Karta kredytowa jest wygodnym narzędziem płatniczym, dzięki któremu można mieć większą ilość gotówki pod ręką. Jest także utożsamiana z konsumpcjonizmem, ponieważ ułatwia wydawanie pieniędzy. W niektórych przypadkach posiadanie karty może być obciążające dla jej właściciela. Jest tak w przypadku, gdy nie radzi sobie z kontrolą wydatków lub chciałby poprawić swoją zdolność kredytową. Czy rezygnacja z karty kredytowej należy do łatwych zadań?
Dlaczego klienci banku rezygnują z karty kredytowej?
Jest wiele powodów, dla których warto zrezygnować z karty wydawanej przez bank. Większość z nich wiąże się z sytuacją, gdy karta kredytowa przestaje być dla danej osoby tak atrakcyjna jak w momencie, gdy zaczynała z niej korzystać. A oto najczęstsze powody rezygnacji:
- nadmierna ilość kart kredytowych – to zwiększa poziom kosztów i powoduje utratę kontroli nad własnymi pieniędzmi. To naraża użytkownika “plastiku” na zbyt wielkie obciążenia,
- zakończenie promocji – wielu klientów zakłada kartę kredytową tylko w jednym celu – aby dostać pieniądze lub zniżkę na zakupy. Gdy te korzyści się kończą, użytkownicy rezygnują w obawie przed ponoszeniem kosztów,
- atrakcyjniejsza oferta – po dłuższym czasie korzystania z karty, konkurencyjne banki mogą oferować swoje produkty na lepszych warunkach,
- gorsze warunki umowy – gdy bankowi uda się przyciągnąć zakładaną liczbę klientów, to promocja się kończy. Znika także opcja darmowego korzystania z karty lub zmniejsza się okres bezodsetkowy.
Rezygnacja z karty kredytowej to także dobry sposób, aby poprawić swoją zdolność kredytową. Istnienie limitu na karcie zmniejsza kwotę pożyczki lub kredytu, którą może pożyczyć bank. Dlatego jedynym sposobem zwiększenia swoich możliwości finansowych jest pozbycie się karty.
W przypadku, gdy klient nie chce już korzystać ze swojej karty, powinien niezwłocznie złożyć wypowiedzenie. To pozwoli na uchronienie go od dodatkowych opłat, jakie banki naliczają za brak aktywności na karcie.
Jak wdrożyć procedurę wypowiedzenia karty kredytowej?
Wypowiedzenie karty kredytowej nie jest skomplikowane. Najczęściej wymaga pisemnej dyspozycji – za pomocą listu lub osobiście – w banku. Wiele zależy tutaj od polityki, jaką prowadzi dana instytucja finansowa. W niektórych przypadkach dokument może wymagać poświadczenia notariusza, zdarza się to zwłaszcza w korespondencji na odległość. Banki chcą mieć pewność, że dokument jest wiarygodny.
Istnieje również możliwość bezpośredniego kontaktu z bankiem poprzez infolinię. Rozmawiając z pracownikiem tej instytucji można otrzymać wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym cały proces będzie o wiele łatwiejszy.
Wiele instytucji posiada przygotowane formularze, na których można odstąpić od korzystania z karty. Można je znaleźć w placówce banku lub pobrać na jego stronie internetowej. Można także stworzyć własny wzór oświadczenia o rezygnacji z karty kredytowej, wykorzystując do tego celu własne dane osobowe i inne, niezbędne informacje.
Jak wygląda wzór rezygnacji z karty kredytowej?
Tworząc własne wypowiedzenie karty kredytowej warto zawrzeć w nim wszystkie dane, dzięki którym bank będzie mógł rozpoznać jej posiadacza. Dotyczy to także informacji o zawartej umowie i warunkach użytkowania karty. Należą do nich:
- imię i nazwisko posiadacza karty,
- nazwa instytucji, która wyemitowała kartę kredytową,
- adres, PESEL oraz numer i seria dokumentu tożsamości klienta,
- numer i seria karty kredytowej,
- data i miejsce, w którym przygotowano dokument wypowiedzenia,
- podpis rezygnującego.
Poza tymi elementami, oświadczenie o rezygnacji z karty kredytowej musi zawierać informację, że chcesz z niej zrezygnować. Poniżej prezentujemy prosty wzór z którego mozesz skorzystać. Warto jednak sprawdzić, czy Twój bank nie udostępnia na swojej stronie wzoru przygotowanego dla swoich klientów.
Wzór oświadczenia o rezygnacji z karty kredytowej ma prostą konstrukcję, a samo przygotowanie wypowiedzenia może zająć zaledwie kilka minut. Może się zdarzyć, że banki stosują różne procedury na wypadek określonej czynności, jednak co do zasady wygląda to podobnie.
O czym warto pamiętać, odstępując od korzystania z karty kredytowej?
Samo złożenie dokumentu poświadczającego rezygnację z karty nie kończy całej sprawy. Od tego momentu zaczyna się okres wypowiedzenia, trwający pełne 30 dni. W tym czasie warto wykonać dwie czynności, które pomogą doprowadzić proces odstąpienia od karty do końca.
Po pierwsze, to warto upewnić się, że całe zadłużenie na karcie zostało już spłacone. Najlepiej samodzielnie sprawdzić saldo – można to zrobić z poziomu aplikacji mobilnej banku lub za pośrednictwem konta w bankowości internetowej. Jeśli występuje jakieś zadłużenie, to należy je bezwzględnie spłacić, razem z odsetkami.
Kolejną kwestią będzie zniszczenie karty, która w tym momencie przestaje być użyteczna. Można ją przeciąć nożyczkami, jednak warto to zrobić w odpowiedni sposób. Najlepiej dokładnie rozciąć czip i pasek magnetyczny, który znajduje się na rewersie karty. W ten sposób można mieć pewność, że już nikt nie użyje jej ponownie.
Brak spłaty zadłużenia naraża klienta na karne odsetki, które bank będzie naliczał za opóźnienie. Jeśli stanie się to po przyjęciu wypowiedzenia, to konsekwencje mogą być bardziej dotkliwe – instytucja finansowa może nawet rozpocząć postępowanie windykacyjne. Jeśli karta nie zostanie zniszczona, to może się zdarzyć sytuacja, gdy ktoś nieumyślnie użyje jej podczas robienia zakupów. Pamiętaj, że rezygnacja z jednej karty kredytowej nie spowoduje deaktywacji pozostałych kart kredytowych, karty debetowej czy innych rodzajów kart.