Ile można wypłacić z bankomatu? Lista maksymalnych kwot 

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Wypłata z bankomatu jest jedną z podstawowych możliwości, z której korzysta większość klientów banków. Ważne jest zatem, by każdy klient mógł w dowolnym momencie wypłacić gotówkę po jak najniższej cenie.

Ile można wypłacić z bankomatu Lista maksymalnych kwot 

Czynniki warunkujące, ile można wybrać z bankomatu pieniędzy

Jednym z podstawowych czynników wpływających na to, jaka jest maksymalna kwota wypłaty z bankomatu jest rodzaj banku oraz posiadana do konta karta. W zależności od tego, czy dysponuje się kartą Visa czy Mastercard oraz jakiego rodzaju karta została wydana do konta. Czynnikiem warunkującym dostępne limity jest to, z jakiego bankomatu będzie się korzystać. Okazuje się, że np. firmy Euronet i PlanetCash zdecydowały się na wprowadzenie limitu 1000 zł (jednorazowo).

Przed pandemią limity były znacznie wyższe i wynosiły nawet do 5000 zł. Poszczególne bankomaty, które należą do banku, mogą mieć nałożone limity, jeśli chodzi o liczbę banknotów, które można jednorazowo wybrać z bankomatu (np. w banku PKO BP jednorazowo można wyjąć nie więcej, niż 40 banknotów), dlatego jednym z kryterium decydujących o wyborze banku powinny być dostępne limity wypłat oraz zasady, które w nim obowiązują. Więcej porad na temat wyboru banku sprawdzisz w naszym rankingu kont osobistych.

Limity dla poszczególnych banków

Każdy bank ustala swój limit. Dla lepszego zestawienia tych kwot, ujęto je w formie tabeli.

Tabela 1. Limity wypłat jednorazowych z bankomatów

Nazwa bankuLimity
Alior Bank25.000 zł (50.000 zł – karta World Elite)
Bank Millennium2.000 zł (możliwość podniesienia limitu do 10.000 zł)
Bank Pekao S.A.3.000 zł
Idea Bank2.000 zł
ING Bank Śląski10.000 zł
mBank4.000 zł
PKO BP8.000 zł
Santander Bank Polska6.000 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych poszczególnych banków

Przed wyborem właściwego dla siebie rozwiązania warto upewnić się, czy maksymalna kwota wypłaty z bankomatu spełnia nasze oczekiwania. Tylko wtedy będzie można efektywnie korzystać ze swojego konta. Osoby, które obracają większą gotówką nie powinny decydować się na te konta, które uniemożliwiają realizowanie (jednorazowo) wyższej wypłaty. Wówczas na kolejną transakcję trzeba czekać do następnego dnia lub podejmować wypłatę kilka razy, co zajmuje więcej czasu.

TOP 3 kont osobistych

Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska

Otwórz konto i zyskaj 350 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
88%
Konto 360° w Millennium Bank

Do 360 zł z promocyjnym kontem

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
84%
Konto z Kartą Otwartą na eŚwiat w BNP Paribas

Zyskaj dodatkowe ubezpieczenie „Cyber pomoc” za 0 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
83%

Limity nie są wieczne

Ważną zaletą większości limitów ustalanych przez banki, jest fakt, że samodzielnie można je zmienić. Kwoty ustalone odgórnie są wartościami, które zapewniają bezpieczeństwo, jeśli karta zostanie skradziona. To dzięki limitom przestępca nie będzie w stanie wypłacić więcej gotówki lub zrealizować poważniejszych transakcji.

W ten sposób bank stara się zabezpieczyć przed ewentualnymi problemami wynikającymi z braku uwagi klientów. Każdy, kto potrzebuje korzystać ze swojej karty częściej, może zmienić w dowolny sposób wszystkie limity. Można to zrobić przy pomocy bankowości internetowej banku. Po wejściu na stronę internetową i po wybraniu opcji „karty do konta”, otrzymuje się dostęp do ustalonych odgórnie limitów. Tam można zmieć kwoty dotyczące dziennej wypłaty oraz limitu dziennych transakcji. Dzięki temu, klient samodzielnie może kontrolować swoje finanse. Należy jednak pamiętać, że jeśli ustawi się wysokie limity tego, ile można wybrać z bankomatu gotówki jednorazowo, można doprowadzić do sytuacji, w której złodziej z kartą ma dostęp do większej ilości środków, nim właściciel karty zorientuje się o kradzieży.

Dużo trudniej też określone kwoty będzie odzyskać, dlatego jeśli trzeba ustalić inny limit wypłaty z bankomatu warto robić to za każdym razem, gdy większa transakcja będzie realizowana. W ten sposób możliwe będzie uniknięcie problemów w przyszłości. Nie warto tych limitów jednak zwiększać dla wypłat gotówki przy pomocy BLIK (limit wypłaty BLIK dla klientów PKO BP to 3.000 zł dziennie, dla klientów mBanku to 2.000 zł, natomiast klienci ING mogą ten limit ustawić na wartość od 200 do 10.000 zł). Tutaj dużo łatwiej jest ominąć zabezpieczenia, jeśli posiada się dostęp do telefonu. Jeśli bank daje taką możliwość, warto ustalić powiadomienia od wszystkich transakcji, które podejmowane są na koncie. W ten sposób, jeśli ktoś niepowołany będzie próbował wypłacić środki z konta (np. przy pomocy BLIKa), klient zostanie o tym powiadomiony.

Wybierając odpowiedni bank warto sprawdzić, ile można wybrać z bankomatu pieniędzy oraz czy i ile można wypłacić BLIKiem z bankomatu. Jednym z czynników może być też wielkość banku (sprawdź nasz ranking największych banków), bo im większy bank, tym mniejsze ryzyko, że instytucja zbankrutuje albo zmieni właściciela. To właśnie te czynniki wpływają na jakość świadczonych usług oraz sprawiają, że bank jest postrzegany jako jednostka bardziej przyjazna i otwarta na klienta, dlatego przed wyborem właściwej placówki warto sprawdzić najważniejsze limity, w tym również limit wypłat z bankomatu. Zobacz również ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu w poszczególnych bankach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły