Dokumenty nie mieszczą się w portfelu, a może po prostu często zapominasz zabrać je z domu? Teraz to nie problem! Aplikacja mObywatel ułatwi nam codzienne funkcjonowanie, a prawo jazdy, dowód czy legitymacja zawsze będą pod ręką. Jak to działa?
- Czym jest aplikacja mObywatel?
- Aplikacja mObywatel krok po kroku
- mObywatel 2.0 – zmiany w aplikacji
- Jak dodać dowód osobisty do mObywatel?
- mObywatel zamiast dowodu – czy to możliwe?
- Aplikacja mObywatel prawo jazdy – jak dodać?
- Co znajduje się w sekcji mPojazd?
- Jak działa e Recepta mObywatel?
- Aplikacja mObywatel dla podróżujących za granicę
- Czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna?
Czym jest aplikacja mObywatel?
mObywatel aplikacja została stworzona przez specjalny zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Nie ulega wątpliwości, że jest to pierwsza oficjalna publiczna aplikacja mobilna, która może zrewolucjonizować nasze podejście do tradycyjnych dokumentów. mObywatel składa się aktualnie z sześciu różnych usług obsługiwanych przez jedno oprogramowanie.
Bez problemu zainstalujemy je na swoim urządzeniu. Użytkownicy smartfonów znajdą wersję mObywatel na android w sklepie Google Play. Jedną z jej największych zalet jest niewielki rozmiar. Zajmuje mniej miejsca niż aplikację banków czy social media. Dlatego nie powinniśmy mieć problemu z zainstalowaniem systemu na swoim telefonie. Warto zaznaczyć, że mogą z niego korzystać również osoby korzystające z iPhone’ów. W tym celu należy pobrać mObywatel iOS ze sklepu App Store.
Należy podkreślić, że za korzystanie z aplikacji stworzonej przez rząd nie musimy płacić. Każdy, kto posiada telefon lub tablet może ją pobrać oraz cieszyć się z udogodnień. Wśród funkcji, jakie udostępnia aplikacja mObywatel, znajdziemy:
- mTożsamość,
- mPrawo jazdy,
- mLegitymacja szkolna lub studencka (na ich podstawie możemy korzystać z wszystkich należnych nam ulg),
- mPojazd,
- eRecepta,
- Polak za granicą.
Aplikacja mObywatel krok po kroku
Aplikacja mObywatel – jak się zalogować? To nic trudnego!
1.Pierwszym krokiem jest zainstalowanie systemu na telefonie lub innym urządzeniu mobilnym. Warto zaznaczyć, że ze względu na niewielki rozmiar trwa to nieco ponad minutę.
2.Jeżeli zainstalowaliśmy aplikację, należy ją otworzyć, a następnie przeczytać i zaakceptować regulamin. Tylko pod tym warunkiem będziemy mogli przejść do właściwego interfejsu.
3.Następnie aplikacja poprosi o ustawienie hasła, które zabezpieczy nasze dane przed osobami trzecimi. Hasło musi spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa, czyli składa się z minimum 8 znaków, jednej dużej litery, jednej cyfry i znaku specjalnego. Po ustawieniu hasła zostaniemy poproszeni o wprowadzenie nazwy urządzenia, z którego korzystamy.
Warto zaznaczyć, że istnieje również możliwość wprowadzenia kodu PIN odciskiem palca.
4.Teraz możemy dodać dokumenty do swojej bazy mObywatel. Jednak okazuje się, że będzie to możliwe jedynie za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Dlatego też warto przed uruchomieniem aplikacji aktywować PZ. Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem będzie połączenie się z kontem bankowym.
Jeżeli wszystko już przygotowaliśmy, możemy przejść do przejrzenia kolejnych funkcji.
mObywatel 2.0 – zmiany w aplikacji
mObywatel jest na razie w fazie testów. Aplikacja w nowej wersji ma wkrótce pojawić się w sklepach z aplikacjami mobilnymi. W założeniu ma posiadać następujące nowe funkcje:
- powiadomienia z informacjami takimi jak: zwrot podatku, przyjęcie dziecka do przedszkola, przyznanie dofinansowania z gminy
- serwis będzie dostępny również z poziomu przeglądarki internetowej
- jedna skrzynka odbiorcza dla wszystkich urzędów, m.in. ZUS i US
- e-Pełnomocnictwo – funkcja pozwalająca na udzielenia pełnomocnictwa i załatwienie spraw przez pomocnika w urzędach
- płatność za wszelkie usługi urzędowe – np. wydanie aktu urodzenia
Najważniejszą zmianą ma być całkowite zrównanie prawne aplikacji mObywatel z fizycznym dowodem osobistym. Taka zmiana wymaga jednak nie pracy twórców aplikacji, a sejmu i senatu. Projekt ustawy został już przekazany do wykazu prac Rady Ministrów.
Jak dodać dowód osobisty do mObywatel?
Na początku zwróćmy uwagę na mTożsamość. W ramach tej usługi możemy wprowadzić dowód osobisty. Jak dodać dowód osobisty do mObywatel? Krok po kroku.
1. Aby to zrobić, należy zalogować się do swojego Profilu Zaufanego.
2. Zostaniemy poproszeni o przekazanie informacji takich jak: imiona, nazwiska, data urodzenia, numer PESEL, zdjęcie, termin ważności, numer dowodu oraz organ wydający dokument.
3. Pamiętajmy o zatwierdzeniu tych informacji podpisem elektronicznym, na przykład przez ponowne zalogowanie się do banku.
4.Po wykonaniu tej czynności aplikacja zwizualizuje dowód tożsamości w telefonie. Od tej pory możemy korzystać z aplikacji mObywatel zamiast dowodu.
Źródło zdjęcia: https://www.gov.pl/
mObywatel zamiast dowodu – czy to możliwe?
mTożsamość w aplikacji mObywatel może służyć nam zamiast dowodu jedynie w miejscach, gdzie wprost nie jest zaznaczony obowiązek okazania dowodu osobistego lub paszportu. Mowa tu o takich sytuacjach jak: odbiór przesyłek poleconych na poczcie, zakładanie kart lojalnościowych, korzystanie z usług hotelarskich. mTożsamość umożliwia nam przekazanie danych dowolnej osobie poprzez aplikację mWeryfikator, Wystarczy na telefonie wybrać komendę “Przekaż”, a następnie potwierdzić cel przekazania, na przykład “Jednostronne przekazanie danych”. Jeżeli wszystko się zgadza na pulpicie pojawi się kod QR, który należy przekazać sprzedawcy czy pracownikowi poczty.
Projekt ustaw zrównujący mObywatel z fizycznym dowodem osobistym został już przyjęty do pracy przez Radę Ministrów. Niemal na pewno wkrótce dokument elektroniczny będzie dokładnie tak samo ważny jak ten plastikowy!
Aplikacja mObywatel prawo jazdy – jak dodać?
Od momentu wdrożenia nowej funkcji mPrawo jazdy w sieci pojawia się wiele pytań dotyczących obsługi tej funkcji w aplikacji. Jak dodać prawo jazdy do mObywatel? Mamy dla Ciebie instrukcję krok po kroku. Dzięki niej z łatwością przejdziesz przez cały proces.
1. Pierwszy krok to przejście do aplikacji mObywatel i wybranie odpowiedniej funkcji, która nas interesuje, czyli mPrawo jazdy. Aktywacja wymaga ponownej akceptacji regulaminu mTożsamości.
2. Następnie należy kliknąć akceptuję i tak samo zrobić również z regulaminem funkcji mPrawa jazdy.
3. Jeżeli ten krok mamy już za sobą, zostaniemy poproszeni o potwierdzenie tożsamości. W tym celu należy zalogować się na swój profil zaufany.
4. W tym momencie tożsamość i konto zostaną zweryfikowane oraz zyskacie dostęp do prawa jazdy w aplikacji.
Wirtualne mPrawo jazdy zawiera najważniejsze informacje na temat posiadanych przez Was uprawnień, numeru dokumentu, daty ważności, organu wydającego. Dodatkowo dokument zawiera potwierdzenie oryginalności w formie znaku wodnego.
Co znajduje się w sekcji mPojazd?
Ponadto mPojazd umożliwia nam wprowadzenie najważniejszych informacji z:
- dowodu rejestracyjnego,
- polisy OC oraz
- karty pojazdu.
Ułatwieniem dla zapominalskich może być również wprowadzenie powiadomień o zbliżającej się ku końcu dacie ważności badań technicznych. Weryfikacja wszystkich informacji z sekcji mPojazd przebiega tak samo jak w przypadku usługi mTożsamość.
Źródło zdjęcia: https://www.gov.pl/
Jak działa e Recepta mObywatel?
Pamiętajmy, że od 8 stycznia 2020 roku obowiązują e-recepty. Lekarze mają prawo wystawić ich wersję papierową jedynie w wyjątkowych przypadkach. Aby mieć dostęp do wszystkich informacji na temat realizowanych recept oraz bez problemu wykupić leki, niezbędna jest aktywacja usługi e recepty mObywattel. Jest to część Internetowego Konta Pacjenta. Każdy, kto chce skorzystać z tej usługi, musi mieć wprowadzony dowód osobisty w sekcji mTożsamość. Jeżeli spełniamy te warunki, możemy wykupić lekarstwa w każdej aptece.
Aplikacja mObywatel dla podróżujących za granicę
Przechodząc do usługi Polak za granicą, możemy wybrać nazwę kraju, który jest celem naszej podróży. Następnie otrzymamy najważniejsze informacje w pigułce. Dowiemy się, jakie aktualnie obowiązują zasady bezpieczeństwa, czego unikać i jak się zachować. Poznamy niezbędne informacje na temat kontroli podczas wjazdu oraz zasad pobytu. Otrzymamy wytyczne dotyczące zasad ubezpieczenia, a także opieki medycznej. Polak za granicą to również poradnik, który zawiera wskazówki dotyczące cła, zasad kierowania pojazdami czy przewozu zwierząt. Znajdziemy w nim po prostu wszystkie najważniejsze informacje. Jak widać, aplikacja mObywatel przyda się każdemu!
Czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna?
Czy mObywatel jest bezpieczny? Już na początku korzystania z aplikacji mObywatel zakładamy hasło odpowiadające standardom bezpieczeństwa w sieci. Następnie przed wprowadzeniem dokumentów możemy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie w postaci odcisku palca. Kiedy chcemy zakończyć użytkowanie aplikacji, należy skorzystać z funkcji dezaktywacji konta, która znajduje się na końcu rozwijanego menu. Aplikacja weryfikuje, czy telefon jest podatny na atak BlueBorne skierowany na urządzenia z funkcją Bluetooth. Pamiętajmy, że zgubienie telefonu należy zgłosić dostawcy aplikacji, aby mógł unieważnić certyfikaty umożliwiające dostęp do aplikacji mObywatel na konkretnym urządzeniu mobilnym. Dlatego podczas instalowania systemu jesteśmy proszeni o wybranie nazwy urządzenia.