Własna działalność gospodarcza – kiedy warto ją otworzyć?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut

Czasem już na początku naszej kariery zawodowej mamy pomysł na własny biznes. Innym razem potrzeba kilku przepracowanych lat na etacie (albo dłuższe bezrobocie), by pojawiło się zainteresowanie tym tematem. Z jednej strony może chodzić o znalezienie niszy na rynku pracy, która pozwoliłaby nam osiągać odpowiednie dochody i nie martwić się o sytuację finansową firmy. Z drugiej zaś o przekonanie się na własnej skórze, że nie nadajemy się do pracy pod czyimś przewodnictwem. Samozatrudnienie, szczególnie pierwsze miesiące pracy na własny rachunek, to sprawdzian, jak radzimy sobie w roli szefów i czy potrafimy wykorzystać zalety płynące z takiego rozwiązania. Jak go zdać i utrzymać się na rynku pracy? Kiedy własna działalność gospodarcza będzie dobrym pomysłem? Sprawdźmy!

własna działalność gospodarcza

Spis treści:

Etat czy B2B?

To pytanie zadaje sobie pewnie wielu sfrustrowanych pracą na etacie osób. Nie chodzi o to, że etat sam w sobie to złe rozwiązanie, ale o to, że nie każdy posiada predyspozycje, by w ten sposób rozwijać swoją karierę zawodową. Niewykluczone, że w grę wchodzi też brak satysfakcji z powodu wysokości wynagrodzenia. Jeśli chcemy coś zmienić, mamy dwie opcje: albo poszukamy pracy w firmie, która spełni nasze oczekiwania, albo pójdziemy pod prąd i założymy własną działalność.

Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze i bezpieczniejsze. Przede wszystkim zyskujemy dzięki niemu pewność comiesięcznej wypłaty. Wiemy też, jakiej kwoty będzie dotyczyła (chyba, że szef szykuje dla nas niespodziewaną premię lub podwyżkę). Nie musimy się przejmować kwestiami formalnymi, ponieważ w zakładach pracy odpowiada za to dział kadr i księgowości.

Zalety pracy na etat

Zaletą jest także możliwość rozwoju finansowana przez pracodawcę – mając własną działalność gospodarczą, za kursy i szkolenia musimy sobie płacić sami, w dodatku nie przełożą się one na żaden awans. Chyba że postanowimy w ten sposób nagrodzić samego siebie. Dla wielu osób wizja wyższego stanowiska działa bardzo motywująco i wpływa na jakość ich pracy. Kolejny pozytywny aspekt to fakt, że w przypadku etatu obowiązują nas przepisy Kodeksu pracy, w związku z czym mamy prawo do pełnopłatnego urlopu (20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy), również macierzyńskiego i wychowawczego oraz zasiłku chorobowego.

Przepisy zawarte w Kodeksie chronią dodatkowo pracowników przed zwolnieniem z dnia na dzień (z wyjątkiem zwolnienia dyscyplinarnego), przyznając im, odpowiednio do czasu zatrudnienia, okres wypowiedzenia. W ich gestii nie leży też opłacanie składek – ten obowiązek znajduje się po stronie pracodawcy. Niektórzy często sponsorują swoim podwładnym benefity typu darmowe karnety do obiektów sportowych, talony na święta, dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne itp. Czy samozatrudnienie ma w ogóle szansę konkurować z pracą na etacie?

Dla kogo własna działalność gospodarcza będzie dobrym rozwiązaniem?

Założenie własnej firmy to nie lada wyzwanie, dlatego warto je podjąć dopiero wtedy, gdy istnieją realne przesłanki, że nasz biznes się powiedzie i gdy, w razie niepowodzenia, mamy zapewniony jakiś plan B. Pomocna może być również pożyczka dla nowych firm.

Nie da się ukryć, że mianowanie się swoim szefem to posunięcie wyłącznie dla osób, które nie lubią się nudzić. Pomyśl, czy należysz do tych osób, jeśli chcesz założyć swoją własną działalność gospodarczą. Nie ma możliwości, by jeden dzień pracy był podobny do drugiego, bo zawsze trzeba czegoś dopilnować: spotkań biznesowych, księgowej, kadrowej, szkoleń dla pracowników, rozliczeń z ZUS i Urzędem Skarbowym… Tak długa lista obowiązków wielu zniechęci, jednak tak jak każdy kij ma dwa końce, tak i własna działalność gospodarcza ma swoje zalety.

Zalety samozatrudnienia kiedy warto założyć działalność gospodarczą?

Przede wszystkim stajemy się panami własnego czasu – nie musimy brać urlopu, by pójść na wizytę do lekarza specjalisty albo by wpuścić do mieszkania fachowców od odczytywania liczników z wodą. To, ile będziemy mieli wolnego w ciągu dnia / tygodnia/ miesiąca zależy wyłącznie od nas i od tego, jak będziemy zarządzać naszymi obowiązkami.

Zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstwa może nam przynieść znacznie większe zyski niż praca na etacie. Jeśli z założenia nasza własna działalność gospodarcza jest niewielka, przekłada się to na szybkość działań i korzystanie z najlepszych rozwiązań – w końcu w biznesie też obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Dzięki temu z kolei możemy redukować koszty, wdrażać nowe pomysły i pozyskiwać kluczowych klientów.

Co z ceną, jaką musimy zapłacić za takie luksusy? Wbrew pozorom wcale nie jest taka wysoka.

Młodzi przedsiębiorcy przez pierwsze 2 lata działalności płacą do ZUS niższą składkę.
Wiele kosztów możemy sobie wliczyć w koszty prowadzenia firmy i obniżyć dzięki temu wysokość podatków: wynajem lokalu czy sal na szkolenia, paliwo w samochodzie służbowym, sprzęty, materiały biurowe etc. Większe oszczędności to dodatkowo szansa na zasłużone wakacje dla prowadzących własną działalność gospodarczą – bez wypisywania druczków urlopowych i liczenia wolnych dni.

Optymalizacja podatkowa

Wywołaliśmy już do tablicy podatki, zatrzymajmy się więc na chwilę przy temacie, który często spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Co leży u podstawy dobrze zarządzanej firmy? Oszczędności. Przejście z etatu na działalność gospodarczą to duża zmiana, ale mogąca przynieść realne korzyści finansowe. O optymalizacji podatkowej powinniśmy myśleć tym intensywniej, im wyższe obroty będzie osiągała nasza własna działalność gospodarcza.

Trudno powiedzieć jednoznacznie, czym jest sama optymalizacja – łatwiej wskazać jej cel, a więc zminimalizowanie obciążeń podatkowych albo w ogóle uniknięcie, w legalny sposób, płacenia podatków. Aby go zrealizować, konieczne jest trójtorowe działanie: planowanie, oszczędzanie i unikanie podatków (zgodnie z literą prawa).

Planowanie klucz do sukcesu własnej firmy

Czynności podczas procesu planowania zależą od naszych indywidualnych preferencji – możemy chcieć pracować tak, by płacić jak najmniejsze podatki, ale nikt nam nie zabroni płacić tych wyższych, chociażby po to, by zbudować sobie wyższą zdolność kredytową. Przyda się ona przy dużych, wymagających kredytowania, inwestycjach. W oszczędzaniu kasowym z kolei, chodzi o obniżenie podatków za pomocą przepisów dopuszczalnych przez prawo podatkowe. Przykładem może być metoda kasowa VAT, a więc przesuwanie płatności podatku na dzień, kiedy przypada też termin zapłaty za transakcję.

Brak opodatkowania a zysk dla firmy

Optymalizacja podatkowa to także unikanie opodatkowania. Brzmi to co najmniej podejrzanie, a tak naprawdę chodzi o korzystanie z ulg, odliczeń i zwolnień od płacenia podatków. Czasem wykorzystuje się w tym celu również możliwości prawne, dotyczące prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy mogą, na przykład, zarządzać spółką osobową, a nie kapitałową – dzięki temu unikają podwójnego opodatkowania.

Samozatrudnienie a etat

Początkującemu przedsiębiorcy trudno samodzielnie opanować wszelkie przepisy i wynikające z nich obowiązki, dlatego tak ważne jest posiadanie dobrych doradców i doświadczonych pracowników. W tym wypadku własna działalność gospodarcza niewiele różni się od pracy na etacie – wszyscy jadą na tym samym wózku. Im więcej uda się zarobić albo zaoszczędzić w firmie, tym większa szansa na podział zysku między jego współudziałowców.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 19 sierpnia 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły