Planet Cash – prowizje i opłaty

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Planet Cash to sieć bankomatów i wpłatomatów, do której należy 4300 urządzeń w naszym kraju. Są one zlokalizowane na terenie całej Polski, na przykład przy marketach, w sklepach, na stacjach benzynowych, w galeriach handlowych, lotniskach, a nawet na dworcach kolejowych czy stacji metra. Ile wynoszą opłaty i prowizje związane z korzystaniem z urządzeń z niebieskim okrągłym logo? Podpowiadamy.

bankomat

Planet Cash – co to za firma?

Planet Cash to niezależna, najszybciej rozwijająca się sieć bankomatów i wpłatomatów w Polsce należąca do ITCARD S.A. W naszym kraju funkcjonuje niemal 4300 takich urządzeń, w tym 2300 bankomatów i 2000 wpłatomatów. Zazwyczaj znajdują się w ogólnodostępnych miejscach, na przykład w sklepach sieci handlowych: Biedronka, Carrefour, Intermarche, Netto czy Społem. 

Urządzenia takie można znaleźć również w placówkach niektórych banków, na przykład ING Banku Śląskiego, mBanku, Getin Banku czy banku BNP Paribas, a także w wybranych bankach spółdzielczych. Często są zlokalizowane również na stacjach benzynowych, lotniskach i w galeriach handlowych. Osoby, które boją się korzystać z bankomatów i wpłatomatów sieci Planet Cash ze względów bezpieczeństwa, powinny wiedzieć, że sprzęt ten spełnia restrykcyjne wymagania związane ze standardem PCI DSS, a także wymaganiami organizacji płatniczych Visa i MasterCard. Dodatkowo w niektórych urządzeniach Planet Cash można wypłacać pieniądze blikiem.

Bankomat planet cash – prowizja

Prowizja za wypłaty z bankomatów Planet Cash jest ustalana i pobierana przez nasz bank. Cześć instytucji ma podpisaną umowę z tą siecią, dzięki czemu ich klienci mają możliwość bezpłatnej wypłaty lub na preferencyjnych warunkach. Banki, które współpracują z siecią Planet Cash to:

 • Alior Bank,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości,
 • Velo Bank,
 • mBank,
 • BNP Paribas,
 • Bank Pocztowy,
 • ING Bank Śląski,
 • Bank Millenium,
 • Credit Agricole.

Szczegółowe opłaty i prowizje związane z wypłatą środków za pośrednictwem bankomatu Planet Cash są uwzględnione w tabeli opłat i prowizji dostępnej na stronach internetowych i w placówkach poszczególnych instytucji. 

Na przykład w przypadku mBanku prowizja jest uzależniona od wysokości wypłaty. Jeżeli wynosi ona mniej niż 100 zł, wówczas zapłacimy 2,50 zł, jeżeli powyżej 100 zł, wtedy wypłata z bankomatu Planet Cash dla klientów mBanku jest bezpłatna. Z kolei w Alior Banku prowizja naliczana jest wyłącznie użytkownikom, którzy posiadają konto Jakże Osobiste. Klienci korzystający z innych rachunków, na przykład elitarnego czy walutowego, nie ponoszą żadnych opłat. 

Ile można wypłacić z bakomatu Planet Cash? Klienci, którzy mają konta w bankach, współpracujących z tą siecią, mogą wypłacać gotówkę bez żadnych limitów. Klientów pozostałych banków zaś obowiązuje limit w wysokości 1000 zł.

Planet Cash wpłatomat – prowizja

Planet Cash to sieć, która posiada 2000 wpłatomatów na terenie Polski. Prowizja za wpłatę gotówki w jej urządzeniach również jest uzależniona od tego, czy nasz bank ma podpisaną umowę z tą firmą, czy też nie. Z tego powodu najlepiej sprawdzić wysokość prowizji w tabeli opłat dostępnej na stronie internetowej banku lub w jego placówce. 

Na przykład w przypadku konta Jakże Osobistego w Alior Banku, wpłata gotówki we wpłatomacie z sieci Planet Cash związana jest z prowizją w wysokości 0,35%. W przypadku kontra elitarnego zaś wynosi 0 zł. Z kolei w banku BNP Paribas marża to 0,5% wpłacanej kwoty, jednak nie mniej niż 10 zł. W mBanku i ING Banku Śląskim prowizja za skorzystanie z wpłatomatu Planet Cash wynosi 0 zł. 

Prowizja to jednak niejedyny aspekt, który interesuje osoby korzystające z urządzenia, jakim jest Planet Cash wpłatomat. Czas realizacji, a więc zaksięgowania takiej wpłaty również jest istotny dla wielu klientów. Większość banków księguje taką wpłatę w ciągu zaledwie kilku godzin. Jednak czas ten jest uzależniony od tego, w jakim banku mamy konto i o której godzinie wpłaciliśmy pieniądze.

Planet Cash – jakie banki obsługuje?

Planet Cash obsługuje wszystkie banki i umożliwia wypłatę gotówki o każdej porze dnia i nocy. Sieć ta jednak ma podpisaną umowę z następującymi bankami: Alior Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości, Velo Bank, mBank, BNP Paribas, Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Millenium i Credit Agricole.

Na podstawie tego porozumienia niektóre opłaty, a także limity związane z wpłatami i wypłatami gotówki są wyższe niż w przypadku instytucji, które nie współpracują na podstawie umowy z siecią Planet Cash. Z tego powodu, w takich przypadkach, wypłata z obcego bankomatu, a więc urządzenia Planet Cash może wiązać się z wyższą prowizją, na przykład w banku PKO BP i konta za zero wynosi ona 10 zł, z kolei konta Przekorzystnego w Pekao SA 2,3%, lecz minimum 5 zł. W Santander Banku 5 zł.

Wpłatomat Planet Cash – jak korzystać?

Niektórzy klienci banków nie do końca wiedzą, jak działa wpłatomat, dlatego wolą nie korzystać z takich urządzeń, w obawie przed utratą gotówki. Jednak niezależenie od tego, czy korzystamy z wpłatomatu należącego do naszego banku, czy też sieci Planet Cash, żeby wpłacić pieniądze, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Przygotować pieniądze do wpłaty i kartę
 2. Włożyć kartę do wpłatomatu
 3. Podać PIN, a także kwotę wpłaty 
 4. Włożyć gotówkę do wpłatomatu 

Po wykonaniu tych czynności urządzenie przeliczy pieniądze, które zostały umieszczone przez klienta w jego kasecie. Jeżeli suma ta będzie się zgadzała z kwotą, którą wcześniej wpisaliśmy, wówczas wystarczy zatwierdzić transakcję odpowiednim przyciskiem i odebrać z powrotem kartę, a także potwierdzenie.

1 komentarz

Łukasz

Uwaga na Planet Cash to złodzieje i oszuści sczytują karty obsługa praktycznie nie istnieje pieniądze na pewno nie będą bezpieczne

0-1 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły