Visa czy Mastercard – która karta jest lepsza?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Visa i Mastercard to dwie największe firmy, które zajmują się między innymi wydawaniem i obsługą kart płatniczych. Pozornie, pomiędzy kartami Visa i Mastercard nie ma większych różnic, ale czy na pewno? Wybrać Visa czy Mastercard? Która karta jest akceptowana w większej ilości miejsc, a która korzystniejsze koszty przewalutowania? Jak prezentują się oferty cashback? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

karta platnicza

Akceptowanie kart płatniczych – którą kartą zapłacimy w większej ilości miejsc?

Niezależnie od tego, czy wybierze się kartę Visa czy Mastercard, są one akceptowane przez praktycznie wszystkie bankomaty, punkty płatnicze czy też inne miejsca, w których korzysta się z karty. Za granicą nie zawsze ta zasada obowiązuje, jednak przed wejściem do każdego punktu, w którym można płacić kartą, widnieje informacja o tym, które karty są akceptowane. Jeśli takiej informacji nie ma, warto zapytać przed skorzystaniem z usługi o możliwość realizowania płatności daną kartą.

Różnica między Visa i Mastercard jest widoczna głównie, jeśli chodzi o możliwości jej wykorzystania oraz dostępność. Choć karta Visa wybierana jest częściej, warto sprawdzić, która karta lepsza będzie do realizacji naszych transakcji. Dotyczy to przede wszystkim osób, które często dokonują płatności i wypłat za granicą lub wymagają większej elastyczności.

Koszty rozliczania transakcji i przewalutowania

W przypadku karty Visa, po realizacji transakcji przez właściciela karty kwota zostaje natychmiast przeliczona na złotówki. Odbywa się to według obowiązującej w danym momencie tabeli kursowej. Jest to o wiele korzystniejsze, niż spready, które są stosowane przez banki. Dzięki temu nie dochodzi do podwójnego przewalutowania.

W przypadku karty Mastercard wykonywane jest podwójne przewalutowanie. Jeśli płatność realizowana jest w innej walucie, niż euro, operator będzie przeliczał kwotę transakcji na euro, a później dopiero na złotówki. Jeśli transakcja jest realizowana w euro, przewalutowanie przeprowadzane jest przez bank. Jest to niezbyt korzystne dla klienta, gdyż na spreadach bankowych zawsze traci się więcej.

Sponsoring i bonusy dla klientów Visa i Mastercard

Zarówno Visa jak i Mastercard chętnie sponsorują wydarzenia sportowe. W przypadku Visa są to między innymi: Igrzyska Olimpijskie w Tokyo 2020 i w Pekinie 2022, UEFA EURO Kobiet, Women’s Champions League, Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022 czy też NFL – SuperBowl. Mastercard sponsoruje takie wydarzenia, jak: UEFA Champions League, zespoły Boca Juniors, RIver Plate, NYCFC, Tenis – Roland Garros, The Miami Open i Australian Open, Golf – The Open, PGA Tour, Arnold Palmer Invitational, Rugby – World Cup Japan 2019. Jest również sponsorem reprezentacji Brazylii w piłce nożnej.

Dla klientów, znacznie ważniejsze niż umowy sponsorskie są dodatkowe programy i bonusy. Visa przygotowała m.in. usługę cashback (możliwość wypłaty gotówki podczas płacenia kartą debetową lub kredytową za zakupy w sklepie) czy Visa Checkout (elektroniczny portfel pozwalający na wykonywanie transakcji kartą online bez konieczności ich zapisywania). Najpopularniejszym programem, który został uruchomiony w 2015 roku, przez Visę, był program Visa Oferty. Każdy uczestnik mógł dostać zwrot części wydatków ponoszonych na zakupy w wybranych sklepach stacjonarnych oraz internetowych (nie więcej, niż 760 zł na jedną transakcję). Program ten nie jest już jednak dostępny od 30.09.2021 roku.

W przypadku karty Mastercard na szczególną uwagę zasługuje Masterpass, czyli wygodny wirtualny portfel elektroniczny. Pozwala on na efektywne zarządzanie wszystkimi płatnościami oraz na ich realizację online. Przy finalizacji zamówienia wystarczy wybrać ten sposób płatności, aby przyspieszyć całość transakcji. Mastercard uruchomiło również program lojalnościowy Mastercard Bezcenne Chwile, dzięki czemu po zarejestrowaniu swojej karty można zdobywać punkty wymieniane na nagrody.

Wady i zalety Visa i Mastercard

Do najważniejszych zalet karty Visa zaliczyć należy przede wszystkim stosowanie korzystnego przelicznika kursów walut (spready walutowe to ok. 1-1,5%, co oznacza, że są one nawet 3-4 razy niższe, niż spready stosowane przez banki) oraz brak podwójnego przewalutowania (posiadacze karty Visa w złotówkach mają taką walutę rozliczeniową). Natomiast wadą karty Visa jest fakt, że nie każdy bank ją oferuje i mogą pojawić się wyższe prowizje, które naliczane są przez banki.

Natomiast do zalet karty Mastercard zaliczyć należy fakt, że jest ona oferowana przez większość banków i stosowane są w jej przypadku niższe prowizje bankowe lub nie ma ich wcale. Zastanawiając się nad tym, czy wybrać kartę Visa czy Mastercard, warto mieć na uwadze właśnie te czynniki. Trzeba podkreślić, że Visa miała w 2020 roku 21,85 mld dochodu (przeprowadzono 188 mld transakcji) na całym świecie, natomiast Mastercard 15,3 mld w tym samym roku (113 mld transakcji na całym świecie). To pokazuje, że Visa jest zdecydowanie większym operatorem, a co za tym idzie wydaje się być podmiotem, który wzbudza większe zaufanie i oferuje swoim klientom więcej możliwości.

Visa vs Mastercard – Porównanie

Visa Mastercard
Płatności zbliżenioweTAKTAK
Płatności mobilneTAKTAK
Wypłaty z bankomatówTAKTAK
Wpłaty do wpłatomatówTAKTAK
Bezpieczne płatności onlineTAKTAK
Waluta rozliczeniowaPLNEuro/Dolar
Portfel elektronicznyMasterpassVisa Checkout
CashbackTAK – u partnerów
(oferty ograniczone czasowo)
TAK – u partnerów
(oferty ograniczone czasowo

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły