Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości i jak go zapłacić?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Zbycie nieruchomości w dowolnym stanie technicznym wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności urzędowych. Kiedy chcemy zrealizować transakcję tego typu wcześniej niż przed upływem 5 lat od czasu zakupu nieruchomości, trzeba liczyć się z koniecznością opłacenia stosownego podatku. Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Jak można go uniknąć? Czy sprzedaż mieszkania po upływie 5 lat to dobry pomysł? Nie zwlekaj i sprawdź istotne informacje w tym zakresie!

dom

Podatek od sprzedaży nieruchomości – co to takiego?

Obciążenie w postaci podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat. Ustawodawca nie obciąża tym obowiązkiem każdego, kto chce sprzedać swoje mieszkanie lub inny lokal. Podatek od sprzedaży nieruchomości ma na celu powstrzymywanie osób przed zbyt szybkim zbyciem mieszkania lub domu i utrudnić działanie fliperom mieszkań. Warto jednak wiedzieć, że podatku nie płaci się od całej kwoty zrealizowanej transakcji, a jedynie różnicy pomiędzy ceną zakupu nieruchomości a ceną jej sprzedaży. 

W kwestii podatków być może zainteresuje Cię też temat: Jak rozliczać podatek od wynajmu mieszkania?

Kiedy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

Podatek od sprzedaży nieruchomości musi zapłacić każdy, kto zdecyduj się na zbycie lokalu przed upływem 5 lat od daty jego zakupu. Tyczy się to zarówno nieruchomości kupionych na kredyt, jak i tych za gotówkę. W praktyce płacisz podatek zarówno wtedy, kiedy kupujesz nieruchomość, jak i w sytuacji kiedy ją sprzedajesz.

Czy można uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania?

Istnieje jeden skuteczny sposób, aby uniknąć konieczności płacenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości. Jaki? Wystarczy poczekać 5 lat od czasu jej nabycia i dopiero wtedy poszukać nabywcy. Oczywiście istnieje też kilka innych sposobów na uniknięcie tej przykrej konieczności, a mianowicie:

  1. Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości – można uniknąć podatku dochodowego od sprzedaży takiego mieszkania, ale tylko pod warunkiem, że były właściciel nabył je minimum 5 lat wcześniej.
  2. Zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych – w praktyce można sprzedać aktualnie posiadaną nieruchomość bez konieczności opłacenia podatku dochodowego, ale pod warunkiem, że wszystkie środki zostaną przekazane na realizację własnych celów mieszkaniowych.
  3. Sprzedaż mieszkania bez jakiegokolwiek zysku – to średnio opłacalne wyjście, ale w niektórych sytuacjach jedyne możliwe, jakie pozwala na uniknięcie konieczności opłacenia podatku od sprzedaży mieszkania. Kiedy nieruchomość zostanie sprzedana za cenę jej wcześniejszego zakupu nie zaistnieje żaden obowiązek podatkowy na sprzedającym.

Powyższe podpunkty to tylko niektóre sposoby mówiące jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat. Warto też nadmienić, że przepisy jasno wskazują na fakt, że podatek dochodowy od osób fizycznych obejmuje odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub udziałów;
  • własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i usługowego;
  • praw wieczystego użytkowania gruntów.

W jakim terminie trzeba zapłacić podatek dochodowy ze sprzedaży nieruchomości?

Podatek od sprzedaży mieszkania należy zapłacić zawsze do 30 kwietnia następnego roku po tym, w którym nieruchomość została zbyta. Celowe niezapłacenie podatku lub kiedy zgłoszenie sprzedaży mieszkania do urzędu skarbowego nie wpłynie w wyznaczonym terminie, może skutkować nałożeniem mandatu oraz wysokiej kary finansowej na podatnika.

Ile wynosi podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania i jak go obliczyć?

Według aktualnie obowiązujących przepisów podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku sprzedaży nieruchomości wynosi 19% podstawy do obliczenia podatku. Jak jednak obliczyć podatek należy do US? 

Przykładowo: mieszkanie zakupione za kwotę 180 000 złotych sprzedajesz przed upływem 5 lat od czasu jego nabycia za kwotę 220 000 złotych. Oznacza to, że podstawa do opodatkowania będzie wynosić 40 000 złotych. Finalnie podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości lub działki w tym konkretnym przypadku wyniesie 7600 złotych.

Kiedy potrzebujesz dodatkowej gotówki na opłacenie podatku dochodowego, a nie chcesz stracić zarobionych środków ze sprzedaży nieruchomości, przejrzyj ranking kredytów gotówkowych i wybierz najlepszą formę finansowania dopasowaną do Twoich potrzeb. Dzięki temu zdobędziesz dodatkową gotówkę, którą spłacisz wygodnie w miesięcznych ratach.

Pomocne są też Internetowe kalkulatory podatkowe pozwalające na dokładne wyliczenie stawki należnego podatku do opłacenia po sprzedaży nieruchomości. W ramach takiego narzędzia najczęściej wystarczy podać takie dane, jak:

  • data kupna i sprzedaży nieruchomości;
  • zysk z transakcji;
  • koszty uzyskania przychodu;
  • ewentualne odpisy amortyzacyjne;
  • kwotę, która została przeznaczona na nowe cele mieszkaniowe.

Podsumowując, sprzedaż mieszkania po upływie 5 lat jest zdecydowanie bardziej opłacalna, aniżeli przed upływem tego okresu. Kiedy jednak planujesz tylko zmianę mieszkania na inne, a cały zysk ze sprzedaży przeznaczysz na zakup nowego lokum, skutecznie unikniesz obowiązku podatkowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły