Kredyt odnawialny 2019


Kiedy potrzebujemy szybkiego zastrzyku pieniędzy, zazwyczaj pierwszą myślą jest pożyczka gotówkowa. Jednak warto wiedzieć, że banki oferują również inne źródła wsparcia finansowego. Większość z nas posiada własny rachunek oszczędnościowo–rozliczeniowy, który daje wiele możliwości. Jedną z nich jest kredyt odnawialny. Co to jest? Jak działa i kto oferuje takie rozwiązanie?


Spis treści:

Co to jest kredyt odnawialny?

Jak wiadomo, w życiu zdarzają się różne sytuacje. Dlatego też warto posiadać wiedzę na temat dostępnych rozwiązań, aby choć w niewielkim stopniu być przygotowanym na różne okoliczności. Przejdźmy więc do wyjaśnienia, co to jest kredyt odnawialny. Wspomnieliśmy już na początku, że wiąże się on z posiadanym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jednak co dalej? 

Złożenie wniosku o limit odnawialny, a następnie otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej, powoduje dodanie do stanu konta określonej kwoty środków pieniężnych. W zależności od naszych potrzeb może to być nawet 100 000 zł. Jednocześnie musimy pamiętać o wykazaniu odpowiedniej zdolności kredytowej. Oznacza to, że dysponujemy większym budżetem niż faktyczne saldo konta. Jak to możliwe?

Kredyt gotówkowy

Zanim przejdziesz dalej, przemyśl, czy w Twojej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie kredyt odnawialny, a może kredyt gotówkowy. Poniżej prezentujemy listę ofert, z których warto skorzystać. Aby poznać szczegóły, wystarczy kliknąć “Złóż wniosek”.

Bank Maksymalna kwota kredytu Maksymalny okres spłaty
150 000 zł 108 miesięcy
credit agricole 150 000 zł 120 miesięcy
150 000 zł 120 miesięcy
santander bank polska 300 000 zł 120 miesięcy

 

Kredyt odnawialny na czym polega?

Przyznanie limitu odnawialnego umożliwia nam korzystanie z dodatkowej puli pieniędzy. Kiedy w budżecie domowym pojawi się nieplanowany wydatek, nie musimy martwić się w takiej sytuacji wnioskowaniem o pożyczki czy kredyt, ponieważ zawsze możemy skorzystać z dostępnego na koncie limitu. Pozostaje on do dyspozycji przez cały czas trwania umowy i mamy możliwość korzystać z niego wielokrotnie. Kredyt odnawialny przyznawany jest na 12 miesięcy, jeżeli w tym czasie nie przekroczymy limitu i zadbamy o regularną spłatę zadłużenia, wówczas bank automatycznie przedłuża umowę na kolejny rok.

Jednak każda wypłata gotówki zobowiązuje nas do zwrócenia pieniędzy w określonym terminie. Jak wygląda spłata limitu odnawialnego? Jeżeli na nasze konto wpłynie wypłata lub inne środki pieniężne, kredyt zostanie automatycznie spłacony. Dlatego też należy zapewnić regularne wpływy na dany rachunek, aby uniknąć długoterminowego naliczania odsetek.

Linia kredytowa – ile to kosztuje?

Jak wiadomo, każdy kredyt lub pożyczka niosą ze sobą pewne koszty. Tak samo dzieje się również w przypadku linii kredytowej. Przyglądając się ofercie kredyt odnawialny PKO, dowiadujemy się, że do opłat związanych z takim zobowiązaniem należą: prowizja, odsetki oraz opłata za prowadzenie konta.

Warto również śledzić promocje oferowane przez banki. W ten sposób można zaoszczędzić dodatkowe pieniądze, nie płacąc prowizji za udzielenie kredytu lub prowadzenie konta. 

Jednak nie musimy się martwić zbyt dużymi kosztami, ponieważ odsetki będą naliczane wyłącznie od wykorzystanej kwoty. Jeżeli w danym okresie nie korzystaliśmy z limitu, wówczas odsetki wyniosą 0 zł. Warto również wspomnieć, że jeżeli limit odnawialny PKO to 2000 zł, a na koncie posiadamy własne środki w wysokości 2 500 zł, wówczas wszystkie transakcje pokrywane są w pierwszej kolejności z pieniędzy posiadacza konta, a dopiero po ich wyczerpaniu nadchodzi czas na limit odnawialny.

Jak można korzystać z limitu odnawialnego?

Limit odnawialny pozostaje do naszej dyspozycji przez cały okres trwania umowy. Warto pamiętać, że pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Pieniądze są częścią naszego salda rachunku, a co za tym idzie dopuszcza się wykonywanie takich samych działań, jak w przypadku pozostałych środków na koncie. Oznacza to możliwość:

  • wykonywania przelewów,
  • wypłat w bankomatach,
  • oraz transakcji bezgotówkowych (za pomocą karty przypisanej do danego konta).

Linia kredytowa dla firm – 2019

Powyższe informacje dotyczą przede wszystkim oferty dla klientów indywidualnych. Jednak banki oferują również limit odnawialny dla przedsiębiorców. W takiej sytuacji sposób działania pozostaje niezmienny, ale różnią się dostępne parametry oraz forma spłaty. Produkty dla firm wymagają od wnioskodawcy zabezpieczenia zobowiązania. Oczywiście, można znaleźć oferty banków zwalniające z takiej konieczności. Jednak należy wówczas liczyć się z ograniczonym dostępem do maksymalnych kwot. Przykładowo klienci, którzy złożą wniosek o limit bez zabezpieczenia mogą liczyć na maksymalnie 200 000 zł. Z kolei ochrona zobowiązania umożliwia dostęp nawet do dwukrotnie wyższych kwot. 

Co może być zabezpieczeniem limitu kredytowego dla firm? Pierwszą z możliwości jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości osobistej lub komercyjnej. Oznacza to, że w przypadku brak spłaty zobowiązania bank ma prawo zaspokoić z niej swoje roszczenia. Drugim rozwiązaniem jest posiadanie gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeśli nie będziemy w stanie spłacić kredytu w terminie, wówczas zobowiązanie przejmie udzielający gwarancji. W ten sposób firma ma obowiązek uregulować zadłużenie wobec BGK, a nie pierwotnej instytucji. 

Kredyt odnawialny dla firm a klientów indywidualnych 

Linia kredytowa dla firm to produkt, z którego mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą lub wykonujące wolny zawód od co najmniej 12 miesięcy, spółki cywilne, jawne oraz partnerskie osób fizycznych, komornik sądowy czy też podmioty nieprowadzące rozliczenia w formie pełnej księgowości. Dodatkowo czas trwania umowy w przypadku limitu kredytowego dla firm wynosi nie 12 miesięcy, a nawet 20 lat. Warto również zwrócić uwagę, że środki pozyskane w ten sposób muszą zostać przeznaczone na cele związane z prowadzoną działalnością. Może to być na przykład: zakup nieruchomości czy też spłata obecnych zobowiązań wobec innych instytucji lub kontrahentów.

Kredyt dla firm

A może dobrym rozwiązaniem w Twojej sytuacji będzie złożenie wniosku o kredyt gotówkowy dla firm? Sprawdź poniższą ofertę! Aby poznać szczegóły, wystarczy kliknąć “Złóż wniosek” i gotowe!

Bank Maksymalna kwota kredytu Maksymalny okres spłaty
500 000 zł 12 miesięcy z możliwością odnowienia
600 000 zł Informacja u doradcy
 rcb 600 000 zł nawet na 12 lat!
500 000 zł 10 lat

 

Kredyt obrotowy dla nowych firm – na czym polega?

Kredyt obrotowy dla nowych firm umożliwia przedsiębiorcom zdobycie dodatkowych pieniędzy na bieżącą działalność. Dzięki niemu możemy zapewnić płynność finansową przedsiębiorstwa oraz pokryć zaległe zobowiązania wobec kontrahentów. W zależności od banku może on przybierać różne formy, a jedną z nich jest kredyt odnawialny. Jednak podczas wyboru oferty należy zwrócić szczególną uwagę na warunki udzielania. W ten sposób unikniemy pomyłki i złożenia wniosku w standardowej formule dla firm działających od co najmniej 12 miesięcy. Bez wątpienia znalezienie kredytu odnawialnego dla nowych przedsiębiorstw może być trudne. Dlatego też warto zapoznać się z innymi rozwiązaniami.

Kredyt dla firm może zostać przeznaczony wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością!

Jednym z nich może być kredyt inwestycyjny, czyli wsparcie finansowe na dalszy rozwój działalności. Wnioskując o takie zobowiązanie, musimy wiedzieć, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze. Następnie udokumentować swoje plany oraz ich realizację już po zakończeniu inwestycji. Banki wymagają zazwyczaj od nowych firm na rynku dodatkowego zabezpieczenia, które zmniejsza ryzyko braku spłaty zobowiązania oraz obniża oprocentowanie. 

Jak wnioskować o kredyt odnawialny?

Pierwsze, o czym należy pamiętać, to posiadanie rachunku bieżącego w instytucji, gdzie planujemy złożyć wniosek o limit odnawialny. Jeżeli spełniamy ten warunek, należy wypełnić odpowiedni formularz przez internet lub w aplikacji banku (kiedy taka istnieje). Następnie czekamy na odpowiedź banku i wybieramy sposób podpisania umowy. Możemy to zrobić online, w oddziale lub w obecności kuriera. Po podpisaniu dokumentów oraz dostarczeniu ich instytucji limit odnawialny zostanie uruchomiony. Pamiętajmy jednak, że wnioskowanie różni się w zależności od zasad wewnętrznych każdego banku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.