Eksmisja z mieszkania własnościowego za długi – kiedy to możliwe?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Masz długi i zastanawiasz się, w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć? Nie chcesz, aby zaległe zobowiązania finansowe doprowadziły do zajęcia Twojej nieruchomości przez komornika? Pamiętaj, że zbyt duże zaległości w spłacie zobowiązań mogą powodować wiele przykrych skutków. Czy możliwa jest eksmisja z mieszkania własnościowego za długi? Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

namiot

Kiedy komornik może eksmitować właściciela mieszkania za zaległości finansowe?

Kiedy wierzyciele ubiegają się o odzyskanie należnych środków, musisz liczyć się z opcją zajęcia majątku przez komornika. Egzekutor, prowadząc swoje czynności, może okazać się, że obejmą one także miejsce zamieszkania dłużnika. Jakie są konsekwencje niepłacenia czynszu za mieszkanie własnościowe? O ile te nie są zbyt duże, wierzyciel najczęściej szuka polubownego sposobu na spłatę długu. Kiedy jednak chodzi o spore kwoty zaległości, może dojść do sytuacji, w której komornik zdecyduje się na eksmisję za długi czynszowe.

To ważne! Eksmisja z mieszkania w przypadku posiadania długów możliwa jest nie tylko z mieszkania własnościowego. Komornik może także pozbyć się takiej osoby z wynajmowanego lokum.

Pamiętaj też, że skonfiskowane mieszkanie, na które znalazł się kupiec, najpewniej zostanie sprzedane. W ten sposób jako dłużnik tracisz prawa do niego i przestajesz być właścicielem lub najemcą. To ważna informacja, gdyż nadmierne długi w czynszu lub innych zobowiązaniach finansowych mogą ostatecznie doprowadzić do utraty całego majątku. 

Zastanawiasz się, czy za długi trafisz do więzienia? Są to skrajne sytuacje i wierzyciele raczej niechętnie wybierają takie rozwiązania. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się wierzycieli jest podpisanie ugody, szybka spłata zadłużenia lub zgoda na zajęcie nieruchomości na poczet długu. Pamiętaj, że w mieszkania komornik zajmujący się sprawą zawsze może Cię eksmitować.

Eksmisja z mieszkania a długi – jakie są formalności?

W kwestii formalności warto poruszyć kilka istotnych kwestii. Zadłużenie mieszkania własnościowego z tytułu nieopłaconego czynszu lub innych zobowiązań finansowych skutkuje często licytacją nieruchomości i eksmisją aktualnego właściciela/mieszkańców. O postępowaniu eksmisyjnym zawsze decyduje sąd. Po ogłoszeniu wyroku właściciel lub najemca jest informowany o tym fakcie na piśmie wraz z dołączeniem niezbędnej dokumentacji.

Warto wiedzieć, że pozew o przeprowadzenie eksmisji może sporządzić nowy właściciel lokalu lub zarządca. Jako dłużnik masz 14 dni na ustosunkowanie się do otrzymanego pisma eksmisyjnego.

Uwaga! Do wspomnianego terminu 14 dni wliczają się w tym przypadku także weekendy!

Pamiętaj o tym, że w odpowiedzi na pismo należy zawrzeć informacje na temat tego, jakie działania zostały podjęte, aby przeciwdziałać eksmisji. Kiedy jednak nieruchomość zostanie wylicytowana i stracisz do niej pełne prawa – nowy właściciel może skutecznie pozbyć się Ciebie w formie eksmisji.

Kogo nie można eksmitować na bruk? Najważniejsze informacje

Jeśli chodzi o eksmisję z własnościowego mieszkania za długi, jest pewna grupa osób pod specjalną ochroną. Zaliczamy do niej osoby:

  • niepełnosprawne;
  • małoletnie;
  • bezrobotne;
  • emerytów i rencistów;
  • kobiety w ciąży;
  • obłożnie chore.

Kogo nie można eksmitować na bruk? Zasady są proste. W tym przypadku eksmisja z własnościowego mieszkania wciąż jest możliwa, ale tylko pod rygorem znalezienia zastępczego lokum socjalnego dla zadłużonej osoby. W przeciwnym razie nowy właściciel nieruchomości nie może dokonać eksmisji aktualnych lokatorów lub byłych właścicieli. Kiedy dłużnik zaakceptuje mieszkanie socjalne, musi się do niego natychmiastowo przenieść. Jeśli do tego nie dojdzie, komornik będzie mieć pełne prawo do relokacji takich osób do nowego miejsca i obciążyć je kosztami przeprowadzki i procedur komorniczych.

Brak praw do lokalu socjalnego a eksmisja

Jeśli jako dłużnik nie masz praw do lokalu socjalnego, możesz skorzystać z tzw. mieszkania zastępczego. Po dokonaniu eksmisji w ramach sprzedaży mieszkania własnościowego na poczet spłaty zadłużenia możesz udać się do lokalu tymczasowego na okres od 1 do 6 miesięcy. Następnie gmina lub komornik ma prawo przenieść lokatora do miejskich noclegowni. Są to jednak skrajne sytuacje, w których dłużnikowi nie przysługuje prawo do mieszkania socjalnego po eksmisji.

Podsumowując, konsekwencje niepłacenia czynszu za mieszkanie własnościowe lub inne długi często są dotkliwe. Kiedy sąd wraz z urzędem komornika podejmie decyzje o eksmisji, nie masz wielu opcji wyjścia z takiej sytuacji. Próby odwołania od takiej decyzji rzadko kończą się pozytywnie, dlatego lepiej przygotować się na przeprowadzkę np. do mieszkania socjalnego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły