Czy da się wysłać pieniądze komuś, kto nie ma konta w banku?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

Płatności zbliżeniowe w sklepie stacjonarnym, zakupy online czy staranie się o pożyczkę i kredyt nie byłoby możliwe bez posiadania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) w banku. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie sytuację, w której dana osoba nie ma konta bankowego, zwłaszcza że w wielu sytuacjach jest to niezbędne. ​​Na koniec czerwca 2021 roku banki w Polsce prowadziły ponad 44 miliony kont bankowych dla osób fizycznych – i ta liczba wciąż się powiększa.

przekaz

Okazuje się, że niektóre osoby nie mają rachunku bankowego. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Do tej grupy będą należeć przede wszystkim dzieci, nastolatkowe starsze osoby wykluczone cyfrowo, a także osoby z egzekucją komorniczą. Nasuwa się pytanie, jak przesłać pieniądze komuś kto nie ma konta? Jest na to kilka sposobów.

Nie masz konta bankowego? Zobacz ranking kont osobistych i wybierz najlepszą ofertę, która zagwarantuje Ci atrakcyjne warunki prowadzenia konta. 

Przelew bankowy do osoby bez konta jest niemożliwy.

Czy przelew do osoby, która nie posiada konta bankowego jest możliwy? Niestety nie ma możliwości zrealizowania przelewu do takiej osoby. 

W praktyce, aby zrobić przelew konieczny jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy odbiorcy – a dokładniej jego numer. Bez posiadania numeru odbiorcy niemożliwa jest realizacja wypłaty pieniędzy do właściwej osoby. Niektóre banki oferują przelew środków pieniężnych na numer telefony. Jednakże i w tym wypadku, odbiorca musi mieć konto bankowe. Jeśli nie ma, nie będzie mogła odebrać pieniędzy. 

Zobacz, jak wygodnie możesz płacić z aplikacją mobilną banku: Jak przelać pieniądze z telefonu na konto bankowe?

W jaki sposób przesłać pieniądze komuś kto nie ma konta?

Jednakże są inne niż przelew bankowy sposoby na przekazanie pieniędzy, bez konieczności osobistego przekazania gotówki odbiorcy. Można wyróżnić cztery najpopularniejsze rozwiązania, jak przesłać pieniądze komuś kto nie ma konta: 

 • przekaz pocztowy na nazwisko odbiorcy przelewu,
 • czek BLIK, 
 • karta Prepaid,
 • konto PayPal,
 • przekaz bankomatowy. 

Przekaz pocztowy na adres odbiorcy przelewu

Przesłanie pieniędzy w placówce pocztowej to chyba najpowszechniejszy sposób na przekazanie środków pieniężnych drugiej osobie, która nie ma konta w banku. Często można spotkać się z określeniem, że jest to przekaz na rachunek bankowy, jednakże jest to zupełnie inna usługa finansowa. Poczta Polska oferuje po prostu odrębną usługę, umożliwiającą wpłatę pieniędzy na konkretny ROR.

Przekaz pocztowy na wybrany adres odbiorcy w Polsce jest realizowany w ciągu 2 do 4 dni od daty jego nadania w poczcie. Jak wysłać pieniądze na adres domowy? Można to zrobić:

 • w placówce Poczty Polskiej,
 • przez internet,
 • u listonosza (do kwoty 5 000 zł).

Odpowiadając dokładniej na pytanie, jak wysłać pieniądze na adres domowy należy wypełnić klasyczny blankiet przekazu pocztowego. Podajemy w nim swoje dane tytuł przelewu oraz dane odbiorcy

Ceny za dokonanie przelewu na adres domowy:

 • do kwoty 200 zł – 8,30 zł (na poczcie) lub 7 zł (przez internet),
 • od kwoty 300 zł do 500 zł – 11 zł (na poczcie) lub 10 zł (przez internet)
 • od kwoty 500 zł do 1 000 zł – 15 zł (na poczcie) lub 13,50 (przez internet).

Pełny cennik za przekaz pocztowy w obrocie krajowym znajduje się na stronie internetowej Poczty Polskiej. Im większa jest wysokość przelewu, tym większa będzie opłata za usługę. 

Czek BLIK

Szybki przelew BLIK jest dobrym sposobem na przekazanie pieniędzy osobie, która nie ma konta w banku. Ta usługa dostępna jest w wielu bankach m.in. Pekao, Millennium, Santander Bank Polska, PKO BP oraz w Getin Banku.

Czek BLIK ma postać 9-cyfrowego kodu, która z łatwością da się wygenerować przez aplikację bankową w telefonie. Podczas tworzenia kodu należy podać konkretną kwotę przekazu, datę ważności, a także indywidualne hasła w celu potwierdzenia przekazu. Następnie wystarczy przesłać taki kod odbiorcy, aby mógł odebrać pieniądze.

Jak konkretnie odbiorca ma zrealizować wypłatę gotówki za pomocą kodu BLIK? Musi się udać do bankomatu i wybrać opcję “wypłata BLIK”. Następnie na ekranie należy wpisać otrzymany kod wraz z kwotą i zatwierdzić wypłatę indywidualnym hasłem. Warto zaznaczyć, że limit środków pieniężnych na jeden czek BLIK wynosi 1 000 zł. Natomiast maksymalny termin jego realizacji to 60 dni, ale zależy to od daty ważności wybranej przez adresata czeku.

Konto PayPal

Jeśli osoba, która nie ma konta osobistego w banku, posiada konto w PayPal, to warto zrealizować wpłatę środków za pomocą tej usługi. 

Jak wpłacić pieniądze na czyjeś konto PayPal? Zaloguj się na swoje konto PayPal i wybierz opcję “Dodaj środki”.  Uważnie zapisz dane rachunku PayPal, na który chcesz przelać pieniądze, jak również swój unikalny identyfikator przelewów. Następnie przejdź do strony lub aplikacji mobilnej swojego banku i dokonaj przelewu na wcześniej zapisany rachunek odbiorcy, wpisując w tytule przelewu swój identyfikator przelewów.

Karta Prepaid

Innym sposobem na przelanie środków z pominięciem RORu jest karta przedpłacona, czyli tzw. karta Prepaid. Obecnie tego typu karty znajdują się w ofercie wielu banków, takich jak mBank, Millennium, ING Bank Śląski, PKO. 

Kartę Prepaid można zasilić dowolną kwotą i podarować drugiej osobie lub też korzystać z niej samodzielnie. Odbiorcą karty przedpłaconej może być osoba powyżej 13. roku życia. Należy pamiętać, aby podczas przekazywania karty drugiej osobie, podać jej dane. 

Wniosek o kartę Prepaid można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej banku. Co istotne, nie musisz mieć konta osobistego, aby wnioskować o kartę. 

Jedyną wadą tego rozwiązania jest wstępny koszt. Za wydanie karty Prepaid w banku zapłacisz co najmniej 15 zł. Jednakże samo użytkowanie karty i jej doładowanie o dodatkowe środki jest darmowe. 

Przekaz bankomatowy 

Szybkim i łatwym rozwiązaniem na przekazanie pieniędzy z pominięciem konta osobistego jest przekaz bankomatowy. Tę usługę w Polsce udostępnia sieć Euronet. Nadawcą przekazu może być każda pełnoletnia osoba z nadanym numerem PESEL oraz z numerem komórkowym

Jak działa przekaz bankomatowy? Ta usługa polega na wysłaniu pieniędzy z jednego bankomatu i ich wypłatę na drugim urządzeniu. Aby odebrać przekaz, odbiorca musi podać kod PIN otrzymany na przez SMSa.

Jak przekazać pieniądze bankomatu do bankomatu? 

 • Wsuń kartę płatniczą w bankomacie Euronet, wpisz kod Pin i wybierz opcję na ekranie “Przekaz bankomatowy”,
 • Wpisz swój numer PESEL, kwotę przekazu oraz numer telefonu. Musisz także podać numer telefonu odbiorcy przekazu.
 • Potwierdź płatność, odbierz kartę i potwierdzenie transakcji z bankomatu. Na potwierdzeniu znajduje się indywidualny numer transakcji (order ID). Musisz przekazać go odbiorcy, aby był w stanie odebrać środki. Dodatkowo odbiorca dostanie SMSa z kodem PIN transakcji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły