Co to jest BLIK? Lista banków

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 9 minut
Wraz z rozwojem technologii pojawiają się kolejne rozwiązania, które umożliwiają nam realizację szybkich przelewów oraz udoskonalają transakcje bezgotówkowe. Teraz nie musimy mieć nawet karty płatniczej lub kredytowej, aby zapłacić za zakupy w sklepie czy wypłacić pieniądze z bankomatu. Co to jest BLIK? Jak działa BLIK? Kto może z niego skorzystać?
blik

Spis treści:

Co to jest BLIK?

BLIK to nowoczesny sposób płatności udostępniany przez Polski Standard Płatności sp. z o.o.. Aby uzyskać do niej dostęp, wystarczy posiadać konto osobiste w banku z dostępem do aplikacji mobilnej. Nie musimy instalować żadnych dodatkowych programów czy rejestrować się na stronach internetowych. Jeżeli dana instytucja współpracuje z BLIKIEM, wówczas w aplikacji mobilnej znajduje się wszystko, co jest nam potrzebne, aby wykonać płatność BLIKIEM. Dzięki tej usłudze możemy zapłacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacić i wpłacić gotówkę w bankomatach i wpłatomatach, wykonać natychmiastowy BLIK przelew na telefon czy też wygenerować czek. Ostatnio pojawiła się również możliwość płacenia blikiem zbliżeniowo.

Jak zostało już wspomniane, BLIK płatność jest dostępna dla osób, które korzystają z mobilnych aplikacji banków udostępniających to rozwiązanie. Nie ma innych wymagań czy ograniczeń.

BLIK jakie banki?

Płatność BLIK udostępnia aktualnie 13 banków. Wśród nich znajdują się:

 • Alior Bank,
 • Bank Millennium, 
 • Santander Bank Polska,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • PKO Bank Polski,
 • Getin Bank,
 • T-Mobile Usługi Bankowe, 
 • BNP Paribas,
 • Credit Agricole,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa,
 • Noble Bank. 

Jeżeli ściągniemy na telefon lub tablet aplikację mobilną jednego z tych banków, otrzymamy dostęp do usługi płatność BLIK. Warto zaznaczyć, że niezbędne jest posiadanie nie tylko aplikacji, ale również konta bankowego w jednej z wyżej wymienionych instytucji.

Załóż konto bankowe

Konto 360° w Millennium Bank

Do 360 zł z promocyjnym kontem

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
84%
Konto przekorzystne w Pekao Bank Polski

Odbierz do 200 zł premii!

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
92%
Konto Direct z Moim ING

Otwórz konto osobiste w promocji i otrzymaj 160 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
88%
Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska

Otwórz konto i zyskaj 350 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
88%
mKonto Intensive w mBank

Otwórz konto w promocji i otrzymaj do 300 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
86%
Konto z Kartą Otwartą na eŚwiat w BNP Paribas

Zyskaj dodatkowe ubezpieczenie „Cyber pomoc” za 0 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
83%
Konto za Zero w PKO Bank Polski

Załóż konto za zero złotych

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
83%
Konto Jakże Osobiste w Alior Bank

Zyskaj nawet 300 zł bonusów za aktywne korzystanie z konta

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
86%
Konto Osobiste CitiKonto w Citi Handlowy

200 zł dla Klientów Banku na dobry początek

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
81%

Co to jest kod BLIK?

Kod BLIK to informacja, która umożliwi nam potwierdzenie wpłaty i wypłaty gotówki, a także płatności online i w sklepie stacjonarnym. Składa się on z 6 cyfr. Aby go wygenerować, niezbędny jest smartfon połączony z internetem. Następnie w zależności od wykonywanej transakcji należy wpisać otrzymane cyfry do bankomatu, terminala czy też na stronie internetowej. Musimy jednak pamiętać, że wygenerowany kod jest ważny wyłącznie przez dwie minuty. Po tym czasie nie zostanie zaakceptowany. 

Jak płacić BLIKIEM w sklepie?

Warto przeanalizować każdą z funkcji oferowanych przez BLIK. Pierwszą z nich jest płatność BLIK w sklepie stacjonarnym. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musimy upewnić się, czy dany sprzedawca udostępnia taką możliwość. Sklepy akceptujące taką formę płatności zostały oznaczone logiem usługi. Jeżeli nie możemy znaleźć takiej naklejki, warto zapytać o taką możliwość sprzedawcę. 

1.Ważną zasadą jest również poinformowanie o chęci zapłacenia BLIKIEM. 

2.Następnie należy przejść do aplikacji mobilnej banku.

3.Jeżeli na terminalu pojawi się kwota oraz komenda: podaj kod BLIK, klikamy w aplikacji mobilnej symbol BLIK. W tym momencie na ekranie pojawi się 6-cyfrowy kod. 

4.Od tego momentu mamy 2 minuty na wpisanie go do terminala oraz potwierdzenie zielonym przyciskiem (tak jak w przypadku PIN-u).

5.Następnie należy potwierdzić realizację płatności, wpisując PIN ustalone mobilnej i gotowe!

Jak zapłacić BLIKIEM w internecie?

Czy zawsze będzie potrzebny kod BLIK? Jeżeli korzystamy ze sklepu lub przeglądarki bardzo często, możemy zapisać te strony internetowe w aplikacji banki. Dzięki temu unikniemy wpisywania kodu przy kolejnych transakcjach. Jednak nadal będziemy musieli potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej banku, wprowadzając kod PIN.

BLIK oferuje również w pełni bezpieczne płatności w internecie. Możemy zapłacić w ten sposób za zakupy realizowane na platformie Allegro lub innym sklepie internetowym, który udostępnia to rozwiązanie. Jeżeli posiadamy aktywną aplikację mobilną banku umożliwiającego płatność BLIK, możemy przystąpić do płacenia za zakupy. Warto również upewnić się, czy kwota nie przekracza limitu płatności mobilnych. Sprawdźmy, jak zapłacić na Allegro.

1.Po wybraniu przedmiotu należy przejść do sekcji “Płatności” i wybrać opcję “Płatne z góry”. Następnie wśród dostępnych możliwości znajdujemy BLIK i przechodzimy dalej.

2.W tym momencie należy przejść do aplikacji mobilnej i pobrać kod BLIK, który wyświetli się na ekranie telefonu.

3.Pamiętajmy, że od tej pory mamy dwie minuty na przepisanie sześciocyfrowego kodu w odpowiednie pole.

4.Następnie zatwierdzamy kod na stronie sprzedawcy.

5.Ostatnim krokiem będzie realizacja płatności w aplikacji mobilnej, wpisując kod PIN.

W tym miejscu warto podkreślić, że płatność BLIK opiera się na jednorazowych kodach aktywnych przez maksymalnie dwie minuty. Dzięki temu zyskujemy bezpieczeństwo. Jeżeli dwie minuty nie wystarczą nam na potwierdzenie transakcji kodem, wówczas możemy bez problemu pobrać go ponownie. Jednak będzie to inna sześciocyfrowa kombinacja. Zaletą tej usługi jest natychmiastowe zaksięgowanie płatności. 

Wypłata z bankomatu BLIK

Warto również wspomnieć, że telefon z aplikacją mobilną banku może nam w pełni zastąpić kartę bankową przy wypłacaniu gotówki z bankomatu. Wypłata BLIK zajmuje chwilę i nie wymaga dodatkowych formalności czy nie powoduje wydłużenia czasu oczekiwania na gotówkę. Cały proces jest bardzo zbliżony do tego z użyciem karty. Warto również zwrócić uwagę, że bankomaty BLIK to urządzenia należące do innych banków lub instytucji. Wypłata BLIK jest możliwa, jeżeli na ekranie znajduje się się opcja “wypłata BLIK”. 

1.Jeżeli znaleźliśmy bankomat BLIK, wystarczy wybrać na ekranie opcję wypłaty za pomocą tego systemu.

2.Następnie uruchamiamy aplikację mobilną banku i pobieramy kod BLIK.

3.Po wybraniu odpowiedniej opcji na ekranie bankomatu pojawi się opcja wpisz pobrany kod. W tym miejscu należy wpisać 6 cyfr i zatwierdzić (tak jak w przypadku podawania pinu).

4.Ostatnim krokiem będzie potwierdzenie transakcji PIN-em w aplikacji banku.

Ile można wypłacić BLIKIEM?

Warto również zwrócić uwagę na ograniczenia związane z wysokością przelewów, wypłat czy też wpłat. Każdy bank może ustawić pewien limit BLIK. Będą one aktywne domyślnie. W przypadku mBanku wyglądają one następująco:

 • płatności online i bankomaty: do 5 transakcji dziennie na maksymalną kwotę 1000 zł,
 • przelew na telefon: 5 transakcji dziennie, maksymalnie 500 zł jednorazowo,
 • szybkie płatności do 50 zł: maksymalnie 3 dziennie.

W zależności od decyzji banku można je zmienić, przechodząc do ustawień w aplikacji lub telefonicznie.

BLIK przelew na telefon

Powyżej wymienione usługi są dostępne dla każdego klienta, który posiada aplikację mobilną banku współpracującego z BLIKIEM. Jednak są również funkcje dostępne jedynie dla klientów niektórych instytucji. Jedną z nich jest przelew na telefon z aplikacją: 

 • Alior Banku, 
 • Banku Millennium, 
 • Santander Bank Polska, 
 • ING Bank Śląski, 
 • mBank, 
 • PKO Bank Polski, 
 • Credit Agricole, 
 • Getin Bank i 
 • Noble Bank. 

Jeżeli odbiorca i nadawca posiada konto w jednej z wymienionych instytucji, wówczas mogą skorzystać z tej możliwości. W takiej sytuacji należy przejść w aplikacji mobilnej do sekcji przelewów i wybrać opcję “Przelew na telefon/Przelew na telefon BLIK”. Zdarza się, że wystarczy po prostu wpisać numer telefonu komórkowego w odpowiednim polu przy danych odbiorcy. Jeżeli wybierzemy osobę, do której chcemy wysłać przelew i uzupełnimy kwotę, zatwierdzamy transakcję i potwierdzamy przelew PIN-em. Gotowe, przelew BLIK zrobiony!

Wpłata BLIK

Kolejną opcją dostępną tylko dla wybranych użytkowników jest wpłata BLIK. Z tego rozwiązania mogą skorzystać właściciele aplikacji mobilnych 

 • ING Banku Śląskiego, 
 • Banku Millennium, 
 • Banku Pekao S.A., 
 • BNP Paribas, 
 • Getin Banku oraz 
 • Noble Banku. 

1.Jeżeli znajdziemy wpłatomat z opcją wpłata BLIK, należy uruchomić aplikację banku i pobrać kod. 

2.Następnie mamy dwie minuty na przepisanie ciągu cyfr do wpłatomatu. 

3.Kolejnym krokiem jest potwierdzenie wpłaty w aplikacji mobilnej.

4.Teraz wkładamy pieniądze i zatwierdzamy kwotę obliczoną przez wpłatomat. Gotowe!

Jak działa czek BLIK?

Jednym z atrakcyjnych rozwiązań są również elektroniczne czeki, które umożliwiają szybką wypłatę pieniędzy z bankomatu lub opłacenie zakupów. Dzięki tej usłudze nie musimy posiadać karty płatniczej ani nawet telefonu z dostępem do internetu! Utworzony czek jest aktywny aż do momentu, kiedy zdecydujemy się go wykorzystać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekazać go również innej osobie. Pełni on taką samą funkcję jak tradycyjny czek i można go wykorzystać tylko jeden raz. Jak utworzyć czek BLIK? Jest to opcja dostępna dla posiadaczy aplikacji:

 • Banku Millennium,
 • Santander Bank Polska,
 • PKO Bank Polski,
 • Getin Bank i
 • Noble Bank.

1.Aby utworzyć czek, należy przejść do aplikacji banku i wybrać w menu “czeki BLIK”.

2.Następnie podczas tworzenia czeku zostaniemy poproszeni o utworzenie hasła, które umożliwi jego realizację.

3.Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie najważniejszych danych takich jak: kwota, ważność czeku i nazwa. Po wprowadzeniu danych należy zatwierdzić czek, a pieniądze zostaną pobrane z naszego konta. 

Jakie aplikacje udostępniają BLIK?

Aby móc korzystać z aplikacji BLIK, należy posiadać konto w jednym z wymienionych banków oraz zainstalować wymienioną niżej aplikację.

 • PKO BP ( IKO),
 • Pekao S.A. (Peo Pay),
 • ING Bank Śląski (Moje ING Mobile),
 • mBank (mBank PL),
 • Bank Millennium (Bank Millennium),
 • Santander Bank Polska (Santander mobile),
 • Alior Bank (Alior Mobile),
 • Getin Bank (Getin Mobile),
 • T-Mobile Usługi Bankowe (aplikacja T-Mobile Bankowe),
 • BNP Paribas (GOmobile),
 • Credit Agricole (CA24 Mobile),
 • Noble Bank (Noble Mobile),
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa (Portfel SGB).

1 komentarz

Anna

Blik to doprawdy doskonałe narzędzie odpowiadające na potrzeby współczesnego świata. Szybko, bezpiecznie, bez zbędnych formalności. Żyjemy coraz intensywniej i szybciej i takich też usług oczekujemy, dlatego ekspresowe udzielanie pożyczek do domu czy akceptowanie internetowych transakcji staje się powoli standardem.

00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły