Karta kredytowa – jak działa i czy warto ją posiadać? | Pożyczkowy Portal

Szanowni Państwo!


Aby zapewnić wysoką jakość świadczonych usług, prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Przekazane dane wykorzystywane będą w celu personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych. Wyjaśniamy, że wyrażenie zgody na przekazanie danych jest dobrowolne. Po wyrażeniu zgody w szczególności mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych osobowych, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Wyjaśniamy ponadto, że dane te przechowywane są jedynie przez okres niezbędny do dla prawidłowego wykonywania celu, w którym dane te zostały pobrane.

Dla lepiej dostosowanej do Państwa potrzeb personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych, prosimy także o wyrażenie zgody na przekazanie danych do zaufanych partnerów. Wyjaśniamy, że podanie zgody jest dobrowolne.

Prosimy ponadto o wyrażenie zgody na przechowywanie informacji lub uzyskiwanie dostępu do informacji już przechowywanej w telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym. Wyjaśniamy, że powyższe służy celom marketingu produktów własnych, w celom analitycznym oraz w celom personalizacji serwisu. Mają Państwo prawo dostępu do tych informacji, a także istnieje możliwości określenia warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do tej informacji za pomocą ustawień oprogramowania zainstalowanego w wykorzystywanym przez Państwa telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym lub konfiguracji usługi. Informujemy, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Jednocześnie wyjaśniamy, że szczegółowe informacje o celach przetwarzania danych osobowych, ich odbiorcach, a także inne istotne dla Państwa wiadomości, zawarte są w Polityce Prywatności.
Karta kredytowa – jak działa i czy warto ją posiadać?

Portfel pęka w szwach, bo skończyły się kieszonki na kolejne karty: kredytowe, debetowe… po prostu płatnicze. Kto z nas nie zna tego problemu? Banki prześcigają się w pomysłach, jak pozyskać kolejnych klientów, albo jaką ofertę złożyć, by utrzymać przy sobie już zdobytych. Nie wszystkim odpowiada branie pożyczki, dlatego od wielu lat dużą popularnością cieszą się karty kredytowe.

Karta kredytowa to narzędzie, którym trzeba się umiejętnie posługiwać. Z jednej strony posiadanie jej może usprawnić obrót naszymi finansami, ale z drugiej, jeśli nie dokonujemy terminowych spłat, prowadzić do powiększania się długów. Jaką przebyła drogę, zanim znalazła się w naszych portfelach? Pojawiła się już ponad 50 lat temu, kiedy kredyt konsumpcyjny zaczął być ogólnodostępny. Kiedyś była synonimem prestiżu, teraz to stały element finansowej codzienności. Kto może się o taką starać? Na jakiej zasadzie działa? Przekonajmy się.

Karta kredytowa a płatnicza

Zacznijmy od oficjalnego podziału kart płatniczych. Zaliczamy do nich karty kredytowe oraz karty debetowe. Zwyczajowo sprawa wygląda nieco inaczej. Przyjęło się rozróżnienie na karty kredytowe i płatnicze ( tj. debetowe), więc, dla lepszego zrozumienia tematu, zostaniemy przy tej nomenklaturze.

Wizualnie, karta kredytowa niczym nie różni się od płatniczej. Ma chip, numer PIN i datę ważności. Dokonamy dzięki niej płatności paypass, sfinalizujemy przelew internetowy, a także wypłacimy pieniądze z bankomatu, choć to akurat mniej opłacalna opcja. Jaka jest więc różnica między tymi dwiema kartami? Przede wszystkim pochodzenie kapitału, którym możemy dysponować. Posiadanie karty kredytowej oznacza, że gospodarujemy pieniędzmi z banku do granicy, którą on wyznaczył. Tradycyjna karta płatnicza wiąże się z korzystaniem z własnych środków, które gromadzone są na rachunku osobistym. Gdy one się kończą, kończy się też nasze pole manewru.

Uzyskanie karty kredytowej

Procedura otrzymania karty kredytowej nie jest specjalnie skomplikowana. Zanim podpiszemy umowę, bank przeprowadza analizę naszej zdolności kredytowej, tak samo jak w wypadku każdego innego produktu kredytowego. Ocena wypada pozytywnie – i co dalej?

Nie otrzymamy całości przyznanej kwoty od razu na konto, z obowiązkiem spłacania comiesięcznych rat. Tak dzieje się w przypadku kredytu konsumpcyjnego. Kiedy decydujemy się na kartę kredytową, sami dysponujemy środkami – dokładnie tak, jak tego potrzebujemy. W praktyce, nie ma znaczenia, czy wykorzystamy 50 zł, 5000 zł, a może ani złotówki z dostępnego limitu. Co ważne, spłata należności wynikłych z posiadania karty kredytowej, może być bezpłatna, w przeciwieństwie do wielu systemów ratalnych w zwykłych kredytach. Sekretem jest okres bezodsetkowy – jeżeli w terminie uregulujemy wszystkie należności, nie poniesiemy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Z  poradnika początkującego kredytobiorcy

Istnieje kilka żelaznych zasad, które gwarantują sukces operacji o kryptonimie „karta kredytowa”. Warto o nich pamiętać, by nieświadomie nie powiększyć swojego długu. Poznajcie nasze rady.

Po pierwsze, o czym już wspomnieliśmy wcześniej, lepiej nie używać karty kredytowej do wypłacania pieniędzy z bankomatu. Nie chodzi o to, że nie ma takiej możliwości – przeciwnie. Sęk w tym, że ideą kart kredytowych są transakcje bezgotówkowe. Wszelkie inne będą obarczane odsetkami, naliczonymi od pobranej kwoty. Do czego więc używać karty kredytowej? Do płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, na stacjach benzynowych, a nawet w biurach podróży. Tylko pamiętajcie – żadnych bankomatów! 

Kredyty ratalne

Skoro już wywołaliśmy kredyty ratalne, trzeba powiedzieć, że z powodzeniem mogą zostać zastąpione przez karty kredytowe. To zasada numer dwa. Dowiedzmy się, czy taka opcja nie przyniesie nam większych korzyści. Z jednej strony niektóre transakcje możemy oddzielić od innych, wchodzących w skład limitu kredytowego, i spłacać je w osobnych ratach. Ale! Niewykluczone, że oprocentowanie kredytu na karcie będzie wyższe niż kredytu ratalnego. Twardy orzech do zgryzienia. Zainteresowanych dokładniejszym zgłębieniem tematu rat, zachęcamy do lektury naszego tekstu.

Terminowe spłaty

Trzecia pozycja w naszym poradniku dotyczy terminowych spłat. Nie zapłacimy żadnych odsetek, jeśli nie spóźnimy się z uregulowaniem całego (!) długu. W przeciwnym razie sytuacja się skomplikuje, bo mechanizm działa inaczej, niż byśmy przypuszczali. Jeśli spłacimy tylko część kredytu, np. 8 tys. zł z przyznanych 10, to bank nie naliczy nam odsetek od brakujących 2 tys. zł, ale od tych 8…

Wysokość zadłużenia – kontrola

W tym momencie płynnie przechodzimy do kolejnego, czwartego punktu, którym jest obowiązek ciągłego kontrolowania wysokości zadłużenia. Na pomoc przychodzi nam dostęp do Internetu, dzięki któremu na bieżąco możemy śledzić historię płatności na karcie kredytowej, a w razie potrzeby zablokować ją lub zmienić limit. Przeoczenie kilku transakcji i przekroczenie limitu będzie nas sporo kosztowało.

Czy warto posiadać kartę kredytową?

Ostatnia złota rada. Dobrze dobierzmy kartę kredytową do naszych potrzeb. Nawet jeśli spłacimy zadłużenie w terminie, to i tak nie ominie nas opłata za wydanie karty oraz roczna opłata za kredyt. Większość banków odpuszcza tę przyjemność swoim nowym klientom, by zachęcić ich do korzystania ze swoich usług. Do kompletu dodają też możliwość przystąpienia do programów lojalnościowych, uzyskiwania rabatów etc. Pozostałych uratuje tylko odpowiednie minimum obrotów na karcie kredytowej. Jeśli więc używamy jej sporadycznie, zastanówmy się, czy rzeczywiście opłaca nam się ją wyrabiać. Częsta eksploatacja z kolei sprawi, że posiadanie karty kredytowej nie tylko nie wygeneruje kolejnych kosztów, ale pozwoli nawet na mały zarobek. 

Karta kredytowa opinie

Opinie o kartach kredytowych wynikają z analizy jej korzyści oraz ryzyka, jakie wiąże się z jej posiadaniem. Tak jak w przypadku każdego innego zadłużenia. Karta kredytowa to ciekawe rozwiązanie – dobrze zaplanowane wydatki i mechanizm ich spłacania, mogą znacznie ułatwić operowanie naszym budżetem. Prosty przykład. Sąsiedzi zalali wasze nieubezpieczone mieszkanie. Chociaż na codzień radzicie sobie świetnie, to koszty remontu wykraczają poza wasze możliwości. Wtedy przyda się karta kredytowa. Tak samo jak podczas kupowania biletów na wymarzone wakacje albo, zwyczajnie, gdy dokonujecie przelewów, choćby na rachunek dostawcy prądu. Nie zapominajmy także o programach lojalnościowych ( np. znany Payback) oraz zwrotach gotówki „w nagrodę” za transakcje bezgotówkowe.

Jeśli bank nie ma nic do zarzucenia waszej zdolności kredytowej, ale wy nie jesteście jeszcze do końca przekonani do karty kredytowej, skonsultujcie się z ekspertami np. z Wonga. Udzielą wam fachowej porady, czy to rozwiązanie dla was.

Zaciągnij pożyczkę w Wonga

Karta kredytowa – jak działa i czy warto ją posiadać?
4 (80%) 1 vote

Zobacz także