Jak działa wpłatomat? Jak korzystać z wpłatomatu krok po kroku

Avatar photo Bartłomiej Węglewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

Wpłatomat to przede wszystkim funkcjonalne, bezpieczne i szybkie w działaniu urządzenie pozwalające na zrealizowanie wpłaty środków na konto bankowe. Jak działa wpłatomat? Jak z niego skorzystać i ile trzeba za to zapłacić?

Jak działa wpłatomat?

Co to jest i jak działa wpłatomat?

Wpłatomat jest urządzeniem, która pozwala na wygodną wpłatę gotówki na konto bankowe. Obecnie większość instytucji finansowych udostępnia wpłatomaty najczęściej bez dodatkowych kosztów dla swoich klientów. To doskonała alternatywa dla płatnych operacji gotówkowych realizowanych stacjonarnie w oddziałach.

Jak działa wpłatomat? Wystarczy, że włożysz swoją kartę do urządzenia, wpiszesz PIN, a następnie umieścisz w wyznaczonym miejscu odliczoną ilość gotówki w banknotach. Po przeliczeniu gotówki otrzymasz potwierdzenie wpłaty pieniędzy na konto. Niektóre urządzenia pozwalają też na dokonywanie transakcji bez użycia karty, na przykład za pomocą aplikacji mobilnej.

Jakie banknoty przyjmuje wpłatomat

Większość wpłatomatów przyjmuje wszystkie nominały banknotów wydawanych przez NBP, od 10 zł do 500 zł (część wpłatomatów nie przyjmuje jeszcze nominału 500 zł, ale ich ilość szybko maleje). Musisz jednak pamiętać o tym, że do wpłatomat nie przyjmie banknotów, które są zbyt zniszczone, pogięte czy podarte. Jest tak ze względów bezpieczeństwa. Urządzenie musi mieć możliwość dokładnego przeliczenia gotówki i sprawdzenia oryginalności banknotów.

Czy wpłatomaty przyjmują monety?

Niestety większość wpłatomatów na terenie Polski przyjmuje jedynie banknoty. Funkcjonalność wpłacania monet wchodzi jednak powoli do użytku. Taką możliwość dają niektóre wpłatomaty Narodowego Banku Polskiego. Taka wpłata nie odbywa się jednak tak samo jak w przypadku banknotów. Użytkownik umieszcza monety we wpłatomacie a następnie otrzymuje potwierdzenie wpłaty, które umożliwia wpłatę środków na konto osobiste za pośrednictwem systemu BLIK. Obecnie dla klientów większości banków taka usługa jest niedostępna, chociaż należy się spodziewać, że więcej firm udostępni ją w przyszłości.

Czy wpłatomat przyjmuje euro i inne waluty obce?

Na dzień dzisiejszy niemożliwa jest wpłata gotówki w Euro za pomocą wpłatomatów.

Jak wpłacić pieniądze wpłatomatem? Instrukcja krok po kroku

Jeśli posiadasz większą sumę pieniędzy w gotówce, możesz uznać, ze dobrym pomysłem będzie ich wpłata na rachunek bankowy. Wręcz idealnym rozwiązaniem są wpłatomaty. Za ich pomocą możesz wpłacić pieniądze bezpośrednio na konto w kilku prostych krokach. Nie wiesz, jak wygląda procedura wpłaty gotówki na konto we wpłatomacie? Poniżej znajdziesz prostą instrukcję:

  1. Znajdź wpłatomat, najlepiej należący do Twojego banku lub sieci, która umożliwia darmowe wpłaty na konta w Twoim banku.
  2. Przygotuj gotówkę do wpłaty. W tym przypadku ważne jest to, aby dokładnie wyliczyć kwotę, ilość banknotów oraz sprawdzić, czy te nie są nadmiernie zniszczone.
  3. Przygotuj kartę do konta lub aplikację mobilną. 
  4. Włóż kartę do wpłatomatu lub użyj opcji wpłaty BLIK.
  5. Wprowadź do urządzenia wpłacaną kwotę i ilość banknotów jeśli urządzenie tego wymaga (np. PKO BP).
  6. Zatwierdź transakcję. 
  7. Poczekaj na wysunięcie się z urządzenia Twojej karty oraz potwierdzenia wpłaty.

Po wykonaniu wszystkim powyższych kroków cała procedura jest zakończona. Pamiętaj, że pieniądze nie znajdą się na Twoim koncie od razu po dokonaniu wpłaty.

Kiedy pieniądze z wpłatomatu znajdą się na koncie?

Jeśli skorzystasz z wpłatomatu należącego do Twojego banku, na zaksięgowanie wpłaty będziesz musiał czekać od kilku minut do około godziny. Czas oczekiwania może się jednak wydłużyć, na przykład z uwagi na prace serwisowe infrastruktury sieciowej banku. Jeśli po kilku godzinach nadal nie widzisz wpłaconych pieniędzy na swoim koncie powinieneś zgłosić reklamację do swojego banku.

W przypadku wpłatomatu obcego, wpłata może zostać zaksięgowana nawet następnego dnia.

Ile pieniędzy można wpłacić za pomocą wpłatomatu?

To, ile dokładnie pieniędzy będziesz mógł jednorazowo wpłacić za pomocą wpłatomatu zależy od konkretnego urządzenia i jego limitu banknotów. Wpłatomaty należące do różnych siedzi mają różne możliwości techniczne w tym zakresie. Limit ten waha się się kilkudziesięciu do kilkuset banknotów na raz. Oznacza to, że w przypadku wpłatomatu posiadającego limit 200 banknotów na wpłatę, korzystając z banknotów o nominale 100 zł będziesz mógł wpłacić jednorazowo maksymalnie 20 000 zł. Kwota ta może się zwiększać lub zmniejszać w zależności od nominałów banknotów i konkretnego urządzenia.

Czy wpłatomat pobiera prowizję?

W zdecydowanej większości banków korzystanie z wpłatomatów własnych (należących do Twojego banku) jest darmowe. Takie wpłatomaty najczęściej można znaleźć w oddziałach banku. Inaczej sytuacja może wyglądać, jeśli korzystamy z wpłatomatów sieci Planet Cash, Euronet czy Cashline. Sieci te pobierają prowizję od transakcji. W przypadku sieci Euronet jest to 0,4%. Planet Cash pobiera natomiast od 0,35%, aż do 1% transakcji. Często z urządzeń tych sieci również możemy korzystać bezpłatnie. Jak to możliwe? Wszystko zależy od porozumień między bankiem, a siecią. Na przykład posiadając eKonto w mBanku wpłacisz pieniądze za darmo we wpłatomatach Planet Cash i Cashline. W Euronet natomiast prowizja wynienie aż 0,5% transakcji (minimum 5zł). Jak widać, wiele zależy nie tylko od wpłatomatu, ale też od taryfy opłat oferowanej przez Twój bank. Przed skorzystaniem z wpłatomat warto sprawdzić, jakie opłaty będziemy musieli ponieść i z jakiej sieci najlepiej skorzystać. Tabela opłat dostępna jest na stronach internetowych wszystkich banków.

Wpłatomaty w Polsce – gdzie najczęściej się znajdują?

W Polsce banki najczęściej udostępniają swoje wpłatomaty w oddziałach stacjonarnych. Zwykle są one dostępne nawet poza godzinami pracy oddziału oraz w święta. Na terenie większych miast bez problemu znajdziesz też wpłatomaty innych sieci. Znajdują się one najczęściej w pobliżu miejsc o większym zagęszczeniu ludności oraz przy węzłach komunikacyjnych. Listę dostępnych wpłatomatów znajdziesz na stronach internetowych banków. Powinna się tam również znajdować informacja o tym, czy korzystanie z danego urządzenia jest dodatkowo płatne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły