Ocieplenie domu – dotacje, kredyt, dofinansowanie. Wszystko co musisz wiedzieć o termomodernizacji

W czasach kryzysu energetycznego i drożejących cen paliw kopalnych warto szukać oszczędności. Jednym ze sposobów na ulgę dla portfela i zadbanie o stan przyrody jest skorzystanie z termomodernizacji. Jednocześnie może to być kosztowne rozwiązanie. Z pomocą przychodzą rządowe programy, dzięki którym można zdobyć fundusze na ocieplenie domu, wymianę kotła C.O. lub innych urządzeń grzewczych. Czy w roku 2023 skorzystanie z dofinansowania jest nadal atrakcyjne?

Ocieplenie domu - dotacje, kredyt, dofinansowanie. Wszystko co musisz wiedzieć o termomodernizacji

Jakie są obecnie programy, w których można dostać dofinansowanie?

Obecnie istnieje kilka głównych programów, poprzez które rząd oferuje dopłaty dla właścicieli domów jednorodzinnych na przeprowadzenie termomodernizacji. To, ile kosztuje ocieplenie domu, zależy przede wszystkim od wielkości funduszu w danym programie.  Największą popularnością cieszą się następujące projekty:

  • “Czyste powietrze” – pozwala na pozbycie się starych, nieefektywnych źródeł ogrzewania domu i kupno urządzeń, które spełniają najnowsze standardy. Dodatkowo można docieplić budynek mieszkalny w ramach dopłat o różnych limitach: 30 tysięcy, 37 tysięcy i 69 tysięcy złotych. Program przewiduje też system pożyczek, w ramach których można uzyskać kredyt na wymianę pieca. Można ubiegać się o udział w programie poprzez złożenie wniosku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW),
  • “Stop Smog” – program skierowany do osób, które nie stać na wymianę urządzeń grzewczych lub ocieplenie domu. Preferowane są nieruchomości w najbardziej zanieczyszczonych gminach. W ramach tego przedsięwzięcia można także podłączyć się do lokalnej sieci gazowej lub ciepłowniczej. Dofinansowanie przewiduje zwrot całkowitych kosztów, które właściciel budynku poniósł na inwestycję. Wnioski należy składać w urzędzie gminy lub w siedzibie ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii,
  • ulga termomodernizacyjna – umożliwia odliczenie od podatku dochodowego kosztów poniesionych na zakup materiałów, urządzeń i robocizny w pracach termomodernizacyjnych. Podstawą rozliczenia są faktury VAT, a maksymalna wysokość ulgi to 53 tysiące złotych,
  • premie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów BGK – pomoc Banku Gospodarstwa Krajowego dla inwestorów, którzy chcą przeprowadzić remont lub termomodernizację swojego budynku.

Dofinansowanie oznacza, że część kosztów pokrywa państwo. Warto jednak pamiętać, że pozostałej kwoty inwestycji nie trzeba finansować z własnej kieszeni – można otrzymać kredyt na termomodernizację. Poza BGK w programach uczestniczą też banki komercyjne. Należy do nich m.in. Alior Bank, Banki Spółdzielcze oraz Bank Ochrony Środowiska.

W jaki sposób można starać się o dofinansowanie?

Wnioski o przyznanie kredytu składa się w placówce banku. Jeśli bank pozytywnie rozpatrzy prośbę o kredyt, to może także złożyć wniosek o dotacje na ocieplenie domu w imieniu swojego klienta. Taka kolejność gwarantuje, że klient nie zostanie bez pieniędzy, jeśli instytucja finansowa odmówi mu kredytu.

Wniosek o dotację z programu “Czyste powietrze” jest rozpatrywany w najbliższym WFOŚiGW, a po przyznaniu dotacji od razu można dostać kredyt. Jeśli dany program jest finansowany przez BGK, to potrzebna jest także umowa o dofinansowanie.

Inwestycja nie może trwać w nieskończoność. Beneficjent ma dokładnie 18 miesięcy na wykonanie termomodernizacji, jeśli zdecyduje się pomoc banku w uzyskaniu dotacji. Po realizacji inwestycji, kredytobiorca składa wniosek o rozliczenie kosztów inwestycji do WFOŚiGW. Jeśli ta instytucja pozytywnie rozpatrzy wszystkie koszty, to może przesłać środki finansowe na konto banku – w ramach spłaty kredytu.

Istnieją pewne różnice, jeśli chodzi o składanie wniosku do WFOŚiGW, a robienie tego za pośrednictwem banku. W pierwszym przypadku jest więcej czasu na wykonanie termomodernizacji – to 30 miesięcy od chwili złożenia wniosku. 

Poza tym wniosek można rozliczyć w kilku transzach, a nie w całości, tak jak jest to w banku. Beneficjent programu może złożyć korektę do wniosku, natomiast nie jest to możliwe w przypadku wybrania tej drugiej ścieżki – co najwyżej można składać nowy wniosek. Za to korzystanie z pośrednictwa banku pozwala na realizację inwestycji aż pół roku przed złożeniem wniosku.

Dlaczego warto przeprowadzić termomodernizację?

Ocieplenie domu to spory koszt – dofinansowanie jest tutaj doraźną pomocą państwa. Jednak nie należy tego traktować tylko i wyłącznie jako wydatek. Po wykonaniu remontu lub wymianie pieca występują mniejsze koszty użytkowania budynku – to także dobry sposób na oszczędzanie prądu i energii cieplnej.

Jest to ważne zagadnienie – szczególnie w czasach wysokiej inflacji, drożejących cen surowców i nośników energii. To także zapewnienie sobie niezależności energetycznej w sytuacji, gdy na rynku brakuje węgla, a opłaty za ogrzewanie rosną cały czas. 

Dlatego sposoby na oszczędzanie powinny obejmować również zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, ponieważ to jeden z największych wydatków, jakie ponoszą gospodarstwa domowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły