Przelew natychmiastowy – ile wynosi jego koszt i kiedy warto z niego korzystać?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

W świecie, w którym duża liczba osób chce mieć wszystko od razu, błyskawiczne przelewy okazały się dla banków przysłowiową “żyłą złota”. To rozwiązanie jest jednocześnie doskonałym przykładem ludzkiej kreatywności i świetnym sposobem na wykonanie transakcji, gdy czeka się na ostatnią chwilę. Warto korzystać z tego narzędzia do opłacania rachunków lub zobowiązań, przy których każde spóźnienie grozi naliczeniem karnych odsetek.

kable od internetu

Błyskawiczny przelew między bankami – jak to działa?

System bezpośrednich przelewów między różnymi instytucjami finansowymi jest dostępny w Polsce już blisko 10 lat. Pierwszym krajem, w którym zastosowano przelew natychmiastowy była Wielka Brytania, a kolejny był w 2012 roku nasz kraj. Początkowo wprowadziły go jedynie 4 banki, ale obecnie każda szanująca się instytucja posiada tę usługę w swojej ofercie. Warunkiem korzystania z tej funkcjonalności jest to, aby banki zlecającego i odbiorcy przelewu uczestniczyły w tym mechanizmie.

Szybkie przelewy są realizowane w ramach systemu Express Elixir, który funkcjonuje dzięki instytucji o nazwie KIR, czyli Krajowa Izba Rozliczeniowa. W praktyce realizacja przelewu w tym systemie nie wygląda inaczej od zwykłej transakcji, działa dokładnie na tych samych zasadach. 

KIR nie obciąża klientów korzystających z mechanizmu Express Elixir żadnymi opłatami. Robią to banki, pobierając od każdej błyskawicznej transakcji określoną prowizję. Informację o wysokości tych opłat można znaleźć w tabeli opłat i prowizji każdej instytucji finansowej.

Kiedy dojdzie przelew natychmiastowy?

W praktyce, osoba, czas oczekiwania przelew ekspresowy wynosi od kilku sekund do kilku minut. To, ile w rzeczywistości trwa przelew, zależy od jakości łącza internetowego i czasu, jaki potrzebuje sygnał elektroniczny w sieci internetowej. Warto pamiętać, że korzystając z tej usługi możemy nadać też przelew w weekend i święta.

Tradycyjny przelew działa jedynie w czasie sesji wychodzących i przychodzących. Środki są księgowane w ten sposób, że system Elixir najpierw rejestruje transakcję w sesji wychodzącej z banku nadawcy przelewu. Następnie odnotowuje tę operację w banku przyjmującym wpłatę w czasie sesji przychodzących. Każdy bank posiada inne godziny przyjmowania i wysyłania przelewów, dlatego każda transakcja może trwać nawet kilka lub kilkanaście godzin – o ile ma miejsce w czasie dnia roboczego. W weekendy większość banków nie pozwala na prowadzenie operacji finansowych i przesuwa je na kolejny tydzień.

Takich ograniczeń nie ma przelew natychmiastowy – w tym przypadku nie trzeba nawet się zastanawiać przez ile czasu “idzie” dany przelew. Co więcej może to odbywać się w nocy, w czasie święta lub innego dowolnego dnia.

Jaki jest koszt przelewu natychmiastowego w różnych bankach?

Dla wielu osób zagadką jest fakt, ile w rzeczywistości kosztuje przelew natychmiastowy. Po części jest tak dlatego, ponieważ każda instytucja stosuje osobne zasady dotyczące naliczania opłat za różne usługi. Ciężko jest przekopywać się przez każdą tabelę opłat i prowizji, a nie każdy bank lubi informować swoich klientów o ponoszonych kosztach. 

Właśnie dlatego poniżej można znaleźć proste zestawienie, w którym zaprezentowano najważniejsze informacje o przelewach błyskawicznych. Dotyczy ono kluczowych polskich banków i instytucji finansowych:

Instytucja finansowaNazwa kontaKoszt przelewu
Alior BankKonto Jakże Osobiste5 zł lub 5 darmowych przelewów
Alior BankKonto internetowe3 zł (poniżej 1 tys. zł)
5 zł (powyżej 1 tys. zł)
Bank MilleniumMillenium 3609,9 zł
Pekao SAKonto Przekorzystne/Świat Premium5 zł
Bank PocztowyKonto w Porządku/+5 zł
BNP ParibasKonto Otwarte dla Ciebie5 zł
BOŚ BankEKOnto bez kosztów5 zł
Citi HandlowyCitigold5 zł
Citi HandlowyCitiKonto0 zł (za 3 pierwsze operacje w miesiącu)
5 zł – za każdą kolejną operację
Credit AgricoleKonto dla Ciebie/MOVE/GO! /VIP5 zł
VELO BankKonto Proste Zasady10 zł
ING Bank ŚląskiKonto z Lwem Direct/Mobi5 zł
mBankeKonto osobiste5 zł
mBankmKonto Intensive0 zł (za 3 pierwsze operacje w miesiącu)
5 zł – za każdą kolejną operację
Nest BankNest Konto4 zł
PKO BPKonto za Zero/dla młodych/Aurum4,99 zł
Santander Bank PolskaSelect/Konto Jakie Chcę0 zł

Jakie są inne typy przelewów w instytucjach finansowych?

Banki i instytucje rozliczeniowe, które je obsługują. dysponują szeregiem narzędzi do wykonywania rozliczeń w obrocie bezgotówkowym. Obecnie duża część transakcji pieniężnych odbywa się w sieci internetowej, a polskie banki znajdują się w czołówce światowych instytucji finansowych, które wdrażają nowe rozwiązania. 

Przykładem jednej z polskich innowacji, która na stałe wpisała się do świadomości klientów, jest standard płatności BLIK, który funkcjonuje już od 2015 roku. Za jego pomocą również można wykonywać przelewy, które dojdą do odbiorcy w ciągu kilku lub kilkunastu sekund. Jednocześnie klient, który chce korzystać w pełni z możliwości, jakie oferują instytucje finansowe, powinien zapoznać się z najbardziej przydatnymi metodami wykonywania transakcji finansowych.

Przelew SEPA

Wykonywanie przelewów bezgotówkowych jest możliwe nie tylko w polskiej walucie, ale także między kontrahentami zagranicznymi. W przypadku Europy najbardziej powszechnym sposobem płacenia jest korzystanie z waluty emitowanej przez EBC, czyli euro.

Przelew SEPA funkcjonuje w ramach europejskiego jednolitego obszaru płatności. SEPA jest właśnie skrótem od angielskiej nazwy tego mechanizmu – czyli Single Euro Payments Area.

Obejmuje on 27 krajów, które są członkami Unii Europejskiej, chociaż uczestniczą w nim też państwa, które jedynie partycypują w europejskim wspólnym rynku. To m.in. Wielka Brytania, Norwegia czy Szwajcaria.

Przelewy SEPA zazwyczaj nie trwają dłużej niż 2 dni robocze, przy czym banki stosują tu mechanizm D+1, czyli realizacja ma miejsce kolejnego dnia po dyspozycji przelewu. Niestety, ale póki co nie ma możliwości, aby ten typ przelewu doczekał się swojej błyskawicznej wersji.

Przelew w ramach usługi BlueCash

Alternatywą dla systemu Express Elixir jest rozwiązanie zaproponowane przez prywatną firmę Blue Media. Jest to mechanizm, w którym różne rachunki w wielu instytucjach finansowych wykorzystują przelewy zewnętrzne do tworzenia operacji wewnątrz systemów transakcyjnych banków. Te ostatnie działają w praktyce bez przerwy, co skutecznie omija bariery, jakie posiada system Elixir.

Innymi słowy przelew BlueCash działa praktycznie w każdym polskim banku, nawet jeśli ten ostatni nie deklaruje posiadania w swojej ofercie takiej usługi. W tym ostatnim przypadku możliwe jest założenie konta w serwisie Blue Media, co powinno skutecznie załatwić sprawę. Ten typ przelewu może trwać maksymalnie do kilku minut, jednak jest dostępny o określonych porach w dni robocze i w jeszcze bardziej ograniczonym zakresie w czasie weekendów. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły