Jak działa karta kredytowa i jak z niej korzystać?

Avatar photo Michał Ziemski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Karta kredytowa stanowi dogodną formę finansowania, w której jej właściciel korzysta ze środków udostępnionych przez bank. Jednocześnie używanie cudzej gotówki wymaga spełnienia określonych warunków i w niektórych przypadkach może być naprawdę kosztowne. Co warto wiedzieć o funkcjonowaniu karty kredytowej? Czy jest to bezpieczne narzędzie do pożyczania pieniędzy?

Jak działa karta kredytowa i jak z niej korzystać

Karta kredytowa – co to jest?

Wielu klientów nie wie, co to jest w rzeczywistości karta kredytowa. Posiadają w swoim portfelu karty debetowe i uważają je za taki sam instrument płatniczy, chociaż są między nimi pewne różnice. W pewnym zakresie mają oczywiście rację – każdy “plastik” jest wydawany przez instytucję finansową, w której posiadamy konto. Banki domyślnie zaopatrują swoich klientów w karty bankomatowe, aby można było nimi płacić w sklepach, pobierać gotówkę lub dokonywać transakcji przez internet. 

Karta kredytowa to instrument płatniczy nie przypisany do konta, ale do jego właściciela. Przykładem może być studencka karta kredytowa – produkt skierowany do uczęszczających na studia wyższe. Aby zostać właścicielem takiej karty, należy złożyć wniosek do banku. W przypadku tego instrumentu instytucje finansowe patrzą przede wszystkim na zdolność kredytową, czyli możliwości spłaty zobowiązań przez potencjalnego klienta. Przed wysłaniem wniosku warto zawsze przejrzeć różne oferty i przekonać się, że spełnia wszystkie nasze oczekiwania i nie jest zbyt droga w obsłudze.

Karta kredytowa ma dokładne wymiary, określone przez instytucję normalizacyjną o statusie międzynarodowym. Każda karta posiada wyrytą nazwę banku, dane właściciela, przypisany numer i wiele innych informacji. Banki wydają karty we współpracy z dużymi operatorami płatniczymi, dlatego na każdej karcie występuje logo visa lub mastercard. Na awersie karty można też znaleźć datę ważności, po której wygaśnięciu staje się nieważna.

Co to jest numer CVV?

Szczególną rolę pełni rewers karty kredytowej, na której znajdują się ważne informacje. To przede wszystkim CVV2 – to jest numer, co służy do wykonywania dowolnej transakcji, to właśnie te dane powinny być chronione. Jest to niezbędny element wielu płatności kartą kredytową, które można wykonywać przez internet. Znając dane numer CVV oraz numer karty, można zapłacić za przedmiot nie posiadając karty, dlatego specjaliści przestrzegają przed jej pokazywaniem.

Na odwrotnej stronie karty można także odnaleźć pasek magnetyczny, miejsce na podpis oraz hologram. Pasek jest starym rozwiązaniem, które przechowuje informacje o instrumencie płatniczym. W nowoczesnych kartach znacznie ważniejszy jest mikroczip, który jest niezbędny do prawidłowego działania karty. Jeśli jest uszkodzony, to nie można wykonywać płatności lub pobierać gotówki z bankomatu.

Jakie są kluczowe różnice między kartą kredytową, a debetową?

Można znaleźć subtelne różnice między kartą kredytową a debetową – to przede wszystkim odrębne narzędzia do regulowania zobowiązań. Karta płatnicza jest przypisana do konta i każda płatność obciąża rachunek właściciela. Ogranicza ją wysokość środków na koncie i pewna kwota, z której może korzystać jej właściciel – to kwota debetu. 

Tymczasem w przypadku karty kredytowej wykorzystuje się środki przyznane przez bank. Działa to na zasadzie limitu kredytowego, który jest uzupełniany co miesiąc – gdy tylko właściciel karty spłaci swoje zadłużenie. Każda karta posiada również określony okres bezodsetkowy, w którym banki nie naliczają odsetek – zazwyczaj jest to od 50 do 60 dni. Pierwsze 30 dni to okres rozliczeniowy, natomiast kolejne 20 –30 jest czasem przeznaczonym na spłatę zobowiązań.

W jaki sposób warto korzystać z karty kredytowej?

Wielu klientów banku nie decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ nie wie, jak właściwie powinno się korzystać z karty kredytowej. Tymczasem jest to dokładnie takie samo zobowiązanie wobec instytucji finansowej jak pożyczka lub kredyt. Przede wszystkim powstałe zadłużenie warto spłacać w wyznaczonym przez bank terminie, dzięki czemu można uniknąć trudnych konsekwencji w postaci naliczania wysokich odsetek.

Karta kredytowa nie powinna być wykorzystywana do wypłaty gotówki z bankomatu. Jest to jak najbardziej możliwe, ale obarczone wysokimi kosztami. Okres bezodsetkowy nie funkcjonuje w przypadku transakcji gotówkowych. Dlatego zdecydowanie lepiej jest wykorzystywać kartę do płacenia za zakupy lub wykonywania transakcji przez internet. 

Po przekroczeniu limitu nie warto korzystać z tego rozwiązania, ponieważ powoduje to lawinowe narastanie odsetek, które mogą być nie do udźwignięcia przez właściciela karty. 

Korzystanie z karty kredytowej ma także zalety w postaci budowy pozytywnej historii kredytowej w bazie Biura Informacji Kredytowej. Ma to znacznie w przypadku zaciągania znacznie większych zobowiązań – np. kredytu hipotecznego. Banki widząc, że mają do czynienia z rzetelnym partnerem, szybciej zdecydują się na powierzenie mu swoich pieniędzy. Osoba, która nigdy nie korzystała z zobowiązań jest dla nich “czystą kartą”, dlatego stanowi dla nich większe ryzyko.

Źródła:

  1. https://www.bik.pl/poradnik-bik/jak-korzystac-z-karty-kredytowej
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/9316,karty-kredytowe,co-to-jest-karta-kredytowa-i-do-czego-sluzy,1,1
  3. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/czym-jest-karta-kredytowa/kzx89h1

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły