Dofinansowanie do kredytu hipotecznego 2023. Kto może liczyć na Bezpieczny Kredyt 2%?

Avatar photo Michał Ziemski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

W historii polskiej bankowości można było skorzystać już z kilku programów, które miały wspomóc rozwój budownictwa mieszkaniowego wśród młodych ludzi. Zarówno “Rodzina na swoim”, jak i “Mieszkanie dla Młodych” cieszyły się dużą popularnością wśród jego uczestników. Pierwszy z nich polegał na dopłacie do odsetek do kredytu hipotecznego a drugi finansował część wkładu własnego. Czy Bezpieczny Kredyt 2% będzie równie korzystny dla przyszłych właścicieli mieszkań?

Dofinansowanie do kredytu hipotecznego 2023. Kto może liczyć na Bezpieczny Kredyt 2%

Dofinansowanie do kredytu hipotecznego – kto może z niego skorzystać w 2023 roku?

Po serii podwyżek stóp procentowych w 2022 roku przez NBP runęła zdolność kredytowa wielu Polaków. Obecnie mało osób może sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu na własną kawalerkę. Z pomocą przychodzi rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%, który ma wypełnić lukę na rynku hipotecznym i zachęcić młodych Polaków do korzystania z pomocy banków. Dzięki tej inicjatywie kredyt na mieszkanie znów stanie się dostępniejszy dla większej liczby obywateli.

Środki na dofinansowanie programu mają pochodzić z zasobów Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, a jego obsługą zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Projekt firmuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w którym trwają obecnie prace nad dopracowaniem szczegółów. Termin uchwalenia ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2% jest przewidziany na kwiecień 2023 roku. Program wejdzie w życie prawdopodobnie w lipcu bieżącego roku.

Z tej pomocy będą mogły skorzystać 2 grupy wnioskodawców. W ramach rządowego wsparcia:

  • osoby samotne zaciągną maksymalne zobowiązanie do 0,5 miliona zł,
  • małżeństwa lub osoby wychowujące co najmniej 1 dziecko otrzymają kredyt w wysokości do 600 tysięcy zł.

Pieniądze można wykorzystać jedynie w celu zakupu nieruchomości – na rynku wtórnym lub pierwotnym. Będzie je można przeznaczyć także na kupno działki pod budowę lub stworzenie i wykonanie zupełnie nowego projektu domu od podstaw. 

Kredyt w ramach rządowego programu mogą uzyskać osoby, które nie ukończyły 45 roku życia. Drugim warunkiem uczestnictwa w Bezpiecznym Kredycie 2% jest nieposiadanie prawa własności lub spółdzielczego do mieszkania lub domu. Program dopuszcza jednak wyjątki od tej reguły. Kredytobiorca może mieć prawo do połowy nieruchomości, może ją odziedziczyć, ale nie może jej zamieszkiwać. Ostatni warunek to posiadanie pełnej zdolności kredytowej. 

Bezpieczny Kredyt 2% – jakie odsetki będzie spłacał kredytobiorca?

Rządowy program będzie funkcjonował przez pierwsze 10 lat funkcjonowania kredytu. W tym okresie jego oprocentowanie ma wynieść 2%. Do odsetek należy doliczyć marżę zobowiązania, koszty prowizji i inne opłaty naliczone przez bank – np. ubezpieczenie kredytu. Wsparcie będzie udzielane jedynie do kredytów opartej o stałą stopę procentową i zaciąganych w polskiej walucie. 

Kredyt hipoteczny będzie można otrzymać w banku komercyjnym, który podpisze umowę z BGK. Niższe oprocentowanie to jedyny parametr zobowiązania kredytowego, jakim będzie się różniło od innych ofert dostępnych na rynku. 

Na wysokość raty kredytu w programie Bezpieczny Kredyt 2% będzie miała wysokość stóp procentowych oraz pierwotny okres finansowania. Jeśli rata kredytu zbyt mocno obciąży budżet kredytobiorcy, to będzie mógł wydłużyć czas jego spłaty nawet o 5 lat. Będzie to możliwe w indywidualnych przypadkach po rozpatrzeniu wniosku przez bank. 

Jaka wysokość wkładu własnego występuje w programie Bezpieczny Kredyt 2%?

Zazwyczaj kredyt na mieszkanie wymaga posiadania zgromadzonych środków w określonej wysokości. Jednak osoby korzystające z rządowego programu nie będą musiały posiadać żadnej poduszki finansowej. Jest to możliwe, ponieważ Bezpieczny Kredyt 2% może być łączony z programem Mieszkanie bez wkładu własnego. Możliwe będzie zatem zaciągnięcie kredytu w pełnej wysokości.

Jednocześnie kredyt bez wkładu własnego będzie pozbawiony dopłat, które przysługują kredytobiorcy po urodzeniu się dziecka w zakresie spłat rodzinnych. Jest to świadczenie, które występuje w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. 

Jeśli kredytobiorca zdecyduje się jednak na wniesienie wkładu, to w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% nie będzie mógł on wynosić więcej niż 200 tysięcy zł.

Jaką ratę zapłaci kredytobiorca w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%?

Wysokość raty warto pokazać na konkretnym przykładzie. Jeśli singiel zdecyduje się skorzystać z rządowego programu na okres 20 lat i pożyczy 250 tysięcy złotych, to jego odsetki o stałe stopie wyniosą 8,46 %. Wraz z dopłatą i zmniejszeniem marży o 10% będą miały wysokość 7,61%. Warto także zobaczyć bardziej szczegółowe warunki tego zobowiązania:

  • przez pierwsze 10 lat dopłata zmniejszy ratę, która będzie miała charakter malejący,
  • rata bez dopłaty wyniesie 2804,17 zł, natomiast z rządowym dofinansowaniem kredytobiorca co miesiąc zapłaci 1634,58 zł. Różnica wynosi 1169,59 zł,
  • po 10 latach rata zmieni charakter na stałą ratę kredytowo – odsetkową w wysokości 1547,14 zł – przy założeniu, że warunki kredytu pozostaną bez zmian. To przejście z raty malejącej na stałą stopę nosi nazwę annuitetu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły