Przelew w weekend – kiedy dojdzie do odbiorcy?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Jeśli robisz przelew w tygodniu, to przeważnie po kilku godzinach środki są u odbiorcy. W przypadku, gdy pieniądze trafiają do tego samego banku, pojawiają się na rachunku docelowym najczęściej od razu. Co się dzieje, jeśli zlecisz przelew w weekend? Czy wtedy również środki mogą trafić natychmiast do odbiorcy?

kalendarz

Jak działa system przelewów w Polsce?

Środki przelewane są do odbiorców, którzy mają konta w różnych bankach dzięki międzybankowemu systemowi o nazwie ELIXIR. Za jego utworzenie i rozwój odpowiada Krajowa Izba Rozrachunkowa, czyli KIR. To ona stoi za dostarczaniem cyfrowych rozwiązań dla sektora bankowego. ELIXIR to skrótowiec od System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej. Każdy uczestnik tego systemu może sam określić godziny sesji:

  • wychodzących – kiedy środki opuszczą konto nadawcy po przelewie;
  • przychodzących – o której pieniądze mogą wpłynąć na rachunek w danej instytucji. 

Jeśli w Twoim banku sesje ELIXIR są o godzinach: 8:20, 12:20 i 15:20, środki mogą wyjść z Twojego konta w tylko w tych godzinach. Jeśli przychodzące są o: 10.30, 14.30 i 16.45, to w powyższych godzinach pieniądze mogą być zaksięgowane na Twoim koncie.

Natomiast, jeśli do operacji dochodzi pomiędzy dwoma rachunkami w tej samej instytucji, a więc w ramach jednego banku, środki powinny trafić do odbiorcy natychmiast. Godziny sesji przychodzących i wychodzących nie obowiązują jednak w weekend i w święta. Kiedy dojdzie płatność, którą zlecisz w sobotę, niedzielę albo w dzień ustawowo wolny od pracy? Kiedy możesz spodziewać się przelewu jeśli weźmiesz pożyczkę w weekend?

Przelew ELIXIR w weekend

System ELIXIR działa tylko w dni robocze. To oznacza, że jeśli zlecisz przelew w weekend albo w dzień świąteczny, środki trafią do odbiorcy dopiero w poniedziałek, zgodnie z najwcześniejszymi sesjami przelewów. Jeśli robisz przelew w piątek i chcesz, aby środki dotarły do odbiorcy tego samego dnia, to najlepiej wykonaj go przed 14.00. W przypadku gdy dodasz zlecenie później, istnieje ryzyko, że pieniądze zostaną zaksięgowane dopiero w poniedziałek.

Zwykły przelew dojdzie do odbiorcy weekend, tylko jeśli został wykonany w ramach jednego banku. Z tego powodu, biorąc pożyczkę warto skorzystać z usług firmy, która ma konta w tym samym banku co Ty. Wtedy przelew z pożyczką zostanie zaksięgowany na Twoim koncie znacznie szybciej. Czy jest to jedyna szansa, aby pieniądze dotarły na konto adresata w sobotę lub niedzielę? Na szczęście tak, chociaż za taką usługę trzeba zapłacić.

Czy przelew ekspresowy działa w weekend?

EXPRESS ELIXIR to płatna usługa, dzięki której pieniądze znajdą się u odbiorcy w czasie do kilku minut i nie ma znaczenia, w których bankach w Polsce konta mają nadawca i adresat. System jest obsługiwany przez wspomnianą wcześniej KIR. Jedną z jego największych zalet jest działanie przez cały rok, 7 dni w tygodniu i 24 h na dobę. Zatem nie ma znaczenia, że przelew ekspresowy robisz w weekend. Pieniądze dotrą do odbiorcy w ciągu kilku minut od zatwierdzenia operacji. Korzystanie z tej usługi niesie za sobą pewne ryzyko. Jeśli pomylisz się w zlecaniu zwykłego przelewu, zwykle będziesz miał jeszcze Trochę czasu zanim błędny przelew dotrze do adresata. W przypadku przelewu natychmiastowego procedura odzyskiwania pieniędzy jest nieco trudniejsza.

Cena za przelew ekspresowy jest ustalana indywidualnie przez banki. Możliwe, że w ramach oferty możesz wykonać jedną lub kilka takich operacji bez opłat. Przeważnie przelew ekspresowy kosztuje kilka złotych. Maksymalną kwotę płatności ustala bank, ale nie może wynosić ona więcej niż 100 tys. zł w przypadku standardowych przelewów ekspresowych i 250 tys. zł, jeśli chodzi o przelew do organów celno-skarbowych. Zwykle za taką usługę zapłacisz jednak od kilku do kilkunastu złotych.

Czy BLIK działa w weekend? Kolejny sposób na przelew w dzień wolny

BLIK to szybka metoda płatności, która cieszy się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar, w II kwartale 2022 roku 95% użytkowników aplikacji mobilnych banków wiedziało, co to jest BLIK, a 45% wybierało najczęściej tę formę płatności. Coraz więcej Polaków rozlicza się między sobą, korzystając z tego sposobu.

Czy BLIK działa w weekendy? Tak, usługa działa codziennie, zarówno w dni powszednie jak i weekendy i dni świąteczne. Dotyczy to również z przelewów na numer telefonu. W obu przypadkach środki trafią natychmiast do odbiorcy.

Czy systemy szybkich przelewów działają w weekend?

Dzięki takim systemom jak BlueCash środki po zrobieniu zakupów online kierowane są bezpośrednio do odbiorcy i nawet tego samego dnia może być do Ciebie nadana przesyłka. Metoda działa  również w weekend, ale nie dotyczy to wszystkich instytucji. Sprawdź, czy Twój bank znajduje się na liście obsługiwanych przez BlueCash – jest ich blisko 100. Ponadto zweryfikuj, w jakich godzinach wykonywane są przelewy BlueCash w sobotę i w niedzielę – nie są to identyczne pory. 

Rocznie z użyciem systemu BlueCash realizowanych jest ponad 6,2 mln przelewów, a dziennie wybiera go 880 mln osób. To kolejny sposób, aby pieniądze ekspresowo przekazane zostały do odbiorcy w weekend i w dni ustawowo wolne od pracy. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły