Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Kuba  • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Masz zamiar kupić nieruchomość i potrzebujesz wziąć kredyt na dom? Bez wkładu własnego może być to niezwykle trudne, ale nie jest to niemożliwe. Banki coraz częściej uwzględniają to, że nie każdy ma czas, aby odpowiednio szybko zebrać odpowiednią kwotę i coraz częściej oferują alternatywne rozwiązania zarówno na częściowe zniwelowanie wymaganego wkładu własnego, jak i nawet na całkowite zrezygnowanie z tego wymogu. Pamiętaj jednak, że nawet otrzymując kredyt na zakup domu bez wkładu własnego, musisz w ten, czy inny sposób zabezpieczyć spłatę kredytu. Co więc powinieneś o tym wiedzieć?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Czym jest wkład własny?

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest wkład własny. Dopiero wtedy będziesz mógł świadomie wnioskować o kredyt hipoteczny na dom. Bez wkładu własnego otrzymane środki pokrywałyby 100% całej inwestycji, którą stanowi zakup działki oraz budowa domu lub kupno nieruchomości ze stojącym już domem. Jednak banki wymagają zabezpieczenia się przed ewentualnym problemem ze spłatą kredytu.

Jest to więc swego rodzaju udział kredytobiorcy w inwestycji, którą ma sfinansować bank. Warto przy tym zaznaczyć, że banki wymagają wkładu zwykle przy kredytach celowych, a zatem praktycznie nigdy nie stanowi to wymogu kredytu gotówkowego. Powinieneś przy tym wiedzieć, że minimalna kwota procentowa wkładu jest ustalana nie przez banki, ale przez Rekomendację S organu centralnego. Co więcej, do 2013 roku o wiele łatwiej można było uzyskać kredyt na dom bez wkładu, ponieważ wymóg ten nie był dla banków obligatoryjny. Obecnie minimalny wkład własny jest na poziomie minimum 20 procent.

Dlaczego banki stawiają na wkład własny?

Nie tylko obowiązek ustawowy sprawia, że banki wymagają wkładu własnego. Jest to również podyktowane zdrowym rozsądkiem i problemami, jakie pojawiły się przy okazji ostatniego globalnego kryzysu finansowego. Minimalny wkład w postaci 20% wartości całej inwestycji stanowi zapewnienie dla banku, że klient posiada środki pieniężne, a także będzie w stanie zebrać je do spłaty kolejnych rat. Choć główne wskazanie wynosi 20%, można znaleźć banki, które na określonych warunkach pozwalają na obniżenie tego poziomu m.in. do 10%. Niestety, wkładu własnego nie można sfinansować z własnej pożyczki.

Czy można dostać kredyt na zakup domu bez wkładu własnego?

Starając się o kredyt na budowę domu bez wkładu własnego lub też na jego zakup powinieneś mieć świadomość, że nawet najmniejszy dostępny wkład własny (10%) jest obligatoryjny. Na szczęście banki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy ma zebraną kwotę w gotówce. Dlatego też coraz częściej możemy spotkać się z alternatywnymi rozwiązaniami, które mogą zastąpić wkład własny.

Jak uzyskać kredyt na dom bez wkładu własnego?

Jak zostało wskazane wyżej, istnieją alternatywne sposoby na to, aby uzyskać kredyt na dom. Bez wkładu własnego jest to możliwe, jeśli znajdziemy coś, co zastąpi nam ten wymóg. Możemy postawić m.in. na:

  • Ubezpieczenie brakującego wkładu własnego – jest to rozwiązanie połowiczne, ponieważ nie doprowadza do całkowitego usunięcia konieczności pokrycia wkładu własnego, ale pozwala np. na obniżenie go z 20 do 10 procent.
  • Konto emerytalne – jeśli masz pieniądze odkładane w ramach IKE lub IKZE, z powodzeniem możesz przeznaczyć je na wkład własny. Wskazane fundusze są zabezpieczone przez bank.
  • Hipoteka na innej nieruchomości – jeśli masz inną działkę lub nieruchomość, a interesuje Cię kredyt na dom bez wkładu własnego, możesz ustawić na niej hipotekę. Dzięki temu bank uzna to za zabezpieczenie i pokryje pełną kwotę kredytu hipotecznego bez stawiania wymogu opłacenia wkładu własnego.
  • Hipoteka na tej działce – do zabezpieczenia kredytu działką nie potrzebujesz innej nieruchomości. Na poczet wkładu własnego możesz oddać pod hipotekę działkę, na której stawiasz dom. Należy przy tym pamiętać, że działka pokryje kwotę wskazaną przez rzeczoznawcę

Jak wybrać odpowiedni kredyt?

Wiesz już, w jaki sposób chciałbyś zastąpić wkład własny? W takiej sytuacji przyszła pora na wybór odpowiedniej instytucji finansowej. Kredyt na dom bez wkładu własnego, ale z innymi zabezpieczeniami nie będzie jednakowy dla każdego banku. Jeśli więc zależy Ci na najlepszej ofercie, koniecznie powinieneś zapoznać się z szeregiem ofert dostępnych w poszczególnych instytucjach bankowych.

Zamiast jednak żmudnie przeglądać strony internetowe banków, możesz to zrobić dzięki portalowi pożyczkowemu, który zbiera aktualne oferty bankowe i pozwala na szybkie znalezienie takiej, która oferuje najkorzystniejsze warunki kredytu hipotecznego na budowę lub zakup domu.

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego a Nowy Ład

Coraz częściej mówi się o planowanym wprowadzeniu nowych rozwiązań, które mają ułatwić młodym start i budowę lub zakup własnego domu. Temu ma służyć ustanowienie nowego programu rządowego „mieszkanie bez wkładu własnego”. Głównym celem jest zwiększenie szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Takie wsparcie ma mieć jedną z dwóch postaci:

  • Gwarancja państwa na wkład własny do 100 tys. złotych;
  • Dofinansowanie zakupu mieszkania przez rodzinę wielodzietną, co ma wynosić nawet 160 tys. złotych.

Więcej na temat najnowszego rządowego programu przeczytasz w tym wpisie.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 stycznia 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły