Co zrobić, gdy nie złożyło się PIT-u w terminie?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 12 minut
Końcem kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych. Dzięki wprowadzonym przez rząd otrzymaliśmy możliwość skorzystania z systemu "Twój e-PIT". Bez wątpienia jest to duże udogodnienie dla osób, którym brakuje czasu na wizyty w urzędzie czy księgowego. Jak złożyć zeznanie elektroniczne? Co zrobić, gdy nie złożyło się PIT-u w terminie? Sprawdźmy!
gdy nie złożyło się pit-u w terminie

Spis treści:

Co to jest PIT?

Koniec kwietnia to najważniejszy okres dla większości podatników. Mimo licznych apeli wystosowywanych między innymi przez Ministerstwo Finansów, wielu Polaków podchodzi do tematu złożenia PIT-u za ubiegły rok podatkowy z lekceważeniem. Okazuje się, że swobodny stosunek do obowiązków wobec państwa może sporo kosztować i sprowadzić na głowę obywatela kłopoty. Dla wielu podatników wypełnienie rocznego zeznania to czarna magia. Niektórzy z nich korzystają więc z pomocy specjalistów. Już sama mnogość dostępnych formularzy może przyprawić o zawrót głowy, a co dopiero skrupulatne i bezbłędne wypełnienie każdego z tych dokumentów. Od obowiązku złożenia PIT-u do właściwego Urzędu Skarbowego nie sposób jednak uciec.

Elektroniczne zeznanie

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, co zrobić, gdy nie złożyło się PIT-u w terminie, warto zwrócić uwagę na nowe rozwiązania, z których możemy skorzystać. Mianowicie istnieje możliwość ominięcia długich, szczególnie w ostatnich dniach kwietnia, kolejek i wysłanie tzw. e-deklaracji. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z pośrednictwa strony Ministerstwa Finansów. Wystarczy wykonać wszystkie kroki opisane w instrukcji, między innymi potwierdzić swoją tożsamość. Podatnik zostanie poproszony o podanie szczegółowych danych osobowych oraz teleadresowych, a także wykazanie kwoty przychodu sprzed dwóch lat podatkowych. W szczególnych przypadkach resort będzie wymagać złożenia podpisu elektronicznego.

Kto może złożyć PIT online?

Rok 2019 zaowocował kilkoma zmianami dotyczącymi zeznań podatkowych. W ubiegłym roku rząd zgodził się na wprowadzenie internetowego systemu “Twój e-PIT”. Dzięki temu nie musimy nawet wychodzić z domu, aby dopełnić wszelkich formalności. Aktualnie dostęp do takiej możliwości mają podatnicy rozliczający się za pomocą PIT-37 oraz PIT-38. Są to osoby, które otrzymują wynagrodzenie i rozliczają się za pośrednictwem swoich pracodawców lub pracodawcy, czyli osoby rozliczające zatrudnionych uzyskujący PIT-11. Z kolei PIT-38 obowiązuje osoby, które uzyskały dochody kapitałowe wynikające ze sprzedaży papierów wartościowych czy udziałów w spółkach. Skoro już wiemy, kto może rozliczyć się z fiskusem online, przejdźmy do informacji na temat terminów.

Do kiedy można złożyć PIT online 2022?

Na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym online mamy czas do 2 maja. Jednak nie warto czekać na ostatnią chwilę, ponieważ na zwrot podatku będziemy musieli czekać 45 dni. Wyjątkiem są osoby posiadające kartę Dużej Rodziny. W takich przypadkach czas oczekiwania wynosi 30 dni. Czy złożenie PIT-u online zajmuje dużo czasu? Nie, jeśli posiadamy wszystkie niezbędne informacje.

Logowanie  Twój e-PIT

Najprostszą drogą do uzyskania dostępu do strony logowania Twój e-PIT jest przejście na adres Portalu Podatkowego – podatki.gov.pl. Następnie na stronie głównej znajdziemy odnośnik “Zobacz Twój e-PIT”. Wyglądający następująco:

twój e-pit


screen źródło www.podatki.gov.pl

Po kliknięciu zostaniemy przekierowani na podstronę, gdzie znajduje się instrukcja logowania. Jak się okazuje, do systemu rozliczeń podatkowych online możemy uzyskać dostęp, udzielając następujących informacji:

 • PESEL lub NIP i data urodzenia,
 • Przychód za rok 2020 zawarty w rozliczeniu PIT,
 • Przychód za rok 2019.

Następnie będziemy musieli zidentyfikować, czy wskazana przez system kwota nadpłaty lub zaległości podatkowej za rok 2020 jest poprawna.

Logowanie Twój e-PIT przez Profil Zaufany

Innym sposobem na zalogowanie się do Twój e-PIT jest połączenie się z Profilem Zaufanym. To jedna z popularnych metod weryfikacji tożsamości w administracji państwowej. Dzięki niemu możemy załatwiać większość formalności online. Będzie to przydatne również, kiedy przykładowo zechcemy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego przez internet. Warto wiedzieć, że profil zaufany można założyć z poziomu swojej bankowości elektronicznej. Jednak zwróćmy uwagę, czy wszystkie dane są zgodne z tymi zawartymi w naszym dokumencie tożsamości i zeznaniu PIT. Może się zdarzyć, że w procesie zakładania konta bankowego nastąpił błąd, a my mamy wpisane niepoprawne drugie imię. Taka pomyłka wyklucza możliwość sprawnego założenia Profilu Zaufanego, ponieważ wszelkie zmiany danych osobowych wymagają wizyty w placówce i wystosowania odpowiedniej dyspozycji.

Może wydawać się śmieszne, jak to jest możliwe, że do tak ważnych danych wkradł się błąd. Jednak po wprowadzeniu możliwości zakładania kont przez internet takie rzeczy się zdarzają. Wróćmy do tego, co dla nas istotne. W jakim banku możemy założyć Profil Zaufany? Taką możliwość udostępniają:

 • Alior Bank,
 • Bank Pekao,
 • Inteligo,
 • ING Bank Śląski,
 • Envelo,
 • mBank,
 • Millennnium Bank,
 • PKO Bank Polski,
 • oraz Santander.

Jak rozliczyć PIT online?

pożyczka na pit

Po kliknięciu “Twój e-PIT – zaloguj się” (przycisk jak na grafice obok) wybieramy odpowiadającą nam metodę logowania. Następnie uzupełniamy wymagane pola i klikamy “Zaloguj się”.  Na ekranie pokażą nam się informacje zawarte w naszym rozliczeniu. Wśród nich znajdą się: dochód za poprzedni rok, ulgi i odliczenia, kwotę podatku, informacje na temat przekazania 1%, numer konta bankowego oraz kwotę nadpłaty lub do zapłaty. Dostępne będą również informacje na temat dokumentów przekazanych przez pracodawcę. Pamiętajmy o sprawdzeniu wszystkich danych, aby nie musieć wprowadzać w przyszłości korekty. Jeśli wszystko się zgadza, klikamy “Akceptuj i wyślij”. To tyle, nasze rozliczenie zostało przeprowadzone pomyślnie. Teraz pozostaje nam tylko czekać na zwrot podatku! Przypominamy, że termin wynosi 45 dni. Pamiętajmy również o możliwości pobrania potwierdzenia rozliczenia PIT. Taka możliwość będzie dostępna tuż po zaakceptowaniu formularza.

Co zrobić, kiedy w formularzu PIT za 2022 rok pojawią się błędy?

Wszystkie informacje, które są nieprawidłowe, mamy prawo zmienić z poziomu systemu Twój e-PIT. Przykładowo jeżeli nie rozliczamy się samodzielnie, a ze współmałżonkiem czy jako rodzic wychowujący samotnie dziecko możemy poprawić błąd, klikając odpowiednią kategorię znajdującą się na samej górze strony.

W przypadku dołączenia do rozliczenia małżonka należy podać jego informacje weryfikacyjne takie, jak w przypadku logowania do naszego systemu. Warto również wiedzieć, że mamy prawo do dodania ulgi lub jej usunięcia, jeśli od ubiegłego roku coś się zmieniło. Aby wybrać komu chcemy przeznaczyć 1% podatku, wystarczy wpisać odpowiedni numer KRS. Jeśli mamy wątpliwości co do pozostałych danych, również możemy je edytować, klikając dodatkowy odnośnik na końcu zeznania “edytuj pozostałe dane”. Jeżeli wszystko się zgadza, klikamy “Zaakceptuj i wyślij”. Szerzej o tym problemie piszemy w tekście Źle wypełniony PIT.

Jakie są terminy składania wniosku PIT?

Dlaczego więc tak wiele osób składa PIT po wymaganym terminie lub nie składa wcale? Większość podatników ma obowiązek dostarczyć zeznanie najpóźniej 30 kwietnia.

Zobligowani są do tego podatnicy, którzy wypełniają następujące formularze: PIT 16A (tzn. karta podatkowa), PIT 28 (ryczałt), PIT 36 (działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych), PIT 37 (umowa o pracę, emerytura, renta, umowa o dzieło czy zlecenie), PIT 38 (przychody z gry na giełdzie) czy też PIT 39 (przychody z handlu lub wynajmu nieruchomości).

Decydujące znaczenie w tym względzie ma data na stemplu pocztowym lub potwierdzenie daty i godziny wysłania elektronicznej deklaracji.

Niedostosowanie się do terminu – co zrobić, gdy nie złożyło się PIT-u w terminie?

Co w przypadku, gdy nie złożyło się PIT-u w wyznaczonym terminie? Wówczas mogą spotkać go dość przykre konsekwencje. Urzędy Skarbowego mają prawo pociągnąć taką osobę do odpowiedzialności na płaszczyźnie karnoskarbowej. Mowa tutaj bowiem o możliwości popełnienia wykroczenia lub nawet przestępstwa skarbowego. Czym charakteryzują się obie sytuacje i jaka zachodzi między nimi różnica? Podstawowym wyznacznikiem tego, czy mamy do czynienia z przestępstwem czy wykroczeniem skarbowym jest wartość uszczuplenia należności względem fiskusa. Wykroczenie uregulowane jest przez kodeks karny skarbowy (Dz. U. 1999 Nr 83 poz. 930) i występuje wtedy, gdy kwota nie przekracza 5-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, które obecni wynosi 2250 zł brutto. Za popełnienie wykroczenia podatnika może spotkać kara w postaci mandatu w wysokości od 210 do nawet 4 200 złotych.

Czym jest przestępstwo? W tym przypadku sprawa wygląda poważniej. O przestępstwie mówimy, gdy kwota uszczuplenia należności przekroczy 5-krotność minimalnego wynagrodzenia. Każdą tego rodzaju sprawę rozpatruje sąd, badając wszelkie przesłanki i okoliczności. Może on określić liczbę stawek dziennych od 10 do 720, a każda z nich może wynosić między 70 a nawet 28 000 złotych. Wpływ na werdykt sądu mają kwestie majątkowe, zawodowe i prywatne podatnika. Nie trudno jednak obliczyć, że płatnik, który popełnił przestępstwo skarbowe może dostać od 700 do 20 160 000 złotych!

Teoria a praktyka – błąd w formularzu PIT 2022

Tak naprawdę większość postanowień w tej sprawie kończy się karą kilkuset, góra kilku tysięcy złotych. Wynika to w dużej mierze z niskiej szkodliwości tego rodzaju czynu, a także wielu innych okoliczności i wyjaśnień podatnika. Co ciekawe, kara może dotknąć nie tylko obywatela, który spóźnił się lub w ogóle nie złożył zeznania rocznego, ale także tych, którzy oddali błędnie wypełniony formularz. 

Okazuje się, że Urzędy Skarbowe traktują błędnie wypełnione deklaracje, jako zeznania złożone po terminie. Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy podatnik nie zorientuje się sam, że popełnił błąd lub naprawi go zbyt późno. Wszelkie korekty naniesione po 2 maja nie powodują, że PIT traktowany jest jako oddany terminowo. Do najczęściej popełnianych błędów należy wybór złego formularza, nieprawidłowo obliczony dochód, podanie błędnych danych osobowych czy teleadresowych, a w szczególności – brak własnoręcznego i czytelnego podpisu.

Jak uniknąć kłopotów, gdy nie złożyło się PIT-u w terminie?

Eksperci przyznają, że czasami lepiej złożyć niepełny PIT, niż znaleźć się w sytuacji, w której nie złożyło się PIT-u  lub zrobiło się to po terminie. Sporo w tym prawdy. Praktyka pokazuje bowiem, że wiele Urzędów Skarbowych po zauważeniu błędów wzywa podatnika do ich poprawienia lub uzupełnienie informacji. Dokonanie korekty po 2 maja wiąże się co prawda z konsekwencjami, ale – jak się okazuje – fiskus czy sąd patrzą na takich płatników lepiej niż na tych, którzy zupełnie uchylili się od obowiązku złożenia deklaracji.

Jeśli zauważymy, że popełniliśmy błąd nie warto unikać odpowiedzialności. Każde tego rodzaju działanie wiąże się z kolejnymi konsekwencjami i jeszcze większymi problemami natury finansowej i prawnej. Najlepszym rozwiązaniem jest… przyznanie się do popełnienia czynu zabronionego i dobrowolne poddanie się karze. Potocznie instytucję taką nazywamy czynnym żalem.

Czym jest czynny żal?

Jednak co zrobić, gdy nie złożyło się PIT-u w terminie? Najkrócej mówiąc, to jedyny racjonalny sposób uniknięcia sankcji karnoskarbowych w związku z popełnieniem wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Reguluje go artykuł 16 kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. 1999 Nr 83 poz. 930). Przepis stanowi, że nie podlega karze sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. 

Aby jednak zastosowanie tej możliwości okazało się w pełni skuteczne, podatnik musi dopełnić kilku ważnych przesłanek. Należą do nich: popełnienie wykroczenia lub przestępstwa, zawiadomienie o tym odpowiedniego organu czy przekazanie istotnych informacji. Ważne jest również to, aby czynny żal złożyć przed wykryciem wykroczenia lub przestępstwa. Warunkiem koniecznym jest także uiszczenie zaległego podatku oraz odsetek.

Jak złożyć czynny żal?

Prawo nie określa dokładnego wzoru ani sposobu złożenia czynnego żalu. Podatnik może zawiadomić więc odpowiedni organ pisemnie albo ustnie do protokołu. Jeśli wybierze pierwszy sposób, pismo powinno zawierać dane urzędu, składającego, datę i miejscowość, dokładny opis okoliczności i podpis. Mamy jednak nadzieję, że w tym roku bardziej przydatne zamiast rozwiązania problemu: co zrobić, gdy nie złożyło się PIT-u w terminie, będzie instrukcja, jak rozliczyć się online.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły