Karta kredytowa dla studenta – gdzie można ją dostać?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 9 minut
Karta kredytowa to jeden z produktów oferowanych przez banki. Dzięki niej możemy otrzymać dostęp do potrzebnych pieniędzy, ograniczając formalności konieczne przy ubieganiu się o kredyt. Jednak czy młodzi ludzie mają szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku? Jakie warunki należy spełniać i które banki posiadają ofertę karta kredytowa dla studenta? Sprawdźmy!
karta kredytowa dla studenta

Karta kredytowa dla studenta

Karta kredytowa należy do grupy instrumentów płatniczych oferowanych przez banki. Jednak w dużym stopniu różni się od tych standardowych, którymi możemy wypłacać pieniądze czy płacić w sklepie. Łączy ona w sobie te funkcje oraz cechy charakterystyczne dla kredytów. Jeżeli nasz wniosek o kartę kredytową zostanie pozytywnie rozpatrzony, otrzymamy do swojej dyspozycji limit kredytowy.

Oznacza to, że zgodnie z zapisami w umowie bank przyznaje nam określoną kwotę, którą możemy wydać na dowolny cel – zupełnie tak samo, jak w przypadku pożyczki dla studentów. Nie musimy robić tego jednorazowo, a po prostu stopniowo uszczuplać stan konta. Jednak należy pamiętać, że w każdym okresie rozliczeniowym następuje moment, gdy środki powinny zostać oddane. Dlatego też należy uważać, ile pieniędzy i kiedy pobierzemy z dostępnego limitu. O tym, jak spłacać kart kredytowe dla studenta i nie tylko, przeczytasz w dalszej części artykułu. Możesz też zobaczyć jak właściwie działa karta kredytowa tutaj

100 - 5000 zł
Kwota
360 dni
Okres spłaty
93%
1500 - 6000 zł
Kwota
61 dni
Okres spłaty
97%
do 3000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
90%

Jak wnioskować o karty kredytowe dla studenta?

Na początku warto zaznaczyć, że nie każdy bank posiada w ofercie karty kredytowe dla studentów lub młodych osób – tak samo jak w przypadku kredytów dla studentów lub młodych. Dlatego na początku należy się upewnić, czy dobrze wybraliśmy instytucję, z której usług chcemy skorzystać. Następnie pojawiają się dwa rozwiązania. Pierwsze z nich dotyczy osób, które posiadają konto bankowe w danej instytucji. W takim przypadku zdarza się, że dana instytucja sama zaoferuje nam limit kredytowy na podstawie informacji dostępnych na rachunku. Oznacza to, że nie będziemy musieli składać żadnych dodatkowych zaświadczeń w celu udowodnienia wysokości naszych zarobków. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty, wystarczy zaakceptować warunki i podpisać umowę. Przeczytaj więcej o tym jak dostać kartę kredytową tutaj.

Warto również zaznaczyć, że tak jak w przypadku standardowego kredytu zostaniemy sprawdzeni pod kątem historii kredytowej. Negatywny wpis może wykluczyć nasze szanse na otrzymanie limitu.

Natomiast kiedy o kartę kredytową ubiegamy się samodzielnie w innym banku, niż posiadamy konto, będziemy zobowiązani do złożenia odpowiedniego wniosku oraz dokumentów. Kredytodawca może od nas wymagać zaświadczenia z miejsca pracy, wyciągów z konta bankowego, deklaracji PIT za ostatni rok oraz potwierdzenia innych źródeł dochodu, takich jak przykładowo stypendium. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej, otrzymanie limitu może być trudne. W takiej sytuacji bank może wymagać od nas potwierdzenia stażu pracy, który w wielu przypadkach wynosi pół roku lub rok.

Jak spłacać karty kredytowe?

Zanim przejdziemy do konkretnych ofert, warto zwrócić uwagę na to, jak spłacić kartę kredytową dla studenta i nie tylko. Oczywiste jest, że kiedy pożyczamy pieniądze, prędzej czy później jesteśmy zobowiązani do ich oddania. W przypadku kart kredytowych następuje to w okresie rozliczeniowym. Pod tym pojęciem kryje się czas, jaki otrzymujemy na spłatę zadłużenia. Coraz więcej instytucji pozwala na samodzielny wybór dnia, w którym ostatecznie powinniśmy wywiązać się z zobowiązań. Każdego miesiąca w tym czasie bank wygeneruje dla nas wyciąg z karty kredytowej, czyli informację o tym, jaką kwotę musimy zwrócić.

Oprocentowanie karty kredytowej

Jeżeli wywiążemy się ze swoich zobowiązań w odpowiednim terminie, nie poniesiemy żadnych kosztów. Warto zaznaczyć, że możemy zwrócić pieniądze w dowolnym momencie. Jednak musimy pamiętać o ostatecznym terminie. Kiedy przekroczymy ten czas, bank rozpocznie naliczanie odsetek. W tym momencie pojawia się ważne pojęcie, czyli okres bezodsetkowy. Konkretna liczba dni może się różnić w zależności od oferty, z której korzystamy. Jeśli przekroczymy termin bezodsetkowy, wówczas oprocentowanie nominalne w skali roku może wynosić maksymalnie 12,50%.  Spójrzmy na przykład:

Jeżeli okres bezodsetkowy wynosi 54 dni, a okres rozliczeniowy to 30 dni, wówczas od wygenerowania wyciągu z karty kredytowej, pozostaje nam 24 dni na spłatę zadłużenia bez ponoszenia kosztów.

Warto dowiedzieć się również, czy bank generuje wyciągi w weekendy. Jeżeli nie, a dzień rozliczenia następuje w sobotę lub niedzielę, wówczas okres bezodsetkowy wydłuża się o 1 lub dwa dni. Więcej informacji na ten temat należy szukać na stronie banku.

Karta kredytowa dla studenta w mBanku

W jakim banku otrzymamy kartę kredytową dla studenta? Jeżeli bank posiada ofertę skierowaną do młodych osób, wówczas wzrasta szansa na otrzymanie karty kredytowej. Zacznijmy od oferty mBanku. Jako studenci możemy otworzyć konto dla młodych za 0 zł, dedykowane osobom od 18 do 24 roku życia. Jeżeli na rachunek założony w tej instytucji otrzymujemy wypłatę oraz stałe przelewy z innych źródeł dochodu, wówczas istnieje szansa, że mBank sam zaproponuje nam limit kredytowy. Podczas korzystania z karty kredytowej MasterCard Standard lub Visa Classic otrzymujemy okres bezodsetkowy wynoszący 54 dni. Po tym czasie oprocentowanie wynosi 12,5%. Natomiast RRSO to 13,6%. Z kolei limit kredytowy może opiewać na kwoty od 1500 do 20 000 zł.

Jakie opłaty nas czekają? Musimy wiedzieć, że czekają nas dwa podstawowe koszty. Pierwszy z nich to opłata za wydanie karty – 30 zł, natomiast drugi to opłata za każdy rok użytkowania, czyli 70 zł. Warto również pamiętać o opłacie za wybranie pieniędzy z bankomatu, która wynosi 5% od kwoty transakcji z zachowaniem minimum 10 zł.

Karty kredytowe ING Bank Śląski

W ofercie ING znajdziemy produkt konto dla młodych MOBI od 18 do 26 roku życia. Posiadacze rachunku nie poniosą żadnych kosztów związanych z jego prowadzeniem. Dodatkowo mogą korzystać z licznych promocji i atrakcyjnych rozwiązań typu płatności BLIKiem. Jeżeli posiadamy konto w ING, na które otrzymujemy swoje dochody, wówczas możemy skłonić się również ku propozycji karty kredytowej.

Możemy wybrać kartę kredytową Visa, która zakłada limit kredytowy od 500 do 20 000 zł. Jest ona dostępna dla osób z dochodami w wysokości co najmniej 800 zł netto. RRSO wynosi 10,56%.  Natomiast cykl rozliczeniowy wynosi 30 dni. Możemy wybrać jeden z czterech dostępnych terminów do 6, 12, 16 lub 26 dnia miesiąca. Korzystając z tej oferty, możemy również złożyć wniosek o dodatkową kredytówkę dla osób poniżej 13 roku życia.

Ile kosztuje karta kredytowa dla studenta ING? Nie ponosimy żadnych kosztów związanych z wydaniem karty oraz jej obsługą, jeżeli nie dokonamy transakcji bezgotówkowych za więcej niż 200 zł. W innym przypadku opłata wynosi 35 zł. Z kolei za wypłaty z bankomatów zapłacimy:

 

  • w ING 2% od kwoty transakcji z zachowaniem minimum 5 zł,
  • w innych bankomatach 3% od kwoty transakcji z zachowaniem minimum 9 zł.

Karta MasterCard w ING

Drugą z propozycji ING Bank Śląski jest karta kredytowa Mastercard. Zakłada ona limit od 2000 do 20 000 zł również przy dochodzie minimum 800 zł netto. RRSO wynosi 11,11%. Korzystając z tej propozycji, otrzymujemy 52 dni bez odsetek. Natomiast okres rozliczeniowy możemy wybrać między dwoma wariantami: do 10 lub 26 dnia miesiąca.

Nie zapłacimy za wydanie karty oraz prowadzenie konta, jeżeli średnia wartość miesięcznych transakcji bezgotówkowych będzie wynosiła maksymalnie 500 zł. W innym przypadku zapłacimy 50 zł. W przypadku wypłat z bankomatów koszt to 3% kwoty transakcji z zachowaniem minimum 9 zł.

Millennium z ofertą dla studentów

W przypadku Millennium możemy skorzystać z konta 360 Student dla osób od 18 do 26 roku życia. Dzięki niemu nie poniesiemy żadnych kosztów związanych z wypłatą pieniędzy z bankomatu czy prowadzenia rachunku. Jak wygląda oferta karta kredytowa dla studenta? Millennium to bank, który oferuje jedną z najbardziej korzystnych ofert na rynku. Karta Impresja gwarantuje nam nie tylko limit kredytowy, ale również atrakcyjne zniżki w sklepach partnerskich oraz możliwość rozłożenia zapłaty za zakupy na dogodne raty.

Okres bezodsetkowy wynosi 51 dni. Limit kredytowy wynosi od 1000 do 100 000 zł. Oprocentowanie nominalne karty Impresja po terminie bez odsetek wynosi 12,5%. Natomiast RRSO wynosi 15,67%. Za obsługę karty nie zapłacimy więcej niż 7,99 zł. Według uznania możemy zamówić również za niewielką opłatą pakiet bezpieczeństwa lub pakiet assistance Impresja. Przy składaniu wniosku zostaniemy poproszeni o wyciąg z konta, PIT za ostatni rok albo zaświadczenie o dochodach.

Karta kredytowa dla studenta od PKO BP

PKO BP posiada w swojej ofercie Konto dla Młodych od 18 do 26 roku życia. Korzystając z tej propozycji, otrzymujemy gwarancję braku opłat za prowadzenie rachunku oraz wypłaty z bankomatów. Jak działa karta kredytowa dla studenta? PKO BP oferuje ten produkt osobom, których dochody wynoszą co najmniej 1000 zł netto miesięcznie. Jeżeli limit wykonanych transakcji przekracza 600 zł, wówczas nie ponosimy kosztów za prowadzenie karty. Dodatkowo otrzymujemy gwarancję okresu bezodsetkowego do 55 dni.

Po przekroczeniu tego terminu oprocentowanie sięga 12,5%. Natomiast RRSO to 17,65%. Z kolei limit kredytowy może opiewać na kwoty od 1000 do 20000 zł. Warto również wspomnieć, że możemy wybrać między kartą Mastercard lub Visa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły