Jaki podatek trzeba zapłacić za darowiznę od rodziców?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Pomoc od rodziców dla dorosłych dzieci traktowana jest jako coś oczywistego i zrozumiałego. Większość osób, bez względu na to, jaką sytuację materialną mają rodzice, otrzymują od nich mniejsze lub większe sumy, które pomagają im w codziennym życiu. Jeśli rodzice dysponują większymi środkami, wówczas są to pieniądze na mieszkanie, a jeśli mniejszymi, niewielkie wsparcie w spłacie codziennych zobowiązań. Nie każdy wie, że środki przekazywane od rodziców również są darowizną i mogą podlegać opodatkowaniu.

prezent

Darowizna od rodziców – ogólne informacje

Jak wynika z przepisów obowiązujących w Polsce, każdy spadek czy darowizna otrzymana od najbliższej rodziny, np. rodziców lub rodzeństwa, może podlegać opodatkowaniu, dlatego warto skorzystać z możliwości całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. W chwili otrzymania darowizny od rodziców niezbędne jest sprawdzenie kilku informacji, które pozwolą na łatwe przejście przez cały proces. Cały proces przypomina nieco formalności związane z pożyczką w rodzinie.

Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie procedur, które należy spełnić, gdy jest to darowizna obojga rodziców (limit SD-Z2), jakie zasady obowiązują, gdy darowizna 100 tys. zł od rodziców zostanie przekazana na mieszkanie czy na zakup samochodu. Należy też dowiedzieć się ile czasu na zgłoszenie darowizny ma osoba, która ją otrzymała i jakie procedury należy wypełnić. Warto również sprawdzić, która darowizna jest zwolniona z podatku i co trzeba zrobić, aby z takiego rozwiązania skorzystać.

Nie zawsze jest to oczywiste i warto wiedzieć to, zanim otrzyma się pieniądze. Tym bardziej, że jeśli nie dotrzyma się ustalonych terminów, może się okazać, że mimo, iż darowizna jest zwolniona z podatku, trzeba będzie zapłacić podatek. Nie warto zatem ignorować przepisów, liczyć na to, że sprawa sama się wyjaśni lub stosowny urząd tego nie zauważy. Darowizna 100 tys. zł od rodziców albo wyższa, będzie wymagała wyjaśnienia, dlatego lepiej zrobić to samemu i w ustalonym przez Urząd Skarbowy terminie.

Zgłoszenie darowizny od rodziców – podmioty zgłaszające

Darowizna bez podatku wymaga wcześniejszego zgłoszenia. W tym celu należy wypełnić formularz podatkowy SD-Z2. Złożenie dokumentów jest bezpłatne. Ważne jest, aby całą procedurę przeprowadzić w ciągu 6 miesięcy od chwili, w której powstał obowiązek podatkowy. Formularz SD-Z2 zgłaszają wszystkie osoby, które swój majątek dostały przez: dziedziczenie, zapis zwykły, dalszy lub windykacyjny, polecenie testamentowe, zachowek czy dyspozycję bankową wkładem na wypadek śmierci, dyspozycję uczestnika otwartego (i specjalistycznego) funduszu inwestycyjnego, nieodpłatne zniesienie współwłasności, przez darowiznę, polecenie darczyńcy, nieodpłatną rentę, nieodpłatne użytkowanie lub nieodpłatną służebność.

Każda z tych form wymaga zgłoszenia. Zwolnione z podatku są najczęściej osoby, które środki finansowe otrzymały od ojca lub matki (albo od obojga rodziców). Warto sprawdzić, czy ustalona kwota mieści się w danych przepisach.

Kwoty niewymagające zgłoszenia

Nie każda darowizna od rodziców musi być zgłoszona do urzędu skarbowego. Ważne jest jednak, aby otrzymana kwota nie przekraczała limitu: 9,637 zł. Jest to limit, który odnosi się do majątku uzyskanego w ciągu pięciu lat, od jednej osoby łącznie (zarówno z darowizny, jak i ze spadku). Jeśli kwota przekracza tę wartość, należy złożyć formularz SD-Z2 w ustalonym przez urząd terminie. Według zapisów prawnych na zgłoszenie formularza jest 6 miesięcy od chwili, kiedy powstał obowiązek prawny, choć termin ten jest uzależniony od sposobu przekazania spadku czy darowizny. Jeśli chodzi o dziedziczenie, wówczas data początkowa to chwila uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Jeśli jest to przelew, data wykonania przelewu jest tą początkową.

Wyjątkiem są te przypadki, w których o darowiźnie czy spadku obdarowany dowiaduje się po czasie. Wówczas można skorzystać ze zwolnienia, jednak formularz należy złożyć do 6 miesięcy od chwili uzyskania informacji o przekazanym spadku czy darowiźnie. Jeśli obowiązek zostanie zaniechany lub przekroczy się ustalone terminy, darowizna bez podatku nie dotyczy tej osoby niezależnie od stopnia pokrewieństwa czy sposobu przekazania. Wówczas każda darowizna od rodziców zostanie opodatkowana, dlatego warto dopilnować wszelkich formalności w ustalonym terminie.

Warto również pamiętać, że dla każdego majątku przekazanego przez rodziców należy złożyć osobny formularz. Jeśli pieniądze otrzymano w różnych odstępach czasu, kwoty te można ująć na jednym formularzu. Jednak jeśli darowizna od rodziców to pieniądze i mieszkanie, wówczas konieczne jest złożenie dwóch oddzielnych formularzy.

Darowizna od rodziców to temat trudny. Mało kto, mając świadomość zależności dzieci od rodziców oraz ich poczucia obowiązku względem dzieci, traktuje to jako kwestię, która może podlegać opodatkowaniu. Choć zdarza się darowizna bez podatku, to w wielu przypadkach pieniądze pozyskane od rodziców również trzeba zgłosić fiskusowi. Zwłaszcza, jeśli otrzymało się je na zakup mieszkania czy na pokrycie innego, większego zobowiązania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły