Kryptowaluty – jak zacząć inwestowanie? Poradnik dla początkujących

Szymon Machniewski avatar Szymon Machniewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę Zonda, aż 90% internautów słyszało o kryptowalutach, przy czym 75% z nich ma małą albo znikomą wiedzę na ich temat. Z kolei 10% użytkowników sieci ma za sobą pierwszą inwestycję w cyfrową walutę. Co warto wiedzieć, jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z kryptowalutami? Jak duże wiąże się z tym ryzyko? Od czego zacząć inwestowanie w kryptowaluty?

Kryptowaluty – jak zacząć inwestowanie Poradnik dla początkujących

Co to są kryptowaluty?

Popularność kryptowalut rośnie bardzo dynamicznie. Według analiz Insider Intelligence, do końca 2022 roku 34 mln Amerykanów miało mieć jakąś formę cyfrowych walut, z czego 25 mln inwestorów wybrało Bitcoina. A jak to wygląda w Polsce? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Odkryj Bitcoin, 16% Polaków korzystało kiedykolwiek z Bitcoina lub innych kryptowalut. 

Tylko co to właściwie jest? Czym są kryptowaluty? W dużym uproszczeniu to cyfrowy pieniądz oparty na kryptografii. Kryptografia oznacza natomiast zabezpieczanie danych za pomocą szyfrowania i odnosi się w tym przypadku do bezpieczeństwa przeprowadzania kryptotransakcji. Większość kupujących kryptowaluty nabywa je, kupując monety i tokeny na giełdach online. Ewentualnie sprzedają określone dobra i godzą się na zapłatę kryptowalutą. Co istotne, w przypadku płatności za ich pomocą nie podaje się danych osobowych. Użytkownik dostaje ciąg znaków, który jest jednocześnie adresem. 

Najprostszym sposobem na zdobycie kryptowaluty jest jej zakup. Możesz się również spotkać z takimi pojęciami jak „kopanie kryptowalut” i „górnicy”. Wydobywanie wirtualnej waluty nie jest jednak do końca dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę wysokie opłaty za prąd i konieczność zainwestowania w solidny komputer lub wiele komputerów. W praktyce polega to na wykonywaniu obliczeń związanych z walidacją transakcji na blockchainie. Co oznacza to ostatnie pojęcie? To blockchainie zapisane są wszystkie dane na temat kupna/sprzedaży w kryptowalucie i przez niego dokonywane są wszystkie transakcje. Składa się z połączonych ze sobą bloków – kiedy jeden się zapełni, to powstaje kolejny. W blockchainie zapisana jest cała historia operacji dotyczących danej kryptowaluty. Co ciekawe, niektóry firmy oferują pożyczki pod zastaw kryptowalut.

Kryptowaluty – pojęcia, które warto znać

Jeśli chcesz wiedzieć, jak inwestować w kryptowaluty, poznaj najpierw pojęcia, które są związane z wirtualną walutą. Część już znasz, ale skupmy się na kolejnych:

 • Altcoiny – wszystkie kryptowaluty poza Bitcoinem. 
 • ATH – historyczna, maksymalna cena, skrótowiec od „All Time High”. 
 • Bitcoin – jedna z najpopularniejszych kryptowalut na świecie. Wymiana odbywa się między użytkownikami, a strony transakcji są anonimowe. 
 • Ethereum – kolejna, popularna kryptowaluta. Charakterystyczna jest dla niej możliwość tworzenia programów. Można budować m.in. systemy głosowania czy też metody płatności. Pierwsza wersja platformy powstała w 2015 roku. Obecnie jest drugą co do wielkości kryptowalutą.
 • Górnik – niewiele ma wspólnego z osobą, która zjeżdża do kopalni. W tym przypadku chodzi o specjalistę, który udostępnia moc komputera lub wielu komputerów do przeprowadzania skomplikowanych obliczeń. W zamian otrzymuje deputat węglowy, czyli wynagrodzenie w kryptowalucie. 
 • Koparka kryptowalutowa (inaczej miner) – komputer wyposażony w odpowiednie podzespoły i oprogramowanie.
 • Monety – często pojęcie to używane jest zamiennie z tokenami, a to błąd. Moneta działa na swoim blockchain, np. jest nią Bitcoin, bo działa na Bitcoin blockchain. Natomiast już Tether to token, bo nie ma swojego blockchainu – pracuje na Ethereum blockchain.
 • Ripple – to kolejna popularna kryptowaluta. Jej zasoby są odgórnie ustalone. 
 • Smart Contract – to nazwa algorytmów w systemie Ethereum. To najważniejsze programy, które działają na tej platformie. 
 • Tokeny – działają na istniejącym blockchainie innej kryptowaluty, np. wspomniany Tether działa na Ethereum blockchain

Przed rozpoczęciem inwestowania w kryptowaluty, warto również zapoznać się z pojęciem NFT. Jak zatem zacząć z kryptowalutami? Jak je kupować i na nich zarabiać?

Kryptowaluty – jak zacząć?

Im lepiej się przygotujesz do działania, tym większe szanse, że osiągniesz zadowalające wyniki. Inwestowanie w kryptowaluty wymaga zachowania spokoju, cierpliwości i niepodejmowania decyzji pochopnie. Jak inwestować w bitcoiny i inne kryptowaluty? Pamiętaj o następujących zasadach:

 • Inwestuj długoterminowo – częstą przyczyną utraty środków przez inwestorów jest pochopne podejmowanie decyzji i nastawianie się na szybki zysk. Widząc, że po tygodniu wartość kryptowaluty znacznie spadła, natychmiast ją sprzedają w obawie przed większymi stratami. To błąd. Warto zachować spokój, uzbroić się w cierpliwość i czekać na zmiany rynkowe. 
 • Rynek kryptowalut jest bardzo płynny. Może dojść do sytuacji, że wartość kryptowaluty w jeden dzień wzrośnie lub spadnie o nawet 50%. 
 • Poznaj dokładnie kryptowaluty, w które zamierzasz inwestować. W przypadku najbardziej znanych mało prawdopodobne jest, że nagle znikną, ale z mało popularnymi jest to możliwe. Z tego względu poświęć czas na dokładne zapoznanie się z wirtualną walutą, w którą chcesz inwestować. 
 • Rozsądnie ustal kwotę do inwestycji. Wielu początkujących, którym udaje się szybko i dużo zarobić, decyduje się przeznaczyć na ten cel kolejne środki. Inwestuj wyłącznie tyle, ile możesz ewentualnie stracić. Nie wykorzystuj wszystkich oszczędności i się nie zadłużaj.
 • Sprzedawaj, kiedy zarobisz. Jeśli aktualna cena pozwoli Ci osiągnąć zysk, to skorzystaj z tego. Nie nastawiaj się, że kolejnego dnia wartość wzrośnie jeszcze mocniej. Może być różnie. 
 • Trzymaj swoje środki w zewnętrznym portfelu a nie na giełdzie. Niestety, ale dochodzi do kradzieży kryptowalut z takich giełd, a ich odzyskanie może się okazać prawie niemożliwe. 

Gdzie możesz kupić kryptowaluty? Na giełdach, takich jak Binance, Crypto.com, Coinbase, Bitstamp, Kraken. Kupisz je również w kantorach kryptowalutowych. Jakich środków potrzebujesz? Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty? Decyzja należy do Ciebie – wyłóż maksymalnie tyle środków, ile możesz stracić. Nie podejmuj decyzji pochopnie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły