Wypłata z obcego bankomatu – koszty

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Zaletą posiadania karty płatniczej, jest możliwość wpłacania pieniędzy z bankomatów, nie tylko tych, które należą do wybranego banku, ale też pozwalają na wypłacanie gotówki z obcych bankomatów, dlatego wybierając bank warto sprawdzić, jakie warunki dotyczące wypłaty z innego bankomatu przewidział nasz bank. Wówczas koszty wypłat będą mniejsze i bardziej komfortowe.

Wypłata z obcego bankomatu - koszty

Bankomaty bez prowizji

Nie wszystkie bankomaty pobierają opłaty za wypłatę gotówki. Są też bankomaty, które nie pobierają prowizji. Jest to jednak rozwiązanie należące do rzadkości. Niektóre banki ustalają comiesięczną opłatę za możliwość wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów np. – w mBank taka opłata wynosi 5 zł miesięcznie. W innych instytucjach, np. na karcie Revolut wypłaty będą darmowe do czasu przekroczenia określonej kwoty. 

Dodatkowo każdy bank oferuje swoim klientom dostęp do wszystkich bankomatów swojej sieci bezpłatnie. Przykładem tego jest bank PKO BP. W tym banku bankomaty bez prowizji przeznaczone są dla wszystkich klientów, którzy korzystają z kart wydanych do kont prowadzonych w banku PKO BP. Z kolei jeśli realizowana jest wypłata z innego banku, konieczne jest poniesienie ustalonej opłaty.

Koszty i warunki wypłaty z obcego bankomatu

Większość banków doradza swoim klientom, by wypłaty z bankomatu realizowali w bankomatach należących do ich własnej sieci. Wówczas, niezależnie od wypłacanej kwoty, nie pobiera się prowizji, a co za tym idzie koszty takiej transakcji są zdecydowanie niższe, niż wypłata z bankomatu innego banku. 

Jako, że bankomatów jest coraz więcej, w większości miejscowości można znaleźć bankomat należący do danego banku. Można korzystać też z bankomatu należącego do Planet Cash czy do sieci Euronet. Jeśli bank jest partnerem tych sieci, koszty wypłaty są mniejsze. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie jest możliwe, trzeba skorzystać z bankomatu, który jest najbliżej.

Chcąc lepiej przedstawić warunki i koszty wypłat gotówki z innego bankomatu, najlepiej jest przedstawić te wyniki w formie tabeli. Wówczas najłatwiej porównać oferty przygotowane przez poszczególne banki. Osobną kwestię stanowią nie tyle koszty wypłaty, co jej maksymalna wysokość w poszczególnych bankach.

Wpłaty gotówki z bankomatów – prowizje

Nazwa bankuWypłata bez prowizjiKoszt wypłaty z innych bankomatów 
Alior BankAlior Bank2,50 zł można uniknąć w ramach dodatkowej korzyści przypisanej do danego konta)
Bank MillenniumBank Millennium1 zł (Stantander BP, Planet Cash), 5 zł inne bankomaty (opłaty można uniknąć, jeśli spełni się określone warunki)
Bank PekaoBank Pekao2,3% min. 5 zł (jeśli spełni się warunek bezpłatności konta, otrzymuje się możliwość realizowania 2 wypłat z innych bankomatów miesięcznie)
BNP ParibasBNP Paribas, Planet Cash5 zł opłaty
BOŚZe wszystkich bankomatów, jeśli wypłata min. 100 złWypłata poniżej 100 zł – prowizja 2,5 zł
ING Bank ŚląskiING, Planet Cash0 zł (pierwsza wypłata, 5 zł – każda kolejna, możliwość wykupu 30-dniowego pakietu za 15 zł
mBankZe wszystkich bankomatów, jeśli wypłata wynosi min. 100 złWypłata poniżej 100 zł prowizja – 2,5 zł
PKO BPPKO BP10 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych poszczególnych banków.

Jak wynika z powyższego zestawienia nie każdy bank przygotował dla swoich klientów możliwość darmowej wypłaty gotówki z bankomatów innego banku. W większości wypadków, możliwe jest wykupienie specjalnego pakietu, który oferuje możliwość wypłaty darmowej ze wszystkich bankomatów,. 

Podejmując decyzję dotyczącą wyboru banku nie można sprawdzać tylko kosztów prowadzenia konta czy obowiązujących limitów. Należy sprawdzić, jaki jest koszt wypłaty z bankomatów własnych i obcych oraz tych należących do sieci Planet Cash czy Euronet. Prowizje są bardzo zróżnicowane i często to właśnie one wpływają najbardziej na ogólny koszt prowadzenia konta. szczegółowe informacje możesz znaleźć w naszym rankingu kont osobistych

Wiele banków w jednym miejscu

Poza możliwością wypłaty z własnych bankomatów czy przy wypłacie z innych bankomatów, istnieją bankomaty, które współpracują z kilkoma bankami jednocześnie, dzięki czemu klienci różnych banków mogą korzystać z tych samych warunków i z jednego cennika usług. Do takich bankomatów należą Planet Cash i Euronet. 

Prowizje są ustalane przez bank. Wypłata kartą wydaną przez mBank to prowizja 2,5-7 zł (do 100 zł) oraz 0 zł (za wypłaty powyżej 100 zł). Za wypłatę z bankomatu Planet Cash kartą należącą do banku ING czy PNB Paribas prowizja wynosi 0 zł, natomiast dla karty wydanej przez Millennium to 1 zł.

Wypłata z obcego bankomatu bez prowizji (lub przy niskich opłatach) jest możliwa, jednak aby wybrać najlepsze rozwiązanie należy sprawdzić, które banki oferują najbardziej korzystne warunki. Warto korzystać z bankomatów integrujących w sobie wielu partnerów bankowych, dzięki czemu warunki wypłaty z obcego bankomatu są zdecydowanie tańsze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły