Karta kredytowa a debetowa – podstawowe różnice i funkcjonalności

 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut
Kuba

Banki udostępniają w ramach współpracy z nimi różnego rodzaju produkty pozwalające na realizację płatności online, zbliżeniowych i wiele innych. Jaka jest różnica między kartą kredytową a debetową? Jaka forma korzystania z karty będzie dla Ciebie najwygodniejsza? Musisz poznać podstawowe zagadnienia dotyczące tego, w jaki sposób funkcjonują obydwa rodzaje kart płatniczych. Co ciekawe, dzięki nim możesz skutecznie realizować płatności zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Czym różni się karta debetowa od kredytowej? Sprawdź!

Karta kredytowa a debetowa – podstawowe różnice i funkcjonalności

Czy karta debetowa i kredytowa są podobne?

Wbrew pozorom obydwa rodzaje kart płatniczych są bardzo podobne do siebie, szczególnie ze względu na sposób ich działania oraz budowę. Do podstawowych podobieństw karty debetowych i kredytowych, zaliczamy:

  • Aspekt wizualny;
  • Miejsca rozmieszczenia informacji np. kod CVC, numer karty;
  • Typy płatności;
  • Opcję chargeback.

Jak widać, karta kredytowa a debetowa to wiele podobieństw, które wynikają jednak z podstawowego wyglądu oraz funkcjonalności kart. Poza tym są to różne od siebie produkty bankowe umożliwiające płatności
z wykorzystaniem odrębnych środków na koncie. Zarówno kod CVC, numer karty kredytowej, data ważności oraz materiał wykonania w obu przypadkach będą takie same. Co ciekawe, karty te można wykorzystywać też do płatności mobilnych, a nawet wirtualnych portfeli.

Karta kredytowa czy debetowa – podstawowe różnice

Można wyróżnić podstawowe różnice, jakie wynikają z posiadania karty płatniczej – zarówno tej debetowej, jak i kredytowej. W rzeczywistości są do odrębne narzędzia płatnicze. Czym jednak się różnią? Karta debetowa obciąża rachunek bankowy jej posiadacza. Można powiedzieć, że jest ona ściśle przypisana do rachunku bankowego i pozostaje do dyspozycji właściciela z wykorzystaniem wyłącznie środków znajdujących się na koncie. Warto też wiedzieć, że ramach limitu debetowego użytkownik może korzystać z dodatkowych środków, które
w późniejszym czasie trzeba uregulować.

Czym różni się karta kredytowa o debetowej? Podstawową różnicą jest fakt, że ta nie jest powiązana z kontem osobistym właściciela. Środki, z których można korzystać w ramach karty kredytowej, występują w formie limitu odnawialnego, który jest odnawiany co miesiąc po jego spłacie. W tym przypadku występują też okresy bezodsetkowe, dzięki którym posiadacz może zminimalizować koszty korzystania z dodatkowych środków dostępnych na karcie kredytowej.

Karta kredytowa czy debetowa – koszty posiadania

Biorąc pod uwagę koszty karty kredytowej a debetowej, warto powiedzieć, że są bardzo podobne. Co to oznacza w praktyce? Karta debetowa najczęściej wydawana jest podczas zakładania rachunku osobistego lub firmowego. Bez problemu znajdziesz również oferty pochodzące od banków, które w ramach akcji promocyjnej nie tylko wydają kartę za darmo, ale także nie pobierają opłat za korzystanie z niej. Co ciekawe, do korzystania z karty debetowej przydadzą się pewne umiejętności, dzięki którym unikniesz ewentualnych opłat i będziesz w stanie spłacać aktualne zadłużenie zawsze w terminie, unikając konieczności płacenia odsetek.

Posiadając kartę kredytową, najczęściej trzeba się liczyć z pewnymi kosztami związanymi z jej użytkowaniem, choć banki często pozwalają na ich redukcję. Warunkiem w takich przypadkach jest konieczność zrealizowania określonej liczby operacji płatniczych na stosowną kwotę wynikającą z umowy. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że korzystanie ze środków na karcie kredytowej objęte jest oprocentowaniem, a więc im dłużej zadłużenie będzie widoczne, tym większe będą koszty.

Limity na koncie

Jaka jest podstawowa różnica między kartą kredytową a debetową? Najistotniejsze jest to, że dostęp do określonego limitu w przypadku karty debetowej jest możliwy dopiero po wykorzystaniu środków własnych na rachunku bankowym. Co ciekawe, karta debetowa wydawana jest też najczęściej tylko do konta bankowego,
a aby wybrać najlepsze, warto przejrzeć ranking kont osobistych dostępny w sieci.

Karta kredytowa umożliwia korzystanie z dodatkowych środków praktycznie od ręki bez konieczności pozbycia się całkowicie własnych środków na koncie. Oznacza to, że korzystając z karty kredytowej, możesz praktycznie cały czas zwiększać swoje zadłużenie w ramach limitu. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że sposób spłaty zadłużenia to podstawowa różnica pomiędzy kartą kredytową a debetową.

Debet spłacany jest automatycznie, kiedy nowe środki wpłyną na rachunek, natomiast w przypadku karty kredytowej konieczny jest transfer środków na odpowiedni rachunek bankowy.Kiedy wiesz już, czym różni się karta debetowa od kredytowej oraz jakie są formy spłacania zadłużenia w każdym z przypadków, możesz podjąć decyzję na temat tego, jaką formę płatności wybierasz. Pamiętaj, że każdez rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Dostosuj je do swoich potrzeb, sprawdź, jak sprawnie korzystać z kart płatniczych i ciesz się ich możliwościami.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 stycznia 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły