Karta kredytowa a debetowa – podstawowe różnice i funkcjonalność

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Banki udostępniają w ramach współpracy z nimi różnego rodzaju karty płatnicze, pozwalające na realizację płatności online, zbliżeniowych i wiele innych. Jaka jest różnica między kartą kredytową a debetową? Jaka forma korzystania z karty będzie dla Ciebie najwygodniejsza? Musisz poznać podstawowe zagadnienia dotyczące tego, w jaki sposób funkcjonują obydwa rodzaje kart płatniczych. Co ciekawe, dzięki nim możesz skutecznie realizować płatności zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Czym różni się karta debetowa od kredytowej i z której bardziej opłaca się korzystać? Sprawdź!

Karta kredytowa a debetowa – podstawowe różnice i funkcjonalności

Czy karta debetowa i kredytowa są podobne?

Wbrew pozorom obydwa rodzaje kart płatniczych są bardzo podobne do siebie, szczególnie ze względu na sposób ich działania oraz budowę. Do podstawowych podobieństw karty debetowych i kredytowych, zaliczamy:

  • Aspekt wizualny;
  • Miejsca rozmieszczenia informacji np. kod CVC, numer karty;
  • Typy płatności;
  • Opcję chargeback.

Jak widać, karta kredytowa a debetowa to wiele podobieństw, które wynikają jednak z podstawowego wyglądu oraz funkcjonalności kart. Poza tym są to różne od siebie produkty bankowe umożliwiające płatności z wykorzystaniem odrębnych środków na koncie. Zarówno kod CVC, numer karty kredytowej, data ważności oraz materiał wykonania w obu przypadkach będą takie same. Co ciekawe, karty te można wykorzystywać też do płatności mobilnych, a nawet wirtualnych portfeli.

Karta kredytowa czy debetowa – podstawowe różnice

Można wyróżnić podstawowe różnice, jakie wynikają z posiadania karty płatniczej – zarówno tej debetowej, jak i kredytowej. W rzeczywistości są do odrębne narzędzia płatnicze. Czym jednak się różnią? Otóż karta debetowa obciąża rachunek bankowy jej posiadacza.

Można powiedzieć, że jest ona ściśle przypisana do rachunku bankowego i pozostaje do dyspozycji właściciela z wykorzystaniem wyłącznie środków znajdujących się na koncie. Warto też wiedzieć, że ramach limitu debetowego użytkownik może korzystać z dodatkowych środków, którew późniejszym czasie trzeba uregulować.

Czym różni się karta kredytowa o debetowej? Podstawową różnicą jest fakt, że ta nie jest powiązana z kontem osobistym właściciela. Środki, z których można korzystać w ramach karty kredytowej, występują w formie limitu odnawialnego, który jest odnawiany co miesiąc po jego spłacie. W tym przypadku występują też okresy bezodsetkowe, dzięki którym posiadacz może zminimalizować koszty korzystania z dodatkowych środków dostępnych na karcie kredytowej.

Różnice w skrócie

Porównaliśmy oba typy kart płatniczych w formie wygodnej tabeli:

Karta KredytowaKarta Debetowa
WydawanaNa podstawie wniosku o kartę kredytowąOd ręki do konta bankowego
WymaganiaWystarczająca zdolność kredytowaPosiadanie konta w banku
ŚrodkiPochodzą z pożyczkiSą wcześniej zgromadzone na koncie
Wypłata gotówki w bankomacieDuży kosztNiewielki koszt, albo darmowa
UbezpieczenieTakNie
Stała opłataWysoka, choć można jej uniknąć przy częstym użytkowaniuNiska i prawie zawsze można jej uniknąć przy częstym użytkowaniu
Jest produktem kredytowymTakNie

Karta kredytowa czy debetowa – koszty posiadania

Biorąc pod uwagę koszty karty kredytowej a debetowej, warto powiedzieć, że są bardzo podobne. Co to oznacza w praktyce? Karta debetowa najczęściej wydawana jest podczas zakładania rachunku osobistego lub firmowego. Bez problemu znajdziesz również oferty pochodzące od banków, które w ramach akcji promocyjnej nie tylko wydają kartę za darmo, ale także nie pobierają opłat za korzystanie z niej. Co ciekawe, do korzystania z karty debetowej przydadzą się pewne umiejętności, dzięki którym unikniesz ewentualnych opłat i będziesz w stanie spłacać aktualne zadłużenie zawsze w terminie, unikając konieczności płacenia odsetek.

Posiadając kartę kredytową, najczęściej trzeba się liczyć z pewnymi kosztami związanymi z jej użytkowaniem, choć banki często pozwalają na ich redukcję. Warunkiem w takich przypadkach jest konieczność zrealizowania określonej liczby operacji płatniczych na stosowną kwotę wynikającą z umowy. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że korzystanie ze środków na karcie kredytowej objęte jest oprocentowaniem, a więc im dłużej zadłużenie będzie widoczne, tym większe będą koszty.

Limity na koncie

Jaka jest podstawowa różnica między kartą kredytową a debetową? Najistotniejsze jest to, że dostęp do określonego limitu w przypadku karty debetowej jest możliwy dopiero po wykorzystaniu środków własnych na rachunku bankowym. Co ciekawe, karta debetowa wydawana jest też najczęściej tylko do konta bankowego, aby wybrać najlepsze, warto przejrzeć ranking kont osobistych dostępny w sieci. Dla wielu osób znaczenie może mieć nawet czy karta należy do korporacji Visa czy też Mastercard.

Karta kredytowa umożliwia korzystanie z dodatkowych środków praktycznie od ręki bez konieczności pozbycia się całkowicie własnych środków na koncie. Oznacza to, że korzystając z karty kredytowej, możesz praktycznie cały czas zwiększać swoje zadłużenie w ramach limitu. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że sposób spłaty zadłużenia to podstawowa różnica pomiędzy kartą kredytową a debetową.

Debet spłacany jest automatycznie, kiedy nowe środki wpłyną na rachunek, natomiast w przypadku karty kredytowej konieczny jest transfer środków na odpowiedni rachunek bankowy.Kiedy wiesz już, czym różni się karta debetowa od kredytowej oraz jakie są formy spłacania zadłużenia w każdym z przypadków, możesz podjąć decyzję na temat tego, jaką formę płatności wybierasz. Pamiętaj, że każdez rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Dostosuj je do swoich potrzeb, sprawdź, jak sprawnie korzystać z kart płatniczych i ciesz się ich możliwościami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły