Egzekucja komornicza nieruchomości. Co można zrobić?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Grozi Ci zajęcie komornicze w wyniku nadmiernych zaległości finansowych? Nie radzisz sobie ze spłatą kredytu hipotecznego? Sprawdź, w jaki sposób można uniknąć egzekucji komorniczej nieruchomości. Dowiedz się, od jakiej kwoty komornik może zająć mieszkanie. Spłata długi przed licytacją w wielu sytuacjach jest jeszcze możliwa.

dom

Zajęcie egzekucyjne nieruchomości – co to takiego?

Chcesz wiedzieć, jak uniknąć egzekucji z nieruchomości? Pamiętaj, że to jeden ze sposobów odzyskania długu przez wierzycieli. Zwróć też uwagę na fakt, że kiedy w grę wchodzą duże kwoty nieruchomość, stanowi jedyne sensowne zabezpieczenie np. dla banku. Aby jednak komornik mógł zająć nieruchomość, musisz przejść przez procedury regulowane Kodeksem postępowania cywilnego.

Ogólnie rzecz biorąc, zajęcie nieruchomości przez komornika jest jak najbardziej możliwe. To proces polegający na zabezpieczeniu domu lub mieszkania do spłaty na poczet długu wobec banku, lub innego wierzyciela. Pamiętaj jednak, że taka forma odzyskiwania długów w większości przypadków jest ostatecznością.

Mieszkanie z darowizny a komornik – czy może je zająć?

Komornik może zająć mieszkanie z darowizny. Jeśli nieruchomość pochodzi ze spadku, ale obciążona została np. kredytem hipotecznym, bank jak najbardziej ma prawo ubiegać się o pokrycie długu. Kiedy dziedziczysz mieszkanie np. od rodziców, koniecznie dowiedz się, czy nie jest obciążone hipoteką. Decydując się na przyjęcie darowizny w takiej formie, dziedziczysz także sam kredyt.

Pamiętaj! Umowa darowizny mieszkania zawsze musi mieć formę aktu notarialnego!

Chcesz wiedzieć, od jakiej kwoty komornik może zająć mieszkanie? Darowizna to czynność prawna, która przenosi prawa własności z dotychczasowego właściciela na nowego. Dotyczy to także zobowiązań finansowych ciążących np. na nieruchomości. Na chwilę obecną komornik ma prawo zlicytować mieszkanie, kiedy wysokość zadłużenia przekracza 5% jego wartości. W każdej innej sytuacji licytacja i zajęcie komornicze nieruchomości nie jest możliwe.

Kiedy komornik ma prawo zająć dom lub mieszkanie?

Komornik ma prawo do zajęcia nieruchomości tylko wtedy, kiedy wierzyciel ubiega się drogą sądową o spłatę długu. Pamiętaj jednak, że cała procedura nie jest tak prosta, jak może się wydawać. Zajęcie nieruchomości traktowane jest jako ostateczność. W pierwszej kolejności bank lub inna instytucja skontaktuje się z Tobą w celu dojścia do porozumienia. Prawomocne zarządzenie sądu o zajęciu nieruchomości na poczet spłaty długu, a także jej licytacja jest nieodwołalne. Pamiętaj, aby zrobić wszystko, by uniknąć utraty majątku.

Jak uniknąć zajęcia komorniczego – co można zrobić, a co nie?

Nie wiesz, jak zabezpieczyć nieruchomość przed egzekucją komorniczą? Windykacji możesz uniknąć na kilka sposobów, a mianowicie:

  • wydłużyć termin spłaty z wierzycielem;
  • refinansować kredyt lub pożyczkę;
  • skonsolidować zadłużenie;
  • spłacić dług w całości.

Kiedy całkowita spłata zadłużenia nie jest możliwa, wybierz jedną z pozostałych opcji. W ten sposób skutecznie unikniesz zajęcia nieruchomości przez komornika. Bank lub inny wierzyciel zawsze zrobi wszystko, aby odzyskać należne mu pieniądze. Dobrowolna spłata długu o komornika to najlepsze wyjście. Chcesz skorzystać z takiej możliwości? W tym celu skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za wyegzekwowanie od Ciebie należnych środków. Wystosuj także oficjalny wniosek o chęć spłaty zadłużenia na nowych warunkach. Pamiętaj, aby zawsze zaproponować możliwe rozwiązanie. Komornik może przystać na Twoją prośbę lub nie.

Jest jeszcze jeden sposób, jak uratować się przed komornikiem. Długi w postaci pożyczek i kredytów przedawniają się w terminie 3 lat. Aby jednak przedawnienie zostało zaakceptowane, kredytodawca nie może w tym czasie rozpocząć żadnych działań mających na celu odzyskanie długu.

Czy komornik może odstąpić od egzekucji mieszkania?

Komornik jak najbardziej może odstąpić od egzekucji mieszkania lub domu. Na jakich warunkach? Spłata długu przed licytacją jest możliwa. Pamiętaj jednak, iż w pierwszej kolejności na poczet spłaty zadłużenia bank zajmie:

  • konto bankowe;
  • wynagrodzenie;
  • rentę i emeryturę;
  • wszelkie świadczenia socjalne.

W kwestii zajęcia rachunku bankowego warto dowiedzieć się, gdzie komornik nie zajmie konta. Ta wiedza pozwoli Ci uniknąć blokady środków na koncie, a co za tym idzie utraty sporej części pieniędzy. Jeśli masz długi lub odziedziczyłeś(aś) nieruchomość z kredytem, koniecznie dowiedz się, jak uniknąć zajęcia komorniczego.

Podsumowując, komornik może zająć nieruchomość jeśli taki był wyrok sądu. Najczęściej będzie to tylko ostateczność, kiedy w żaden sposób nie dojdziesz do porozumienia z wierzycielem. Zawsze jednak warto znaleźć optymalne rozwiązanie problemu. Dzięki temu unikniesz nie tylko licytacji nieruchomości, ale także zachowasz swój majątek.

1 komentarz

Anna

Proszę o pomoc

00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły