Żaden sposób nie jest zły, kiedy jesteśmy sumienni.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 21 października 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły