Zwolnienie lekarskie – wszystko, co musisz wiedzieć!


Każdy ma prawo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego w sytuacji, gdy zdrowie szwankuje i domaga się czasu na regenerację. Jednak wiele osób zapomina o zasadach, które obowiązują nie tylko pracodawcę, lecz również nas jako pracowników. Odnalezienie się w gąszczu procedur i skomplikowanych formułek może być trudne. Dlatego też poniżej prezentujemy ściągę na temat tego, jak chorować, aby nie przysporzyć sobie problemów. Brzmi absurdalnie, ale sami sprawdźcie, czy znacie wszystkie obowiązujące zasady.


Spis treści:

Wzrost liczby pracowników na L4

Bez wątpienia wielu z nas pamięta nagły wzrost zachorowań na grypę wśród policjantów przed 1 listopada. Informacje na ten temat wywołały burzę nie tylko w ogólnopolskich mediach, ale również całym społeczeństwie. Powód? Wspomniane działanie było elementem protestu przeciwko rządowi i walki o wyższe zarobki. Teraz spójrzmy na naszą codzienność, czy jako pracownicy mniejszych lub większych firm nie powielamy takich zachowań? Być może nie mówimy otwarcie o przeciwstawieniu się szefowi czy nadużyciu prawa do zwolnienia lekarskiego, ale wielu z nas korzysta z niego nielegalnie. Częste zapytania wpisywane w wyszukiwarkę, takie jak: sposób na zwolnienie lekarskie, zwolnienie lekarskie jak podrobić czy gdzie je kupić, znajdują pokrycie w rzeczywistości.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w I półroczu 2018 rok odnotowano wzrost liczby osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej zachorowań odnotowuje się w trakcie długich weekendów, świąt czy wiosennych porządków. Jeżeli pracodawca sprzeciwia się korzystaniu z urlopu w danym czasie, wiele osób decyduje się na nadużycie prawa do zwolnienia lekarskiego.

Na co zwolnienie lekarskie 2019? Nie tylko z powodu choroby…

Powinniśmy mieć świadomość, że nadużywanie prawa do zwolnienia lekarskiego niesie ze sobą poważne konsekwencje. Nie mamy tu na myśli jedynie kontroli, ale również zmniejszenie liczby pracowników przy jednoczesnym wzroście obowiązków. Co jest dla nas tak ważne, że decydujemy się często na tak ryzykowny krok? Do najczęstszych powodów należą: przedłużenie urlopu, poświęcenie wolnego czasu na dodatkową pracę zarobkową, załatwienie prywatnych spraw czy prace związane z gospodarstwem domowym. Jak widać, powodem może być wszystko, jednak według danych firmy Conperio najwięcej osób praktykuje na urlopie zwolnienie lekarskie.

Warto również zaznaczyć, że zwolnienie lekarskie na dziecko poniżej 14 roku życia przysługuje każdemu z rodziców w wymiarze rocznym wynoszącym 60 dni. Jednak w takiej sytuacji musimy być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

 

Kody niezdolności do pracy

Jeżeli kiedykolwiek trzymaliśmy w ręce L4, z pewnością zwróciliśmy uwagę na cyfrowe lub literowe kody. Co one oznaczają? Dzięki tej krótkiej informacji można dowiedzieć się, jaka wysokość świadczenia nam przysługuje oraz do kiedy będziemy przebywać na zwolnieniu. Najczęstszymi, jakie możemy spotkać jest: KOD B, czyli kobieta w ciąży i 100% wynagrodzenia lub KOD 1, który oznacza, że w czasie choroby musimy leżeć. Warto jednak pamiętać, że te kody L4są przeznaczone dla Narodowego Funduszu Zdrowia oraz celów statystycznych. Nie mamy obowiązku informować o szczegółach choroby swojego pracodawcę.

l4 kody

Liczne kontrole ZUS oraz pracodawców

Jednym ze skutków nadużywania L4 okazują się systematyczne kontrole. Jednak niewiele osób wie, że takie prawo przysługuje nie tylko pracownikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale również pracodawcom. Jeżeli firma zatrudnia więcej niż 20 osób, możemy spodziewać wizyty jej przedstawiciela w celu zweryfikowania naszego faktycznego stanu zdrowia. Jednak zanim to nastąpi osoby zatrudnione muszą zostać poinformowane o powodach oraz faktycznym zastosowaniu takiego rozwiązania. W Twoim miejscu pracy możliwe są kontrole przeprowadzane przez pracodawcę? Zapoznaj się z niedozwolonymi praktykami.

Warto wiedzieć, że szef nie jest wszechmocny, a jego uprawnienia również mają pewne ograniczenia. Pracodawca w trakcie kontroli nie może:

  • naruszyć tajemnicy lekarskiej,
  • dopytywać o szczegóły przebiegu choroby,
  • wymagać od pracownika opisania swoich dolegliwości.

Zwolnienie lekarskie ile dni?

Przejdźmy jednak do sytuacji, kiedy przysługuje nam L4. Jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród pracowników dotyczy czasu, jaki możemy przebywać na zwolnieniu lekarskim. Podstawowy i zarazem maksymalny wymiar absencji chorobowej dla osób zatrudnionych z tytułu umowy o pracę wynosi 182 dni. Jednak zdarzają się wyjątki, kiedy dozwolony limit wzrasta do 270 dni. Dzieje się tak między innymi w przypadku zachorowań na gruźlicę lub kiedy zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Powyższe informacje dotyczą pracowników z umową o pracę, a co z osobami zatrudnionymi w oparciu o umowę cywilnoprawną? Zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie jest możliwe, jednak w tym przypadku wszystko zależy od zleceniobiorcy. Jeżeli poddaliśmy się dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, również przysługują nam powyżej wymienione prawa.

 

Czym jest zasiłek chorobowy i kto wypłaca?

Na początku odpowiedzmy na pytanie: zasiłek chorobowy co to jest? Kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim, mamy prawo do otrzymywania zasiłku chorobowego. Jest to świadczenie otrzymywane w zamian za wynagrodzenie podczas okresu niezdolności do pracy. Warto pamiętać, że przysługuje nam już od pierwszego dnia choroby. Jednak na kim ciąży obowiązek wypłaty pieniędzy? Jeżeli nasza niezdolność do pracy trwa nie dłużej niż 33 dni, należne nam pieniądze otrzymujemy od pracodawcy. Tak więc, odpowiedź na pytanie po ilu dniach zasiłek chorobowy wypłaca zus, jest prosta. Środki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są wypłacane w przypadku osób chorujących więcej niż 34 dni.

Wyjątek! W przypadku pracowników po 50. roku życia pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy tylko przez 14 dni! Natomiast od 15 dnia obowiązek ten przejmuje ZUS.

 

Zasiłek chorobowy ile dni?

Wynagrodzenie chorobowe obejmuje każdy dzień zwolnienia lekarskiego, jaki nam przysługuje. Oznacza to, że standardowo otrzymujemy limit 182 dni. Natomiast w przypadku gruźlicy lub kobiet w ciąży wzrasta do 270 dni. Zależność zasiłek chorobowy umowa zlecenie jest taka sama, jak w przypadku L4. Kiedy poddamy się dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, nabywamy powyżej wymienione prawa. Co musimy zrobić, aby otrzymać wynagrodzenie podczas niezdolności do pracy? Podstawę stanowi posiadane zwolnienie lekarskie. Od 1.12.2018 roku występuje w formie elektronicznej (e–ZLA). Dlatego też nie musimy dysponować wersją papierową.

Wynagrodzenie chorobowe – jaka kwota nam przysługuje?

Ile wynosi wynagrodzenie za zwolnienie lekarskie? Kwota zasiłku chorobowego zależy od wysokości płacy minimalnej. Jednak pamiętajmy, że dotyczy to wartości pomniejszonej o wszelkie składki na ubezpieczenie społeczne. Najniższa krajowa 2019 po odjęciu wspomnianych kwoty wynosi 1941,50 zł.

Kiedy otrzymamy 100% wynagrodzenia? Możemy liczyć na to, jeżeli choroba wystąpiła w trakcie ciąży, ulegliśmy wypadkowi w drodze do lub z pracy, L4 wynika z poddania się badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców. W innych sytuacjach przysługuje nam 80% wypłaty.

Ile wynosi zasiłek chorobowy? Sprawdź na poniższej infografice!

pensja l4

 

Zwolnienie lekarskie bez prawa do wynagrodzenia

Mimo wszystko nie zawsze otrzymamy wynagrodzenie chorobowe. W jakich sytuacjach będzie to niemożliwe? Istnieją trzy sytuacje. Nie mamy szans na otrzymanie świadczenia, jeżeli:

  • nasza niezdolność do pracy jest wynikiem nadużycia alkoholu,
  • doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu podczas przestępstwa lub wykroczenia, co potwierdza prawomocny wyrok sądu,
  • zwolnienie lekarskie pochodzi z nielegalnego źródła,
  • w trakcie przebywania na L4 podjęto dodatkową pracę zarobkową, co zostało wykazane podczas kontroli.

 

Zwolnienie lekarskie – wszystko, co musisz wiedzieć!
5 (100%) 1 vote