Wakacyjny odpoczynek kojarzy się najczęściej z dalekimi podróżami, zwiedzaniem obcych krajów i poznawaniem odmiennych kultur. Jednak wiąże się to z ponoszeniem niemałych kosztów. Osoby, które nie mają dużych funduszy na koncie, będą musiały odłożyć wakacyjne plany na później lub w ogóle z nich zrezygnować. Ale czy na pewno? Jeśli chcesz zrealizować swoje letnie marzenie, to czytaj dalej!
W jaki sposób można zarobić dodatkową gotówkę na podróże?
Pieniądze na wakacje można zdobyć dzięki dodatkowej pracy. Nie musi to być od razu cały etat – wystarczy zaledwie kilka godzin tygodniowo, aby zwiększyć swoje możliwości finansowe. Istnieje wiele metod, które pozwalają na dorobienie nawet niemałej sumy:
- inwentaryzacje sklepowe lub rozkładanie towaru – jeśli mieszkasz w większym mieście, to możesz poszukać dodatkowego zajęcia w placówkach handlowych. Supermarkety, a nawet mniejsze sklepy potrzebują doraźnej pomocy przy obsłudze zamówień – jest to niewymagająca praca fizyczna,
- udzielanie korepetycji – to dobre zajęcie dla osób z rozwiniętymi zdolnościami matematycznymi lub językowymi. Wielu uczniów i przyszłych maturzystów szuka łatwiejszego sposobu na opanowanie trudnego materiału do nauczenia. To dobrze płatna praca, a przy dzisiejszych możliwościach komunikacji na odległość dostępna praktycznie z każdego miejsca,
- zarabianie na filmach lub zdjęciach – ciekawa opcja dla osób, które mają zmysł estetyczny i potrafią robić piękne fotki – mogą się nimi dzielić w serwisach typu Shuttershock lub Pixabay.
Wiele zależy od zaangażowania i cierpliwości. Skutecznym rozwiązaniem będzie również wystawienie na aukcji przedmiotów, które nie są już potrzebne i tylko zabierają miejsce.
Najpopularniejsze metody oszczędzania na wakacje
Kolejnym sposobem na pozyskanie pieniędzy jest ich odłożenie. Nie zawsze jest to proste, ale dzięki potędze kreatywności można ten plan urzeczywistnić. Poniżej zostały zebrane różne metody oszczędzania:
- automatyzacja na osobistym koncie bankowym – to rozwiązanie dla osób, które nie są szczególnie biegłe w prowadzeniu budżetu. Jeśli co miesiąc na rachunek trafi konkretna kwota, nawet jeśli jest ona mała, to wakacyjny wyjazd stanie się bliższy realizacji. Można także zaokrąglać końcówki z pieniędzy wysyłanych na dowolne zakupy i tak zbierze się niezauważenie całkiem spora suma pieniędzy,
- tradycyjna skarbonka – przez wiele osób niedoceniana, ale niezwykle skuteczna. “Ciułanie” grosz do grosza – szczególnie w długim okresie – potrafi zaskoczyć domowników kwotą, która poratuje niejeden wakacyjny fundusz,
- sprawdzenie comiesięcznych rachunków – pozwoli na zaoszczędzenie środków finansowych poprzez eliminację zbędnych zakupów lub ograniczenie zużycia często używanych produktów.
Pewną metodą na pieniądze na wakacje dla dzieci jest szukanie tańszych zamienników dla produktów używanych w gospodarstwie domowym. Zdarzają się sytuacje, w których producenci pakują ten sam produkt w różne opakowania i pomimo tej samej jakości występuje on w różnych cenach. Tak dzieje się w przypadku cukru, mąki i wielu innych wyrobów. Wiedza o tej praktyce pozwala zostawić w kieszeni dużą kwotę.
Pożyczka w firmie pozabankowej
Alternatywnym sposobem zdobycia pieniędzy na wymarzony wyjazd wakacyjny jest ich pożyczenie w instytucji finansowej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrafią oszczędzać lub mają napięty budżet, a chcieliby spełnić swoje marzenie o wczasach. W takim wypadku można otrzymać pieniądze na wakacje i spłacić je tuż po powrocie.
W tym celu warto porównać dostępne pożyczki bez BiK i wybrać spośród nich najkorzystniejszą ofertę. Największy pożytek z tego produktu odniosą osoby, które:
- nie mają udokumentowanej historii kredytowej,
- mają wpis o zaleganiu z kwotą pożyczki, ale mogą ją uregulować w każdej chwili,
- mają niskie dochody,
- posiadają opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań.
Natomiast osoby, które nigdy nie brały pożyczek i chcą otrzymać natychmiastowy zastrzyk gotówki mogą wziąć darmową chwilówkę Jest to opcja dla klientów, którzy po raz pierwszy korzystają z oferty danej firmy pozabankowej. Dla nich RRSO wynosi 0%, co oznacza, że nie zapłacą żadnych kosztów i oddadzą sumę w takiej wysokości, jaką otrzymali.
“Wczasy pod gruszą”, czyli dodatkowe pieniądze od pracodawcy
W firmach zatrudniających od 20 do 50 osób pracodawcy mogą stworzyć specjalny fundusz na cele socjalne dla pracowników. Jest to obowiązkowe w przedsiębiorstwach, w których istnieje ponad 50 etatów. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) dofinansowuje wyjazdy – zarówno dla samych pracowników, jak i ich rodzin. To często pozwala na pokrycie kosztów całej podróży wakacyjnej.
Jednak osoby, które posiadają długi i podlegają windykacji zastanawiają się, czy komornik może zająć wczasy pod gruszą? Okazuje się, że jest to możliwe, ale wówczas, gdy urzędnik posiada tytuł wykonawczy do zajęcia wynagrodzenia wraz z innymi należnościami za pracę, w tym inne roszczenia pracownicze względem pracodawcy. Środki finansowe na “wakacje pod gruszą”, przekazane przez ZFŚS nie podlegają takiej ochronie, jak chociażby część pensji pracowniczej, która nie podlega egzekucji komornika.