Pożyczka społecznościowa – co to jest i gdzie można ją dostać?

 • 
Przeczytasz w ciągu 9 minut
natalia
Pożyczka społecznościowa cieszy się dzisiaj dużą popularnością. Potwierdzeniem tych słów są wysokie kwoty transakcji przeprowadzanych w serwisach social lending. Portale te gromadzą miliony użytkowników z całego świata. Na czym opiera się ogromny sukces opisywanego rozwiązania i czym ono tak naprawdę jest? W niniejszym artykule przybliżymy te i inne zagadnienia.
Pożyczka społecznościowa

Spis treści:

300 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
98%
500 - 3 000 zł
Kwota
od 25 do 52 tygodni
Okres spłaty
94%
500 - 20 000 zł
Kwota
2 - 48 miesięcy
Okres spłaty
84%
2 000 - 15 000 zł
Kwota
6 - 36 miesięcy
Okres spłaty
91%
1 000 - 160 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
98%
200 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
89%
1 000 - 12 500 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
89%
3 000 - 60 000 zł
Kwota
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
83%
7000 zł
Kwota
12 - 36 miesięcy
Okres spłaty
96%
1 000 - 100 000 zł
Kwota
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
89%
500 - 8 000 zł
Kwota
2 - 6 miesięcy
Okres spłaty
91%
1 000 - 10 000 zł
Kwota
6 - 40 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
36 miesięcy
Okres spłaty
76%
600 - 50 000 zł
Kwota
2 - 36 miesięcy
Okres spłaty
88%

Pożyczka społecznościowa – co to takiego?

Opisywany tutaj sposób finansowania – pożyczka społecznościowa – oparty jest na transakcjach pieniężnych zawieranych pomiędzy osobami fizycznymi. Mogą one kontaktować się ze sobą za pośrednictwem specjalnie do tego celu stworzonych portali internetowych. Tym samym w opisywanym procesie nie biorą udziału żadne instytucje finansowe. Pierwszy serwis służący zawieraniu opisywanych umów pożyczkowych powstał w Wielkiej Brytanii. Noszący nazwę ZOPA (Zone of Possible Agreement) oparty był na innowacyjnym modelu biznesowym. Polegał na tym, że użytkownicy mieli szansę na wymienianie między sobą środków finansowych. Dotyczyło to osób dysponujących dużą ilością gotówki. One wszystkie mogły zaoferować jej użyczenie tym, którzy takiej pomocy potrzebują. Taki rodzaj giełdy pożyczek stał się później popularny na całym świecie. W Polsce również funkcjonują platformy pożyczek społecznościowych, jednak nie cieszą się tak dużą popularnością.

Pożyczka społecznościowa oprocentowanie

Opisywane tutaj narzędzie finansowe, podobnie jak pożyczki i kredyty, jest oprocentowane. Chodzi jednak o to, że określone porozumienie odnośnie regulowania należności podpisywane jest z osobą prywatną. To właśnie z nią ustala się wszystkie szczegóły spłaty. Jedynym przepisem prawnym, który stoi na straży obrony interesów obu stron jest ustawa antylichwiarska. Najważniejsze jest jednak to, iż wiążące dla uczestników transakcji są te postanowienia, które obie strony uznają za słuszne.

Dotyczy to zatem również oprocentowania użyczonej kwoty. Niektórzy decydują się nawet na to, by było ono zmienne. Zależy to jednak od tej osoby, która dyktuje warunki.  Trzeba jednak zauważyć, że zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy zależy na ustaleniu takich wartości, które będą akceptowane przez obie strony. Tym samym można z dużym prawdopodobieństwem uznać, iż otrzyma się ofertę o wiele atrakcyjniejszą od tej, która oferowana jest przez banki lub funkcjonujące na rynku firmy pożyczkowe.

Pożyczka społecznościowa oprocentowanie od zysków kapitałowych

Oprócz tego, że pożyczkobiorca musi zwrócić pożyczkodawcy pożyczoną kwotę wraz z odsetkami, ten kto pożycza, również musi ponieść pewne koszty. Chodzi tutaj o uregulowanie 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. Należy zatem w tym przypadku odwiedzić właściwy sobie urząd skarbowy i tak uregulować wszystkie należności. Co ciekawe, swoją kieszeń musi uszczuplić również ten, kto korzysta z opisywanej pomocy finansowej.

Ma obowiązek uiścić zapłatę na poczet podatku od czynności cywilnoprawnych. Wszelkie szczegóły dotyczące tych przepisów znajdują się w specjalnej ustawie (ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych Dz. U. 2000 Nr 86 poz. 959). To właśnie tam odnaleźć można wszystkie najważniejsze wiadomości na ten temat.

Pożyczka społecznościowa przez internet

Znakomitą wiadomością dla wszystkich zainteresowanych opisywaną tu tematyką jest to, że pomocy finansowej można poszukiwać w Internecie. W przestrzeni wirtualnej wielu jest użytkowników, którzy właśnie tam zamieszczają swoje ogłoszenia. Ich wybór jest naprawdę duży i z powodzeniem można odnaleźć kogoś, kto zaoferuje korzystną dla nas ofertę. To świetna wiadomość, bo niektórzy z nas potrzebują nieraz użyczenia większej kwoty. Wówczas można zwrócić się o pomoc do więcej niż jednego użytkownika. To wygodne, bo nie jest dużym utrudnieniem to, by uregulować rachunki z dwoma, a nie z jednym pożyczkodawcą.

Pożyczka społecznościowa przez Internet daje duże możliwości?

Wielu polskich użytkowników korzysta z udogodnień, które dostępne są dzięki prywatnym pożyczkodawcom. Zamieszczają oni dokładny opis tego, dlaczego ubiegają się o pożyczenie większej kwoty. Często związane jest to na przykład z realizowaniem dużej inwestycji. Taki opis sprawia, że ci, którzy chcą udzielić pomocy, mają dostęp do większej ilości szczegółowych wiadomości na ten temat. To dobra wiadomość także dla firm. Okazuje się bowiem, że przedsiębiorcy również szukają pomocy nie tylko w bankach, ale również poza nimi.

Lista pożyczek społecznościowych

Wśród instytucji finansowych oraz pośredników działających w modelu pożyczki społecznościowej w Polsce można wymienić:

 • Finansowo.pl
 • Fellow Finance
 • Financer.com
 • Future Capital (dla firm)
 • Mintos (dla inwestorów)

Pożyczka społecznościowa a pożyczka online

Z perspektywy prawa pożyczka online traktowana jest jako kredyt konsumencki. Dlatego też podlega regulacjom, takim jak ustawa o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715) oraz ustawa antylichwiarska(Dz.U. poz. 1357). Dzięki nim otrzymujemy gwarancję, że pozaodsetkowe koszty, z jakimi będzie wiązało się nasze zobowiązanie nie przekroczą 25% pożyczonej kwoty oraz 30% tej wartości w skali roku. Natomiast maksymalna wartość odsetek nie może przekroczyć dwukrotności sumy stopy referencyjnej NBP oraz 3,5 punktów procentowych, co na dzień 08.07.2021 r. daje nam 10% w skali roku.

Więcej informacji na temat regulacji prawnych dotyczących pożyczki online znajdziesz w artykule USTAWA ANTYLICHWIARSKA – CO WARTO WIEDZIEĆ? 

Z kolei pożyczka społecznościowa również nie przekracza oprocentowania zgodnego z powyższymi zasadami. Jednak pozostałe koszty pożyczki zostają ustalone indywidualnie przez pożyczkodawcę, pożyczkobiorcę lub za porozumieniem stron. W takiej sytuacji mogą znacznie przekraczać te obowiązujące w firmach pożyczkowych. Jednocześnie warto zaznaczyć, że przed zaciągnięciem zobowiązania zostaniemy o nich poinformowani. To od nas zależy, jaką decyzję podejmiemy i czy będzie ona właściwa. Istnieją również platformy, które wprowadzają pewne ograniczenia gwarantujące, że koszt wsparcia finansowego nie przekroczy pewnej kwoty.

Platforma pożyczek społecznościowych – koszt

Jedną z firm gwarantujących dostęp do pożyczek społecznościowych jest Fellow Finance. Strona nie różni się w znaczny sposób od tych, które możemy zobaczyć w przypadku firm pożyczkowych. Na stronie głównej znajduje się kalkulator, za pomocą którego określamy interesujące nas parametry finansowania, a inwestor na podstawie udostępnionych przez nas informacji decyduje, czy udzieli nam pożyczki.

Wybierając kwotę oraz termin spłaty, otrzymujemy informację o potencjalnych kosztach. Jeżeli zdecydujemy się pożyczyć 1 000 zł na 12 miesięcy, miesięczna rata wyniesie 362,01 zł. Do kosztów pożyczki należą: odsetki, opłata wstępna, opłata administracyjna, opłata za prowadzenie konta. Łączny koszt spłaty wyniesie 1417 zł, czyli 1 000 zł to pożyczka, a 417 zł opłaty.  Warto jednak zaznaczyć, że wartości mogą się zmienić, a ostateczną ofertę otrzymamy dopiero po złożeniu wniosku.

Pożyczka społecznościowa online – formalności

Zacznijmy od kwestii umowy. Podstawową kwestią jest konieczność zapoznania się ze szczegółowymi warunkami podpisywanych dokumentów. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy wszystkie dane się zgadzają, czy parametry pożyczki są odpowiednie, jak zostały przedstawione warunki spłaty oraz koszty, czy istnieje możliwość odstąpienia od umowy lub jej wypowiedzenia. Jeżeli zdarzy się, że pożyczkodawca nie dostarczy nam odpowiednich dokumentów, powinna zapalić się czerwona lampka.

O tym, na co zwrócić uwagę, podpisując dokumenty, przeczytasz również w SPRAWDŹ, CO POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA POŻYCZKI. 

Zgodnie z kodeksem cywilnym (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93) każda pożyczka o wartości powyżej 1000 zł powinna być zawarta na podstawie umowy zachowanej w formie dokumentowej. Mimo że większość z platform pożyczek społecznościowych działa online nie zwalnia ich to z tego obowiązku. Ze względu na charakter działalność również większość pożyczek jest wypłacana w formie przelewu, dlatego ważne jest podanie właściwego numeru konta we wniosku.

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe jest opłacalne i bezpieczne?

Korzystanie z pożyczek społecznościowych daje szansę na uzyskanie dodatkowego źródło dochodu. Okazuje się bowiem, że dysponując wolnymi środkami, można użyć ich do wzbogacenia swojego budżetu domowego. Potwierdzają to wszyscy ci, którzy robią to na co dzień. Wiedzą oni również o tym, że serwisy korzystają z dostępnych im narzędzi zabezpieczających środki przelewane w ramach transakcji. Niektórzy skanują dowody osobiste, a inni wymagają przelewów weryfikacyjnych. Moderatorzy różnych stron modyfikują również kwoty, z których mogą skorzystać różni użytkownicy. Ci będący krócej w serwisie mogą wówczas pożyczyć mniej, inni – więcej.

Pożyczka społecznościowa jest warta naszej uwagi. Dobrze jest skorzystać z niej, bo niesie ze sobą wiele możliwości. Przekonali się o tym wszyscy ci, którzy już próbowali. Może inni też skuszą się na ten ruch?

Wady i zalety pożyczek społecznościowych

Podsumowując, jakie wady i zalety można przypisać pożyczce społecznościowej?

Zalety:

 • duża dostępność, brak dokładnej weryfikacji pożyczkobiorcy, jak w przypadku pozostałych instytucji,
 • możliwość dostosowania warunków pożyczki do indywidualnej sytuacji klienta (jednak wiąże się to również z pewnymi wadami),
 • dostępność zarówno niewielkich, jak i wysokich kwot wsparcia finansowego, wiele zależy od inwestora.

Wady:

 • nie podlegają regulacjom ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy antylichwiarskiej,
 • wysokie ryzyko oszustwa,
 • brak zabezpieczenia w razie problemów ze spłatą,
 • decyzja o kosztach należy zarówno do pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy, co może wiązać się z obarczeniem klienta wysokimi opłatami.
Ostatnia aktualizacja artykułu: 21 kwietnia 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły