Pożyczki prywatne to jedna z alternatyw dla produktów bankowych. Duża dostępność oraz z pozoru atrakcyjne warunki sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tego źródła finansowania. Jakie zasady obowiązują pożyczki od osób prywatnych i czy jest to dobra metoda na załatanie dziury w budżecie? Sprawdźmy!
- Czym są pożyczki prywatne?
- Prywatne pożyczki od osób prywatnych a prawo
- Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?
- Formalności pożyczki prywatne gotówkowe – umowa pożyczki od osoby prywatnej
- Pozabankowa pożyczka prywatna a podatek PCC
- Podatek PCC a pozabankowe pożyczki
- Jak znaleźć prywatne pożyczki od osób prywatnych ?
- Jak działa giełda pożyczek prywatnych?
- Co to jest prywatna pożyczka pod weksel?
- Czy pozabankowa pożyczka prywatna bez BIK i KRD jest możliwa?
- Jakie możliwości dają nam pożyczki pozabankowe i prywatne?
Czym są pożyczki prywatne?
Prywatne pożyczki to wsparcie finansowe otrzymane zarówno do rodziny czy przyjaciół, jak i nieznajomych. Aby można było mówić o takiej formie zobowiązania, musi zostać spełniony jeden podstawowy warunek. Podmiot udzielający finansowania powinien posiadać status osoby prywatnej, fizycznej lub firmy. Stwierdzenie to zakłada, że nie może to być reprezentant żadnej instytucji finansowej czy też urzędu. Oznacza to, że prywatne pożyczki nie mogą być udzielane przez reprezentantów żadnej instytucji finansowej czy też urzędu. W tym przypadku pożyczkodawcą nie jest firma pożyczkowa ani bank.
Dlatego prywatni inwestorzy, którzy udzielają pożyczek, nie muszą przestrzegać limitów kosztów obowiązujących w ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2011 Nr 126 poz. 715) oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Prawo bankowe (Dz. U. 1997 Nr 140 poz. 939). Każdy, kto decyduje się na zaciągnięcie pożyczki prywatnej powinien mieć tego świadomość. Może pojawić się w tym momencie pytanie, czy są one regulowane w jakikolwiek sposób?
Prywatne pożyczki od osób prywatnych a prawo
Szczegółowe zasady udzielania wsparcia finansowego zostały uregulowane w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). Jednak dotyczą one jedynie sytuacji, kiedy potrzebna jest umowa pożyczki prywatnej oraz uregulowanie kwestii definicyjnych. Prywatni inwestorzy, którzy udzielają pożyczek mają obowiązek sporządzić pisemną formę umowa w przypadku transakcji powyżej 1000 zł. Należy podkreślić, że nie ma również żadnej instytucji, która sprawowałaby kontrolę nad pożyczkami prywatnymi. Dlatego istnieje ryzyko, że trafimy na oszustów. W związku z tym powinniśmy zawsze dokładnie czytać, co podpisujemy, oraz zadawać pytania w razie wątpliwości.
Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?
Mogłoby się wydawać, że pożyczka prywatna to idealne rozwiązanie dla osób zadłużonych. Jednak jak wiadomo, każdy medal ma dwie strony. W tym przypadku są to nie tylko dodatkowe formalności, ale również brak ograniczeń dotyczących kosztów czy też konsekwencji nieterminowej spłaty. W przypadku pożyczek pozabankowych wszystko podlega regulacjom zawartym w ustawie antylichwiarskiej. Maksymalne oprocentowanie do 17 grudnia 2022 r. nie mogło przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych, a pozostałe koszty to, co najwyżej 25% całkowitej kwoty kredytu i 30% tej sumy w stosunku rocznym. Aktualnie mamy 10% kwoty pożyczki i 10% za każdy rok trwania umowy. W przypadku pożyczek prywatnych pożyczkodawca ma pełną dowolność, co z perspektywy pożyczkobiorcy niekoniecznie jest zaletą.
Formalności pożyczki prywatne gotówkowe – umowa pożyczki od osoby prywatnej
1. Podstawowymi informacjami, jakie powinna zawierać umowa pożyczki prywatnej, są oczywiście dane osobowe pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy.
2. Dodatkowo nie można zapomnieć o wysokości zobowiązania, terminie spłaty oraz formie zwrotu należności, czyli liczbie i wysokości rat.
3. Równie ważne jest jasno określone oprocentowanie, ponieważ to jeden z parametrów wpływających na ostateczne koszty pożyczki od osób prywatnych.
4. Pamiętajmy również, że w umowie powinna znaleźć się informacja o konsekwencjach nieuregulowania należności. Jak zostało wspomniane, pożyczka prywatna na umowę rządzi się swoimi prawami. Dlatego warto poświęcić czas na analizę dokumentu, aby uniknąć dodatkowych problemów.
Pożyczka od osoby prywatnej to nie tylko wiele zalet, ale również wad i niebezpieczeństw. Duża dostępność może kusić potencjalnych pożyczkobiorców, którzy niekoniecznie myślą o pozostałych warunkach korzystania z tego sposobu finansowania. Jeśli zdecydujemy się na pożyczki prywatne od osób prywatnych, warto zapoznać się z naszym artykułem SPRAWDŹ, CO POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA POŻYCZKI.
Pozabankowa pożyczka prywatna a podatek PCC
Kiedy znajdziemy już interesującą nas ofertę, należy pamiętać o obowiązkach wobec Urzędu Skarbowego. Można pomyśleć, co wspólnego ma Urząd Skarbowy a pożyczanie pieniędzy. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że pożyczki prywatne gotówkowe zostały objęte obowiązkiem odprowadzenia podatku PCC. Stanowi on standardowo 2% od pożyczonej kwoty. Należy podkreślić, że dokonanie wszelkich formalności leży po stronie pożyczkobiorcy. Jeżeli tego nie zrobimy, wówczas po wykryciu sprawy Urząd Skarbowy nałoży na nas stawkę wynoszącą 20% wysokości pożyczki. Należy jednak podkreślić, że istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku PCC.
Podatek PCC a pozabankowe pożyczki
Jak wygląda sytuacja w przypadku pożyczek pozabankowych? Po pierwsze nie będzie od nas wymagane załatwianie żadnych formalności dotyczących podatku PCC. Wszystkie dokumenty, jakie obowiązują pożyczkobiorców, to wniosek złożony online oraz podpisanie umowy. Po drugie dzięki rejestrowi instytucji pożyczkowych stworzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego mamy pewność, że pożyczkodawca jest wiarygodny i godny zaufania. Do dyspozycji mamy również opinie ekspertów oraz osób korzystających wcześniej z danej oferty. Ponadto, jak już zostało wspomniane, okres kredytowania oraz wysokość zobowiązania nie będą nam narzucone. Każdy pożyczkobiorca może dostosować je do swojej obecnej sytuacji finansowej.
Jak znaleźć prywatne pożyczki od osób prywatnych ?
Jak już zostało wspomniane, pożyczki może udzielić nie tylko firma, ale również osoba bez fizyczna. Jednak zazwyczaj to przedsiębiorcy udostępniają najbardziej atrakcyjne oferty. Dzięki ich różnorodności otrzymujemy możliwość znalezienia oferty na warunkach odpowiadających naszym wymaganiom. Gdzie szukać ogłoszeń pożyczek prywatnych? Pożyczki prywatne można znaleźć na wielu forach tematycznych czy stworzonych ku temu platformach. Bardzo często wystarczy jedynie wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarce. Warto zwrócić również uwagę, że coraz więcej prywatnych inwestorów ogłasza się również w takich serwisach jak OLX. Należy jedna pamiętać, że nie są oni poddawani weryfikacji, a tym samym rośnie ryzyko trafienia na oferty oszustów. Jeżeli zdecydujemy się natomiast na skorzystanie z platform pożyczek prywatnych, wówczas otrzymujemy większe bezpieczeństwo.
Wraz z rozwojem mediów społecznościowych zaczęły powstawać specjalne grupy, które skupiają prywatnych inwestorów oraz potencjalnych pożyczkobiorców. Oprócz tego możemy również trafić na Facebooku na strony, które mają na celu przestrzegać klientów przed ewentualnymi oszustami.
Jak działa giełda pożyczek prywatnych?
Giełda pożyczek od osób prywatnych jest miejscem, gdzie zarówno pożyczkobiorcy, jak i inwestorzy mogą publikować ogłoszenia dotyczące finansowania. Jedynymi ograniczeniami na takich stronach są te, które wprowadzi administrator. Aktualnie w regulaminie widnieją trzy podstawowe zakazy.
Zabrania się ogłoszeń uwzględniających jakąkolwiek wstępną opłatę oraz płatnych infolinii czy sms-ów. Jak widać, ofertę może opublikować każdy. Ich treść pozostawia wiele do życzenia, a szczegółowe informacje otrzymamy dopiero po nawiązaniu kontaktu z wierzycielem.
Dodatkowo nikt nie da nam gwarancji, że wśród ofert znajduje się pożyczka prywatna na dziś. Nierzadko okazuje się, że wymagania pożyczkodawców prywatnych są takie same lub bardziej rygorystyczne niż te w firmach pozabankowych, a w przypadku braku spłaty trafia się na kolejną giełdę – giełdę długów. Jeśli interesują nas szybkie pożyczki prywatne przez internet, być może warto skłonić się ku instytucjom pozabankowym i skorzystać z porównywarek.
Co to jest prywatna pożyczka pod weksel?
Każda pożyczka prywatna wiąże się z dużą odpowiedzialnością zarówno dla pożyczkobiorców, jak i pożyczkodawców. Nikt nie udzieli nam wsparcia finansowego bez odpowiedniego zabezpieczenia. W przypadku pożyczek prywatnych częstą praktyką jest zobowiązanie dłużnika do podpisania weksla. Podpisując go, potwierdzamy swoją zdolność do spłaty zadłużenia. Dokument ten jest dowodem na to, że każda ze stron zgadza się na warunki pożyczki i bierze na siebie odpowiedzialność z nią związaną. W przypadku pożyczkobiorców jest to oczywiście terminowa spłata. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią redakcję dokumentu oraz przeanalizować, czy w zapisach nie kryją się żadne kruczki umożliwiające przejęcie naszego majątku przez wierzyciela.
Takie oferty gromadzi i udostępnia zazwyczaj giełda pożyczek pod weksel. Podejmując taką decyzję, musimy być świadomi konsekwencji. Aby zmniejszyć ryzyko oszustwa, powinniśmy pamiętać o podstawowych elementach weksla:
- dokument musi mieć nazwę: weksel,
- dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy,
- data i miejsce zawarcia umowy pożyczki prywatnej,
- przewidywany termin spłaty zobowiązania,
- kwota i koszty pożyczki,
- podpis pożyczkobiorcy.
Czy pozabankowa pożyczka prywatna bez BIK i KRD jest możliwa?
W przypadku pożyczki prywatnej kryteria wobec pożyczkobiorców zostają ustalone indywidualnie przez wierzyciela. Dlatego bardzo często po pożyczki prywatne od ludzi sięgają osoby, które nie mają szans na akceptację wniosku w banku ze względu na złą historię kredytową czy też brak stałego zatrudnienia lub środków pozwalających na spłatę zobowiązania. Prywatni pożyczkodawcy nie sprawdzają swoich klientów w bazach dłużników. Nie interesują ich wpisy w BIK czy KRD. Dlatego możliwe są pożyczki prywatne bez sprawdzania baz z komornikiem online. Należy jednak podkreślić, że nie oznacza to, że nasze wnioski będą akceptowane w nieskończoność. Jeśli nie spłacimy zobowiązania terminowo, nie otrzymamy kolejnej pożyczki, a konsekwencje nieodpowiedniej decyzji mogą ciągnąć się za nami nawet latami. Dla wielu osób w obliczu poważnych problemów finansowych atrakcyjna będzie możliwość otrzymania wyższych kwot niż w firmie pożyczkowej czy banku. Pamiętajmy jednak, że im wyższa pożyczka prywatna bez baz, tym rośnie również ryzyko kłopotów ze zwrotem należności w terminie.
Należy podkreślić, że osoby prywatne mają pełną dowolność w ustalaniu wysokości opłat za opóźnienie. W efekcie może dojść do sytuacji, kiedy koszty opóźnienia wzrosną nawet do dwukrotności wartości pożyczki. Dlatego podkreślamy, że należy wybierać kredyty prywatne ze sprawdzonych źródeł po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich warunków. Być może warto spróbować również pozabankowych pożyczek z komornikiem, ciekawą alternatywą jest także pożyczka społecznościowa.
Jakie możliwości dają nam pożyczki pozabankowe i prywatne?
Kiedy nasza historia w bazach jest wątpliwa, nie musimy od razu sięgać po kredyty prywatne. Może warto pomyśleć w takiej sytuacji o pożyczce pozabankowej, która daje gwarancję wnioskowania całkowicie przez internet, a wymagane formalności zostają ograniczone do minimum. Jeśli dobrze poszukamy, wśród ofert firm pożyczkowych również znajdziemy propozycję wsparcia finansowego bez sprawdzania w bazach dłużników.
Kiedy nasze dochody wskazują na zdolność do spłaty zobowiązania, a wpisy nie świadczą o dużych problemach finansowych, wówczas możemy liczyć na pozabankowe wsparcie finansowe na atrakcyjnych warunkach.
Jeśli jednak nasza historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia, bezpieczniejszym rozwiązaniem niż pożyczka prywatna bez baz będzie skorzystanie z oferty pożyczki z gwarantem. W razie problemów osoba poświadczająca naszą zdolność do spłaty zobowiązuje się przejąć zadłużenie.