BLIK zbliżeniowo – jak działa i gdzie jest dostępny?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Jednym ze stosunkowo nowych rozwiązań płatniczych jest blik zbliżeniowy, dzięki któremu do wykonania płatności bezgotówkowej nie potrzebujemy już karty płatniczej. Wystarczy tylko telefon z odpowiednim systemem operacyjnym i NFC. Rozwiązanie to oferuje już kilka największych banków. Jak jednak dokładnie działa, gdzie jest dostępne i czy jest bezpieczne?

płacenie telefonem

Czym jest blik zbliżeniowy?

Blik to usługa, która wciąż się rozwija. Sześciocyfrowe kody bardzo ułatwiły użytkownikom głównie płatności w internecie, czy przelew z telefonu, dlatego teraz operator tego systemu wprowadził blik zbliżeniowy, umożliwiający dokonywanie zakupów w sklepach stacjonarnych. 

Blik zbliżeniowy to jedna z najnowszych usług PSP, czyli Polskiego Standardu Płatności, która polega na tym, że użytkownik posiadający smartfon z systemem NFC, wyposażony w aplikację banku obsługującą ten typ transakcji, może zapłacić zbliżeniowo blikiem za pośrednictwem telefonu, przykładając go do terminala. Bez konieczności podawania kodu PIN, czy kodu blik. Usługa ta więc działa tak samo, jak karta kredytowa. W tym przypadku jednak do terminala przykładamy telefon.

Jak zapłacić blikiem zbliżeniowo?

Żeby zapłacić zbliżeniowo blikiem, należy mieć tę usługę aktywowaną w swoim banku, a więc przede wszystkim mieć na telefonie jego aplikację mobilną. Nasz smartfon z kolei musi obsługiwać płatności NFC i posiadać minimum system Android 6.0. Następnie powinniśmy:

  1. zalogować się do aplikacji banku
  2. wybrać płatności zbliżeniowe blik,
  3. aktywować tę usługę i zaakceptować regulami.
  4. włączyć NFC i wybrać aplikację banku jako domyślną.

W przypadku płatności zbliżeniowych w sklepie, płacąc za zakupy, wystarczy, że poinformujemy sprzedawcę, że chcemy zapłacić w taki sposób. Pamiętajmy jednak, że wówczas musimy mieć włączone NFC. Następnie należy przyłożyć telefon do terminala tak samo, jak płacąc kartą. Z bliku zbliżeniowego możemy korzystać w każdym miejscu, nie tylko w sklepie, ale również na stacji benzynowej, w restauracji, kinie, czy w kasie samoobsługowej.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż blik zbliżeniowy nie wymaga połączenia z siecią komórkową czy internetem, dlatego działa również w miejscach, w których na przykład jest słaby zasięg. Jeżeli jesteśmy klientami banku, który udostępnia taką opcję i dodatkowo posiadamy odpowiedni system, a także płatności NFC w telefonie a mimo to nie jesteśmy w stanie zainstalować tej usługi, wówczas powinniśmy sprawdzić, czy nasza aplikacja bankowa jest zaktualizowana. Warto wiedzieć również, że sama płatność zbliżeniowa blikiem czasami jest zakłócona przez etui telefonu. 

W jakich bankach jest dostępny blik zbliżeniowy?

Obecnie blik zbliżeniowy dostępny jest we wszystkich największych bankach, a więc można z niego korzystać, będąc klientem:

  • Alior Bank,
  • PKO BP,
  • mBank,
  • Santander Bank Polska.
  • ING Bank Śląski,
  • Bank Millennium.

Klienci tych instytucji mogą więc aktywować tę usługę w swojej aplikacji. Żeby jednak działała prawidłowo, muszą dysponować odpowiednim telefonem, a więc z systemem Android minimum 6.0. Żeby płacić blikiem zbliżeniowo, konieczne jest również posiadanie NFC. Proces aktywacji płatności zbliżeniowych może nieco różnić się w poszczególnych bankach. Jednak zazwyczaj wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej, a następnie odnaleźć sekcje płatności zbliżeniowe i aktywować tę usługę. Taki krok wiąże się z akceptacją regulaminu korzystania z tej opcji. Dla bezpieczeństwa aplikacja może poprosić nas również o ustawienie pinu lub innego zabezpieczenia, na przykład w postaci odcisku palca.

Czy blik zbliżeniowo jest bezpieczny?

Blik zbliżeniowy jest bezpiecznym sposobem płatności, który przypomina korzystanie z tradycyjnej karty. Jednak opcja ta ogranicza możliwość wyłudzenia pieniędzy, ponieważ aby dokonać zakupu, trzeba odblokować ekran telefonu i dodatkowe wybrane przez nas zabezpieczenie. Żeby jednak niepożądana osoba nie odblokowała naszego telefonu, najlepiej postawić na skomplikowane, trudne do zapamiętania hasło, a jeszcze lepiej jako sposób zabezpieczenia telefonu ustawić odcisk palca. 

Dodatkowo w aplikacji mamy możliwość ustawienia indywidualnych limitów płatności dla tej metody. Z tego powodu osoby, które obawiają się kradzieży, powinny ustawić taki limit, dzięki temu, nawet jeżeli nasz telefon zostanie skradziony lub ktoś w jakiś inny sposób zyska do niego dostęp, nie będzie w stanie ukraść nam wszystkich środków z konta.

Jakie są zalety i wady blika zbliżeniowego?

Blik zbliżeniowy to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Wśród nich można wymienić:

  • szybkość transakcji,
  • możliwość ustawienia limitów płatności,
  • brak konieczności noszenia ze sobą portfela,
  • możliwość płatności w miejscach, gdzie dostęp do internetu lub sieci komórkowej jest ograniczony,
  • działanie w sklepach, w których znajdują się stare terminale nieobsługujące kodu blik,
  • blikiem zbliżeniowym można płacić również za granicą.

Choć blik zbliżeniowy ma wiele zalet, to rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad, ponieważ aktualnie opcja ta dostępna jest wyłącznie dla użytkowników posiadających telefony z systemem Android oraz HarmonyOS. Nie jest dostępna więc dla posiadaczy iPhonów. Usługa ta nie umożliwia nam również wypłaty gotówki z bankomatu, ponieważ opcja ta jest dostępna tylko wtedy, kiedy korzystamy z kodu blik. Dodatkowo obecnie nie wszystkie banki udostępniają ten rodzaj płatności.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły