Przelew natychmiastowy – ile wynosi jego koszt i kiedy warto z niego korzystać?

Stanisław  • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

W świecie, w którym duża liczba osób chce mieć wszystko od razu, błyskawiczne przelewy okazały się dla banków przysłowiową “żyłą złota”. To rozwiązanie jest jednocześnie doskonałym przykładem ludzkiej kreatywności i świetnym sposobem na wykonanie transakcji, gdy czeka się na ostatnią chwilę. Warto korzystać z tego narzędzia do opłacania rachunków lub zobowiązań, przy których każde spóźnienie grozi naliczeniem karnych odsetek.

kable od internetu

Błyskawiczny przelew między bankami – jak to działa?

System bezpośrednich przelewów między różnymi instytucjami finansowymi jest dostępny w Polsce już blisko 10 lat. Pierwszym krajem, w którym zastosowano przelew natychmiastowy była Wielka Brytania, a kolejnym miejscem jego wprowadzenia był w 2012 roku nasz kraj. Początkowo wprowadziły go jedynie 4 banki, ale obecnie każda szanująca się instytucja posiada tę usługę w swojej ofercie. Warunkiem korzystania z tej funkcjonalności jest warunek, aby rachunek przesyłającego przelew i jego odbiorcy uczestniczyły w tym mechanizmie.

Szybkie przelewy są realizowane w ramach systemu Express Elixir, który funkcjonuje dzięki instytucji o nazwie KIR, czyli Krajowa Izba Rozliczeniowa. W praktyce realizacja przelewu w tym systemie nie wygląda inaczej od zwykłej transakcji, działa dokładnie na tych samych zasadach. 

KIR nie obciąża klientów korzystających z mechanizmu Express Elixir żadnymi opłatami. Robią to banki, pobierając od każdej błyskawicznej transakcji określoną prowizję. Informację o wysokości tych opłat można znaleźć w tabeli opłat i prowizji każdej instytucji finansowej.

Kiedy dojdzie przelew natychmiastowy?

Powyższe pytanie jest często zadawane przez osoby, które nigdy nie korzystały z usługi błyskawicznej płatności. W praktyce osoba, która oczekuje na otrzymanie przelewu czeka na wykonanie transakcji od kilku do kilkunastu sekund. To, ile w rzeczywistości trwa przelew, zależy od jakości łącza internetowego i czasu, jaki potrzebuje sygnał elektroniczny w sieci internetowej.

W porównaniu do tego rozwiązania, tradycyjny przelew działa jedynie w czasie sesji wychodzących i przychodzących. Środki są księgowane w ten sposób, że system Elixir najpierw rejestruje transakcję w sesji wychodzącej z banku nadawcy przelewu. Następnie odnotowuje tę operację w banku przyjmującym wpłatę w czasie sesji przychodzących. 

Warto pamiętać, że każdy bank posiada inne godziny przyjmowania i wysyłania przelewów, dlatego każda transakcja może trwać nawet kilka lub kilkanaście godzin – o ile ma miejsce w czasie dnia roboczego. W weekendy większość banków nie pozwala na prowadzenie operacji finansowych i przesuwa je na kolejny tydzień.

Takich ograniczeń nie ma przelew natychmiastowy – w tym przypadku nie trzeba nawet się zastanawiać przez ile czasu “idzie” dany przelew. Co więcej może to odbywać się w nocy, w czasie święta lub innego dowolnego dnia.

Jaki jest koszt przelewu natychmiastowego w różnych bankach?

Dla wielu osób zagadką jest fakt, ile w rzeczywistości kosztuje przelew natychmiastowy. Po części jest tak dlatego, ponieważ każda instytucja stosuje osobne zasady dotyczące naliczania opłat za różne usługi. Ciężko jest przekopywać się przez każdą tabelę opłat i prowizji, a nie każdy bank lubi informować swoich klientów o ponoszonych kosztach. 

Właśnie dlatego poniżej można znaleźć proste zestawienie, w którym zaprezentowano najważniejsze informacje o przelewach błyskawicznych. Dotyczy ono kluczowych polskich banków i instytucji finansowych:

Instytucja finansowaNazwa kontaKoszt przelewu
Alior BankKonto Jakże Osobiste5 zł lub 5 darmowych przelewów
Alior BankKonto internetowe3 zł (poniżej 1 tys. zł)
5 zł (powyżej 1 tys. zł)
Bank MilleniumMillenium 3609,9 zł
Pekao SAKonto Przekorzystne/Świat Premium5 zł
Bank PocztowyKonto w Porządku/+5 zł
BNP ParibasKonto Otwarte dla Ciebie5 zł
BOŚ BankEKOnto bez kosztów5 zł
Citi HandlowyCitigold5 zł
Citi HandlowyCitiKonto0 zł (za 3 pierwsze operacje w miesiącu)
5 zł – za każdą kolejną operację
Credit AgricoleKonto dla Ciebie/MOVE/GO! /VIP5 zł
Getin BankKonto Proste Zasady5 zł
ING Bank ŚląskiKonto z Lwem Direct/Mobi5 zł
InteligoInteligo5 zł
mBankeKonto osobiste5 zł
mBankmKonto Intensive0 zł (za 3 pierwsze operacje w miesiącu)
5 zł – za każdą kolejną operację
Nest BankNest Konto4 zł
PKO BPKonto za Zero/dla młodych/Aurum4,99 zł
Santander Bank PolskaSelect/Konto Jakie Chcę0 zł

Jakie są inne typy przelewów w instytucjach finansowych?

Banki i instytucje rozliczeniowe, które je obsługują. dysponują szeregiem narzędzi do wykonywania rozliczeń w obrocie bezgotówkowym. Obecnie duża część transakcji pieniężnych odbywa się w sieci internetowej, a polskie banki znajdują się w czołówce światowych instytucji finansowych, które wdrażają nowe rozwiązania. 

Przykładem jednej z polskich innowacji, która na stałe wpisała się do świadomości klientów, jest standard płatności BLIK, który funkcjonuje już od 2015 roku. Jednocześnie klient, który chce korzystać w pełni z możliwości, jakie oferują instytucje finansowe, powinien zapoznać się z najbardziej przydatnymi metodami wykonywania transakcji finansowych.

Przelew SEPA

Wykonywanie przelewów bezgotówkowych jest możliwe nie tylko w polskiej walucie, ale także między kontrahentami zagranicznymi. W przypadku Europy najbardziej powszechnym sposobem płacenia jest korzystanie z waluty emitowanej przez EBC, czyli euro.

Przelew SEPA funkcjonuje w ramach europejskiego jednolitego obszaru płatności. SEPA jest właśnie skrótem od angielskiej nazwy tego mechanizmu – czyli Single Euro Payments Area.

Obejmuje on 27 krajów, które są członkami Unii Europejskiej, chociaż uczestniczą w nim też państwa, które jedynie partycypują w europejskim wspólnym rynku. To m.in. Wielka Brytania, Norwegia czy Szwajcaria.

Przelewy SEPA zazwyczaj nie trwają dłużej niż 2 dni robocze, przy czym banki stosują tu mechanizm D+1, czyli realizacja ma miejsce kolejnego dnia po dyspozycji przelewu. Niestety, ale póki co nie ma możliwości, aby ten typ przelewu doczekał się swojej błyskawicznej wersji.

Przelew w ramach usługi BlueCash

Alternatywą dla systemu Express Elixir jest rozwiązanie zaproponowane przez prywatną firmę Blue Media. Jest to mechanizm, w którym różne rachunki w wielu instytucjach finansowych wykorzystują przelewy zewnętrzne do tworzenia operacji wewnątrz systemów transakcyjnych banków. Te ostatnie działają w praktyce bez przerwy, co skutecznie omija bariery, jakie posiada system Elixir.

Innymi słowy przelew BlueCash działa praktycznie w każdym polskim banku, nawet jeśli ten ostatni nie deklaruje posiadania w swojej ofercie takiej usługi. W tym ostatnim przypadku możliwe jest założenie konta w serwisie Blue Media, co powinno skutecznie załatwić sprawę. Ten typ przelewu może trwać maksymalnie do kilku minut, jednak jest dostępny o określonych porach w dni robocze i w jeszcze bardziej ograniczonym zakresie w czasie weekendów. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły