Jak założyć Profil Zaufany? W jakich sytuacjach może się przydać?

Kuba  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut
Profil Zaufany umożliwia załatwienie wielu formalności przez internet. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić swój cenny czas i dostarczyć niezbędne dokumenty bez wychodzenia z domu. Głównym zadaniem Profilu Zaufanego jest ułatwienie kontaktu z podmiotami publicznymi. Jak założyć Profil Zaufany ePUAP? Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku i prezentujemy, co, jak i kiedy może ułatwić posiadanie Profilu Zaufanego.
jak założyć profil zaufany

Jak założyć Profil Zaufany przez bank?

pożyczkowy portal

Jak założyć ePUAP Profil Zaufany? To nic trudnego! Najprostszym sposobem na jest dopełnienie wszelkich formalności z poziomu serwisu bankowego, w którym posiadamy konto osobiste. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie banki oferują takie rozwiązanie. Jeżeli posiadamy rachunek bankowy w mBanku, wówczas należy przejść następującą ścieżkę:

1. Pierwszy krok polega na przejściu na stronę internetową banku.

2. Następnie logujemy się do swojego konta bankowego

3. Jeżeli znajdujemy się w serwisie transakcyjnym, należy przejść do zakładki Finanse > Usługi > eUrząd – Profil Zaufany.

4. W tym momencie wyświetlą się dane, które podaliśmy podczas zakładania konta. Upewnijmy się, że są one poprawne. Czasami pojawiają się błędy, których wcześniej nie zauważyliśmy, na przykład niepoprawne drugie imię.

5. Jeżeli wszystko się zgadza, klikamy “Aktywuj Profil Zaufany”, potwierdzamy swoją dyspozycję i gotowe!

W ten sposób możemy założyć mBank Profil Zaufany. Pamiętajmy jednak, że cała procedura może się różnić w zależności od ustaleń banku, wyglądu strony internetowej i aktualnych zabezpieczeń. Warto również zaznaczyć, że w tym przypadku potwierdzenie Profilu Zaufanego odbywa się podczas składania wniosku w serwisie transakcyjnym. Jakie banki udostępniają możliwość założenia Profilu Zaufanego przez ich serwis transakcyjny?

Profil Zaufany banki – lista instytucji!

pożyczkowy portal

Profil Zaufany przez bank możemy często założyć jedynie za pomocą kilku kliknięć, co zostało zaprezentowane na przykładzie mBanku. Gdzie jeszcze dopełnimy wszelkich formalności i założymy ePUAP profil zaufany przez internet? Taką opcję znajdziemy w serwisach bankowych:

 • PKO BP,
 • ING Bank Śląski,
 • Bank Millennium,
 • Inteligo,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • Santander,
 • Alior Bank oraz
 • Envelo.

Co zrobić, jeżeli nie posiadamy konta bankowego w żadnej z wyżej podanych instytucji? W takim przypadku możemy skorzystać z alternatywnego rozwiązania. 

Jak założyć Profil Zaufany bez pośrednictwa banku?

pożyczkowy portal

Jeżeli nie posiadamy konta bankowego w żadnej z wyżej podanych instytucji, możemy nadal założyć Profil Zaufany. Dzieje się to jednak w inny sposób. W takiej sytuacji należy skorzystać ze strony internetowej pz gov pl. Jak wygląda cały proces krok po kroku? Warto zaznaczyć, że nadal niemal wszystkie formalności załatwiamy przez internet. 

1. Pierwszym krokiem jest wybranie na stronie głównej przycisku “W punkcie potwierdzającym”

2. W tym momencie zostaniemy przekierowani na podstronę z formularzem rejestracyjnym. Należy podać w nim: dane logowania, osobowe, kontaktowe. 

3. Następnie zaznaczamy zgody i klikamy “Zarejestruj się”. 

4. Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie złożenia wniosku poprzez wpisanie kodu SMS

5. Następnie musimy wybrać najbliższy punkt potwierdzający i udać się tam w celu potwierdzenia wniosku. 

Pamiętajmy! Na potwierdzenie wniosku mamy 14 dni. Musimy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Gdzie potwierdzić Profil Zaufany?

Skoro już wiemy, jak założyć Profil Zaufany, możemy przejść do kwestii potwierdzenia. Wszystkie punkty potwierdzające Profil Zaufany można znaleźć na stronie internetowej pz gov pl. Jedyne, co musimy zrobić to przejść do specjalnej wyszukiwarki. W tym miejscu zostaniemy poproszeni o podanie kilku parametrów, które umożliwią zawężenie wyników wyszukiwania. Wśród nich znajdziemy: kraj, województwo, miejscowość i nazwę ewentualnego miejsca, gdzie możliwe jest potwierdzenie Profilu Zaufanego. 

Po kliknięciu przycisku “Filtruj” wyświetlą się wszystkie najbliższe punkty potwierdzające Profil Zaufany. Wśród nich mogą się znaleźć między innymi:

 • oddziały NFZ lub ZUS,
 • urzędy gminy,
 • urzędy skarbowe lub 
 • inne placówki oznaczone znakiem PZ.

Co to jest Profil Zaufany?

pożyczkowy portal

Zanim przejdziemy do tego, co można zyskać dzięki założeniu Profilu Zaufanego, warto wspomnieć kilka słów na temat tego, co to za usługa. Jest to metoda ułatwiająca nawiązanie kontaktu z podmiotami administracji publicznej. Dzięki temu możemy załatwić wiele formalności przez internet. Profil Zaufany umożliwia nam przede wszystkim potwierdzenie tożsamości oraz podpisanie dokumentów wysyłanych do urzędu. Po założeniu konta i dopełnieniu wszelkich formalności otrzymujemy podpis elektroniczny ePUAP. Co dzięki temu możemy zyskać? 

Podpisywanie dokumentów ePUAP

pożyczkowy portal

Pierwszą z zalet założenia Profilu Zaufanego jest podpis ePUAP. Dzięki niemu możemy złożyć ważne dokumenty bez konieczności składania odręcznego podpisu. Korzystając z usługi, możemy przede wszystkim podpisać dokument, sprawdzić poprawność podpisów złożonych przez innych, a także zobaczyć wszystkie zarchiwizowane dokumenty. Jak podpisać sprawozdanie finansowe Profilem Zaufanym? W tym celu musimy przede wszystkim:

 • dokument elektroniczny, który musimy podpisać – maksymalny rozmiar 10 MB, wśród dostępnych rozszerzeń znajdują się między innymi: .txt, .pdf, .odt, .rtf, .docx, .csv, .jpg. Szczegółową listę można znaleźć na stronie gov.pl.
 • dane do logowania profilu zaufanego i telefon komórkowy.

Podpis Zaufany złożymy bez problemu na każdym dokumencie, jeżeli ma prawidłowe rozszerzenie. Podpisywanie sprawozdań finansowych nigdy nie było tak proste. Aby skorzystać z usługi, wystarczy kliknąć “Podpisz lub sprawdź dokument” i załączyć odpowiedni plik z dysku. 

Do czego jeszcze może służyć Profil Zaufany?

pożyczkowy portal

Dzięki Profilowi Zaufanemu założymy bez problemu konto pacjenta. Na stronie pacjent gov pl możemy zalogować się do systemu. Jeżeli to zrobimy, zobaczymy e-recepty, możemy również upoważnić kogoś bliskiego do odebrania e-recepty lub wybrać lekarza. Każda z tych funkcji jest bardzo przydatna, zwłaszcza gdy opiekujemy się starszymi osobami. W ten sposób zyskamy kontrolę nad terminami wizyt u lekarzy i będziemy mogli odbierać e-recepty. Profil Zaufany ZUS ułatwi nam również złożenie podania, odwołanie, a także wniesienie skargi przez internet. Dzięki temu ograniczymy częstotliwość wizyt w oddziałach ZUS. Profil Zaufany ułatwi nam również załatwienie formalności w urzędzie gminy. 

Dzięki temu możemy również otrzymać meldunek przez internet. Możemy zrobić to między innymi przez profil zaufany, certyfikat kwalifikowany lub e-dowód. Zameldowanie przez internet również pozwoli nam zaoszczędzić czas, który należy przeznaczyć na dopełnienie formalności. 

Jakie dokumenty możemy złożyć przez Profil Zaufany?

Profil Zaufany umożliwi nam złożenie następujących dokumentów oraz dopełnienie takich formalności jak:

 • wniosek o dowód przez internet,
 • rozliczanie PITu przez Profil Zaufany,
 • zaświadczenie o niekaralności online,
 • wniosek o becikowe online,
 • wniosek o bon turystyczny,
 • europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego przez Profil Zaufany.

Wyrobienie dowodu przez Profil Zaufany

Wniosek o dowód osobisty online złożymy pod warunkiem, że posiadamy aktywny Profil Zaufany lub e-dowód.  Jeżeli spełniamy ten warunek, należy kliknąć “Złóż wniosek”.

1. Teraz nastąpi logowanie do Profilu Zaufanego. W tym celu musimy zalogować się do bankowości internetowej lub wpisać dane logowania ustalone podczas wypełniania formularza wniosku.

2.Następnie najważniejsze informacje zostaną pobrane z Profilu Zaufanego. My musimy je sprawdzić, uzupełnić brakujące oraz dołączyć odpowiednie zdjęcie do dowodu. 

3. Teraz musimy czekać aż wniosek o dowód osobisty przez internet zostanie zaakceptowany.

4. Następnie czekamy na wyrobienie dowodu. Może to potrwać maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. 

5. Dokument będzie do odebrania w urzędzie wskazanym we wniosku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły