
Spis treści:
- Przewalutowanie kredytu – co to takiego?
- Kiedy warto przewalutować kredyt?
- Przewalutowanie kredytu we frankach
- Koszty przewalutowania kredytu
- Przewalutowanie kredytu hipotecznego
Przewalutowanie kredytu – co to takiego?
Kilka lat temu kredyty w walucie innej niż złoty cieszyły się w Polsce ogromną popularnością. Przyczyną tego stanu rzeczy były głównie niższe koszty jego zaciągnięcia. Wielu nie zastanawiało się nad ryzykiem kursowym, jakie niesie tego typu zobowiązanie. Wahania kursu walut powodują, że zaczynamy myśleć o przewalutowaniu naszego zobowiązania. Przykładowo: kurs franka szwajcarskiego, w którym zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny wzmacnia się w stosunku do złotego, w którym zarabiamy. W konsekwencji rata miesięczna wzrasta.
Kiedy widzimy, że nie dajemy rady spłacać rat w obcej walucie, możemy rozpocząć procedurę przeliczania swojego zobowiązania z waluty, w której zostało ono zaciągnięte, na złotówki.
Pamiętajmy jednak, że przewalutowanie powinno nastąpić wtedy, gdy zmiana waluty pozwoli nam na obniżenie miesięcznej raty, a nie spowoduje jej podwyższenia. Działanie impulsywne mogą przynieść więcej straty niż pożytku.
Kiedy warto przewalutować kredyt?
O przewalutowaniu warto pomyśleć wtedy, gdy waluta naszego zadłużenia jest tania, ale na rynkach finansowych mówi się o tym, że może zdrożeć. Wtedy taka operacja będzie korzystna, a nawet zbawienna. Zabieg taki pozwoli nam uniknąć ryzyka walutowego związanego z wahaniami kursu jednej waluty w stosunku do drugiej w przyszłości.
Przewalutowanie kredytu we franakch
O dramatycznej sytuacji frankowiczów słyszał chyba każdy. Czarny czwartek 2015, kiedy to Szwajcaria uwolniła kurs franka, a to spowodowało osłabienie złotówki względem szwajcarskiej waluty, czego efektem był wzrost miesięcznej raty kredytu np. hipotecznego nawet o kilkanaście procent. Spora część dłużników przestała być w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Z pomocą miało przyjść właśnie przewalutowanie kredytu. Co ciekawe, według analityków sytuacja kredytobiorcy nie staje się wówczas absolutnie bezproblemowa. Musi on bowiem spłacić niejako dwa zobowiązania. Pierwsze to te zabezpieczone hipoteką, drugie dotyczy wyliczonej przez bank kwoty. Wynosi ona tyle, ile pozostaje po umorzeniu długu. Jej wysokość zależy od wyliczeń sporządzonych przez bank.
Koszty przewalutowania kredytu
Po analizach zauważamy, że złotówka umacnia się względem waluty, w jakiej mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny. Zaczynamy myśleć o przewalutowaniu, które pozwoliłoby obniżyć nasze miesięczne zobowiązanie względem banku. Jednak musimy być ostrożni, ponieważ taka operacja jest obciążona dodatkowymi kosztami. Większość banków pobiera prowizję od wartości przewalutowanej kwoty. Są takie, które rezygnują z tej opłaty, jednak w większości musimy przygotować się na koszt od 0,50 do 1,50% wartości przewalutowanej kwoty.
Dodatkowo zapłacimy także za sporządzenie aneksu do umowy. Tutaj jak podaje Bankier, kwoty te mogą wahać się między 100, a 300 zł. Jeśli zdecydujemy się na zmianę waluty kredytu w momencie, gdy jest ona mocna w stosunku do złotówki, musimy się liczyć z tym, że przewalutowanie nastąpi po wyższym kursie bieżącym. I na koniec, ostatni koszt będzie związany ze spreadem bankowym, czyli w tym przypadku różnicą między kursem wypłaty i spłaty kredytu.
Przewalutowanie kredytu hipotecznego
Machinacje w obrębie waluty, w której podjęto zobowiązanie, są szczególnie ważne w przypadku finansowania nieruchomości. To właśnie ta inwestycja jest jedną z najdroższych. Dlatego właśnie decydując się na wdrożenie jej w życie, trzeba być ostrożnym. Dobrze pamiętać o tym wszystkim, co opisaliśmy do tej pory. Okazuje się bowiem, że ta sama operacja bankowa może przynieść różne skutki w zależności od wybranej waluty. Zdecydowanie bardziej niestabilny frank szwajcarski może sprowadzić na kredytobiorcę niemałe problemy. Przekonało się o tym tysiące Polaków.
Przewalutowanie kredytu nie zawsze bywa korzystne. Potwierdzają to informacje zebrane przez nas w tym artykule. Dlatego właśnie decydując się na ten krok, trzeba dobrze przemyśleć ten ruch. Zła decyzja może być kosztowna.
Podobne artykuły

Jak oszczędzać pieniądze, zarabiając najniższą krajową?
30 czerwca 2022
Inwestowanie w pożyczki – pomysł na pomnażanie pieniędzy…?
28 czerwca 2022
Czym jest WIBOR? Odpowiadamy!
24 czerwca 2022