
Z artykułu dowiesz się:
- Kiedy wnioskujemy o kredyt dla młodych?
- Kredyt małżeński – na co zwrócić uwagę?
- Jaki jest kolejny etap ubiegania się o kredyt na mieszkanie dla młodych małżeństw?
- Zapoznaj się z ofertami instytucji udostępniających ofertę kredyt na dom dla młodych małżeństw
- Kredyt dla młodych małżeństw – gdzie szukać najlepszych ofert?
- Jakie są alternatywne rozwiązania finansowe
- Kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw
Kiedy wnioskujemy o kredyt dla młodych?
Kredyt dla młodych małżeństw jest popularnym zapytaniem wśród osób, które szukają swojego pierwszego, wspólnego mieszkania. Nie oszukujmy się – jeśli młode osoby nie otrzymają wsparcia finansowego od bliskich, w większości przypadków mają spore trudności, aby kupić mieszkanie za gotówkę. Nawet wspólne wysokie zarobki nie sprawią, że szybko odłożymy odpowiednią sumę na zakup mieszkania. W takiej sytuacji pomocny będzie kredyt bankowy, który nie traci na popularności wśród młodych osób.
Kredyt małżeński – na co zwrócić uwagę?
Kredyt małżeński to wielkie wyzwanie dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają wspólne życie. Muszą zdecydować się na wybór odpowiedniego mieszkania, miejsca do życia, a następnie stworzyć bilans zysków i comiesięcznych kosztów. Oszacowanie rodzinnego budżetu w skali miesiąca, czyli wpływów z wynagrodzenia za wykonywaną pracę oraz dokładne rozpisanie wydatków powinno być podstawą zanim zaczniemy ubiegać się o kredyt. Należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Pierwszym będzie analiza naszej historii kredytowej. Jeśli jeden z małżonków zalega ze spłatą jakichkolwiek zobowiązań finansowych, powinien jak najszybciej je uregulować. Tak, aby móc przystąpić do procedury ubiegania się o kredyt z pozytywną historią kredytową.
Jaki jest kolejny etap ubiegania się o kredyt na mieszkanie dla młodych małżeństw?
Kolejnym etapem będzie wyliczenie szacunkowej wysokości raty kredytu, czyli comiesięcznego kosztu, który małżonkowie będą musieli ponosić po związaniu się z bankiem umową kredytową. Oczywiście trudno przewidzieć, jakie sytuacje zawodowe mogą nas czekać w przyszłości, zwłaszcza gdy ubiegamy się o kredyt np. na 20 lat. Mimo wszystko należy przeanalizować własne możliwości w zakresie uzyskiwanego wynagrodzenia. Poza tym możemy być pewni, że bank również sprawdzi naszą zdolność kredytową, na którą ogromny wpływ będzie miał charakter zatrudnienia oraz wysokość otrzymywanej pensji. Kredyt na lata o wysokiej wartości to ogromna odpowiedzialność. Dlatego tego typu decyzję musimy podejmować świadomie.
Zapoznaj się z ofertami instytucji udostępniających ofertę kredyt na dom dla młodych małżeństw
Nieważne czy potrzebujemy kredyt na budowę domu czy zakup i urządzenie mieszkania – musimy udać się do siedziby banku i przedstawić naszą aplikację u doradcy kredytowego. Czy jednak jest to najlepszy sposób na wnioskowanie o kredyt? Nie warto sugerować się, na przykład naszym stosunkiem do wybranego banku i ślepo odwiedzać wybraną placówkę instytucji finansowej. Najpierw warto przygotować się jak najlepiej do rozmowy z ekspertem od spraw kredytów, z którym przyjdzie nam rozmawiać w banku. Poprzez odpowiednie przygotowanie mamy na myśli między innymi wybór najbardziej korzystnej finansowo oferty, stworzenie zestawienia kilku banków, w których warto spróbować ubiegać się o kredyt dla młodych małżeństw.
Kredyt dla młodych małżeństw – gdzie szukać najlepszych ofert?
Najszybszym sposobem na znalezienie ofert kredytów będą porównywarki, które w jednym miejscu gromadzą większość propozycji kredytów hipotecznych. Na tego typu serwisach bardzo łatwo porównamy kilka ofert wybranych banków, dzięki czemu poznamy czekające nas koszty, co z kolei ułatwi nam wstępny wybór. Na co zwrócić uwagę podczas porównywania ofert kredytów w porównywarkach?
Podczas wyboru kredytu sprawdzamy przede wszystkim:
- oprocentowanie – ich maksymalną wartość określa Kodeks Cywilny. Nie może ona przekraczać dwukrotności sumy stopy referencyjnej NBP oraz 2,5 punktów procentowych, czyli na dzień 20.03.2019 rok – 10%. Jednak banki zazwyczaj gwarantują oprocentowanie na poziomie odsetek ustawowych, czyli aktualnie 5%.
- stopa WIBOR – stopa oprocentowania na rynku międzybankowym. Od tej wartości zależy wysokość raty, która będzie dostosowana do obowiązujących stawek. Jeżeli dany produkt jest oznaczony symbolem WIBOR 3M, oznacza, że co 3 miesiące wysokość naszych rat może ulec zmianie. Im wyższa wartość WIBOR, tym więcej będziemy musieli płacić bankowi.
- marża banku
- wysokość comiesięcznych rat (wynika z oprocentowania i marży)
- wysokość własnych środków (kapitał własny)
- LtV – wysokość kredytu w stosunku do wartości zabezpieczenia
Przedstawiciel banku podczas rozmowy związanej z wnioskowaniem o kredyt, powinien rzetelnie odpowiadać na wszystkie nasze pytania i wątpliwości. Będziemy mieć również wgląd w umowę kredytową, dlatego warto wcześniej przyswoić sobie podstawowe pojęcia z zakresu kredytów bankowych, tak aby tekst był dla nas jak najbardziej zrozumiały. Jeśli niektóre punkty umowy po wyjaśnieniach pracownika banku nadal są dla nas niejasne, możemy skonsultować się z radcą prawnym wykwalifikowanym w zagadnieniach kredytu lub niezależnym doradcą kredytowym
Alternatywne rozwiązania finansowe
Zdarza się, że otrzymaliśmy kredyt na zakup mieszkania, ale podczas urządzania miejsca do życia przeliczyliśmy się z kosztami. Przed dalszymi pracami powstrzymuje nas stan konta. Wtedy możemy pomyśleć o pożyczkach ratalnych, jeśli chcemy rozłożyć spłatę na wiele rat. W przypadku chwilówek sprawdzi się mała kwota oczekiwanej pożyczki. Chwilówka będzie dobrą alternatywą na bieżące potrzeby, zwłaszcza, że wiele z nich możemy otrzymać bez oprocentowania. Trzeba jednak pamiętać o krótkim terminie spłaty zobowiązania.
Kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw
Kredyt dla młodych małżeństw jest tematem, który pojawia się bardzo często w kontekście planowania wspólnego życia. Kredyt na wiele lat to bardzo odpowiedzialna decyzja, warto więc podejmować ją po wcześniejszym rozeznaniu rynku kredytów bankowych.
Sprawdź również ostatnie artykuły

Kredyt a rozwód – poznaj swoje prawa
19 marca 2023
Co to jest KNF?
19 marca 2023
Jaki jest czas oczekiwania na decyzję kredytową?
19 marca 2023