Kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej to ciężka decyzja dla wielu osób chcących rozpocząć pracę na własnych warunkach. Uniezależnienie się w ten sposób to ciekawa opcja na życie jednak warto mieć na uwadze fakt, że w pierwszych miesiącach działalności firmy konieczne będą spore inwestycje i nakłady finansowe, aby przyciągnąć sporą liczbę klientów. Jak się do tego przygotować? Czy kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności jest możliwy? Na jakie warunki można liczyć, decydując się na kredyt na firmę od pierwszego dnia funkcjonowania przedsiębiorstwa?

Kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności

Pożyczka dla firm od pierwszego dnia działalności – czy można ją dostać już od początku trwania działalności?

Aby założyć własną działalność gospodarczą trzeba brać pod uwagę wiele czynników zewnętrznych takich, jak np. konkurencja, sytuacja w kraju, rynek zbytu oraz zainteresowanie danymi produktami. Prowadzenie firmy wiąże się nie tylko ze sporym stresem i zaangażowaniem, ale także koniecznością realizowania inwestycji, które często wymagają sporych nakładów finansowych. Jak poradzić sobie w pierwszych chwilach działania firmy, kiedy jeszcze dochody nie są wystarczająco wysokie, aby pokryć wszystkie koszty inwestycji? Z pomocą przychodzą kredyty dla firm dostępne zarówno w placówkach bankowych, jak i przez internet. Finansowanie ze strony banków jest dostępne dla takich działalności, jak:

  • Jednoosobowe działalności gospodarcze;
  • Spółki;
  • Gospodarstwa rolne;

Praktycznie każda firma niezależnie od jej formy funkcjonowania może otrzymać atrakcyjny kredyt na rozpoczęcie działalności lub jej rozwój nawet od pierwszych dni funkcjonowania na rynku. To bardzo dobra opcja, która pozwala na szybki rozrost firm, a co za tym idzie zwiększenie zysków. Kredyt na firmę od pierwszego dnia jej działania to coraz częściej wybierana forma współpracy z bankami przez właścicieli działalności gospodarczych w celu pokrycia kosztów początkowych związanych z inwestycjami i nie tylko.

Co można sfinansować kredytem dla firm od pierwszego dnia działalności?

Kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności udzielany jest przedsiębiorcom, którzy chcą początkowo pokryć takie koszty, jak:

  1. Pensje pracownicze.
  2. Wynajem lokalu.
  3. Wynajem maszyn i urządzeń.
  4. Faktury za materiały i zamówione towary.
  5. Inwestycje w reklamę i działania marketingowe.

Jak widać wiele pozycji z działalności firmy już od początku jej trwania, można sfinansować kredytem hipotecznym. Oprócz powyższych kosztów związanych z prowadzeniem własnej firmy dodatkowo trzeba liczyć się, iż w późniejszych etapach będą pojawiać się kolejne koszty – jednak nieco mniej dotkliwe. Wiąże się to głównie z rekrutacją lub urządzeniem biura, co jednak nie generuje tak dużych kosztów dla przedsiębiorstwa. Większość nowych firm w pierwszych dniach i miesiącach swojej działalności nie przynosi zbyt dużych zysków, dlatego warto zastanowić się, czy wygodnym rozwiązaniem nie będzie kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności. Pewną alternatywą mogą być też dotacje unijne i państwowe oraz pożyczki na nowych firm, które jednak udzielane są na nieco innych warunkach aniżeli kredyty firmowe.

Kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności – dlaczego ciężko go uzyskać?

Większość instytucji finansowych udzielających wsparcia   wymaga minimalnego czasu prowadzenia działalności wynoszącego 12 miesięcy. Przykładowo popularny kredyt dla firm od Pekao (Pożyczka Przekorzystna Biznes) wymaga prowadzenia firmy od co najmniej 18 miesięcy.

Nie jest to jednak warunek nie do przejścia. Kredyt od pierwszego dnia działalności firmy może być ciężki do uzyskania ze względu na zbyt małą rentowność przedsiębiorstwa, a co za tym idzie większe ryzyko udzielenia finansowania przez bank. Oczywiście nie oznacza to, że nie można złożyć wniosku o udzielenie pożyczki firmowej przed upływem wyżej wymienionego okresu. Jej otrzymanie natomiast będzie nieco kłopotliwe, choć na rynku działają instytucje finansowe, które udzielają kredytów firmowych bez większych zabezpieczeń.

To ważne! Banki okazjonalnie udzielają kredyty dla firm od pierwszego dnia działalności dla osób, które wcześniej wykonywały pracę zawodową o podobnym lub tym samym profilu działalności. To najczęstszy warunek pozwalający na uzyskanie dodatkowego finansowania dla swojej działalności gospodarczych już w pierwszych dniach jej działania.

Podsumowując kredyty dla firm od pierwszego dnia działalności, są dość trudno dostępne, ale nie niemożliwe do uzyskania. Wystarczy dokładnie przeanalizować ofertę firm pożyczkowych dostępnych na rynku oraz banków nastawionych na współpracę z klientami biznesowymi. Ciekawą opcją są dotacje unijne i państwowe, jednak trzeba mieć na uwadze, że te udzielane są w szczególnych przypadkach, a firma musi spełniać konkretne warunki, które często są dość restrykcyjne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły