Pożyczki pod zastaw kryptowalut

 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut
natalia
O tak zwanych kryptowalutach słyszał już niemal każdy. Temat ten coraz częściej pojawia się w mediach i to nie tylko tych, które informują o finansach. Mimo to, wielu nie rozumie, jak działa ten rynek i czym właściwie są waluty kryptograficzne. Ich popularność i ogólnodostępność sprawia, że niektórzy utożsamiają je z tradycyjnym miernikiem wartości, czyli walutą. W dzisiejszym tekście odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania związane z tą materią. Zastanowimy się też, czy kryptowaluty mogą być zabezpieczeniem pożyczki, czyli czy możliwe są pożyczki pod zastaw kryptowalut?
Pożyczki pod zastaw kryptowalut

Spis treści:

Kryptowaluty, z uwagi na ich różnorodność i dość abstrakcyjny model funkcjonowania, dla osób, które nie interesują się tym zagadnieniem, są czarną magią. Wielu zastanawia się, czy w czasach, w których zaczynają być utożsamiane z realną wartością, są uważane za taką przez instytucje bankowe oraz pozabankowe, przyznające pożyczki oraz kredyty?

Czym są kryptowaluty?

Mimo coraz większej popularności są one nadal nieco tajemniczym pojęciem. Jednakże wprowadzona została definicja kryptowalut do polskiego prawa. Znajdziemy ją w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Nazwano ją wirtualną walutą. Tymczasem upraszczając definicją, kryptowaluty to rozproszony system księgowania, który przechowuje informacje dotyczące stanu posiadania w umownych jednostkach. Bazują na sieci peer-to-peer. System nie jest w żaden sposób kontrolowany, nie ma też centralnej bazy.

Jak to działają kryptowaluty?

Kryptowaluty nabywa się poprzez wymianę transakcji. Elementami sieci są po prostu osoby, które z niej korzystają. Do każdego należy tak zwany portfel kryptowalutowy, który ma przypisane do siebie odpowiednie jednostki, znajdujące się w posiadaniu użytkownika. Każda jednostka może mieć tylko jednego właściciela, który posiada tak zwany klucz prywatny do niej. Opisując cały proces pojawiania się kryptowalut nie sposób nie wspomnieć o ich wydobywaniu. Polega ono na użyciu koparek kryptowalutowych, czyli po prostu sprzętu elektronicznego takiego jak komputer lub karta graficzna. Naistotniejsze w tym względzie jest wykorzystywanie mocy obliczeniowej tych urządzeń.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Rynek dynamicznie się rozwija. Stwierdzenie, że na świecie nastąpił krypowalutowy szał nie będzie więc na wyrost. Wielu widzi w kryptowalutach źródło bogactwa. Co rusz wydobywane są nowe kryptowaluty. Ich twórcą może zostać każdy. Najbardziej znaną jest oczywiście bitcoin, wprowadzony w 2009 roku przez osobę lub organizację o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Kolejnymi kryptowalutami, które pod koniec ubiegłego roku, osiągnęły łączną kapitalizację na poziomie 5 miliardów dolarów są między innymi: litecoin, ethereum czy ripple.

Czy świat zaakceptował kryptowaluty?

Większość krajów nie uznaje kryptowaluty za środek płatniczy ani rodzaj pieniądza. Błędem jest więc utożsamianie jej z tradycyjną walutą. Można patrzeć na to z dwóch perspektyw. Po pierwsze, dzięki temu, że kryptowaluta nie jest jednostką monetarną, jej wydobywanie jest legalne. Z drugiej strony, w określonym kraju i na danym rynku, nie ma żadnej mocy prawnej, a co za tym idzie, nie można za nią nic kupić.

Pożyczki pod zastaw kryptowalut

Zabezpieczeniem kredytu czy pożyczki może być naturalnie zastaw czy hipoteka. A jak sprawa wygląda w sytuacji, gdy chcemy wykorzystać w tym celu posiadane przez nas kryptowaluty? Platformy oferujące tego typu usługę można policzyć na palcach jednej ręki. Dla wielu ekspertów z rynku ekonomicznego, bitcoin czy ethereum to bańka, która wkrótce pęknie. Podobnie jest z wszelkimi produktami finansowymi, z którymi w jakikolwiek sposób związane są kryptowaluty. Instytucji, które udzielają pożyczki pod zastaw kryptowalut, należy w szczególności szukać w Stanach Zjednoczonych.

Jak sytuacja wygląda w Polsce?

W naszym kraju od bardzo dawna podchodzi się do kryptowalut z dużą rezerwą. Jakiś czas temu media informowały o tym, że niektóre banki funkcjonujące na terytorium Polski, zamykają rachunki firm obracających kryptowalutami. Zgodnie z regulaminem tych instytucji, praktyka taka jest równoznaczna ze złamaniem zasad umowy o prowadzenie konta bankowego. Kryptowaluty niejednokrotnie utożsamiane są z działalnością nielegalną lub nieetyczną. Co ważne, banki zamykają konta firmom operującym kryptowalutami, a nie klientom prywatnym, którzy prowadzą tego typu działalność.

Brak nadzoru

Kryptowaluty mają w Polsce na tyle złą prasę, że firmy nie oferują pożyczek pod ich zastaw. Komisja Nadzoru Finansowego co jakiś czas apeluje do zarządów banków czy właścicieli instytucji pozabankowych o zdrowy rozsądek i ostrożność. Zwraca również uwagę, że kryptowaluty nie są oficjalnym miernikiem wartości ani tym bardziej walutą.

Czy będzie można płacić kryptowalutą?

Z pewnością w niedalekiej przyszłości będzie to możliwe. W szczególności bitcoin ma szanse stać się pełnoprawnym środkiem płatniczym. Jeśli nadejdą takie czasy, prawdopodobnie pojawi się również możliwość zastawiania kryptowalut, jako formy zabezpieczenia zobowiązania. Czy doczekamy tego w Polsce? Dotychczasowa polityka dotycząca tego systemu pokazuje, że na zmiany w tym zakresie będzie trzeba długo poczekać. A na pewno dłużej niż na Zachodzie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły