Podatek katastralny – co to jest i czy funkcjonuje w Polsce?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

Z roku na rok rząd wprowadza coraz to nowsze podatki i daniny, aby zasilić budżet państwa, nadwyrężony przez nieciekawą sytuację gospodarczą. Nad właścicielami nieruchomości krążą czarne chmury w postaci wprowadzenia nowego podatku. Jest nim niesławny podatek katastralny, który budzi mieszane uczucia, zwłaszcza wśród posiadaczy nieruchomości. Co prawda podatek katastralny jeszcze nie funkcjonuje w Polsce, ale za to pobierany jest podatek od nieruchomości, który działa na zupełnie innych zasadach.

domy

Czy w planach rządowej polityki jest podatek katastralny na 2022 rok? Czy możemy spodziewać się wprowadzenia go w późniejszym terminie?

Podatek katastralny – co to?

Nim przejdziemy do wyjaśnienia głównego tematu, czyli wprowadzenia podatku katastralnego, warto sobie zdefiniować to pojęcie. Podatek katastralny – co to? Mówi się, że ta danina mogłaby w przyszłości zastąpić podatek od nieruchomości. 

Podatek katastralny jest pobierany od wartości katastralnej nieruchomości. Oznacza to, że wysokość zobowiązania będzie zależeć od wartości mieszkania, domu czy innego obiektu. Im droższa będzie posiadłość, tym większa będzie kwota do zapłaty. Jednakże oszacowanie wartości nie jest takie łatwe. Wartość katastralna jest szacowana okresowo na etapie powszechnej taksacji nieruchomości. 

Wartość katastralną nieruchomości ustala się na podstawie oszacowania nieruchomości reprezentatywnych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości na terenie danej gminy. Z kolei wartość nieruchomości reprezentatywnych jest określana w oparciu o ceny transakcyjne nieruchomości na obszarze gminy. 

W praktyce to rzeczoznawcy majątkowi dokonują oceny wartości katastralnej konkretnej nieruchomości na podstawie map i tabel transakcyjnych, prowadzonych przez kataster nieruchomości. 

Jak się oblicza podatek katastralny?

Ile wynosi podatek katastralny? Podczas ustalania wysokości podatku, urzędnicy posiłkują się przelicznikami używanymi do oceny nieruchomości.

Na wskaźnik wartości katastralnej nieruchomości będzie miał wpływ m.in.:

  • metraż domu lub mieszkania,
  • położenie względem innych nieruchomości,
  • lokalizacja,
  • prestiż miejsca – odległość od centrum handlowych, szkół, sklepów, komunikacji miejskiej,
  • rozplanowanie pomieszczeń w nieruchomości,
  • forma zabudowania – użyty materiał budowlany i sposób zabudowania, ale również rodzaj obiektu np. dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku, kamienica, bliźniak itp.
  • wiek obiektu.

Oczywiście, kwestia ile wynosi podatek katastralny będzie się różnić w zależności od regulacji danego państwa. Zawsze jednak, oprócz metrażu brane są także inne czynniki do obliczania wartości katastralnej.

Podatek katastralny a podatek od nieruchomości 

Obecnie w Polsce nie funkcjonuje podatek katastralny. Jednakże w polskim prawie podatkowym istnieje podatek od nieruchomości. Jest on opłatą lokalną, zasilającą budżet gminy. Właściciel oraz użytkownik wieczysty lub samoistny w ciągu 14 dni od nabycia nieruchomości mają obowiązek zgłoszenia tego faktu do Urzędu Skarbowego.

W przeciwieństwie do podatku katastralnego nie bierze się pod uwagę wartości budynku. Wysokość stawki podatku jest uzależniona od stawki podatku, obowiązującej na terenie danej gminy, rodzaju nieruchomości, jego powierzchni oraz przeznaczenia. 

Podatek katastralny w Polsce – ogólne informacje

Podatek katastralny aktualnie nie funkcjonuje w Polsce. Jednakże co jakiś czas pojawiają się pogłoski, że rządząca partia PIS wprowadza podatek katastralny. 

Choć w 2019 roku rząd podkreślał, że nie ma planów wprowadzenia tej opłaty, to pojawiła się pewna regulacja prawna, która dała możliwość szybkiego wprowadzenia nowego podatku od nieruchomości. 

O czym jest dokładanie mowa? Po 1 stycznia 2019 roku, dotychczasowe użytkowanie wieczyste gruntów zostało zamienione w prawo własności. Dodatkowo już wcześniej istniały przepisy, które umożliwiają w łatwy sposób na wycenę wartości katastralnej – przepisy o powszechnej taksacji nieruchomości w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. 

Jednakże uspokajamy. Podatek katastralny 2022 w Polsce z pewnością się nie pojawi. Wzrastająca inflacja oraz podniesienie stóp procentowych jest już sporym problemem dla społeczeństwa, a wprowadzenie obciążającej daniny na właścicieli mieszkań do końca, pogorszyłoby sytuację na rynku nieruchomości. Już teraz statystycznego Polaka po prostu nie stać na mieszkanie, a spłacający kredyt hipoteczny nie poradziliby sobie z dodatkowym obciążeniem. Warto sprawdzić też, jaki podatek trzeba zapłacić za darowiznę od rodziców.

Podatek katastralny 2022 – czy zostanie on wprowadzony?

Obecnie podatek katastralny to jedynie mrzonka. Jednakże gdy sytuacja gospodarcza w kraju się poprawi, kto wie, czy nie pójdziemy w ślad europejskich krajów? Wskazuje na to wprowadzenie podatku od nieruchomości komercyjnych. 

Jak na razie Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, związanych z wprowadzeniem tego podatku. Warto zaznaczyć, że podatek katastralny może się okazać znacząco wyższy, niż to co do tej pory płacą właściciele. Przykładowo, przy założeniu że stawka podatku wynosiłaby 2%, to za mieszkanie o wartości 500 000 zł należałoby uiścić aż 10 000 zł. 

Podatek katastralny na świecie

Gdzie obowiązuje podatek katastralny? Obecnie ta danina od nieruchomości dotyczy wielu europejskich państw, ale nie tylko. Wymienić można między Stany Zjednoczone – tam stawka podatku wynosi około 1% w zależności od decyzji lokalnych władz. Natomiast w Singapurze wartość opłaty sięga aż 4%.

Jak wygląda sytuacja w krajach europejskich? W Niemczech podatek katastralny zależy od konkretnego landu, czyli regionu. Obecnie jego wartość oscyluje od 0,26% do 1%. 

W Szwecji podatek katastralny wynosi 0,75%. Jednakże maksymalna wysokość podatku nie może być większa niż 6 tysięcy koron, jeśli właścicielem nieruchomości jest osoba fizyczna. Innym państwem, który zdecydował się na wprowadzenie tego podatku jest Hiszpania – stawka wynosi od 0,4 do 1%. Jednakże przy wynajmowaniu obiektu należy dodatkowo uiścić opłatę w wysokości 24,75 % przychodów.  

Podatek katastralny został także wprowadzony w Czechach. Dotyczy on nie tylko zabudowań, ale także gruntów. Jego wysokość jest uzależniona od rodzaju nieruchomości, jej lokalizacji i przeznaczenia. W Łotwie istnieje podatek katastralny dla rolników, gdzie jest pobierany w wysokości około 1,5 %. Dodatkowo dla właścicieli nieużytków rolnych naliczana jest taksa w wysokości 3% wartości. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły