Jak oszczędzać pieniądze, zarabiając najniższą krajową?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 8 minut
W stwierdzeniu, że im mniejszymi sumami się dysponuje, tym lepiej się nimi zarządza, jest wiele prawdy. Trudno się temu dziwić – mniejszy budżet sprawia, że łatwiej utrzymać nad nim kontrolę i zapanować nad jego poszczególnymi elementami. A jak wiadomo, umiejętne gospodarowanie pieniędzmi to podstawa efektywnego oszczędzania. Jak oszczędzać pieniądze, zarabiając najniższą krajową? Czy istnieje jakaś dolna granica, poniżej której oszczędzanie staje się niemożliwe? Jedni odpowiedzą na to pytanie przecząco, inni powiedzą, że aby gromadzić pieniądze, potrzeba znacznie wyższych zarobków. Przekonajmy się, ile w tym prawdy.
Jak oszczędzać pieniądze, zarabiając najniższą krajową

Spis treści:

Minimalna krajowa 2022 – netto i brutto

Jaka jest najniższa pensja krajowa? W 2022 roku minimalne wynagrodzenie wzrosło do 3010 zł brutto. To ile pracownik finalnie dostanie na rękę zależy od szeregu czynników, takich jak możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Można jednak założyć, że minimalna pensja netto w 2022 roku wynosi około 2363 zł. W przypadku umów cywilnoprawnych stawkę godzinową podwyższono do 19,70 zł brutto. Dotyczy to osób pracujących na przykład na umowie zlecenie. Dane GUS wskazują, że w Polsce za najniższą krajową pracuje obecnie ponad 2 mln ludzi. Wypłacanie im niższego wynagrodzenia byłoby naruszeniem ich praw pracowniczych – w takiej sytuacji można złożyć zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy.

Pamiętajmy przy tym, że do minimalnej krajowej wlicza się też premie i inne dodatki. Zanim zdecydujemy się na zgłoszenie przedsiębiorstwa do PIP, warto prześledzić wszystkie składniki swojej pensji. Nie zalicza się do nich dodatku za pracę w godzinach nocnych, nagród jubileuszowych, odpraw, w związku z przejściem na rentę lub emeryturę oraz wynagrodzeń za pracę w nadgodzinach. W ostatecznym rozrachunku nieco ponad 2300 zł na miesiąc to niezbyt wiele, by opłacić rachunki i się utrzymać. Jednak przy odrobinie konsekwencji i systematyczności, także i z takiej kwoty można stworzyć całkiem pokaźny fundusz oszczędnościowy.

Jak oszczędzać pieniądze, zarabiając najniższą krajową?

Poza inteligentnymi sposobami oszczędzania, takimi jak np. Smart Saver w ING Banku Śląskim, kiedy niewielkie kwoty gromadzą się na osobnym subkoncie właściwie bez udziału naszej świadomości, trudno, zarabiając najniższą krajową, odkładać pieniądze przy pomocy narzędzi bankowych. Zawsze znajdą się ważniejsze wydatki, które sprawią, że drobne sumy, mogące zasilić nasze konto oszczędnościowe, bardzo szybko się rozchodzą.

Czy istnieje metoda, by lepiej kontrolować ich przepływ? Jak oszczędzać pieniądze, zarabiając najniższą krajową? Najprościej zacząć od przeanalizowania budżetu domowego – do jego regularnego prowadzenia zachęcaliśmy niejednokrotnie. Na jego podstawie szybko wydedukujemy, gdzie szukać oszczędności. Nie mamy wpływu na wysokość czynszu czy opłat za wynajem, ale na to, jakie sumy znajdą się na rachunkach już tak. Sprawdźmy przede wszystkim wskazania liczników z wodą. Większość z nas płaci za jej zużycie znacznie więcej niż sugerowałyby to zasady ekonomii. Jeżeli tylko nauczymy się brać szybkie prysznice zamiast długich kąpieli, zakręcać wodę podczas mycia zębów i korzystać z pralek i zmywarek, pobierających jej minimalne ilości, będziemy na najlepszej drodze, by zaoszczędzić co nawet kilkaset złotych miesięcznie. Wiele zależy też o wieku i stanu technicznego takich urządzeń. Starsze urządzenia z reguły pobierają więcej wody i prądu niż te, korzystające z nowocześniejszych rozwiązań.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz również BUDŻET DOMOWY – JAK PLANOWAĆ MIESIĘCZNE WYDATKI?

Oszczędzanie na transporcie

Dodatkowe fundusze pozyskamy również dzięki oszczędzaniu na transporcie. Jeśli nie chcemy przesiadać się z samochodu na komunikację miejską, dopilnujmy, by zły stan techniczny naszego pojazdu nie generował dodatkowych kosztów, związanych z większym poborem paliwa. Jeżeli natomiast dopiero czeka nas zakup własnych czterech kółek, rozważmy różne opcje: silnik wysokoprężny, benzynowy, instalację LPG, ale także sposób ich sfinansowania: kredyt lub leasing na samochód. Błędna decyzja w którymś z tych elementów będzie oznaczała wpisanie na dłuższy czas pewnych stałych (niemałych) kosztów do naszego miesięcznego budżetu.

Sprawdź również artykuł ECODRIVING – CZYLI   JAK JEŹDZIĆ I CZY TO SIĘ OPŁACA?

Oszczędzanie na jedzeniu

Kolejna sprawa – oszczędzanie na jedzeniu. Bynajmniej nie zachęcamy nikogo do zaprzestania jedzenia w celu zaoszczędzenia pieniędzy, jednak zakupy spożywcze generują na tyle znaczące koszty w cyklu miesięcznym, że warto się zastanowić, jak je ograniczyć. Ważne, by nie marnować jedzenia i kupować tylko tyle, ile potrzebujemy – najlepiej na promocjach. Pilnujmy również terminów przydatności i, co chyba najistotniejsze, ograniczmy do minimum częstotliwość wyjść do barów czy też restauracji, nawet tych oferujących obiady w niskich cenach. Kwota 20 zł za taki posiłek, wydawana w tygodniu podczas każdej przerwy obiadowej, w skali miesiąca da sumę 400 zł. Przy zarobkach na poziomie najniższej krajowej to już zauważalny ubytek w budżecie, który znacznie lepiej sprawdziłby się na oprocentowanym koncie oszczędnościowym.

Wyznacz sobie jasne cele

Jak wspominaliśmy, w oszczędzaniu najważniejsza jest systematyczność. Po przeanalizowaniu domowych wydatków warto ustalić sobie konkretny cel, do którego można dążyć każdego miesiąca. Wyznacz kwotę, którą chcesz zaoszczędzić każdego miesiąca. Dla jednych gospodarstw domowych może to być 100 zł, dla innych 500 zł, dla jeszcze innych 1000 zł. Ważne, aby była to kwota, której odłożenie nie będzie stanowiło ogromnego wysiłku. Pamiętaj, że przy regularnym oszczędzaniu, nawet niewielkie kwoty mogą zamienić się w pokaźne oszczędności. Jeśli co miesiąc będziesz odkładać 200 zł, po roku możesz mieć już 2400 zł gotówki, która potem może okazać się niezwykle ważna w nagłych wypadkach, takich jak zwolnienie z pracy, awaria ważnego sprzętu czy choroba.

Najniższa krajowa a kredyt

Jak oszczędzać pieniądze, zarabiając najniższą krajową, mając w tym samym czasie kredyt? Zarabianie minimalnej krajowej, wbrew pozorom, wcale nie oznacza, że mamy zamknięte drogi do wszystkich produktów bankowych. W roli klientów z chęcią zobaczą nas takie firmy pożyczkowe jak Vivus, Wonga czy Provident, ale i banki nie będą się wzbraniać przed współpracą z nami. Wystarczy im udowodnić, że jesteśmy wiarygodnymi, terminowymi płatnikami oraz że posiadamy zdolność kredytową. Najniższa krajowa netto w wysokości ok. 2360 zł raczej dyskwalifikuje nas w wyścigu po kredyt hipoteczny, natomiast szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego mamy naprawdę spore. Niezależnie od tego, czy udamy się do wspomnianego już wyżej ING, BZ WBK czy PKO BP, wszędzie procedura sprawdzania potencjalnego kredytobiorcy wygląda mniej więcej tak samo. W efekcie, otrzymując niewysokie wynagrodzenie, nie dostaniemy pewnie kredytu na kilkadziesiąt tysięcy złotych, lecz oferty w granicach kilku tysięcy będą zdecydowanie w zasięgu naszych możliwości. Aby nie obciążyć zbytnio domowego budżetu, warto rozłożyć sobie spłatę takiego zobowiązania na większą ilość rat.

Poniżej przedstawiamy listę pożyczkodawców, którzy z chęcią udzielą nam pozabankowego wsparcia finansowego. Jeżeli jesteśmy zainteresowani daną ofertą, wystarczy kliknąć “Złóż wniosek”, a zostaniemy przekierowani na stronę pożyczkodawcy.

1 000 - 15 000 zł
Kwota
36 miesięcy
Okres spłaty
76%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
83%
100 - 10 000 zł
Kwota
61 - 90 dni
Okres spłaty
92%
100 - 5000 zł
Kwota
91 - 120 dni
Okres spłaty
87%
500 - 150 000 zł
Kwota
1 - 120 miesięcy
Okres spłaty
92%
3 000 - 60 000 zł
Kwota
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 10 000 zł
Kwota
6 - 40 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 12 500 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
89%
300 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
98%
100 - 5000 zł
Kwota
15 - 60 dni
Okres spłaty
83%
100 - 5000 zł
Kwota
365 dni
Okres spłaty
88%
600 - 50 000 zł
Kwota
2 - 36 miesięcy
Okres spłaty
88%
100 - 5 000 zł
Kwota
5 - 50 dni
Okres spłaty
83%
1 000 - 160 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
98%
200 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
89%
500 - 20 000 zł
Kwota
2 - 48 miesięcy
Okres spłaty
84%
400 - 15 000 zł
Kwota
30 - 65 dni
Okres spłaty
88%
500 - 3 000 zł
Kwota
od 25 do 52 tygodni
Okres spłaty
94%
500 - 2000 zł
Kwota
8 - 12 miesięcy
Okres spłaty
91%

Jaką kwotę ostatecznie zapłacimy za kredyt?

Jeżeli chcemy sami sprawdzić, ile ostatecznie zapłacimy za taki kredyt, w zależności od kwoty i okresu spłaty, skorzystajmy z kalkulatora. Wirtualny kalkulator dostępny jest na stronach internetowych banków. W razie wątpliwości, pomocy możemy poszukać także u doradców finansowych – tych niezależnych, jak i tych związanych z konkretnymi instytucjami. Dzięki temu dowiemy się, jakie, przy tak niewielkich zarobkach, jest ryzyko związane z zaciągnięciem kredytu i czy istnieją inne, bezpieczniejsze dla nas alternatywy pozyskania dodatkowych środków. Uzyskamy również odpowiedź na pytanie, czy rozpoczynanie oszczędzania od podpisywania umowy kredytowej to na pewno rozsądne rozwiązanie. Kiedy na nasze konto wpływa co miesiąc minimalne wynagrodzenie, powinniśmy tym bardziej mierzyć siły na zamiary. Prawdopodobnie nie będzie nas stać, by szybko spłacić ewentualne pomyłki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Rada Ministrów jest zobowiązana do ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej do 15 września każdego roku.

Od czego zależy wysokość płacy minimalnej?

Obecna najniższa krajowa ustalana jest w oparciu o prognozowaną na kolejny rok wysokość wzrostu cen (inflacja) oraz – jeśli płaca minimalna jest niższa od połowy wysokości średniej krajowej – również o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego, jednak wzrost płacy minimalnej może być wyższy od przyjętego w ustawie minimum. Stąd najniższa krajowa netto 2022 wynosi około 2360 zł, a brutto 3010 zł. Skoro już wiemy, jak oszczędzać pieniądze, zarabiając najniższą krajową, czas wprowadzić teorię w życie!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły