Wszelkiego rodzaju transakcje bezgotówkowe to w dzisiejszych czasach najpopularniejsza forma płatności. Nie oznacza to jednak, że realizowanie transakcji gotówkowych odeszło całkowicie do lamusa. Wciąż wiele osób korzysta z tej formy płatności lub po prostu przechowywania oszczędności. Chcesz wiedzieć, jak dużo środków wpłacisz do banku bez ryzyka kontroli przez Urząd Skarbowy? Co warto wiedzieć podczas wpłaty większej kwoty do banku? Jaką kwotę trzeba zgłosić do US? Oto kilka przydatnych informacji!
Od jakiej kwoty banki informują Urząd Skarbowy o wpływach na konto?
Urząd Skarbowy to tylko jedna z instytucji w Polsce, która kontroluje finanse krajowe. Oczywiście żadna z tych instytucji nie ma bezpośredniego dostępu do baz danych banków. Informacja i wpływie większej kwoty na konto bankowe przekazywana jest tylko w niektórych sytuacjach bezpośrednio do US przez bank. Pamiętaj, że ani US, ani bank nie zainteresuje się niewielkimi przelewami na Twoim rachunku bankowym. Zastanawiasz się, ile można wpłacić na konto bez podatku?
Na tę chwilę w roku 2022 kwota, od której przelewy i transakcje polegające na wpłacie gotówki podlegają kontroli przez banki i Urząd Skarbowy to 15 tys. euro. Duża wpłata do banku wcale nie musi oznaczać problemów. Jeśli pieniądze pochodzą z legalnego źródła, a Ty dopełniłeś wszelkich formalności urzędowych przed ich wpłatą na konto – nie masz się czego obawiać. Po wpłaceniu dużej kwoty na swój rachunek bankowy możesz w pełni korzystać z tych pieniędzy. Licz się jednak z tym, że bank lub US prędzej, czy później zapyta, skąd masz te pieniądze. Powyższa kwota dotyczy zarówno wpłat online, jak i tych dokonywanych we wpłatomatach – niezależnie od tego, czy korzystasz z wpłatomatu należącego do Twojego banku, czy do firmy zewnętrznej, na przykład Planet Cash czy Euronet.
Powyżej kwoty 15 tys. euro automatycznie następuje zawiadomienie Urzędu Skarbowego przez bank. Jeśli wpłacisz na konto środki, które nie przekraczają tej kwoty, bank prawdopodobnie nawet nie zainteresuje się tym, skąd masz te pieniądze. W dzisiejszych czasach transakcje gotówkowe są często wykonywane przez wiele osób. Warto jednak zaznajomić się z kompleksowymi informacjami na temat tego, czym są pieniądze elektroniczne i jak bezpiecznie z nich korzystać.
Postępowanie wszczęte przez US w związku z wpłatą gotówki na konto – jak przygotować się do kontroli?
Chcesz wiedzieć, jakie są zależności pomiędzy wpłatą gotówki na konto a Urzędem Skarbowym? To proste. Kiedy kwota przekracza 15 tys. euro, bank automatycznie informuje US o tym fakcie. Kiedy zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające tę sprawę, koniecznie przygotuj dokumentację potwierdzającą legalność pozyskanych pieniędzy.
Uwaga! US ma pełne prawo zażądać od Ciebie historii wpłat i wypłat z konta bankowego oraz realizowanych przelewów. Postępowania podatkowe bywają stresujące. Kiedy jednak nie masz nic do ukrycia, nie musisz się o nic martwić.
Limity wpłaty środków na konto a mniejsze, cykliczne wpłaty. Co warto wiedzieć?
Obawiasz się kontroli skarbowej ze względu na częste wpłaty środków na konto? Jeśli nie chcesz, aby bank zgłosił fakt wpłaty gotówki na konto, podziel kwotę na mniejsze części. Nie jest to idealny pomysł, gdyż bank wciąż może uznać to jako jednorazową wpłatę podzieloną na transze i, tak czy siak, powiadomi fiskusa. Kiedy Generalny Inspektor Informacji Finansowej uzna, że Twoje działania są podejrzane, licz się ze sporymi kłopotami i koniecznością złożenia wyjaśnień.
Popularna banki stosują algorytmy, które dokładnie analizują to, co dzieje się na rachunkach bankowych klientów. Unikaj częstego wpłacania niewielkich kwot na konto bankowe, tak samo, jak jednorazowych dużych wpłat. Dzięki temu nie narazisz się na kontrolę ze strony US. Dla przykładu: kiedy co miesiąc wpłacasz na konto ponad 10 tys. złotych bank ani Urząd Skarbowy najprawdopodobniej nie zainteresuje się tym faktem.
TOP 3 kont osobistych
Otwórz konto i zyskaj 350 zł
Do 360 zł z promocyjnym kontem
Zyskaj dodatkowe ubezpieczenie „Cyber pomoc” za 0 zł
Podatki od przelewów i wpłat gotówki – najważniejsze kwestie
Ciągle zastanawiasz się, ile można wpłacić na konto bez podatku? To dość skomplikowana kwestia, gdyż wiele zależy od tego, skąd pochodzą pieniądze. Kiedy otrzymałeś pieniądze w formie darowizny np. od rodziców – jesteś zobowiązany zgłosić ten fakt do US. Jeśli tego nie zrobisz, a fiskus wykryje to podczas kontroli, prawdopodobnie nałoży na Ciebie zaległe podatki oraz karę finansową, czy nawet karę pozbawienia wolności.
Pamiętaj, że środki pochodzące z darowizny są w pewnych przypadkach zwolnione z obowiązku opodatkowania. Wiele zależy od tego, w jaki sposób jesteś spokrewniony z osobą, od której otrzymałeś pieniądze. Dla darowizn kwoty wolne od podatku wynoszą:
- 9637 złotych dla darowizny od małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwa oraz synowej lub teściów;
- 7267 złotych dla darowizny od rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych małżonków oraz rodzeństwa małżonków;
- 4902 złotych dla darowizny od innych osób.
Wpłata gotówki na konto a US – podsumowanie
Wiesz już, od jakiej kwoty banki informują Urząd Skarbowy o wpłynięciu środków na konto. Pamiętaj, że wpłata środków może odbywać się nie tylko w oddziałach. Taką operację zrealizujesz też przy pomocy urządzeń, jakimi są wpłatomaty. Chcesz wiedzieć, jak działa wpłatomat? To proste. Wystarczy, że włożysz swoją kartę płatniczą do odpowiedniego otworu, wpiszesz kod PIN, a następnie określisz kwotę wpłaty środków na konto. Niektóre bankomaty mają pewne ograniczenia kwotowe lub ilościowe odnoszące się do liczby banknotów. Jeśli takowe występują, zostaniesz poinformowany o tym fakcie bezpośrednio na ekranie wpłatomatu.
Zależy Ci na tym, aby US ani bank nie zainteresował się transakcjami na Twoim koncie bankowym? Nie przekraczaj kwot wolnych od podatku w przypadku darowizn oraz nie wpłacaj na konto więcej niż 15 tys. euro miesięcznie. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem unikniesz wszczęcia postępowania przez Generalnego Inspektora Nadzoru Podatkowego.
witam. Mam pytanie. Mam odłożone pieniądze w sejfie i chciałbym wpłacić 20 tyś złotych na konto i wysłać koledze na konto. Jest to pożyczka. czy mogę mieć z tego powodu jakieś kontrole ???
Czy jesli partner pracujact zagranica wysyla mi pieniadze co miesiac lub tydz trzeba to zglosic lub urzad sie zainteresuje
Dziewczyna z Indonezji przelewala na konto rodziny co miesiac rozne kwoty od 1000zl do 5000tys zl i juz 2 razy musiala sie tlumaczyc w ING z kad te pieniadze. Czy probleme moze byc przelew na kwota powyzej 4902zl
ale sam fakt darowizny trzeba zgłosić, nawet jeśli kwota nie przekracza wolnej od podatku ?
Brak informacji, czy te kwoty wolne od podatku są w skali roku? raz w życiu?
W ciągu 5 lat