Więzienie za niespłacone pożyczki? Czy to możliwe?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Osoby borykające się z długami wcześniej czy później zadają sobie pytanie, czy zaległości mogą skutkować wtrąceniem do więzienia. Często jest bowiem tak, że takimi informacjami straszą dłużników windykatorzy. Tymczasem dobrze wiedzieć o tym, jakie są realne zagrożenia związane z nieuregulowanymi płatnościami. Wiezienie to miejsce, gdzie możesz trafić za różne przestępstwa, w tym finansowe. Dowiedz się więcej na ten temat.

Więzienie

Czy za długi można iść do więzienia?

Już na samym początku rozważań warto podkreślić, że zaległości względem wierzycieli nie mogą skutkować karą pozbawienia wolności. Trzeba jednak spodziewać się tego, że będą dzwonić i odwiedzać nas ci, których zadaniem jest odzyskanie długu. Osoby te sprawiają, że w życie wkrada się niepokój i staramy się za wszelką cenę unikać kontaktu z nimi. To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie.

Okazuje się bowiem, że w późniejszym etapie postępowania trzeba będzie zmierzyć się również z komornikiem. Ten przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości ma uprawnienia do tego, by zająć konto bankowe. To z kolei skutecznie utrudnia wykonywanie zwyczajnych czynności takie jak, chociażby zakupy. Dlatego właśnie nie ma sensu dopuszczać do tego, by sprowadzać na siebie duże zadłużenie. Jeśli już jednak do tego dojdzie, warto zrobić wszystko, żeby nie wpaść w poważne długi. Sposoby na to, jak tego uniknąć opisane zostały w artykule Jak uniknąć spirali zadłużenia? Wyjaśniono w nim to, jakie działania warto podjąć, by cieszyć się dobrą sytuacją finansową.

Więzienie za długi – ważne informacje

Wspomnieliśmy już o tym, że w świetle polskiego prawa dłużnik nie może trafić do aresztu. Istnieje jednak szereg działań, które niechybnie prowadzą na salę sądową. Chodzi tutaj o uchylanie się od spłacania długów. Karalne jest to działanie, które polega na ukrywaniu dochodów lub majątku. Tak samo postrzegane jest pozbywanie się rzeczy materialnych, które mogłyby podlegać zajęciom komorniczym. Wszystko to zapisane zostało w Kodeksie Karnym. Jeden z ustępów artykułu 300 ma następujące brzmienie: „Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Tym samym zrozumiały jest fakt, iż świadome działanie mające na celu unikanie spłacenia długu skutkuje umieszczeniem w celi. Dobrze zdawać sobie z tego sprawę, by  nie sprowadzić na siebie poważnych kłopotów. Okazuje się bowiem, że wiele osób działając pod wpływem stresu i presji nieświadomie popełnia błąd, który ma opłakane skutki. Co ciekawe, można zostać skazanym na więzienie także za niespłacone alimenty. Polski ustawodawca założył, że czyn ten karany dokładnie tak samo, jak uchylanie się od spłacania zaległych rat pożyczek.

Kara więzienia za długi w kodeksie karnym

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że umieszczenie w zakładzie karnym może być skutkiem oszustwa. Na takie niebezpieczeństwo naraża się każdy, kto poświadcza nieprawdę w trakcie starania się o kredyt lub pożyczkę. Osoba, która przedstawia fałszywe oświadczenia o zarobkach, naraża się na przykre tego konsekwencje. Niejednokrotnie zdarza się również to, że oszust przedstawia podrobione zaświadczenie o zatrudnieniu.

Wówczas również fałszuje swój obraz w oczach firmy kredytowej. To z kolei niejednokrotnie sprawia, że pomoc finansową uzyskuje ten, kto finalnie nie jest w stanie sprostać spłaceniu zaciągniętego długu. Dotyczy to zarówno niewielkich zobowiązań finansowych takich jak chwilówki, jak i takich na bardzo wysokie sumy (np. kredyty hipoteczne). Trzeba zatem pamiętać, że wedle jednego z artykułów Kodeksu Karnego za poświadczenie nieprawdy w celu uzyskania pieniędzy również grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Za długi grozi więzienie – inne przypadki

Czynem karalnym, pośrednio związanym z nieuregulowanymi płatnościami jest jeszcze coś innego. Chodzi tutaj o przymuszanie osoby trzeciej do podjęcia niewłaściwych decyzji w zakresie zarządzania jej finansami. Artykuł 86 § 1 Kodeksu Karnego brzmi: „Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.” Oznacza to, że wpływanie na decyzje osób trzecich jest najcięższym z przewinień.

Co ciekawe, trzeba również strzec się niezapłaconych grzywien. Płatność z ich tytułu również może w ostateczności zaprowadzić do aresztu. Cały proces jest jednak dość skomplikowany i wieloetapowy, stanowi zatem temat innej publikacji.

Wiadomo już, że długi nie mogą być bezpośrednią przyczyną kary więzienia. Trzeba jednak uważać na niektóre czyny karalne, które mogą do tego prowadzić. Są one poniekąd związane z długami, więc należy o nich pamiętać. Więzienie to nic dobrego, dlatego uważajmy na swoje finanse, aby się w nim nie znaleźć.

Profi Credit, Bocian i inne firmy pożyczkowe a więzienie

Czy można iść do więzienia za długi kredytowe lub pożyczkowe? Na forach internetowych pojawiają się często głosy pożyczkobiorców, którzy spotykają się z groźbami więzienia od pracowników firm pożyczkowych lub innych instytucji. W takiej sytuacji przedstawiciele pożyczkodawców liczą na niewiedzę klienta, przerażenie, a tym samym szybsze oddanie pieniędzy i zamknięcie sprawy. Dlatego też powinniśmy być świadomi obowiązującego prawa. Dzięki tej wiedzy możemy uniknąć dodatkowych nerwów i stresu.

2 komentarze

Kasia

Ja tez wzięłam porzyczke w bocianie do puli pracowałam płaciłam nie przedłużyli mi umowy i nie pracuje szukam nowej pracy dług rośnie i niewiem co zrobić

00 Odpowiedz
Karolina

Wzięłam porzyczke w bocianie zapłaciłam dwie raty teraz jest ciężko i trudno mi spłacać co tydzień ratę.a kierownik już straszył mnie wyłudzeniem. Nie wiem co robic

00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły