Pożyczka pod zastaw kryptowalut – czy to możliwe?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

O kryptowalutach słyszał już niemal każdy. Temat ten coraz częściej pojawia się w mediach, i to nie tylko tych, zajmujących się głównie finansami. Mimo to, świadomość o tym czym są i jak działają waluty kryptograficzne, wciąż jest niska. Tymczasem jest to temat w którym warto się orientować, zwłaszcza, że kryptowaluty są uznawane przez coraz większą ilość firm, instytucji, a nawet państw. W ostatnich latach w ofercie niektórych firm pojawiła się nawet pożyczka pod zastaw kryptowalut. W tym artykule przybliżamy tematykę kryptowalut oraz odpowiadamy na pytanie czy i gdzie można wziąć pożyczkę pod zastaw kryptowalut.

Kryptowaluty, z uwagi na ich różnorodność i dość abstrakcyjny model funkcjonowania ,mogą być dla wielu osób czarną magią. Niektórzy zastanawiają się, czy w czasach, gdy nawet największe instytucje finansowe inwestują w kryptowaluty, mogą być ona brane pod uwagę podczas udzielania pożyczek. Czy jeśli wykażemy, ze posiadamy kryptowaluty o dużej wartości, będzie nam łatwiej o dodatkowe finansowanie? Z tego atrykułu dowiesz się, czy pożyczka pod zastaw kryptowalut jest możliwa.

Czym są i jak działają kryptowaluty?

Mimo coraz większej popularności, kryptowaluty wciąż są dla wielu osób dość zagadkowym pojęciem. W dużym uproszczeniu, kryptowaluty to wirtualny środek płatniczy, który nie jest emitowany przez żaden z banków centralnych. W rozumieniu ustawy kryptowaluta nie jest czekiem, wekslem ani środkiem rozliczeniowym stosowanym przez organizacje międzynarodowe. Kryptowaluty bazują na sieci peer-to-peer. System ten jest zdecentralizowany i wielokrotnie trudniejszy do kontroli niż w przypadku tradycyjnych walut.

Opisując cały proces zasilania rynku kryptowalutami, nie sposób nie wspomnieć o ich wydobywaniu. Odbywa się to w oparciu o tzw. koparki kryptowalutowe, czyli po prostu sprzęt o dużej mocy obliczeniowej, taki jak komputery wyposażone w silne procesory i karty graficzne. Kopanie kryptowalut polega na wykonywaniu skomplikowanych obliczeń przez komputer, w wyniku czego właściciel może liczyć na przyrost kryptowalut na swoim portfelu. Tempo tego przyrostu jest niewielkie nawet w przypadku bardzo dużej mocy obliczeniowej sprzętu.

Kryptowaluty można również nabywać w drodze zwykłych transakcji. Giełdy kryptowalut oferują możliwość wymiany różnych kryptowalut na inne kryptowaluty lub waluty tradycyjne. Niektóre sklepy czy usługodawcy akceptują kryptowaluty jako środek płatniczy. W Internecie można bardzo łatwo sprawdzić kursy poszczególnych kryptowalut wyrażone w dolarach, euro czy innych tradycyjnych walutach.

Pożyczka pod zastaw kryptowalut – gdzie możną ją dostać?

Zabezpieczeniem kredytu czy pożyczki może być na przykład nieruchomość. A jak sprawa wygląda w sytuacji, gdy chcemy wykorzystać w tym celu posiadane przez nas kryptowaluty? W Polsce nie dostaniemy pożyczki pod zastaw kryptowalut od banku czy firmy pozabankowej. Jest tak dlatego, że kursy kryptowalut wciąż są bardzo niestabilne i trudne do przewidzenia w dłuższym okresie czasu. Podobnie jest z wszelkimi produktami finansowymi, z którymi w jakikolwiek sposób związane są kryptowaluty. Nie oznacza to jednak, że żadne instytucje nie oferują tego typu pożyczek. Są to zagraniczne firmy, których należy szukać w Internecie. Do najpopularniejszych platform, oferujących pożyczki pod zastaw kryptowalut należą amerykańskie firmy BlockFi i SALTlending oraz zarejestrowany na Cyprze YouHodler.

Kryptowaluty w Polsce i na świecie

Jeszcze niedawno w Polsce do kryptowalut podchodzono z ogromną rezerwą. Kilka temu media informowały o tym, że niektóre banki funkcjonujące na terytorium Polski, zamykają rachunki firm obracających kryptowalutami. W ostatnich latach coraz więcej słychać o bankach inwestujących w kryptowaluty, lub technologie z nimi związane. Do tego pojawiły się informacje o tym, że PKO BP planuje wprowadzenie na rynek polskiej, narodowej kryptowaluty PLcoin. W przyszłości może się więc okazać, że Polska będzie jednym z krajów o najprężniej rozwijającym się rynku kryptowalut.

Co ciekawe, niektóre firmy już teraz oferują opcję płatności w kryptowalutach. Najpopularniejszy jest oczywiście Bitcoin, który jest nie tyko najpopularniejszą, ale także najstabilniejszą kryptowalutą na rynku. W Polsce płatności w kryptowalutach akceptuje między innymi sklep z elektroniką SuperTech czy sklep z kosmetykami Iwos. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości Bitcoin stanie się pełnoprawnym środkiem płatniczym, porównywalnym z walutami tradycyjnymi. Ciężko sobie wyobrazić, abyśmy mogli zarabiać czy płacić podatki w kryptowalutach. Państwa wolą utrzymać dominującą rolę walut tradycyjnych emitowanych przez banki centralne, aby utrzymać kontrolę nad polityką monetarną w kraju.

Poszczególne państwa mają bardzo zróżnicowane podejście do kryptowalut. Niektóre państwa, takie jak Chiny, Rosja czy Kolumbia, wprost uznają kryptowaluty za nielegalne. W Salwadorze natomiast Bitcoin stał się w 2021 roku oficjalnym środkiem płatniczym. Kryptowaluty są także niezwykle ważnym środkiem płatniczym w Nigerii. W 2021 roku wprowadzono tam do obiegu kryptowalutę o nazwie eNaira o kursie powiązanym z tradycyjną walutą Nigerii – Nairą.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Rozwój rynku kryptowalut nieco spowolnił w ostatnim czasie, wciąż jednak codziennie powstają i upadają kolejne kryptowaluty. Sytuacja nadal jest więc bardzo dynamiczna, a dobrze zainwestowane pieniądze nadal mogą dać duży zysk, ale i ogromne straty.  Najbardziej znaną kryptowalutą jest oczywiście Bitcoin, wprowadzony w 2009 roku przez osobę lub organizację o pseudonimie Satoshi Nakamoto. innymi znanymi kryptowalutami, są między innymi: LiteCoin, Ethereum, Tether czy Ripple. Co ciekawe, w tym roku ma ruszyć Cebulion – polska, stabilna kryptowaluta powiązana z kursem złotówki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły