Giełda długów – co to jest?
Kiedy wierzyciel ma problem z wyegzekwowaniem swoich roszczeń, z pomocą może przyjść giełda długów. Co to jest? Możemy spotkać ją również pod nazwą giełda wierzytelności gospodarczych. Jest to coraz częstsze narzędzie wykorzystywane do odzyskania pieniędzy od dłużnika. Giełda długów to ewidencja informacji gospodarczych, które skupiają się wokół wierzytelności.
Jak sama nazwa wskazuje, giełda długów to miejsce, w którym można znaleźć wierzytelności z opcją wykupu. Firmy lub osoby korzystające z takich rejestrów kierują się własnym interesem, a ich celem jest zarobek. Co ważne, wszystkie informacje znajdujące się w ewidencji mają charakter ogólnodostępny. Każdy może przejrzeć listę wierzytelności oraz kupić wybrany dług.
Bez wątpienia, jest to nieco kontrowersyjny sposób zarabiania. Dlatego pojawia się pytanie, jakie konsekwencje wiążą się z trafieniem do rejestru oraz co można dzięki niemu zyskać.
Giełda długów – sposób na odzyskanie pieniędzy
Giełda długów osób fizycznych lub firm to miejsce, które łączy trzy grupy ludzi. Są to: dłużnicy, podmioty oczekujące zysków oraz wierzyciele. Jeżeli chodzi o tę ostatnią grupę, giełda długów staje się przede wszystkim sposobem na odzyskanie pieniędzy. Dzięki niej przedsiębiorca nie musi martwić się samodzielnym egzekwowaniem długu i sprawdzaniem skuteczności różnych mechanizmów odzyskiwania pieniędzy.
Narzędzie, jakim jest giełda długów osób prywatnych lub firm, służy do ułatwienia całego procesu odzyskiwania pieniędzy. Wierzyciele korzystają z niej zazwyczaj na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjny straszak. Kiedy dłużnik widzi, że jego wierzytelność trafiła na giełdę długów, zyskuje dodatkową motywację do spłaty zadłużenia.
Drugi sposób to realne przekazanie odpowiedzialności za egzekwowanie spłaty. Polega to na wykupieniu długu przez inny podmiot. Dzięki temu wierzyciel ma szansę na odzyskanie części zadłużenia w trybie natychmiastowym.
Z jakimi konsekwencjami wiąże się giełda długów?
Jak wspomnieliśmy, giełda długów osób fizycznych lub firm może działać jako forma motywacji do spłaty zadłużenia. Dlaczego? W takim rejestrze wierzytelności pojawiają się szczegółowe informacje na temat osoby zadłużonej. Wśród nich widnieją takie dane jak: imię, nazwisko lub nazwa firmy, miejscowość, wysokość aktualnego zadłużenia. Nie da się ukryć, że na tej podstawie identyfikacja dłużnika jest bezproblemowa.
Możesz być pewien, że podczas składania wniosku o kredyt czy pożyczkę zostaniesz dokładnie sprawdzony pod kątem aktualnego zadłużenia. Z kolei wpis w bazie dłużników będzie wiązał się z problemami. Giełda wierzytelności gospodarczych może utrudnić również korzystanie z prostych usług: zakup telefonu w abonamencie, zakupy na raty w dowolnym sklepie czy też korzystanie z udogodnień dla firm, na przykład linii kredytowej czy faktoringu.
Giełda długów osób prywatnych a własne wierzytelności
Giełda długów osób prywatnych lub firm pozwala na sprzedaż wierzytelności dowolnemu podmiotowi. Aby dodać wierzytelność do rejestru, należy wypełnić specjalny formularz, w którym znajdują się pola dotyczące danych osobowych dłużnika. Musisz uwzględnić również: podstawę prawną wierzytelności rodzaj roszczenia termin wymagalności oraz wartość długu. Na tej podstawie system doda Twojego dłużnika do ewidencji.
Pamiętaj! Niektóre firmy wprowadzają dodatkowe kryteria, które musi spełniać wierzytelność. Jeżeli kwota będzie zbyt niska, system odmówi przyjęcia zgłoszenia. Dlatego przed uzupełnieniem formularza, należy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami.
Co możesz zrobić, kiedy giełda długów osób prywatnych dotyczy Ciebie?
Giełda długów osób prywatnych to nie koniec świata. Jeżeli trafisz do takiego rejestru, warto przede wszystkim zapoznać się z dostępnymi formami pomocy. Wiele takich podmiotów udostępnia narzędzia takie jak: podpisanie ugody i ustalenia nowych warunków umowy, pożyczka w celu spłacenia zadłużenia dopasowana do możliwości dłużnika.
Jeżeli giełda długów osób fizycznych dotyczy Ciebie, upewnij się, że zaciąganie kolejnego zobowiązania jest konieczne. Być może uda Ci się podpisać ugodę i osiągnąć satysfakcjonujący kompromis dla obu stron! Kiedy to się nie uda, możesz skorzystać również z rankingów dostępnych w naszej porównywarce!