Czy komornik może zająć wynagrodzenie za pracę za granicą?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Dłużnicy, którzy objęci są nadzorem komornika, nie mają zbyt wielu możliwości na ukrycie swojego dochodu lub majątku przed jego zajęciem w celu pokrycia zaległych zobowiązań finansowych. Uprawnienia funkcjonariusza publicznego, który ściąga długi w imieniu wierzycieli są bardzo szerokie i nie każdy wie, czego dokładnie dotyczą. Najbardziej skomplikowane sprawy komornicze to te związane z pracą poza granicami kraju. Dlaczego? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

kłódka

Komornik a praca za granicą – jaka część wynagrodzenia podlega spłacie długów?

Warto wiedzieć, czy komornik może zająć wynagrodzenie za pracę za granicą. Wszystko jest jednak zależne od wielu czynników. Kiedy osoba posiadająca długi wobec wierzycieli naraziła się na zajęcia komornicze, musi pamiętać o tym, iż funkcjonariusz tej instytucji ma pełne prawo do zajęcia, chociażby części wynagrodzenia. 

Istotne jest jednak to, że wynagrodzenie (nawet z pracy poza granicami kraju) przelewane na polski rachunek bankowy może zostać w pełni zajęte przez urząd komornika. Według przyjętych przepisów dłużnicy, w których sprawie trwa egzekucja komornicza, nie muszą obawiać się, że pozostaną bez jakichkolwiek środków do życia. Komornik w przypadku zarobków na poziomie najniższej krajowej w 2022 nie może zająć praktycznie żadnych środków.

Istotne jest jednak to, że kwota wolna od zajęcia dotyczy tylko osób pracujących na umowie o pracę. W przypadku długów alimentacyjnych nie można liczyć na uwzględnienie tego przywileju.

W każdym innym przypadku (kiedy dłużnik zarabia więcej niż najniższa krajowa na umowie o pracę), komornik może zająć do 50% pensji uzyskanej z tytułu umowy. Dla przykładu: osoba zarabiająca w 2022 roku kwotę 5000 złotych netto bezpośrednio na konto musi liczyć się z tym, że w razie sporych zadłużeń na rachunku pozostanie tylko 2364 złote, czyli kwota najniższego wynagrodzenia w kraju.

Jeśli chodzi jednak o zagraniczne dochody i zaciąganie nowych zobowiązań finansowych, warto zapoznać się z artykułem: Polski kredyt – zagraniczne dochody. To wpis, który zawiera niezbędne informacje o sposobie wnioskowania o kredyty na podstawie zagranicznych dochodów i nie tylko.

Zagraniczne konto bankowe a komornik w Polsce – najważniejsze informacje

Jaka jest zależność – komornik a praca za granicą? Przede wszystkim taka, że osoby uzyskujące dochody poza granicami kraju i dodatkowo posiadające konta w zagranicznych bankach są bezpieczne jeśli chodzi o jakiekolwiek zajęcia komornicze. Zastanawiając się, czy polski komornik może prowadzić egzekucję za granicą, warto zwrócić uwagę na fakt, iż jego działania ograniczają się tylko do terenu Polski.

W kwestii zajęć komorniczych na rachunku bankowym warto dowiedzieć się nieco więcej z artykułu: Gdzie komornik nie zajmie konta? W tym wpisie znajdziesz wszelkie informacje na temat tego, gdzie założyć konto i jak zabezpieczyć swoje wynagrodzenie zza granicy przed zajęciem komorniczym.

Trzeba jednak wiedzieć, że zagraniczny komornik może już zająć zagraniczne konto. Oznacza to, że urząd komornika pracuje tylko w obrębie swojego kraju i nigdy nie może działać na rachunkach bankowych otworzonych w innym państwie. Prawo jednak przewiduje możliwość przekazania sprawy przez polskiego komornika do zagranicznego, pod warunkiem, że:

 • wierzyciel otrzymał wyrok we właściwym sądzie np. a Anglii lub innym kraju;
 • uzyskano ETE (Europejski Tytuł Egzekucyjny) lub właściwe zaświadczenie.

Pomimo tego, iż sprawa przekazania sprawy komornikowi poza granicami kraju wydaje się prosta, to jednak uzyskanie pozwolenia jest dość ciężkie. Dodatkowo postępowania sądowe w tym przypadku są kosztowne, dlatego praca komornicza najczęściej ogranicza się tylko do majątku w kraju. Poniższa tabela wskazuje na prostą zależność pomiędzy rachunkami bankowymi a pracą komornika.

komornik polskikomornik zagraniczny
wynagrodzenie w PolsceX
wynagrodzenie z zagranicyX
rachunek bankowy w PolsceX
rachunek bankowy za granicąX

Wiersze oznaczone „X” oznaczają, że takie środki zajmie komornik pracujący w Polsce lub za granicą. Jak widać, wszystkie transakcje i konta w Polsce są objęte władzą komornika w Polsce, natomiast te zagraniczne podlegają pod urząd komorniczy za granicą. Warto jednak zaznaczyć, że wypłata z zagranicy, wpływająca bezpośrednio na polski rachunek również może zostać zajęta przez komornika w Polsce. Konto w zagranicznym banku a komornik – czy w takiej sytuacji jest się czym martwić? W większości przypadków rozwiązanie tego typu to gwarancja braku możliwości zajęcia wynagrodzenia przez komornika w Polsce.

Jak ukryć majątek przed komornikiem?

Jest kilka sposobów, które pozwalają skutecznie ukryć majątek przed komornikiem, a w tym ewentualne dochody. Poniżej znajduje się kilka z nich, a mianowicie:

 • wyprowadzenie majątku poprzez fikcyjne umowy;
 • zakładanie spółek lub innych podmiotów na członków rodziny;
 • pozorne zadłużanie się;
 • przedłużanie postępowania w celu ukrycia majątku;
 • przelewanie wynagrodzenia na zagraniczny rachunek bankowy.

Zastanawiasz się, czy komornik może zająć konto walutowe? Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że jest prowadzone przez polski bank. W przeciwnym razie urząd komorniczy nie będzie mieć dostępu do takiego rachunku.

Czy praca za granicą do dobry sposób na uniknięcie windykacji komorniczej?

Posiadanie dochodu z zagranicy, który wpływa na zagraniczny rachunek bankowy to świetne rozwiązanie w przypadku posiadania licznych długów, których windykacją zajmuje się komornik. Aby uniknąć egzekucji komorniczej, warto także skontaktować się z wierzycielem, aby ustalić ewentualny termin późniejszej spłaty i uniknąć wizyty komornika w domu lub zajęcia rachunku bankowego w Polsce.

Kiedy jednak ze strony wierzyciela kontakt jest utrudniony lub ten nie chce dojść do polubownego porozumienia, dobrą alternatywą jest także zaciągnięcie chwilówki przez internet. W ten sposób można w krótkim czasie zdobyć dodatkowe środki, spłacić zobowiązanie i pozbyć się skutecznie problemu z komornikiem.

3 komentarze

Odpowiedź

Jeśli Twoje wynagrodzenie przelewane jest na polskie konto bankowe, to komornik zostawi Ci 2363 zł, czyli najniższą krajową w Polsce. Wszystko powyżej 2363 zł zabiera komornik. Czyli jeśli na polskie konto bankowe dostaniesz wynagrodzenie 2500 zł to komornik zabierze 137 zł, a Tobie zostanie w/w 2363 zł. Mowa oczywiście o umówie o pracę. W przypadku umowy zlecenie komornik może zabrać wszystko i tak też się stanie. Wtedy musisz pogadać z komornikiem i wypisać oświadczenie że umowa zlecenie to Twoje jedyne źródło dochodu oraz utrzymania, więc nie powinien wtedy wszystkiego Ci zabierać, wtedy musicie się dogadać. Więc umowa o pracę Cię uchroni przed zabraniem wszystkiego z automatu.

00 Odpowiedz
Renata

Pracuje za granicą. Dostaje wyplaty tygodniowe w euro na konto walutowe w polsce . Ile zabierze mi komornik a co musi zostawic

00 Odpowiedz
  Roman

  Dzień dobry pracuje za granicą na umowie niemieckiej, czy komornik może zająć mi konto jeżeli nie jest moje a wynagrodzenie na nie wpływa?

  00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły