Kredyt odnawialny

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 9 minut
Kiedy potrzebujemy szybkiego zastrzyku pieniędzy, zazwyczaj pierwszą myślą jest pożyczka gotówkowa. Jednak warto wiedzieć, że banki oferują również inne źródła wsparcia finansowego. Większość z nas posiada własny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który daje wiele możliwości. Jedną z nich jest kredyt odnawialny. Co to jest? Jak działa i kto oferuje takie rozwiązanie?
kredyt odnawialny

Kredyt odnawialny – ranking kwiecień 2024

Konto 360° w Millennium Bank

Do 360 zł z promocyjnym kontem

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
84%
Konto przekorzystne w Pekao Bank Polski

Odbierz do 200 zł premii!

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
92%
Konto Direct z Moim ING

Otwórz konto osobiste w promocji i otrzymaj 160 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
88%
Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska

Otwórz konto i zyskaj 350 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
88%
mKonto Intensive w mBank

Otwórz konto w promocji i otrzymaj do 300 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
86%
Konto z Kartą Otwartą na eŚwiat w BNP Paribas

Zyskaj dodatkowe ubezpieczenie „Cyber pomoc” za 0 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
83%
Konto za Zero w PKO Bank Polski

Załóż konto za zero złotych

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
83%
Konto Jakże Osobiste w Alior Bank

Zyskaj nawet 300 zł bonusów za aktywne korzystanie z konta

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
86%
Konto Osobiste CitiKonto w Citi Handlowy

200 zł dla Klientów Banku na dobry początek

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
81%

Co to jest kredyt odnawialny?

Jak wiadomo, w życiu zdarzają się różne sytuacje. Dlatego też warto posiadać wiedzę na temat dostępnych rozwiązań, aby choć w niewielkim stopniu być przygotowanym na pojawiające się okoliczności. Przejdźmy więc do wyjaśnienia, co to jest kredyt odnawialny. Na początku warto zwrócić uwagę, że występuje on pod różnymi nazwami, na przykład: limity odnawialne na koncie czy  limit w koncie. Jak można się domyślać, wiąże się on bezpośrednio z posiadanym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jednak co dalej? 

Złożenie wniosku o limit odnawialny online, a następnie otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej, powoduje dodanie do stanu konta określonej kwoty środków pieniężnych. W zależności od naszych potrzeb może to być nawet ponad 100 000 zł. Oznacza to, że dysponujemy większym budżetem niż faktyczne saldo konta. 

Jak złożyć wniosek o limit odnawialny?

Jak uruchomić limit odnawialny? Wystarczy wykonać kilka prostych kroków.

1. Pierwsze, o czym należy pamiętać, to posiadanie rachunku bieżącego w instytucji, gdzie planujemy złożyć wniosek o limit odnawialny.

2. należy wypełnić odpowiedni formularz przez internet lub w aplikacji banku (kiedy taka istnieje).

3. Gdy wypełnimy formularz musimy poczekać na odpowiedź banku i wybieramy sposób podpisania umowy. Możemy to zrobić online, w oddziale lub w obecności kuriera.

4. Po podpisaniu dokumentów oraz dostarczeniu ich instytucji limit odnawialny zostanie uruchomiony. Pamiętajmy jednak, że wnioskowanie różni się w zależności od zasad wewnętrznych każdego banku.

Kredyt odnawialny zasady przyznawania

Ważne, aby wiedzieć nie tylko co to jest limit odnawialny na rachunku, ale również jakie obowiązują zasady jego przyznawania. Jeżeli mamy założone konto w danym banku, wówczas możemy bez problemu wydać dyspozycję za pośrednictwem aplikacji lub bankowości elektronicznej. Następnie bank przeanalizuje informacje dostępne w historii rachunku bankowego, sprawdzi historię kredytową i podejmie decyzje, czy udzielić nam limitu w koncie lub nie.

Tak więc, decyzja o tym, jaki limit zostanie przyznany, zależy od zdolności kredytowej oraz tego, czy jesteśmy stałymi klientami.  

Limit odnawialny – na czym polega?

Przyznanie limitu odnawialnego umożliwia nam korzystanie z dodatkowej puli pieniędzy. Kiedy w budżecie domowym pojawi się nieplanowany wydatek, nie musimy martwić się w takiej sytuacji wnioskowaniem o pożyczki czy kredyt, ponieważ zawsze możemy skorzystać z dostępnego na koncie limitu. Pozostaje on do dyspozycji przez cały czas trwania umowy i mamy możliwość korzystać z niego wielokrotnie. Taka forma kredytu dla firm lub konsumentów przyznawany jest zazwyczaj na 12 miesięcy, jeżeli w tym czasie nie przekroczymy limitu i zadbamy o regularną spłatę zadłużenia, wówczas bank automatycznie przedłuża umowę na kolejny rok.

Jak spłacić kredyt odnawialny?

Każda wypłata gotówki wiąże się z obowiązkiem zwrócenia pieniędzy w określonym terminie.  Jak wygląda spłata limitu odnawialnego? Jeżeli na nasze konto wpłynie wypłata lub inne środki pieniężne, kredyt zostanie automatycznie spłacony. Dlatego też należy zapewnić regularne wpływy na dany rachunek, aby uniknąć długoterminowego naliczania odsetek.

Kredyt odnawialny – oprocentowanie i pozostałe opłaty

Jak wiadomo, każdy kredyt lub pożyczka niosą ze sobą pewne koszty. Tak samo dzieje się również w przypadku linii kredytowej. Przyglądając się ofercie kredyty odnawialnego PKO, dowiadujemy się, że do opłat związanych z takim zobowiązaniem należą: prowizja, odsetki oraz opłata za prowadzenie konta.

zwróć na to uwagę

Nie musimy jednak martwić się zbyt dużymi kosztami. Odsetki będą naliczane wyłącznie od wykorzystanej kwoty. Z kolei ich wysokość określa oprocentowanie kredytu odnawialnego. Jeżeli w danym okresie nie korzystaliśmy z limitu, wówczas odsetki wyniosą 0 zł. Warto również wspomnieć, że jeżeli limit odnawialny PKO to 2000 zł, a na koncie posiadamy własne środki w wysokości 2 500 zł, wówczas wszystkie transakcje pokrywane są w pierwszej kolejności z pieniędzy posiadacza konta. Dopiero po ich wyczerpaniu nadchodzi czas na limit odnawialny.

Limit odnawialny – jak działa? Jakie daje nam możliwości?

Limit odnawialny pozostaje do naszej dyspozycji przez cały okres trwania umowy. Warto pamiętać, że pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Pieniądze są częścią naszego salda rachunku, a co za tym idzie dopuszcza się wykonywanie takich samych działań, jak w przypadku pozostałych środków na koncie. Oznacza to możliwość:

  • wykonywania przelewów,
  • wypłat w bankomatach,
  • transakcji bezgotówkowych (za pomocą karty przypisanej do danego konta).
zwróć na to uwagę

Konto z kredytem odnawialnym daje nam więcej możliwości i pomoże w sfinansowaniu wydatków, na które brakuje pieniędzy. Musimy jednak pamiętać, że wykorzystane w ramach limitu pieniąde trzeba będzie oddać wraz z odsetkami. Zdarza się, że niektórzy o tym zapominają, co może powodować poważne problemy finansowe. Pamiętajmy o rozsądnym korzystaniu z dostępnych możliwości.

Kredyt odnawialny czy gotówkowy?

1. Jednym z najpopularniejszych produktów oferowanych przez banki jest kredyt gotówkowy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy limit odnawialny będzie lepszym rozwiązaniem. Dzięki niemu mamy dostęp do potrzebnych pieniędzy w dowolnym momencie. Jednocześnie nie ponosimy przy tym żadnych kosztów. Płacimy jedynie za to, z czego korzystamy, oraz ewentualne przedłużenie umowy na kolejne lata. Dodatkowo, spłata limitu odnawialnego w PKO lub innym banku jest elastyczna. System automatycznie przekazuje na rzecz spłaty zobowiązania środki, które wpłyną na nasz rachunek. Oznacza to, że to od nas zależy, w jakich ratach będziemy spłacali zobowiązanie. W przypadku limitu odnawialnego mamy szansę na niższe oprocentowanie, prowizję lub nawet zwolnienie z niektórych opłat. Jeżeli jednak będziemy spłacać zobowiązanie przez dłuższy czas, koszty mogą okazać się wyższe. 

2. Kredyt gotówkowy będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują więcej czasu na zebranie pieniędzy na pokrycie zaciągniętego zobowiązania. Dodatkowo spłata w formie równych rat miesięcznych pomoże nam przygotować budżet domowy na nadchodzący wydatek. 

Linia kredytowa dla firm

Powyższe informacje dotyczą przede wszystkim oferty dla klientów indywidualnych. Jednak banki oferują również limit odnawialny dla przedsiębiorców. W takiej sytuacji sposób działania pozostaje niezmienny, ale różnią się dostępne parametry oraz forma spłaty.

zwróć na to uwagę

Produkty dla firm wymagają od wnioskodawcy zabezpieczenia zobowiązania. Oczywiście, można znaleźć oferty banków zwalniające z takiej konieczności. Jednak należy wówczas liczyć się z ograniczonym dostępem do maksymalnych kwot. Przykładowo klienci, którzy złożą wniosek o limit bez zabezpieczenia mogą liczyć na maksymalnie 200 000 zł. Z kolei ochrona zobowiązania umożliwia dostęp nawet do dwukrotnie wyższych kwot. 

Zabezpieczenie limitu odnawialnego dla firm

Co może być zabezpieczeniem limitu kredytowego dla firm?

  • Pierwszą z możliwości jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości osobistej lub komercyjnej. Oznacza to, że w przypadku brak spłaty zobowiązania bank ma prawo zaspokoić z niej swoje roszczenia.
  • Drugim rozwiązaniem jest posiadanie gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeśli nie będziemy w stanie spłacić kredytu w terminie, wówczas zobowiązanie przejmie udzielający gwarancji. W ten sposób firma ma obowiązek uregulować zadłużenie wobec BGK, a nie pierwotnej instytucji. 

Konto z kredytem odnawialnym dla firm a klientów indywidualnych 

Linia kredytowa dla firm to produkt, z którego mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą lub wykonujące wolny zawód od co najmniej 12 miesięcy, spółki cywilne, jawne oraz partnerskie osób fizycznych, komornik sądowy czy też podmioty nieprowadzące rozliczenia w formie pełnej księgowości.

Dodatkowo czas trwania umowy w przypadku limitu kredytowego dla firm wynosi nie 12 miesięcy, a nawet 20 lat. Warto również zwrócić uwagę, że środki pozyskane w ten sposób muszą zostać przeznaczone na cele związane z prowadzoną działalnością. Może to być na przykład: zakup nieruchomości, modernizacja sprzętu czy też spłata obecnych zobowiązań wobec innych instytucji lub kontrahentów.

Kredyt obrotowy dla nowych firm – na czym polega?

Kredyt obrotowy dla nowych firm umożliwia przedsiębiorcom zdobycie dodatkowych pieniędzy na bieżącą działalność. Dzięki niemu możemy zapewnić płynność finansową przedsiębiorstwa oraz pokryć zaległe zobowiązania wobec kontrahentów. W zależności od banku może on przybierać różne formy, a jedną z nich jest kredyt odnawialny. Jednak podczas wyboru oferty należy zwrócić szczególną uwagę na warunki udzielania. W ten sposób unikniemy pomyłki i złożenia wniosku w standardowej formule dla firm działających od co najmniej 12 miesięcy. Bez wątpienia znalezienie kredytu odnawialnego dla nowych przedsiębiorstw może być trudne. Dlatego też warto zapoznać się z innymi rozwiązaniami.

Kredyt dla firm może zostać przeznaczony wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością!

Jednym z nich może być kredyt inwestycyjny, czyli wsparcie finansowe na dalszy rozwój działalności. Wnioskując o takie zobowiązanie, musimy wiedzieć, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze. Następnie udokumentować swoje plany oraz ich realizację już po zakończeniu inwestycji. Banki wymagają zazwyczaj od nowych firm na rynku dodatkowego zabezpieczenia, które zmniejsza ryzyko braku spłaty zobowiązania oraz obniża oprocentowanie. 

2 komentarze

karolina

limit odnawialny znajdziemy nie tylko w bankach, ale również instytucjach finansowych. Ja korzystam z AXI card, gdzie co miesiąc dostaję limit bez ponownego składania wniosku. Jest to dla mnie wygodne i uważam,że oferta jest w pełni korzystna.

00 Odpowiedz
malgorzata

Dla mnie kredyt był ostatecznością, do momentu, kiedy faktycznie nie skończyły się środki na koncie.
Skorzystałam z oferty Finiata i jestem zadowolona. Jasne zasady, żadnych ukrytych kosztów. Poza tym jest kompetentna obsługa, która pomoże przejść przez proces zamówienia.

00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły