Ulga na Internet 2023 – komu przysługuje i jak ją odliczyć od podatku?

Szymon Machniewski avatar Szymon Machniewski  • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Pierwszy raz podatnicy mogli skorzystać z ulgi na internet w 2005 roku. Wtedy wprowadzono ją, aby zachęcić do korzystania z sieci. Obecnie pod 90% gospodarstw w Polsce ma dostęp do internetu, z czego większość do szerokopasmowego. Trudno ocenić, w jakim stopniu ta ulga przyczyniła się do osiągniętego efektu, ale w 2023 roku nadal możesz z niej skorzystać. Komu przysługuje odliczenie? Ile pozwoli Ci zaoszczędzić ulga internetowa?

Ulga na Internet 2023 – komu przysługuje i jak ją odliczyć od podatku

Na jakich zasadach obowiązuje ulga za Internet?

Ulga działa aktualnie na innych zasadach niż zaraz po jej wprowadzeniu. Obecnie istnieją pewne ograniczenia, które zaczęły obowiązywać od rozliczeń za 2013 rok. Nie każdy może już z niej skorzystać. Żeby to zrobić, musisz spełnić następujące warunki:

  • ponosisz wydatki związane z płaceniem za internet;
  • masz dokumenty, które potwierdzają te koszty;
  • korzystasz z niej pierwszy albo drugi raz, przy czym ten pierwszy miał miejsce w roku poprzednim;
  • odliczysz ją w dwóch kolejno następujących po sobie latach – musisz zachować ciągłość odliczeń.

Oznacza to, że jeśli otrzymasz zwrot za Internet w 2021 roku, a w 2022 roku nie skorzystasz z ulgi, to nie masz też do tego prawa w roku 2023. Pamiętaj, aby złożyć PIT w wymaganym przez prawo terminie.

Odliczenie Internetu od podatku – ile można odliczyć?

W rozliczeniu za 2022 roku możesz maksymalnie odliczyć od dochodu 760 zł na osobę. W przypadku gdy Twoje wydatki na internet są niższe, uwzględnij taką kwotę. Natomiast jeśli są wyższe, to i tak odlicz 760 zł, gdyż tyle wynosi limit. 

Uwaga: nie możesz odliczyć opłat za podłączenie dostępu do sieci, obsługi technicznej czy ewentualnych napraw. Podlega temu wyłącznie opłata za korzystanie z sieci. 

Może się zdarzyć, że korzystasz z pakietu usług od danej firmy i na jednym rachunku masz opłatę za telewizję, abonament telefoniczny i internet. W dalszym ciągu możesz skorzystać z ulgi, ale na rachunku musi być wyodrębniona pozycja, która dotyczy wyłącznie opłat za dostęp do sieci. 

Odliczeniu podlega również Internet w telefonie czy nawet korzystanie z niego w kafejce, o ile masz dokumenty, które zawierają Twoje dane i potwierdzają ten wydatek. 

Ulga na Internet – ile razy można odliczyć?

Jak już wiesz, odliczenia możesz dokonać tylko 2 razy, w dwóch następujących po sobie latach. 

Ulga na Internet w 2023 roku – jaki PIT?

Z odliczenia od dochodu skorzystasz, jeśli rozliczasz się na następujących formularzach PIT:

  • PIT-28 – rozliczają się za jego pomocą ryczałtowcy, a opodatkowaniu podlega przychód, nie dochód;
  • PIT-36 – korzystają z niego płacący podatki zgodnie ze skalą podatkową, jeśli wydatki na internet były już uwzględnione w kosztach uzyskania dochodów przez firmę, to nie możesz skorzystać z ulgi;
  • PIT-37 – rozlicza się za jego pomocą większość podatników m.in. osiągający przychody z pracy czy emerytury.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz podatek liniowy (formularz PIT-36L), nie masz prawa skorzystać z ulgi na internet. 

Zależy Ci na wygodnych rozliczenia z urzędem skarbowym? Weź pod uwagę zrobienie tego online. Sprawdź, jak założyć profil zaufany, za pomocą którego potwierdzisz swoją tożsamość. Możesz też skorzystać z innych sposobów na logowanie się na podatki.gov.pl, np. poprzez e-dowód. 

Jak odliczyć ulgę na Internet?

Jeśli rozliczasz się za pomocą jednego ze wspomnianych formularzy PIT, skorzystaj z załącznika PIT/O. W części B znajdź „Odliczenia od dochodu”, a tam w polu nr 31 lub 32 podaj kwotę, którą chcesz odliczyć. Wybór pola zależy od tego, czy ulgę rozliczasz samodzielnie, czy robi to Twój małżonek. 

Zastanawiasz się, co się stanie, jeśli źle wypełnię PIT? W takim przypadku możesz złożyć korektę zeznania podatkowego. 

Ulga na Internet – wymagane dokumenty

Żeby móc odliczyć od dochodu wydatki, gromadź faktury, które je potwierdzają. Dokument ma zawierać zapłacone kwoty, a także musi być wystawiony na podatnika, który chce skorzystać z ulgi. Jeśli dokonujesz rozliczenia z małżonkiem, to dobrze, aby na fakturze znajdowały się dane jednej i drugiej osoby. Dochodziło bowiem do sytuacji, kiedy urząd skarbowy podważał dokumenty, na których widniał tylko jeden podatnik, ale były to sporadyczne przypadki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły