Usługa Alerty BIK pozwoli ochronić Twoje finanse!

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

Czym są Alerty BIK i jak je aktywować? Biuro Informacji Kredytowej to jeden z kilku podmiotów w Polsce zajmujących się gromadzeniem i udostępnianiem danych dotyczących historii kredytowej klientów instytucji bankowych. Jednym z nich jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK), które właśnie wprowadziło narzędzie chroniące konsumentów przed próbą wyłudzenia. Więcej informacji znajdziesz w artykule.

alerty bik

Spis treści:

Czym jest BIK?

Polacy zaciągają coraz więcej zobowiązań. Wzięcie pożyczki lub kredytu zazwyczaj wiąże się z koniecznością przejścia pewnej procedury. Instytucja udzielająca wsparcia sprawdza zdolność kredytową wnioskującego, a także to, czy jego nazwisko nie widnieje w rejestrach dłużników, między innymi w bazie BIK.

Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 roku na mocy porozumienia banków komercyjnych i Związku Banków Polskich. Od tego czasu funkcjonuje według przepisów Prawa Bankowego. Zadaniem BIK-u jest w szczególności gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie instytucjom udzielającym pożyczek lub kredytów informacji niezbędnych w procesie weryfikacyjnym historii zobowiązań oraz zdolności kredytowej wnioskodawcy. Podobna procedura ma miejsce także w przypadku gwarancji bankowych czy też poręczeń.

włącz alerty bik

Czym zajmuje się BIK?

Biuro współpracuje z niemal wszystkimi bankami komercyjnymi i spółdzielczymi w Polsce. Sięgając do jego historii, warto przytoczyć kilka ważnych dat i wydarzeń. Pierwsze informacje o zaciągniętych kredytach bankowych pojawiły się w bazach BIK-u w 2001 roku. Trzy lata później Biuro Informacji Kredytowej wprowadziło i upowszechniło tzw. scoring kredytowy, czyli sposób oceny zdolności do wywiązania się przez pożyczkobiorcę ze spłaty zobowiązania. W kolejnych latach rozszerzono pakiet świadczeń ze strony Biura. Wprowadzono do jego oferty możliwość sprawdzenia w rejestrze dowolnego przedsiębiorcy pod kątem jego rzetelności i wypłacalności. W 2013 roku natomiast umożliwiono każdemu użytkownikowi sprawdzenie informacji o sobie.

Nowa funkcja – alerty BIK

BIK co jakiś czas wprowadza nowe udogodnienia, chcąc zapobiegać realnym zagrożeniom, a także wyjść naprzeciw zarówno potrzebom, jak i oczekiwaniom użytkowników korzystających z informacji znajdujących się w bazie. Nowe narzędzie ma ostrzegać każdego z nas przed próbą wyłudzenia. To niezwykle przydatna funkcja, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy wiele podmiotów oferujących wsparcie finansowe nie przykłada dużej wagi do sprawdzenia tożsamości wnioskującego. Mimo obowiązku weryfikacji otrzymanych we wniosku danych, nadal istnieją firmy, które po prostu rezygnują z tego etapu, co wykorzystują oszuści.

Kradzież danych

Oszuści co rusz poszukują nowych sposobów na pozyskanie naszych danych osobowych, głównie adresu, numeru PESEL czy numeru i serii dowodu osobistego.

Z pewnością wiele razy słyszeliście, że ktoś ukradł czyjąś tożsamość i zaciągnął na inną osobę zobowiązanie. Zdarza się, że pożyczki są zaciągane na zgubiony lub nieważny dowód (zobacz też co zrobić w takiej sytuacji). Jeżeli o pieniądze wnioskujemy online, pożyczkodawca powinien sprawdzić podany we wniosku numer dokumentu. Wtedy dowie się, czy dokument jest prawdziwy i aktualny, czy też nie. Patrząc na wciąż nowe opowieści zarówno w mediach, jak i rozmowach towarzyskich, system kuleje, a niektóre instytucje wyłamują się z obowiązku dokładnej weryfikacji tożsamości. Historie tego rodzaju powtarzają się bez przerwy, a policja ma problem z odnalezieniem sprawców przestępstwa.

Powiadomienie o wyłudzeniu – alert BIK

Narzędzie stworzone przez Biuro Informacji Kredytowej ma ukrócić tego rodzaju proceder. Aplikacja poinformuje każdego z zainteresowanych użytkowników o próbie wyłudzenia, wysyłając wiadomość SMS. Co ważne, alerty BIK funkcjonują 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Narzędzie zadziała wówczas, gdy do Biura wpłynie zapytanie o dane użytkownika lub gdy ktoś – osoba fizyczna lub instytucja – będzie chciał uzyskać jakiekolwiek informacje o nim.

Jak aktywować alerty BIK?

Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, aby skorzystać z narzędzia, jest założenie konta na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej. Zostaniemy poproszeni o podanie: danych osobowych, kontaktowych, ale nie tylko. W formularzu rejestracyjnym pojawia się również część nazwana “dokument tożsamości”.

W tym miejscu należy wybrać rodzaj dokumentu, jego numer i serię, datę wydania, datę ważności oraz PESEL. Po uzupełnieniu zaznaczamy wszystkie zgody. Następnie trzeba potwierdzić swoją tożsamość, wysyłając skan dowodu lub innego podanego wcześniej w formularzu dokumentu ze zdjęciem. Cały proces potrwa zaledwie kilka minut i odbywa się w stu procentach drogą elektroniczną.

Ile kosztują alerty BIK?

Usługa nie jest co prawda darmowa, ale 24 zł na rok to atrakcyjna cena za pewność, że nikt nie zaciągnie zobowiązania na nasze nazwisko. Jednak jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z usług Biura Informacji Kredytowej w pakiecie, wówczas zapłacimy 99 zł raz w roku i otrzymamy dostęp do 12 raportów BIK o naszej historii kredytowej, dane z BIG InfoMonitor oraz wskaźnik BIK informujący o statusie naszych zobowiązań.  Alerty BIK zostaną aktywowane od razu po dokonaniu płatności. 

Pamiętajmy że raz na jakiś czas mamy prawo sprawdzić swoją ocenę BIK całkowicie za darmo.

Czy warto skorzystać z usługi Alerty BIK?

System powiadomień od BIK to z pewnością jedno z najciekawszych i najbardziej potrzebnych narzędzi związanych z sektorem finansowym w ciągu ostatnich lat. Rozwój technologii i pojawienie się na rynku wielu firm pożyczkowych sprawiły, że zwiększa się pole manewru oszustów. Pożyczkę czy kredyt można zaciągnąć już online, co sprawia, że instytucje bankowe i firmy specjalizujące się w udzielaniu tego typu wsparcia opierają swoją wiedzę na temat wnioskodawcy o informacje i dokumenty przesłane w drodze wnioskowania.

Biuro Informacji Kredytowej proponuje więc rozwiązanie uszyte na miarę naszych czasów, z którego może skorzystać każdy zainteresowany. Nie ma tutaj bowiem żadnych kryteriów czy warunków do spełnienia. Jest tylko cel: zapewnienie jak najwyższego poziomu ochrony przed oszustwem, które może spotkać każdego z nas. Znane przysłowie głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. W przypadku finansów ma to szczególne znaczenie, ponieważ zaciągnięcie zobowiązania na nasze dane przez inną osobę niesie ze sobą wiele problemów.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 21 września 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły