Ranking największych banków. Który bank w Polsce jest największy?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut

Banki w Polsce stale się rozwijają i zmieniają swoje pozycje na rynku. Wszelkie istotne zmiany można zaobserwować w licznych podsumowaniach uwzględniających liczbę klientów oraz wartość majątku, jakim zarządza instytucja. Warto jednak sprawdzić, jaki jest największy bank w Polsce oraz czym się wyróżnia spośród innych. Poniżej znajdziesz nie tylko informacje na temat liczby klientów, aktywów i poziomu rozwoju, ale także struktury organizacyjnej. W ramach rankingu poznasz też rok założenia banku oraz w dużym skrócie fuzje, jakie zachodziły w danym przedsiębiorstwie.

wyscig

Największe banki w Polsce ze względu na wysokość aktywów

Wiele instytucji finansowych na terenie Polski stawia przede wszystkim na prężny rozwój swojej oferty usług i produktów oraz możliwość ekspansji swoich placówek na coraz większym terenie. Szczególne znaczenie jeśli chodzi o rozwój banku ma jego pozycja rynkowa, prestiż, oraz stabilność pod względem finansowym. Ranking największych banków w Polsce uwzględnia w kolejności od największych do najmniejszych te instytucje, które posiadają aktywa w określonej wysokości.

Pod względem wielkości wypracowanych aktywów do najpopularniejszych banków w Polsce, zaliczamy:

Nazwa banku Aktywa
PKO Bank Polskiok. 346 mld złotych
Pekaook. 223 mld złotych
Santander Bank Polskaok. 196 mld złotych
INGok. 180 mld złotych
mBankok. 173 mld złotych
BNP Paribasok. 117 mld złotych
Alior Bankok 77 mld złotych
Getin Bankok 48 mld złotych

Opracowanie: na podstawie raportów kwartalnych banków.

Jak widać, pod względem wielkości aktywów na pierwszym miejscu w rankingu największych banków w Polsce znajduje się PKO Bank Polski, który już od wielu lat wykazuje największe zyski w kraju. Jako dobrze prosperujące banki warto wyróżnić też Pekao oraz Santander, które także wypracowały spory zysk. W przypadku banku ING od III kwartału 2019 do III kwartału 2020 instytucja zdobyła aż około 29-30 mld złotych aktywów więcej. 

Wpływ na coraz większy majątek ma przede wszystkim liczba klientów oraz ilość sprzedanych usług i produktów finansowych. Im więcej kredytów np. hipotecznych zostanie udzielonych, tym większy będzie zysk. 

W temacie kredytów hipotecznych i innych możesz dowiedzieć się znacznie więcej. Wystarczy, że zerkniesz na nasz artykuł blogowy: Kredyt hipoteczny. Dowiesz się z niego podstawowych informacji na temat funkcjonowania takiego zobowiązania kredytowego oraz tego, jak się o nie ubiegać.

Największe banki w Polsce ze względu na liczbę klientów

To, ile bank posiada aktywnych klientów, również świadczy o jego rozwoju i przede wszystkim popularności. Wzrost klientów to także wzrost aktywów, dlatego wpływa to bezpośrednio na wielkość danej instytucji. Ranking największych banków uwzględnia także liczbę konsumentów, a wyniki przedstawiają się następująco:

Nazwa banku Liczba klientów
PKO Bank Polskiok. 11 mln
Pekaook. 5,7 mln
Santanderok. 5 mln
INGok. 4,7 mln
mBankok. 4,6 mln
Alior Bankok. 4,5 mln
BNP Paribasok. 3,9 mln
Millenniumok. 3,8 mln

Opracowanie: na podstawie raportów kwartalnych banków.

Warto wiedzieć, że w liczbę klientów wliczają się zarówno Ci indywidualni, jak i biznesowi. Tak duże ilości konsumentów instytucji finansowych wynikają z faktu, że wiele posiadaczy kont ma je np. w kilku bankach. Żadne przepisy nie zabraniają prowadzenia kilku rachunków w różnych bankach, a więc wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Pod względem ilości klientów po raz kolejny na pierwszym miejscu znajduje się bank PKO BP, który posiada bagatela około 11 milionów aktywnych konsumentów. Co ciekawe, w większości przypadków są to klienci detaliczni, bo aż około 10,5 miliona. Ta instytucja odniosła sukces nie tylko jeśli chodzi o wielkość majątku i liczbę klientów, ale i swój wizerunek w oczach konsumentów.

Kolejne instytucje finansowe, które posiadają pokaźne grupy klientów to Pekao, Santander i ING. Uwzględniając liczbę klientów, bada się także ilość nieaktywnych użytkowników np. kont bankowych. Takie podsumowanie pozwala określić realne statystyki dla największych banków w Polsce.

Aby dowiedzieć się tego, jaki rachunek bankowy jest aktualnie najlepszy przejrzyj ranking kont bankowych i wybierz takie, które spełni Twoje oczekiwania.

Kapitał polski a największe banki w Polsce

Warto mieć na uwadze fakt, że największe banki funkcjonujące w Polsce oczywiście działają z użyciem polskiego kapitału. Do najważniejszych z nich, zaliczamy:

  • PKO Bank Polski;
  • Pekao;
  • Alior Bank;
  • BOŚ Bank;
  • BPS;
  • Bank Pocztowy.

Jak widać, banków, które wykorzystują polski kapitał, jest wiele i warto o tym pamiętać. Niektóre z instytucji zostały przekształcone z wyniku prywatyzacji, a niektóre dopiero rozpoczynają rozwijać swoje skrzydła w branży finansowej. 

W przypadku PKO BP, głównym udziałowcem jest Skarb Państwa. Bank z polskim kapitałem, czyli Pekao to drugi znajdujący się z rankingu „największe banki w Polsce 2022”, gdzie akcjonariuszem jest państwowa spółka PZU SA. Kolejny, czyli Alior Bank zarządzany jest głównie przez Skarb Państwa za pośrednictwem spółki PZU. Ciekawostką jest sposób funkcjonowania banku BPS w kraju, który zrzesza około 350 instytucji finansowych z całego kraju.

Oczywiście w Polsce działają także instytucje finansowe z zagranicznym kapitałem takie jak np. mBank, którego udziały w około 70% posiada Commerzbank AG. Jeśli chodzi o Santandera, warto mieć na uwadze fakt, iż tam głównym akcjonariuszem jest spółka matka – TFI Santander (dawniej BZ WBK) S.A. W przypadku banku ING akcjonariuszem posiadającym aż 75% akcji jest firma Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny, natomiast około 19% posiadają inni inwestorzy giełdowi.

Najpopularniejsze banki w Polsce posiadają nie tylko kapitały i aktywa w różnych wielkościach oraz spore rozbieżności w liczbie klientów. Te instytucje różnią się także mocno strukturą organizacyjną oraz tym czy znajdują się w rękach Polskich inwestorów, czy też nie.

Najpopularniejsze banki w Polsce – właściciele, rok założenia i zmiany ustrojowe

Analizując jeden z najpopularniejszych banków w Polsce, warto wyróżnić PKO BP, który został założony już w 1919 roku. Na chwilę obecną ta instytucja kontrolowana jest przez Skarb Państwa posiadający prawie 30% akcji. Drugim dużym bankiem jest Pekao założony w 1929 roku w Warszawie. W 2017 roku bank zmienił struktury akcjonariatu, logo oraz głównych akcjonariuszy, którymi są PZU i PFR.

Santander jako instytucja znajdująca się w czołówce największych banków w Polsce pod względem aktywów został założony w 1857 roku w Hiszpanii, natomiast od 2003 prężnie rozwija się w Polsce. Głównym zarządcą tej instytucji jest Banco Santander S.A oraz OFE Nationale-Nederlanden.

Kolejne największe banki w Polsce to ING i mBank założone w 1991 oraz 1986 roku. Pierwszy z nich zarządzany jest głównie przez Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny, natomiast mBank przez Commerzbank AG prawie w 70% akcji.

Ranking największych banków w Polsce a Fundusz Gwarancyjny

Wiele instytucji finansowych ma gwarancję Skarbu Państwa, dzięki której wypłata środków z rachunków przez klientów jest zagwarantowana do danej kwoty. Bankowy Fundusz Gwarancyjny gromadzi specjalne środki w NBP, gdzie górna granica gwarancji obecnie wynosi dla jednego klienta 100 tys. euro. Warto więc wybierać takie instytucje finansowe, które są objęte przez Fundusz Gwarancyjny.

W tym temacie koniecznie przejrzyj też nasz poradnik: Bank czy parabank – czym różnią się obie instytucje.

Podsumowując, zarówno banki z polskim kapitałem, jak i te z zagranicznym prężnie się rozwijają, stale powiększając ilość swoich aktywów oraz liczbę aktywnych konsumentów. 

Wszystkie najpopularniejsze banki w Polsce znajdują się w powyższym rankingu, który jasno wskazuje, jaka instytucja jest warta uwagi i gdzie warto przetrzymywać swoje oszczędności, aby w razie kłopotów mieć gwarancję ich wypłaty. 

Wszelkiego rodzaju rankingi największych banków w Polsce są świetnym wskaźnikiem dla inwestorów poszukujących coraz to nowszych możliwości inwestycji swoich wolnych środków.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły