Flip mieszkania. Co to jest i jak to zrobić?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut

Inwestycje w nieruchomości to doskonała metoda na zabezpieczenie swojego kapitału, a także wypracowanie sporych zysków przy długofalowym działaniu. W dzisiejszych czasach niemalże każdy wie, jak działa skuteczny handel. Aby zarobić, trzeba kupić coś taniej i sprzedać drożej. Wbrew pozorom to bardzo prosta zasada, ale przynosząca najlepsze wyniki w biznesie. Czym jednak jest flip mieszkania? Kim jest flipper nieruchomości? Na czym to polega? Wszystkich niezbędnych informacji w tym zakresie zaczerpniesz z poniższego artykułu.

apartament

Co to flip mieszkania?

Krótko mówiąc, flip mieszkania to przede wszystkim transakcja polegająca na zakupie i późniejszej sprzedaży danej nieruchomości w celach zarobkowych. Każdy, kto decyduje się na flipping nieruchomości musi nabyć ją w atrakcyjnej cenie, która pozwala w późniejszym czasie sprzedać ją za o wiele więcej. Jeszcze jakiś czas temu, kiedy kredyty hipoteczne stawały się coraz tańsze, a stopy procentowe sięgały najniższych poziomów od wielu lat zjawisko flippingu mieszkań stało się szczególnie popularne. 

W temacie flip house warto też wiedzieć jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wystarczy zadbać o kompletną dokumentację, a wszelkie dodatkowe informacje na temat takich transakcji zdobędziesz z powyższego wpisu na blogu.

Flip house – czy to się opłaca?

Jeśli chodzi o opłacalność tego typu rozwiązania, zdania specjalistów są mocno podzielone. Oczywiście kupno nieruchomości w o wiele niższej cenie, niż ta jest warta, jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Aby mieć pewność, że taka transakcja przyniesie realne zyski, warto uwzględnić takie aspekty dotyczące nieruchomości, jak:

  • lokalizacja;
  • stan wykończenia;
  • stan techniczny;
  • status prawny;
  • metraż;
  • dodatkowe koszty pozakupowe (np. remont).

Oczywiście, że kupiony dom lub mieszkanie musi zrobić jak najlepsze wrażenie na kupującym, dlatego flipping nieruchomości bardzo często wiąże się z koniecznością wykonania drobnego remontu lub umeblowania pomieszczenia. To jednak dodatkowe koszty, które w ogólnym rozrachunku mogą znacznie zmniejszyć zyski, a często nawet ograniczyć je do minimum.

Ile można zarobić, posiadając mieszkanie na flipa?

Zastanawiasz się, ile możesz zarobić decydując się na flip mieszkania? Jest wiele czynników, które wpływają na stopę zwrotu konkretnej inwestycji. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • potencjał nieruchomości;
  • umiejętności inwestora;
  • rynek zbytu.

Oczywiście kupując dom lub mieszkanie w popularnej dzielnicy, lub dużej miejscowości, można liczyć na szybki zwrot kosztów poniesionych na daną inwestycję. Flipping nieruchomości w tym przypadku przyniesie ogromne zyski. Doskonała komunikacja z infrastrukturą miejską, bliskość sklepów, szkół i innych miejsc użytku publicznego – to główne czynniki wpływające na zwiększającą się wartość nieruchomości.

Ile można realnie zarobić na flip house? Według statystyk flipping nieruchomości przynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych zysku na jednej transakcji. 

W temacie samych zarobków bardzo ważna jest kwestia remontu nabytej nieruchomości. Jeśli jako inwestor nie posiadasz już wystarczających środków do pokrycia prac remontowych, pomocny może okazać się tzw. kredyt na remont, który dostaniesz praktycznie w każdym popularnym banku działającym w kraju.

Flipping nieruchomości dla początkujących – krok po kroku

Warto znać, chociażby podstawowe zasady dotyczące tego, jak powinien wyglądać dobrze wykonany flip house. Cały ten proces można zamknąć w kilku krokach, a mianowicie:

  1. Zdobądź środki potrzebne do zakupu nieruchomości.
    1. Uzbieraj całą kwotę w gotówce;
    2. Zdobądź pieniądze na wkład własny i postaraj się o kredyt hipoteczny.
  2. Wybierz nieruchomość, która dostępna jest w atrakcyjnej cenie i dokonaj jej zakupu.
  3. Wyremontuj, umebluj mieszkanie/dom jeśli jest taka potrzeba.
  4. Zaprezentuj nieruchomość tak, aby przyciągnąć potencjalnego klienta.
  5. Sprzedaj mieszkanie/dom z zyskiem.

Najważniejsze jest oczywiście dobre rozeznanie rynkowe. To klucz do podjęcia właściwej decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości pod flipping. Osobom początkującym przyda się też kilka porad, a mianowicie:

  1. Warto wycenić na samym początku realną wartość nieruchomości.
  2. Wybieraj tylko mieszkania w atrakcyjnych cenach i w dobrej lokalizacji.
  3. Unikaj nieruchomości z problemami na tle prawnym – to może generować dodatkowe koszty!
  4. Sprawdź, czego szukają klienci i dostosuj swoją ofertę do ich potrzeb.

Jako początkująca osoba nigdy nie zakładaj zbyt dużo na początek. Flip house może przynosić spore zyski, jednak na początek doskonałym zarobkiem będą kwoty na poziomie 10-20 tys. złotych za jedną transakcję. Pierwsze zarobione pieniądze są tylko ułatwieniem do zrealizowania kolejnych transakcji.

O czym trzeba pamiętać decydując się na flipping nieruchomości?

Każdy, kto decyduje się na zarobek w ramach flippingu nieruchomości powinien wiedzieć, że tak samo, jak przy innych metodach działalności zarobkowej również tutaj obowiązują pewne podatki. Kiedy sprzedajemy nieruchomości, opodatkowane są czynności cywilnoprawne.

Ważne! Aktualnie podatek dochodowy wynosi 19%, jednakże jego wysokość nie jest zależna od samej kwoty transakcji, ale dochodu sprzedającego.

W praktyce okazuje się, że flip mieszkania nie zawsze musi wiązać się z koniecznością uiszczenia podatku na rzecz Urzędu Skarbowego. Można tego uniknąć, ale tylko pod warunkiem, że upłynęło 5 lat od czasu zakupu danej nieruchomości lub kiedy środki ze sprzedaży zostaną przekazane na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (w ciągu 2 lat).

Jako inwestor musisz też liczyć się z koniecznością opłacenia podatku od kupna nieruchomości, który wynosi dla rynku wtórnego aż 2% wartości mieszkania lub domu. Oprócz tego pamiętaj o kosztach notarialnych związanych ze sporządzeniem aktu notarialnego oraz pobraniem tzw. taksy notarialnej. To podstawowe koszty związane z kupnem mieszkania na flipa, o których koniecznie trzeba pamiętać, by w móc obliczyć swoje realne zyski po sprzedaży mieszkania lub domu.

Kredyt hipoteczny a mieszkanie na flipa – czy warto?

Obecnie koszty kredytów hipotecznych idą drastycznie w górę, dlatego flip house staje się coraz mniej opłacalny. Oczywiście kiedy mamy już nabywcę na daną nieruchomość i możemy ją sprzedać w krótkim czasie, warto zdecydować się na tego typu inwestycję. Jeśli jednak jej sprzedaż będzie znacznie odłożona w czasie może okazać się, że zaciągnięcie kredytu wcale nie będzie tak opłacalne i znacznie ograniczy zyski z flipu mieszkania. 

Osoba, jaką jest flipper nieruchomości, najchętniej skorzystałaby z finansowania bez konieczności posiadania wkładu własnego. Niestety, kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w dzisiejszych czasach jest nieosiągalny. Warto mieć to na uwadze jeśli chcemy wykonać flipping nieruchomości. W tym przypadku konieczne będzie posiadanie pewnych środków na start oraz oczywiście zdolności kredytowej. Wiesz już, co to jest flip i jak podejść do tego tematu. Oceń ryzyko inwestycji, oblicz ewentualne zyski i podejmij właściwą decyzję.

Podsumowując, flip house to dobry sposób na spory zarobek, ale pod warunkiem znajomości rynku oraz posiadania odpowiednio wysokiego wkładu własnego w daną inwestycję. Jeśli znasz się na nieruchomościach lub masz doświadczenie w tej branży, koniecznie zdecyduj się na rozpoczęcie działalności polegającej na flippingu mieszkań/domów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły