Jak żyć oszczędnie? Nasz poradnik

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut
Jak żyć oszczędnie? Koszty codziennego życia wciąż rosną. Wydajemy coraz więcej na jedzenie, domowe płatności, paliwo i usługi. Na nic duża konkurencja i podział na miasta i wsie – wszyscy dotkliwie odczuwamy kolejne podwyżki cen. Czasami zdarza się, że zadajemy sobie pytanie, jak żyć oszczędnie? Niestety, równocześnie przed naszymi oczami pojawia się ogrom możliwości, na co wydać pieniądze: zagraniczne wakacje, obiady w restauracjach, kursy językowe, nowe samochody…
jak żyć oszczędnie

Spis treści:

Jak żyć oszczędnie?

Problem przykrótkiej kołdry zna bardzo wielu z nas, dlatego w głowach nam się nie mieści, że z comiesięcznych pensji można cokolwiek odłożyć, o inwestycjach nawet nie wspominając. To magia czy jednak umiejętność rozsądnego gospodarowania budżetem? Sprawdźmy, jak bez użycia czarodziejskich zaklęć zacząć żyć oszczędnie i zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo. Nastały czasy, kiedy porad i odpowiedzi na pytanie – jak żyć oszczędnie? –  nie szukamy u starszych członków rodziny, a w internetowych wyszukiwarkach.

Nie ma chyba pytania, na które nie znajdziemy odpowiedzi w sieci. Z pewnością nie należy do nich to o sposobach na oszczędne życie. To temat, który interesuje niemal każdego, kto osiągnął finansową samodzielność i odczuwa potrzebę nauczenia się, jak lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Fakt, że internet pełen jest takich poradników wcale nie oznacza, że ten proces edukacyjny przebiega szybko i bez żadnych wyrzeczeń. Egzamin na oszczędne życie zdamy tylko wtedy, jeśli będziemy działać wielotorowo i konsekwentnie. Nie łudźmy się przy tym, że wystarczy odłożyć kilkaset złotych z każdej wypłaty, by stać się mistrzem oszczędzania. Oczywiście, że i taka forma budowania poduszki finansowej jest lepsza niż żadna, jednak ideą skutecznego oszczędzania jest, przede wszystkim, zmiana stylu życia i wprowadzenie do niego zasad dotyczących przestrzeni, w których się poruszamy. Pora więc na małą rewolucję.

Oszczędne życie a comiesięczne rachunki

Zacznijmy od przyjrzenia się naszym miesięcznym wydatkom. To element, który daje nam wprawdzie najmniejsze pole do popisu pod względem oszczędności, ale i tak możemy ich w nim poszukać. Nie mamy żadnego wpływu na wysokość rachunków za czynsz, ale za gaz, prąd i wodę – zdecydowanie tak.

Jeśli w naszym gospodarstwie domowym jest więcej osób, ważne, by wszyscy włączyli się w starania, by obniżyć mieszkaniowe płatności.

Tak jak zużycie gazu nie jest znaczącą finansowo pozycją, tak to, ile wykorzystamy prądu i wody, składa się już na konkretne kwoty. W naszym tekście o oszczędzaniu wody pokazaliśmy, że wyrobienie w sobie pewnych nawyków pomoże nam zatrzymać w portfelu nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Po pierwsze, zadbajmy o szczelność armatury (kranów, słuchawek prysznicowych, spłuczek), nie bagatelizujmy też przeglądów wodociągowo-kanalizacyjnych w naszym domu. Warto się także zaopatrzyć w urządzenia, które ograniczą zużycie wody – taką moc sprawczą mają m.in. perlatory i reduktory przepływu wody. Kolejna kwestia – nie marnujmy wody. Nie spłukujmy jej niepotrzebnie w toalecie, nie wylewajmy jej z czajnika, jeśli nalaliśmy zbyt dużo – wykorzystajmy ją np. do podlania kwiatów. Zobacz więcej w naszym artykule o oszczędzaniu wody.

Ograniczmy również kąpiele w wannie na rzecz szybkich pryszniców. Wdrożenie tych wszystkich zasad już po miesiącu zaowocuje rachunkami niższymi co najmniej o 1/3. Dokładnie tak samo będzie z prądem – jeśli chcemy zaoszczędzić, zainwestujmy najpierw w energooszczędne urządzenia. Nie zapominajmy też o odłączaniu z prądu sprzętów, z których nie korzystamy i, o czym pewnie słyszeliśmy od dziecka, o gaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to zobacz 5 porad na zaoszczędzenie prądu.

Planowanie wydatków jako klucz do sukcesu

U podłoża braku kontroli nad miesięcznymi wydatkami bardzo często leży chaotyczne wydawanie pieniędzy na to, co nam akurat przyjdzie do głowy, zamiast na to, bez czego naprawdę nie możemy się obejść. Ratunkiem może być budżet domowy. Nie ma jednego schematu, jak go prowadzić i w jakiej formie – ważne, by coś takiego w ogóle pojawiło się w naszym codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wersję elektroniczną i plik w Exelu, czy też aplikację na smartfona lub dokument na papierze, skrupulatnie notujmy w nim nasze miesięczne wydatki. Zapiszmy w nim wysokość rachunków, kwoty, jakie przeznaczamy na paliwo, wizyty u lekarza, naprawę samochodu i inne, mniej lub bardziej spodziewane wydatki.

Dobrze jest wyposażyć się (za pomocą własnych oszczędności) w poduszkę finansową, która pomoże nam w kryzysowych sytuacjach. Bez takiego zabezpieczenia będziemy musieli korzystać z zewnętrznych form finansowania, takich jak kredyty i pożyczki. Jeżeli wątpimy w swoja silną wolę, możemy także skorzystać z automatycznego oszczędzania. Każdy z nas ma konto w banku, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by włączyć na nim opcję przelewania określonej przez nas kwoty na osobny rachunek, przy okazji wykonywania transakcji. Tym sposobem miesięcznie zaoszczędzimy co najmniej kilkaset złotych, jeśli często dokonujemy przelewów i płacimy kartą za zakupy. Zobacz więcej w naszym artykule, gdzie doradzamy jak zaoszczędzić na codziennych wydatkach domowych.

Promocje

Jedną z ważniejszych zasad dotyczących oszczędzania jest rozsądne podejście do promocji. Wbrew pozorom dzięki pogoni za przecenami wcale nie staniemy się bardziej zasobni. Dlaczego? Bo przez nie będziemy kupować rzeczy, których nie potrzebujemy, a wiele z nich, jak np. jedzenie o krótkim terminie przydatności, zwyczajnie się przez to zmarnuje. Nie dajmy się więc zwariować i nie podejmujmy decyzji zakupowych pod wpływem chwili. W tej kwestii również przyda nam się plan i dobre przygotowanie do zakupów. Skoro wiemy już, że czegoś nam brakuje, zanim pognamy do sklepu, zróbmy rozeznanie w internecie. Skorzystajmy z porównywarek cenowych, poczytajmy opinie o danym produkcie i zorientujmy się, ile zapłacimy za ewentualne koszty dostawy.

Nie dołączajmy do grona ponad 55% Polaków, którzy zamiast oszczędzać, wszystkie miesięczne środki wydają na bieżące potrzeby.

Na co przeznaczamy oszczędności?

Dla jednym posiadanie oszczędności będzie pewnego rodzaju zabezpieczeniem finansowym na wypadek niespodziewanych wydarzeń lub, w przyszłości, niezbyt wysokiej emerytury. Inni skoncentrują się bardziej na gromadzeniu pieniędzy na wakacje, nowy samochód, remont i tym podobne wydatki, na które nie mogliby sobie pozwolić, gdyby nie dodatkowe fundusze. Oczywiście, można pójść łatwiejszą drogą i zamiast oszczędzać, złożyć wniosek o kredyt lub pożyczkę i w ten sposób zaspokoić swoje potrzeby. Jednak oszczędności pozwolą zapewnią nam bezpieczeństwo i pewność, że w razie problemów finansowych lub pojawienia się większego wydatku sami możemy sobie pomóc.

Co zrobić, kiedy oszczędności nie wystarczają?

Niewykluczone, że mimo znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak żyć oszczędnie, oraz wprowadzenia rad w życie nasze oszczędności mogą być niewystarczające w obliczu nagromadzenia wielu wydatków. Aby uniknąć zaległości w opłatach za rachunki czy innych zobowiązań, warto zwrócić się po pomoc do instytucji finansowych. Jeśli zależy nam na szybkim dostępie do potrzebnych pieniędzy, dobrym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z ofert firm pozabankowych. Gwarantują one otrzymanie pieniędzy nawet w ciągu 15 minut. Natomiast wnioskując o pożyczkę po raz pierwszy, mamy szansę na skorzystanie z chwilówki za darmo. Jednak  musimy pamiętać, że zwrot zadłużenia następuje w ciągu 30 dni lub maksymalnie dwóch miesięcy od podpisania umowy. Aby mieć pewność, że będziemy w stanie podołać takiemu zobowiązaniu, warto zajrzeć do swojego budżetu domowego, o którym już wspominaliśmy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły