Jak działa wpłatomat?

Kuba  • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Wpłatomat to przede wszystkim funkcjonalne, bezpieczne i szybkie w działaniu urządzenie pozwalające na zrealizowanie operacji wpłaty środków na konto bankowe. Nie chcesz czekać w długiej kolejce do kasy w banku? Boisz się o prowizję związaną z wpłatą środków? Sprawdź, na jakich warunkach funkcjonują wpłatomaty i jak krok po kroku z nich korzystać. To naprawdę proste i przede wszystkim w pełni bezpieczne!

Jak działa wpłatomat?

Wpłatomat – co to za urządzenie?

Wpłatomat jest maszyną, która pozwala na wygodną wpłatę gotówki z użyciem karty płatniczej, a nawet bez niej. Obecnie większość instytucji finansowych udostępnia wpłatomaty najczęściej bez dodatkowych kosztów dla swoich klientów posiadających rachunki bankowe. To doskonała alternatywa dla płatnych operacji gotówkowych realizowanych przez oddziały bankowe w kraju.

Chcesz wpłacić gotówkę na konto? Z wpłatomatem zrobisz to od ręki w kilku krokach!

Jeśli posiadasz pewną sumę pieniędzy w gotówce, na pewno zastanawiasz się, jaki sposób będzie najwygodniejszy w celu ich wpłacenia na rachunek bankowy. Oczywiście możesz udać się do stacjonarnej placówki bankowej, ale licz się z tym, że w takiej sytuacji zapłacisz prowizję za wpłatę środków.

Wręcz idealnym rozwiązaniem są funkcjonalne wpłatomaty, dzięki czemu wpłacisz pieniądze bezpośrednio na konto w kilku prostych krokach. Nie wiesz, jak wygląda procedura wpłaty gotówki na konto we wpłatomacie? Poniżej znajdziesz listę kroków pozwalających na szybką wpłatę środków na własny rachunek bankowy.

  1. Przygotuj gotówkę do wpłaty. W tym przypadku ważne jest to, aby dokładnie wyliczyć kwotę, ilość banknotów oraz sprawdzić, czy te nie są nadmiernie zniszczone.
  2. Przygotuj kartę do konta lub aplikację mobilną. 
  3. Włóż kartę do wpłatomatu lub użyj opcji wpłaty BLIK.
  4. Wprowadź wpłacaną kwotę i ilość banknotów jeśli urządzenie tego wymaga (np. PKO BP).
  5. Zatwierdź transakcję. 
  6. Poczekaj na potwierdzenie.

Kiedy przejdziesz przez wszystkie powyższe kroki, w większości przypadków możesz liczyć na zaksięgowanie operacji maksymalnie w ciągu godziny od czasu jej wykonania. To duże udogodnienie zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców pozwalające na ominięcie wielu prowizji i opłat za realizację takich samych transakcji w oddziałach banków w Polsce.

Wpłata środków na konto – ile prowizji pobierają banki?

Poniższa tabela przedstawia dokładne dane dotyczące tego, jak wyglądają prowizje i opłaty w poszczególnych bankach za wpłatę środków zarówno we wpłatomatach, jak i oddziałach.

Koszty wpłat gotówki dla klientów danego banku
SantanderOddziałyWpłatomaty
ING0 złotych0 złotych
mBank10 złotych0 złotych (Euronet 0,5% i min.  5 złotych)
PKO BP0 złotych0 złotych
Pekao SA8 złotych0 złotych
Millennium0 złotych0 złotych

Jak widać w powyższej tabeli, tylko niektóre instytucje finansowe pobierają prowizję za wpłatę środków w stacjonarnych punktach obsługi konsumenta. Warto mieć też na uwadze fakt, że wiele banków pozwala na darmowe korzystanie z urządzeń sieci Planet Cash (mBank), dzięki czemu wpłaty środków są jeszcze łatwiejsze i ogólnodostępne.

Czy wpłatomat to dobra alternatywa dla transakcji w kasie banku?

Zdecydowanie wpłatomat to jedno z najlepszych urządzeń, jakie jest dostępne w ramach usług finansowych w Polsce. Oprócz licznych oszczędności przez brak koszów za wykonywanie operacji warto też zauważyć, że wpłatomaty znacznie ułatwiają zabezpieczenie gotówki na koncie przez jej szybką wpłatę nawet bez użycia karty płatniczej.

Wystarczy Ci tylko kilka chwil, aby wygodnie wpłacić pieniądze w dowolnym wpłatomacie na terenie kraju. Pamiętaj jednak, że koszty tego typu operacji są w dużej mierze zależne od tego, gdzie masz rachunek bankowy. Banki najczęściej dla swoich klientów udostępniają wpłatomaty za darmo, lecz dla osób posiadających konta w innych instytucjach finansowych tego typu transakcje mogą być np. niedostępne.

Wpłatomaty w Polsce – gdzie najczęściej się znajdują?

W Polsce banki udostępniają swoje wpłatomaty najczęściej wszędzie tam, gdzie znajduje się największa liczba konsumentów. Z transakcji polegających na wpłacie środków bezpośrednio na swój rachunek bankowy przy pomocy wpłatomatu na pewno skorzystasz w galeriach handlowych, w pobliżu placówek bankowych oraz w wyznaczonych miejscach na terenie wybranych miast.

Wiesz już, w jaki sposób działają wpłatomaty oraz czy związane są z tym jakiekolwiek koszty. Czy to dobra alternatywa dla operacji wykonywanych w kasie banku? Na pewno! Nie zwlekaj – złóż wniosek o wydanie karty płatniczej, zainstaluj aplikację mobilną banku i korzystaj z wpłat gotówki we wpłatomatach bez żadnych ograniczeń.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 2 lutego 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły