Co to jest kod CVC i CVV na karcie? Wyjaśniamy!

Szymon Machniewski avatar Szymon Machniewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

Zdecydowana większość Polaków ma je w swoim portfelu, nosi w torebce czy w kieszeni spodni. Mowa o kartach płatniczych. Nie każdy jednak przygląda się, jak wyglądają. Te niewielkie, plastikowe karty pozwalają na dostęp do środków finansowych zgromadzonych na rachunku czy w ramach udzielonego limitu na koncie technicznym karty kredytowej. Każda ma swój indywidualny kod CVC lub CVV. Czym są te oznaczenia i kiedy są stosowane? Sprawdź to!

Co to jest kod CVC i CVV na karcie Wyjaśniamy

Jakie są rodzaje kart płatniczych?

Masz w portfelu kartę debetową lub kredytową? A może jest to karta przedpłacona? Czy wiesz, jakie są różnice pomiędzy różnymi rodzajami kart płatniczych? Istnieje kilka typów takich instrumentów, pozwalających płacić za zakupy w sklepach i punktach usługowych wyposażonych w terminale płatnicze. Karty umożliwiają również wypłatę gotówki z bankomatów czy dokonywanie płatności w internecie.

Wśród rodzajów kart płatniczych wymienić należy:

  • Standardowe karty debetowe – najpopularniejsze w Polsce karty płatnicze, które najczęściej otrzymujesz wraz z założeniem rachunku oszczędnościoworozliczeniowego, czyli konta osobistego. Pozwalają na zarządzanie środkami zgromadzonymi w banku.
  • Karty kredytowe – to narzędzia umożliwiające dysponowanie środkami banku, zgodnie z przyznanym limitem. Nie są podpięte do salda konta osobistego – mają własny numer rachunku. Nie musisz zakładać w danym banku ROR-u, by dostać kartę kredytową, ale do jej uzyskania powinieneś mieć odpowiednio wysoką zdolność oraz dobrą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej. Używając ich, korzystasz z tzw. okresu bezodsetkowego, w którym bank nie nalicza Ci odsetek od pożyczonego kapitału. Okres ten składa się z cyklu rozliczeniowego (od 28 do 31 dni) oraz czasu przeznaczonego na spłatę zadłużenia – 20-30 dni. Odsetki od zobowiązania zaciągniętego za pośrednictwem karty kredytowej będą Ci naliczone, jeśli nie spłacisz w 100 proc. zadłużenia na karcie w okresie bezodsetkowym. 
  • Karty obciążeniowe – charakteryzuje je odroczony termin płatności, łączą cechy karty debetowej i kredytowej. Jest powiązana z kontem bankowym, z którego w ustalonym terminie zostaną pobrane środki na spłatę zaciągniętego długu. 
  • Karty przedpłacone – pozwalają na realizację różnych transakcji czy wypłatę pieniędzy z bankomatu, ale tylko do kwoty, na którą zostały zasilone. 

Z jakich kart korzysta się w Polsce najczęściej? Zdecydowanie największą popularnością cieszą się zwykłe debetowe, co potwierdza raport opublikowany przez bank centralny. 

Ponad 44 mln kart w rękach Polaków

Narodowy Bank Polski w „Informacji o kartach płatniczych w III kw. 2022 roku” podał, że na koniec września 2022 roku na polskim rynku znajdowało się 44,1 mln kart płatniczych, czyli o 119 tys. więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem. To wzrost o 0,3 proc. kwartał do kwartału. Struktura rynku kart płatniczych prezentuje się następująco:

  • 84,5 proc. to karty debetowe – łącznie to 37,2 mln kart,
  • 11,3 proc. to karty kredytowe – łącznie to 4,99 mln kart.

Zdecydowana większość kart płatniczych w naszym kraju ma funkcję zbliżeniową, ułatwiającą dokonywanie bezstykowych transakcji. Na koniec września 2022 roku w Polsce było 41,8 mln takich kart. 

NBP podał, że w całym III kw. 2022 roku przeprowadzono 2,4 mld transakcji z użyciem kart płatniczych, o łącznej wartości 287,8 mld zł. Dla porównania w II kw. 2022 roku liczba tych transakcji była o 3,5 proc. mniejsza, a ich wartość o 3,7 proc. niższa. 

W III kw. 2022 roku NBP odnotowało wzrost liczby transakcji kartami płatniczymi dokonywanymi w internecie. Agenci rozliczeniowi podają, że w analizowanym okresie zrealizowano ich 54,2 mln – o 0,8 proc. więcej w porównaniu z II kw. 2022 roku. 

Aby płacić kartą debetową, kredytową lub inną kartą w internecie, konieczne jest podanie przy transakcji indywidualnego kodu bezpieczeństwa karty. Zobacz, gdzie jest kod CVV na karcie czy też kod CVC?

CVC i CVV na karcie – co to właściwie jest?

Jeśli kiedykolwiek miałeś okazję dokonywać transakcji kartą w internecie, spotkałeś się bez wątpienia z pojęciem kodu CVC czy CVV. Oba są elementem zwiększającym bezpieczeństwo transakcji płatniczych. 

Dla potwierdzenia swojej tożsamości w internecie podczas realizowania płatności za zakupy online wykorzystuje się kod CSC – Card Security Code, w obrębie którego wyróżnia się:

  • kod CVV karty – Card Verification Value dla kart wydanych przez organizację Visa,
  • kod CVC karty – Card Verification Code w przypadku kart wydanych przez MasterCard. 

Najczęściej kod CVV/CVC złożony jest z trzech cyfr, rzadziej w jego skład wchodzą cztery znaki.

Gdzie na karcie jest kod CVV/CVC?

Czy wiesz, gdzie jest CVV czy CVC na karcie? Każda wydana przez Visa karta ma kod CVV na odwrocie, pod paskiem magnetycznym, w obrębie pola przeznaczonego na podpis posiadacza, a miejsce to nie jest przypadkowe. CVV umieszczono w ten sposób, by osoby postronne nie mogły go odczytać. 

Kod CVV karty nie jest wytłaczany, a zapisuje się go kursywą. 

Analogicznie, kod CVC karty wydanej przez MasterCard umiejscowiony jest na rewersie karty, obok pola do złożenia podpisu. 

Jak sprawdzić kod CVV bez karty?

Kod CVV czy CVC jest wpisywany w ramach weryfikacji tożsamości płatnika w czasie płacenia w internecie. Podajesz numer karty, dane personalne umieszczone w jej obrębie, a także datę ważności, a na koniec jesteś poproszony o podanie CVV/CVC. Jeśli nie masz przy sobie tej karty, to nie będziesz mógł sprawdzić jej numeru zabezpieczającego. 

Wyjątkiem od reguły są karty wirtualne, których kod CVV/CVC można zweryfikować w aplikacji mobilnej czy w serwisie transakcyjnym.

Uwaga na przestępstwa w internecie!

Zakupy w internecie z pewnością są wygodne, a płatności online umożliwiają m.in. karty płatnicze i ich kody CVV lub CVC. Musisz jednak uważać na cyberprzestępców w sieci. Dopuszczają się różnych działań mających na celu uzyskanie dostępu do konta swoich ofiar. Między innymi mogą posłużyć się skimmingiem, czyli oszustwem polegającym na kradzieży środków z rachunku poprzez wcześniejsze skopiowanie zawartości paska magnetycznego karty lub pozyskaniu danych dostępu, w tym kodu CVV/CVC. Zagrożenie to jest całkiem realne – tylko od stycznia do marca 2022 roku w Polsce odnotowano ponad 10 000 transakcji zrealizowanych z wykorzystaniem skopiowanych kart płatniczych. 

Kolejne niebezpieczeństwo wynikać może z phisingu. To rodzaj oszustwa polegającego na podszywaniu się pod tożsamość innej osoby czy firmy, w celu wyłudzenia poufnych informacji, w tym danych do karty kredytowej czy debetowej. 

Nigdy, nikomu nie powinieneś podawać swojego kodu CVV/CVC karty płatniczej, wraz z innymi danymi, jakie zostały na niej umieszczone. Umożliwiłoby to bezprawne, nieautoryzowane korzystanie z Twojej karty i środków zgromadzonych na koncie lub udostępnionych w ramach limitu kredytowego banku. Jeśli dokonujesz płatności online, zawsze sprawdź, czy korzystasz z szyfrowanej strony internetowej. W takim przypadku przeglądarka internetowa wyświetla obok adresu witryny ikonę kłódki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły